Práce na zahradě

Stříhání živého plotu: přehled užitečných rad pro všechny hobby zahradníky!

Relaxovat na vlastní zahradě s našimi blízkými – nic hezčího neexistuje! Ať už jako přirozená ochrana soukromí, která nás chrání před zvědavými pohledy, nebo smrk ve vnějším prostředí – dobře udržovaný a krásně řezaný živý plot je ozdobou každé zahrady. Živé rostliny mají zvláštní krásu, která přispívá k modernizaci domu a zároveň představuje atraktivní doplněk trávníků, stromů nebo květin. Ale aby se z nich stal skutečný poutač a zůstal ve formě trvale, měli by všichni hobby zahradníci věnovat pozornost několika důležitým bodům. Kdy můžete stříhat živý plot, jak vysoko může být a existují určité právní předpisy, kterých byste si měli být vědomi? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek vám prozradíme v našem článku!

Při stříhání rad na údržbu živých plotů

Přirozená zástěna soukromí pro zahradu by měla být co nejhustší a nejzelenější a samozřejmě také dobře vypadat. Krásná rostlina živého plotu však nevzniká sama, ale důslednou a pravidelnou péčí. Za účelem podpory zdraví a růstu rostlin a udržení dobrého stavu po dlouhou dobu by měl být živý plot řádně prořezán. Kromě správného času hraje při stříhání živých plotů rozhodující roli také výběr správného vybavení. Přestože vám nic nebrání stříhat živé ploty ručními nůžkami, dělejte si starosti elektricky poháněné nůžky na živý plot pro profesionální povrchovou úpravu a aby byla práce mnohem snazší a příjemnější.

Stříhání živého plotu – jak vybrat správný nůž na živý plot

tipy na nákup elektronických zahradnických nůžek při stříhání živého plotu

První věc, kterou byste měli udělat před stříháním živého plotu, je zajistit si vybavení pro práci. V zásadě si můžete vybrat mezi ručními nůžkami na živý plot nebo elektrickými, benzínovými a akumulátorovými nůžkami. Jaký druh si vyberete, závisí na rostlině živého plotu a vašich osobních preferencích. Ruční nůžky na živý plot vyžadují více úsilí, a jsou proto vhodnější pro malé opravy nebo pro tvarové střihy. Pokud však potřebujete stříhat větší a silnější živé ploty, pak jste u motorizovaných modelů v dobrých rukou. Mějte však na paměti, že elektrické nůžky vyžadují blízký zdroj energie. Akumulátorové a benzínové nůžky na druhou stranu nabízejí větší volnost pohybu, ale jsou relativně těžké a výdrž baterie je krátká.

Kdy je třeba stříhat živý plot??

Zastřihávání živého plotu zákaz přirozené ochrany soukromí na zahradě Tipy

Mnoho hobby zahradníků si není zcela jisto, kdy stříhat živé ploty. Aby bylo dosaženo úhledného a upraveného povrchu, je rozhodující druh živého plotu a povětrnostní podmínky. Aby nedošlo k žádným chybám, nesmí být venku ani příliš zima, ani příliš horko. Obecně lze říci, že polovina února je nejvhodnějším obdobím pro stříhání prvního živého plotu. Druhý krok lisování byste pak mohli provést například v červnu. Vzhledem k tomu, že míza se z listů stahuje až pozdě odpoledne, jsou živé ploty v tuto dobu méně citlivé. Jednou ročně se stříhá tis, třešňový vavřín, živý plot thuja a dřišťál. Musíte dvakrát řezat habr, červený buk, ptačí zob a polní javor. Pamatujte také, že stříhání živých plotů je v Německu od 1. března do 30. září zákonem zakázáno. Malý, jemný řez je však v tomto období také v pořádku, pokud dodržíte uvedené doby odpočinku. V neděli a každý den mezi 20:00 a 7:00 byste se měli vyhnout hlučnému zahradničení.

Jak správně stříhat živý plot?

Zahradní plot pro období střihu živých plotů pro nápady na zahradu

Při stříhání živého plotu na zahradě byste neměli myslet jen na krásný tvar, ale také zajistit, aby rostlina získala dostatek světla a živin. K tomu se skvěle hodí takzvaný „lichoběžníkový střih“, kdy jsou živé ploty nahoře užší a dole širší. To zabraňuje plešatění a poskytuje dolním větvím dostatek slunečního světla. Abyste dosáhli rovnoměrného a krásného výsledku, měli byste při stříhání vždy začínat odspodu a poté se propracovat nahoru. Je lepší postupně zkracovat, dokud nedosáhnete požadované délky a tvaru, a řezat pomalými krouživými pohyby. Aby byl řez rovný a abyste vždy viděli rostlinu, můžete na každém konci nastavit sloupek a vodítko k němu připojit jako vodítko.

Nezapomeňte myslet na své ochranné pomůcky

Tipy pro stříhání živého plotu Modely zahradnických nůžek

Stříhání živých plotů je jednou z oblíbených činností mnoha hobby zahradníků. Motorové nůžky na živý plot stříhají rychle a velmi přesně, ale mohou být také velmi nebezpečné. Abyste se vyhnuli vážným zraněním, měli byste nůžky vždy pevně držet oběma rukama. Ať už kvůli příliš vysokým teplotám nebo jen kvůli pohodlí, často zapomínáme nosit ochranný oděv. Zahradničení je však zábava jen tehdy, pokud máte správné ochranné pomůcky. Pevné boty nabízejí bezpečné držení a ochranné rukavice nás chrání před bodnými ranami nebo pořezáním. K ochraně očí před odletujícími větvemi se doporučuje používat ochranné brýle.

Zákon o stříhání živých plotů, kdy lze stříhat živé ploty