Práce na zahradě

Vaše zahrada v říjnu – je tam stále co dělat!

garden-october-work-red-apple-harvest

V říjnu se paleta barev ve vaší zahradě velmi rychle mění. Keře a listy stromů přecházejí do teplých barevných odstínů – žluté, fialové, oranžové, hnědé. Větve ovocných stromů nyní vypadají unaveně, protože nesou velkou váhu zralého ovoce. Možná, že celá zahrada stále sní o zimní přestávce, ale stále je co dělat. Zjistěte, jaká práce vás čeká Zahrada v říjnu je dobře připraven na příští rok.

Zahrada v říjnu – čisté záhony

zahrada v říjnu pracující-sběr-spadlé-podzimní listí

V květinové zahradě záhony by měly být očištěny od zbytků rostlin a jednoletých květin. Půda by měla být zpracována a poté hnojena organickými a minerálními činidly. Nechceme zapomenout na zahradní květiny, že? Uschlé vytrvalé květy se řežou ve výšce asi 10 cm, zpracovává se půda kolem nich a měla by být také obohacena o organická hnojiva, minerální superfosfát a síran draselný. Po prvních podzimních mrazech vaše mečíky a jiřiny krátce poté uschnou a zemřou. Nyní musíte vyjmout jejich hlízy a uskladnit je v zimních měsících. Říjen je stále příznivým obdobím pro výsadbu stálezelených stromů a keřů, ale čím dříve tuto práci zvládnete, tím lépe. Také bychom měli teplomilné rostliny z balkonů a teras přivést zpět do domu a zajistit jim vhodné místo k zimnímu spánku. Koncem měsíce můžete také začít sázet růže.

Zahrada v říjnu – výsadba česneku

zahrada-říjen-práce-česnek-podzimní výsadba

V zeleninové zahradě Teplomilná zelenina dozrává v říjnu. Některé odrůdy stále potřebují naši péči, například zelí a květák. Pokuste se zabránit jakémukoli napadení škůdci ve vaší zeleninové zahradě. Druhá polovina měsíce je doba sklizně tuřínu, mrkve a celeru. Nyní musíte česnek vysadit venku, abyste si v jarních měsících mohli užít něco ze zelených, ostrých listů.

V sadu Tento měsíc končí sklizeň zralých plodů například z jabloní, hrušní a kdoulí a po vzniku prvního mrazu se také sbírá mišpule. Začátek měsíce je příznivým obdobím pro výsadbu jahod a malin.

Na podzim zasaďte jahody

Zahrada v říjnu -práce-podzim-jahody-výsadba

V okrasné zahradě hrnkové a balkonové rostliny budou mít brzy svou sezónu za sebou. Jak se blíží podzim, venku je pro většinu rostlin příliš chladno a pak je čas přestěhovat se do jejich zimoviště. Aby vaše zelené rostliny mohly dobře přežít hibernaci, musíte dodržovat několik tipů.

– Většina kontejnerových rostlin potřebuje zimní místo bez mrazů. Zimní zahrada je ideální, pokud ji máte, jinak se k tomuto účelu používají také světlé, nevytápěné sklepy, garáže a schodiště.

– Správné vnitřní klima pro rostliny musí být zajištěno i v zimovištích. Zde platí následující pravidlo: čím je zimní teplota chladnější, tím může být místnost tmavší. Teploty pět až deset stupňů jsou ideální pro přezimování většiny hrnkových rostlin.

Hibernujte balkonové rostliny

Zahrada v říjnu práce v květináčích-pokoj-přezimování

– Jak by měly být správné podmínky vzduchu v zimovišti? Stálezelené rostliny v květináčích, jako je oleandr, vavřín nebo různé druhy citrusů, nesmí být ani během zimního spánku úplně tmavé. Rostliny v květináčích, jako je andělská trubka a fuchsie, mohou přezimovat v temných místnostech, když jsou teploty tak nízké, že rostliny předčasně nevyklíčí.

– Během období přezimování by měly být rostliny v květináčích zalévány střídmě. Ujistěte se, že rašelinová půda vždy úplně vyschne, než znovu zalijete. Zalévání jednou týdně je zpravidla zcela dostačující.

V zimě rostliny v květináčích střídmě

Zahrada v říjnu-práce-rostlina-přezimování

– Ochrana proti škůdcům: Vždy musíte mít na paměti, že vaše kontejnerové rostliny jsou obzvláště náchylné k chorobám, houbám a napadení škůdci, pokud zrovna nespí. Je proto vhodné pravidelně kontrolovat rostliny, zejména spodní stranu listů. V zimním období by měly být preventivně umístěny pouze rostliny bez škůdců. Aby se předešlo houbovým chorobám, měly by opadané listy pravidelně odstraňovat během zimního spánku.

Odborníci radí, abychom rostliny v květináčích krátce před stěhováním do domu znovu energicky přihnojili. Získáte tak dostatek živin na několik příštích měsíců. V zimě nedochází k hnojení. Vytrvalé, ne mrazuvzdorné balkonové rostliny, jako jsou například muškáty, byste měli skladovat na tmavém místě při teplotě 10–15 stupňů Celsia. Nejlepší je předem je snížit. Venku smíte opět chodit pouze od začátku do poloviny května.

Zahrada v říjnu-sběr práce-červená jablka

Doufáme, že si v říjnu užijete zahradničení!

Zahrada v říjnu práce-co-tam-dělat