Práce na zahradě

Rozpoznat a léčit choroby a škůdce v pivoňkách: takto to funguje!

Ať už na zahradě nebo jako řezaná květina ve váze – pivoňky všude poutají pozornost. Na zahradě nás od dubna do června okouzlují svými nádhernými květy a jemnou vůní. Ale problémy, jako jsou hnědé listy nebo chybějící květina, nám mohou rychle zkazit požitek z atraktivních rostlin. Pokračujte v čtení, abyste zjistili, jak pivoňky dokážou identifikovat a léčit choroby a škůdce.

Pivoňka má skvrnité listy? Je to virové onemocnění

Pivoňkové nemoci - rozpoznávání symptomů na listech

Zahradní rostliny mohou být příležitostně infikovány viry. Asi v 90 procentech případů je důvodem pro pivoňkové choroby nákup nekvalitního výsadbového materiálu. Ale i když jste si koupili zdravý kořen pivoňky ze školky, mšice a další sající hmyz mohou přenášet virus z blízkých nemocných rostlin. Viry se často nacházejí na plevelech, okurkách, bramborách, paprice, jahodách a malinách.

Po 3 až 5 letech uvidíte zbarvení na listech vašich nově příchozích a za několik dalších let budou oslabené rostliny trpět různými houbovými chorobami.

Jaké viry se nacházejí v pivoňkách?

Pivoňkový keř s jiřinami v zahradě

Naštěstí na rozdíl od tulipánů nebo mečíků ne všechny odrůdy pivoněk reagují na virus vážným onemocněním. Většina starověkých kmenů nevykazuje žádné vnější příznaky onemocnění, ale moderní američtí kříženci vážně onemocní a rychle umírají na patogenní houby, které se následně rychle vyvíjejí. S dobrou kultivační technikou a ochranou před houbovými chorobami však každá pivoňka dokáže bez problémů vyvinout krásné květiny.

červeně kvetoucí pivoňka 'Diana Parks'

Virová onemocnění v pivoňkách jsou zpravidla zřídka způsobena jediným patogenem; obvykle existuje smíšená infekce. V botanických zahradách jsou nyní snadno detekovatelné pomocí laboratorních metod. Hobby zahradníci je nemusí nutně znát, ale přesto uvedeme nejdůležitější viry:

  • Například skvrnité listy jsou příznakem viru mozaiky žlutých fazolí (BYMV).
  • Virus mozaiky okurky (CMV), virus mozaiky rhesus (ArMV) a virus žlutého trpaslíka (BYDV) jsou obvykle detekovány na vzorcích s problémy s růstem listů.
  • Virus mozaiky narcisus a virus rajčatové aspermy jsou detekovány v jednotlivých rostlinách se známkami jemných skvrn listů, které tečou společně.
  • Komplexní infekce ve většině případů zahrnuje TAV, CMV, ArMV, CarMV (Carnation Mottle Virus), TMV (Tobacco Mosaic Virus) v různých kombinacích.

Virus chrastítka tabáku je u pivoněk velmi častý

Pivoňkově žluté listy s typickým vzorem virového onemocnění

Pokud si všimnete problému se svými pivoňkami, je téměř vždy spojen s virem chřestýši tabákového (TRV), známým také jako virus chřestění tabáku. Dříve byl také znám jako virus pivoňkového prstence.

Každý zahradník může rozpoznat příznaky této nemoci, pokud se podrobně podívá na své letniční dávky v květnu až červnu. Na listech mezi žilkami se objevují prsteny a půlkroužky a také pruhy různých tvarů a barev – od světle zelené, zelenožluté až po jasně žlutou. Slévají se do sebe a tvoří charakteristický mramorovaný vzor.

Závažnost virové infekce závisí na odrůdě

Pivoňka 'Red Charm' v zahradě

Zahradníci podávají zprávy o odrůdách pivoňky, které je i přes virové onemocnění a zabarvení listů potěší svými nádhernými květy po dobu 40 let. Mezi tyto speciální odrůdy patří například časně kvetoucí pivoňka „Red Charme“ (Paeonia x hybrida „Red Charme“).

Jaká houbová onemocnění mají pivoňky??

krásná růžová kvetoucí pivoňka

Pivoňky jsou bohužel velmi náchylné k houbovým chorobám. Pravděpodobně nejznámějším patogenem je Botrytis paeoniae, také známý jako plíseň šedá, která způsobuje suchou hnilobu.

Plíseň šedá (botrytis)

Pivoňka hnědé suché listy plísně botrytis

Původcem je plíseň Botrytis cinerea, B. paeoniae. Obvykle na jaře, bezprostředně poté, co mladé výhonky dorostou, se na jejich základně objeví hnědé skvrny, pak stonky na tomto místě hnijí. Šedá plíseň a malé černé houbové skvrny jsou dobře vidět. Stonky chřadnou a poté opadávají. Někdy k hnilobě dochází již 10–12 cm nad základnou.

Pivoňkové choroby způsobené plísní šedou (botrytis)

Na listech se objevují velké hnědé skvrny, které za suchého počasí postupně vysychají a při vysoké vlhkosti se pokryjí šedou plísní a hnijí. V období květu je totéž vidět na pupenech. Menší pupeny zčernají, vadnou nebo hnijí, zatímco větší pupeny zhnědnou a špatně kvetou.

Nemoc se vyvíjí velmi rychle, s vážným poškozením: keře se rozpadají, stonky padají a vysychají. Houba přetrvává na troskách rostlin a v oddencích pivoněk, což způsobuje jejich hnilobu. Šíří se, když prší, a šíří se mravenci.

Plíseň šedá (botrytis cinerea) na pivoňce

Chladné deštivé počasí na jaře a v létě a také náhlé výkyvy teplot přispívají k aktivnímu rozvoji hub. Plísňové onemocnění se může vyvinout rychleji ve vlhkých, hlinitých půdách, v přemokřených a zahuštěných, špatně větraných křovinách.

Obecně k rozvoji onemocnění přispívá vysoká úroveň vlhkosti, příliš vysoký obsah dusíku v půdě a zastínění rostlin. Nejvíce jsou postiženy rané odrůdy a zejména hybridy.

Rezavá houba Cronartium flaccidum

Houbový útok u pivoněk má na listu hnědé skvrny

První příznaky onemocnění jsou pozorovány v polovině léta, krátce po odkvětu. Na horní straně listů se objevují hnědé, žlutohnědé nebo hnědé skvrny s purpurovým okrajem. Na spodní straně se tvoří malé žlutavě hnědé nebo oranžově zbarvené polštářky, které obsahují spóry hub, které se snadno šíří větrem a infikují nové rostliny. Na konci léta se mezi polštáři objevují nažloutlé, rohovité zakřivené sloupy, které zcela pokrývají spodní stranu listů, takže se stočí a vyschnou. Za příznivých podmínek se nemoc může rozšířit do 2–3 dnů a postihnout velké plochy pivoněk.

Rezavá houba Cronartium flaccidum na listu pivoňky

Na podzim výtrusy infikují borovice, mezihostitele houby. Tyto stromy se mohou stát trvalým zdrojem infekce.

Vlhké a teplé počasí podporuje rozvoj nemoci. Za takových podmínek se patogen intenzivně šíří, což způsobuje vysychání listů již v červenci a zkrácení vegetačního období, což oslabuje rostliny a negativně ovlivňuje jejich zimní odolnost a kvetení v příštím roce.

Cladosporióza – onemocnění hnědých skvrn způsobené Cladosporium paeoniae

hnědé skvrny na pivoňce od Cladosporium paeoniae

Onemocnění se obvykle vyskytuje v první polovině léta a je častější v jižním Německu. Na listech se tvoří velké hnědé nebo tmavě purpurové skvrny, které postupně rostou, splývají a mohou pokrýt celý jejich povrch. Časem skvrny ztmavnou a listy budou vypadat spálené. Za vlhkého počasí se na jejich spodní straně objeví tmavě šedý povlak. Někdy jsou ovlivněny stonky, pupeny a květiny.

Na mladých výhoncích se obvykle vytvářejí prodloužené červenohnědé skvrny, pak stonek ztmavne a pokryje se povlakem šedé houby. Pupeny hnědnou a okvětní lístky opadávají. Spóry houby přezimují na spadaných listech.

Septoria choroba způsobená Septoria macrospora

Septoria nemoc u pivoněk způsobená Septoria macrospora

Zvláště jsou postiženy listy a stonky pivoněk. První příznaky onemocnění se na listech objevují v červnu nebo červenci: na obou stranách listů se tvoří hnědé nebo nažloutle hnědé, kulaté nebo protáhlé skvrny se světlým středem a tmavě purpurovým okrajem. Postupně se skvrny spojují a získávají světle hnědou barvu s jasanově šedým odstínem.

Onemocnění se nejprve projevuje na dolních listech a poté se šíří po stonku.

Pokud je onemocnění závažné, listy se úplně zmenší, ale nemusí dlouho opadávat. Nemoc oslabuje rostliny a ovlivňuje zimní odolnost a kvetení na další rok.

Kořenová hniloba

Kořenová hniloba v pivoňkách

Patogeny mohou být houby rodů Fusarium, Botrytis, Rhizoctonia nebo Sclerotinia. Způsobují hnilobu kořenů, stonků, řízků a smrt rostlin. Onemocnění je rozšířené ve všech zónách a je detekováno během transplantace nebo reprodukce dělením oddenku. Zasažené oblasti kořenů a oddenků zhnědnou, změknou, zahnívají a odumírají. Se zvýšenou vlhkostí se tvoří bělavý, našedlý nebo růžově zbarvený povlak. Půda a infikované oddenky jsou zdrojem infekce. Oslabené rostliny, řízky a keře, které se při transplantaci rozštěpily, zpravidla onemocní. Zvýšená vlhkost a vysoká kyselost půdy přispívají k rozvoji onemocnění.

Pivoňky škůdci

Housenka na pivoňce

Tady je dobrá zpráva: Škůdci pivoňky jsou mnohem vzácnější než houbové choroby a v dobře udržované zahradě nezpůsobí mnoho škod. Housenky můry soví hlodají pupeny pivoněk vysazených ve stínu nebo částečném stínu. Naštvat pěstitele květin může také brouk bronzový, hlístice kořenových uzlů a mravenci.

Lesklá zlatá růže (Cetonia aurata)

Pivoňky škůdci zlatý růží (Cetonia aurata)

Každý už tyto krásné lesklé brouky viděl. Živí se okvětními lístky a tyčinkami květin. Brouci mají rádi květiny světlé barvy a výrazné vůně. Lze je vidět každé jaro, nejprve na šeřících, pak na kosatcích a raných pivoňkách.

Hlístice kořenových uzlů

Bojujte s hlísticemi kořenových uzlů v pivoňkách

Nematody, nazývané také škrkavky, se usazují v kořenech pivoněk a způsobují nodulární otoky. Poté, co kořeny shnily, migrují k novým pivoňkám, které rostou poblíž.

Mravenec obecný

Mravenci na pivoňce

Tělo mravence je červenožluté, 4-7 mm dlouhé. Živí se sekrety sladkých pupenů a požírá okvětní lístky.

Hubení škůdců

Ovládejte škůdce v pivoňkách

Brouky můžete snadno sbírat brzy ráno. Mravenci se snadno ovládají postřikem hnízda moderními přípravky na hubení mravenců.

Mravenci nesou mšice a mšice přenášejí viry do rostlin. Postřik rostlin jakýmikoli přípravky ze skupin nikotinoidů a pyrethroidů je vynikající pomoc proti mšicím a housenkám. Například s řešením od „Actara“ nebo něčeho podobného.

Nematody jsou vzácné, ale přesto stojí za to si na ně dát pozor. Je nutné s nimi bojovat přísným vyšetřením kořenů během transplantace a spálením všech divizí s hrbolatými otoky kořenů a těžkými hnilobnými lézemi.

Bojujte s virovými chorobami v pivoňkách

Bojujte s virovými chorobami v pivoňkách

Na viry v pivoňkách neexistuje lék. Každé jaro zkontrolujte sazenice pivoňky a označte infikované keře. Je lepší je spálit.

Pokud je pro vás odrůda velmi cenná, vysaďte ji na podzim mimo hlavní rostliny. Přitom je rozdělte na malé větve s 1-2 pupeny. Vyberte nejsilnější výhonky a nechte malou, ale zdravou část kořenů.

Pokud se takto transplantovaná nemocná pivoňka každé dva roky, klonálním výběrem nejzdravějších kořenových řezů, bude pivoňka bez hniloby a někdy i viru.

Je velmi důležité zasadit pivoňky dále od jahod, malin, brambor, okurek a rajčat, aby se zabránilo šíření savých škůdců.

Preventivní opatření proti houbovým chorobám

Preventivní opatření proti houbovým chorobám v pivoňkách

Je obtížné kontrolovat botrytidu plísně šedé, ale je to možné. Na začátku jara opatrně odstraňte půdu kolem výsadby rozmarných amerických hybridů a ošetřete je fungicidem, jako je „Score“ nebo „Chorus“. Pak mulčujte pivoňkový keř vrstvou čerstvého písku bez organické hmoty. Proveďte tři ošetření: v dubnu, začátkem a koncem května.

Pokud je odrůda náchylná k poškození houbovými chorobami, v květnu preventivně postříkejte Score nebo Chorus a koncem léta „Ridomil Gold“.

Metody ekologického zemědělství pomáhají předcházet nemocem. K výsadbě pivoněk nikdy nepoužívejte čerstvý hnůj a čerstvou trávu. Každý podzim jen mulčujte starým kompostem. Oplodněte minerálními hnojivy s nízkým obsahem dusíku. Pivoňky také velmi dobře reagují na kompostový čaj. Mikroorganismy v něm obsažené ideálně potlačují hnilobné bakterie.

Na podzim seřízněte všechny výhonky trvalky zpět do 5 cm nad zemí a mírně jedovaté řízky dejte na hromadu kompostu. Výsledkem všech těchto opatření jsou zdravé rostliny a krásné květiny.