Práce na zahradě

Pěstování salátu na zahradě – tipy na péči a oblíbené odrůdy na první pohled

pěstování salátu výsadba-začátečník-hobby zahradník-sluneční hlína

Nejen začátečníci by si rozhodně měli dovolit vyzkoušet saláty v zeleninové zahradě. Protože kromě toho, že saláty jsou prostě vynikající a zdravé, snadno se také vysazují, ošetřují a sklízejí. Zahradničení si zaručeně užije každý! V dnešním článku jsme sestavili několik užitečných tipů, které vám usnadní práci Pěstovat salát umět. Existují také některé z nejoblíbenějších odrůd a jaké požadavky mají na umístění, zavlažování a hnojení. Pokud tedy svoji zeleninovou zahradu teprve plánujete, určitě byste měli zvážit saláty!

Kdy začít pěstovat salát?

Pěstování salátových tipů-zahradní péče-hrábě-hlávkový salát

Pokud jde o saláty, je třeba rozlišovat mezi dvěma rodinami. Na jedné straně jsou salát a na druhé straně endive odrůdy. Doba prvního výsevu závisí na tom, do které z těchto rodin salát patří. Zatímco salát lze vysévat venku již v březnu, na endivie si musíte počkat nejdříve do poloviny června, pokud chcete pěstovat salát.

Pěstujte poslední salát

Pěstování hlávkového salátu s malým vyvýšeným záhonem a salátem s hlávkovým salátem

Poslední možný výsev je také odlišný pro oba druhy salátu. Hlávkový salát by měl být znovu vysazen nejpozději v září, aby mohl být sklizen v říjnu. Protože endivie rostou pomaleji než salát, vysévají se jednou za rok. V závislosti na tom, kdy jste vysadili endivy, můžete očekávat sklizeň až do prosince. To jsou všechny věci, které je třeba mít na paměti při hledání pěstování salátu.

Nejlepší místo pro saláty

Pěstování rostlin salátu-květiny-koření-tipy-bylinková zahrada-zeleninová zahrada

Chcete -li zaručit nejlepší umístění vašich salátů, vyberte si při pěstování salátu slunné místo nebo polostín. Půda by měla být docela hlinitá, aby mohla ukládat dostatečnou vlhkost. Saláty lze pěstovat i v truhlících. V tomto případě si můžete koupit speciální směs. Vyvýšené záhony jsou mimochodem obzvláště příjemné pro zahradničení.

Zasejte salát

pěstování salátu, řepa, pěstovaná postel, zdravé dřevo

Při pěstování salátu je na výběr celá řada odrůd. Ty se dělí na jarní, letní a podzimní saláty. To vám umožní sestavit odrůdy z různých kategorií a tím zaručit, že můžete sklízet čerstvé saláty po celý rok. Hlávkový salát můžete vysít přímo na zahradě. Alternativně můžete také zasadit rostliny do země.

Rostlinný salát

Pěstování kbelíků na salát-sazeče-odrůdy-výživa-a-zahrada-zdravé

Druhá varianta pro pěstování salátu je nepochybně jednodušší. Eliminuje to potřebu dělit rostliny později a rychleji se dostanete ke sklizni. Rostliny navíc nesázejte příliš hluboko do země. Na rostlinu salátu stačí, když přitlačíte kouli země o jednu třetinu do země. To má tu výhodu, že salát stojí výše a spodní listy nejsou na zemi, což obvykle způsobí jejich hnilobu.

Správně odhadněte částku

Pěstujte nápady na květináče-salát-košík-dekorativní-zeleninová zahrada

Aby byl salát vždy k dispozici ke sklizni a zároveň nebylo příliš mnoho zralých salátů, které by se mohly zkazit, je vhodné zasadit rostliny podle spotřeby a tedy v určitých intervalech. Několik rostlin každých pár týdnů je proto při pěstování salátu naprosto dostačujících.

Plně využijte postel

Pěstování salátu zahradnické tipy-design-lůžkoviny-zelenina

Určitě víte, že mezi jednotlivými rostlinami musí být zachována určitá vzdálenost. Stále to můžete použít k jiným účelům. Aromatické rostliny a bylinky například nezabírají mnoho místa. Salát tedy můžete nejen pěstovat, ale také využít okraj záhonu a prostor mezi rostlinami salátu na petržel, pažitku, bazalku nebo třeba šalotku.

Tipy na péči o saláty

pěstování-salát-zeleninová náplast-péče-tipy-nápady-jaro-léto-podzim

Při pěstování salátu by měla být půda vždy dostatečně vlhká. To je důvod, proč je hlína také prospěšná v půdě, protože uchovává vodu. Jinak při údržbě není moc co zvažovat. Jelikož saláty nečerpají z půdy mnoho živin, není časté hnojení také nutné. Použijte kompost v kombinaci s dusíkatými a potašovými hnojivy nebo si kupte speciální hnojiva do salátů.

Zabraňte škůdcům

rostoucí-salát-salát-rostliny-jarní setí-rychlé

U většiny druhů salátu obejdete boj proti škůdcům pouze pomocí chemických činidel. Škůdce není v salátech neobvyklý. Přesto existují saláty, které jsou odolné vůči padlí nebo mšicím a které si můžete při pěstování salátu vybrat před ostatními. Dobrou ochranou proti zamoření škůdci je také takzvané rostlinné rouno.

Pěstování salátu – řezaný salát

pěstování-salát-salát-příchuť-zeleninová-zahradní-jarní příprava

Pokud chcete pěstovat salát, který můžete sklízet obzvlášť rychle, pak je řezaný salát ideální volbou. Mladé rostliny, které jsou již zralé po šesti týdnech, lze sklízet. Proto je salát tak oblíbený. Začít novou sezonu je velká zátěž. Lze zasadit do záhonu nebo do květináče.

Sklízejte salát správně

pěstování-hlávkový salát-zdravý-začátečníci-zahradnické tipy-zeleninové-rostliny

Salát můžete sklízet, jakmile dosáhne výšky přibližně 15 cm. Chcete -li to provést, jednoduše ořízněte rostlinu, ale ne příliš hluboko. Nechte „pařez“ v zemi, protože pak rostlina může znovu naklíčit nové listy. To je výhoda při pěstování salátu. Navíc díky neustálému pučení nepotřebujete na zahradě mnoho rostlin.

Endive salát

salát-rostoucí-endivní-setba-sklizeň-zavlažovací-hnojivo

Endive salát se svou hořkou chutí zaručuje dlouhou dobu sklizně, což je něco, co má před salátem. Už jsme zmínili, kdy byste měli tento salát pěstovat. To by však mělo být provedeno nejpozději do poloviny července. Čím dříve, tím lépe rostou hlávkové saláty. Pokud budou vysety později, hrozí, že už nebudou moci dospět.

Jehněčí salát

pěstování-salát-pole-salát-kozlík-pěstování-čerstvé-krmení-bio-zelenina

Jehněčí salát ve skutečnosti nepatří do endive ani do salátů. Je to rostlina kozlíku lékařského, kterou lze jíst jako salát a je velmi oblíbená díky své jemné a svěží až oříškové chuti. Také pokud chcete pěstovat tento salát, budete si muset počkat do léta.

Vysejte jehněčí salát

rostoucí-salát-salát-zeleno-červený-lahodný-malé-rostliny

S výsevem tedy můžete začít od konce července. Měli byste s tím skončit zhruba v polovině srpna, abyste mohli sklízet až do podzimu. V opačném případě budete muset počkat do jara. Hlávkový salát roste poměrně nízko a nejlépe se vysazuje do řádků. Pak je sklizeň snazší. Při pěstování tohoto salátu kombinujte s dřívějšími odrůdami, abyste mohli sklízet saláty před podzimem.

Vyberte si salát

rostoucí-salát-salát-červené-listy-zeleně zvednuté záhonové škůdce

Salát můžete pěstovat i v květináčích nebo kbelících. Když budete tento salát pěstovat, budete muset počkat, až budou sklizeny listy, které stonek vytvoří. Zde se však vždy sklízejí vnější listy, zatímco menší vnitřní listy mohou dále růst. Hlávkový salát je částečně načervenalý.

Zasaďte salát

salát-rostoucí-salát-rostoucí-snadná-sezóna-studená-rámová zahrada

V rodině salátu je velká rozmanitost druhů. Zmrzlinový salát a batavický salát jsou jeho součástí. Má typickou chuť salátu a je velmi jemný na skus. Jak již bylo zmíněno, pokud chcete pěstovat tento salát, můžete začít v březnu. Pokud máte studený rám, můžete dokonce začít s výsevem již v únoru.

Salát Batavia

pěstování-salát-batavia-salát-zelená-tipy-péče-zahradničení-léto

V závislosti na odrůdě může salát batavia chutnat pikantní až sladký. Platí zde pravidlo, že odrůdy s velkými listy mají kořeněnou chuť, zatímco odrůdy s malými listy jsou mírné až sladké. Tento salát, který je křížencem mezi zmrzlinou a salátem, klíčí znovu a znovu, pokud není srdce odříznuto. Tento salát můžete také pěstovat pro nepřetržitou sklizeň.

Zasejte salát na zahradu, starejte se o něj & Sklizeň – užitečné tipy

Výsadba listového salátu – odrůdy & Péče o alternativu salátu

Sklízejte a užívejte si čerstvé saláty z vlastní zahrady