Práce na zahradě

Tipy pro výsadbu vyvýšených záhonů – které rostliny ladí?

Vyvýšená postel výsadba zelenina-zahrada-dřevo

Téma vyvýšených postelí je pro mnoho majitelů zahrad a balkonů nesmírně vzrušující. Existuje řada tipů a triků, jak postavit vyvýšené postele z nejrůznějších materiálů. Ať už z kamene, pomocí proutěného plotu nebo zdiva, rozmanitost možností je téměř nevyčerpatelná. Jednoduchou a nekomplikovanou variantou je stavba jedné Douglasova jedlová vyvýšená postel Toto dřevo je odolné vůči povětrnostním vlivům a jen mírně se deformuje, i když hodně prší, střídá se se silným slunečním zářením. Řezané přímo v železářství, jednoduchá vyvýšená postel může být během krátké doby sestavena doma a umístěna na určené místo. Jakmile je vyvýšený záhon postaven a vrstvy jsou rozloženy, můžete konečně vysazené lůžko zasadit.

Výsadba vyvýšeného záhonu – tipy na výběr správného místa

Zasaďte vyvýšený záhon se zeleninou, salátem a pažitkou

Pokud máte možnost umístit vyvýšený záhon na slunné až částečně zastíněné místo, měli byste tak učinit. Protože to otevírá řadu možností pro výsadbu vyvýšeného záhonu. Existuje nespočet zeleniny, které dávají přednost slunci nebo částečnému stínu. V hojném počtu jsou také bylinky, jarní a letní květiny. Každý, kdo se rozhodne pro stinné místo nebo nemá jinou možnost, si i tak užije vyvýšenou postel. Samozřejmě to může být také místo na plném slunci, pak otázka zálivky hraje ještě větší roli, než již hraje.

Rostlinné záhony – rostlinná společenstva pro slunná až částečně zastíněná místa

Rostlinný záhon zelenina-dýně-sláma-mulč

Zelenina obecně potřebuje hodně slunce. Čím méně slunce je k dispozici, tím omezenější je výběr druhů. Smíšené kultury jsou ideální pro vyvýšené postele. Jednoduše řečeno: smíšené kultury jsou rostlinná společenství, která si navzájem dělají dobře. Podrobné informace o smíšené kultuře najdete v článku „Hrách miluje ředkvičky” číst.

Správná směs to dělá, a pokud jsou kompatibilní rostliny společně ve vyvýšeném záhonu, je zamoření škůdci omezené. Základním pravidlem je, že na malém prostoru by mělo růst společně mnoho různých kultur. Monokultury jsou naopak náchylné ke škůdcům. Spotřebitelé by se proto měli vyvarovat například kompletního vybavení vyvýšeného záhonu odrůdami zelí.

Tato smíšená kultura je vhodná pro vyvýšené záhony na slunných až částečně zastíněných stanovištích:

• Kopr

• cibule

• okurky

• Salát

• Mrkev

• Rajčata

• Pažitka

Vytvoření vyvýšeného záhonu: Tipy na správné naplnění a výsadbu

Stavba vyvýšené postele – nápady na prostorově úsporný design zahrady

Stavba vyvýšených záhonů na zahradě – 19 nápadů z různých materiálů

Do záhonu s bylinkami a zeleninou zasaďte jedlé květiny

Rostlinný záhon zelí-maceška-vůně-proti škůdcům

Rostliny by měly být vysazeny střídavě v řádcích. Různé vůně, které rostliny vydávají, pletou škůdce, kteří se již nedokáží orientovat. Výsledkem je, že se nezobrazí. Užitečným doplňkem jsou další bylinky a květiny, které nejen vylepšují vzhled vyvýšeného záhonu. Jsou také důležité pro včely a motýly, stejně jako berušky & Co. přilákat. Spotřebitelé podporují biologickou rozmanitost vyvýšeným záhonem ve smíšené kultuře. Jedlé květiny se nejlépe hodí do záhonu s bylinkami a zeleninou. Mají být doporučeny

• nasturtiums

• macešky

• Nezapomeň na mě

Květy z Kapuzinerkasse chutnají horce, macešky chutnají kořeněně a pomněnky sladce. Květiny dodávají samozřejmému salátu něco jistého a dodávají zdravé svačině další porci individuality.

Rostlinný záhon – rostlinná společenstva pro stinné místo

vyvýšený záhon-dřevo-černá-štěrk-vrstva-zelenina-bylinky

Vyvýšené záhony na stinném místě se nemusí nutně obejít bez zeleniny. K dispozici je speciální výběr salátů, zeleniny, bylin a kvetoucích rostlin, které zde také zajišťují výnosnou sklizeň. Tyto rostliny jsou vhodné pro stinná místa:

• Listové saláty

• Druhy zelí

• Špenát

• Kohlrabi

• Hrách

• řeřicha zahradní

• Oregano

• Divoký česnek

• česnek

Jako rozkvetlý společník ve stinných vyvýšených záhonech jsou vedle bylin

• Ruprechtova bylina

• Larkspur

• Připomínat

doporučeno. Zvláště Ruprechtovo zelí je skutečným stínovým umělcem. Specialista na tmavá místa vytváří velmi jemné listy a jemné růžové květy. Kvete od května do října a zvládne 0,25% běžné dávky denního světla. Trpí, když jsou jeho kořeny poškozené, takže je o něj nejlépe postaráno v rozích a na okraji vyvýšeného záhonu.

Spousta užitečných informací a Pěstitelské stoly na zeleninu, Bylinky a saláty najdete na informačních službách pomoci výživa, zemědělství, ochrana spotřebitele e. V. najít.

Výsadba vyvýšeného záhonu – pokud je půda správná, rostlinám se bude dařit

Vyvýšené postele-výsadba-dřevo-rouno-podlaha-výplň-vrstvy

Aby mohla zelenina, bylinky a kvetoucí rostliny vzkvétat, nestačí jim dát správné místo a kombinovat nejlepší možné komunitní rostliny. Půda musí být správná, aby byl růst bohatý. Vyvýšený záhon je speciální nastavení pro rostliny a měl by být správně nastaven.

1. Na podlahu vyvýšeného lůžka by mělo být umístěno drátěné pletivo, ne příliš husté a ne příliš široké. Myši a jiná zvířata by neměla mít možnost vstoupit na vyvýšené lůžko po zemi.

2. Vrstva na drátěném pletivu se skládá z střepů a oblázků a funguje jako drenáž.

3. Na tuto drenáž se položí vrstva zeminy.

4. Další vrstva se skládá z větví. Může to být například prořez živých plotů nebo prořez stromů. Ideální jsou větve, větvičky, keřový odpad a kousky kořenů.

5. Tato vrstva je také vyplněna zeminou.

6. Na vrcholu je alternativní keřová vrstva, která se skládá z jemně nasekaných větví. To je zase pokryto zemí.

7. V předposlední vrstvě mohou uživatelé aplikovat zelené řízky a listy, které jsou opět smíchány s půdou a zasypány.

8. Nakonec je na samém vrcholu položena půda, která je osázena zeleninou, květinami a bylinkami. Může to být směs zahradní a zalévací půdy a užitečné je také přidání kompostu. Poslední vrstva by měla být alespoň 10-15 cm.

Pěstování by mělo být tak dobře připravené a mělo by dobře uspět.

Zalévejte pravidelně a přineste bohatou sklizeň

vyvýšené záhony-výsadba-tipy-péče-zalévání-konev

Čím je místo slunečnější, tím častěji je třeba postele zalévat. Zelenina používá hodně vody a kdo sází salát, měl by sáhnout po konev alespoň dvakrát denně. Půda by měla mokře kapat a rostliny musí mít dostatek času na vyschnutí, než vyjde slunce. Protože pokud je na listech voda a dopadá na ně slunce, může způsobit popáleniny. Abyste se tomuto problému vyhnuli, měli byste znovu zvážit nákup kapkového zavlažovacího systému. Při kapkové závlaze leží na povrchu postele jemné hadice. Tyto hadice jsou opatřeny malými otvory. Když spotřebitelé otevřou kohoutek, voda stéká na postele s malým tlakem. Části rostlin se nestříkají mokré, riziko „spálení sluncem“ je odvráceno.

Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí instalovat kapkovou závlahu, pomůže praktický tip: při výsadbě řádků začleňte zavlažovací hranu. Ráno použijte k zavlažování konev bez nástavce a nalijte vodu do zavlažovacího okraje. Večer pak můžete nalít s nástavcem. Části rostliny v noci a brzy ráno vysychají do takové míry, že jim slunce nemůže ublížit.

Zdroj:

Obrázek 1: pixabay © condesign (veřejná doména CCO)

Obrázek 7: pixabay © MIH83 (veřejná doména CCO)