Práce na zahradě

Pěstování póru – správná péče o pomalu dozrávající zeleninu

plátky pórek rostliny zelenina péče záhon zahrada tipy

Pór patří do čeledi cibulovitých. Můžete snadno s jarem a na podzim Pěstování póru a zvednout. Ale také dobře vycházejí s chladem. Vzhledem k tomu, že rostou dlouho, měli byste to vzít v úvahu při plánování vaší zeleninové náplasti. Pokud chcete sklízet mladý pórek, můžete nechat až 90 dní. Jinak pórek na růst potřebuje čtyři měsíce až přes půl roku. To z něj dělá skutečnou podzimní zeleninu. Je také nutné, abyste pravidelně přidávali půdu. Tím získáte spodní část póru bílou. Díky své pikantní chuti je oblíbený do polévek, ale lze jej použít i jako přísadu do jiných pokrmů.

Pěstování póru – co je třeba vzít v úvahu pro načasování?

sazenice zahradní pórek rostliny jarní zelenina nápad

Jak již bylo zmíněno, zrání a zkrácení času trvá déle, pro výsadbu póru je nejlepší použít místo semenáčků semenáčky. Pokud si však přesto ceníte výsevu semeny, udělejte to o šest týdnů dříve, než byste je zasadili. V oblastech s mírným létem můžete pórek vysadit na jaře. Jinak k tomu zvolte podzim. První sklizeň tedy získáte na jaře.

Pěstujte a pečujte o pórek

pórek rostliny cibule zelenina zahradní práce

Najděte si na zahradě slunné místo pro výsadbu póru, který v horkých letních dnech poskytne také stín. Sazenice póru zasaďte 12 cm hluboko do země. Ponechte vzdálenost alespoň 30 cm. Doporučuje se však vzdálenost 120 cm, pokud to velikost vaší rostlinné skvrny umožňuje. Půda by měla být od nynějška vždy vlhká. Hnojení probíhá každých několik týdnů. Jak již bylo zmíněno, kolem každé jednotlivé rostliny musí být pravidelně přidávána nová půda. Tímto způsobem odbarvíte spodní část stonku, aby získala svou typickou bílou barvu. Ujistěte se však, že půda není vyšší než začátek listu, jinak se dostane mezi listy a stonek. Známým škůdcem, který může způsobit problémy po výsadbě póru, je škůdce s třásněmi. Celkově je napadení vzácné.

Výsadba póru – dlouho očekávaná sklizeň

pórek sklizeň zahrada země tipy zelenina

Pěstování póru – pórek je zralý a připravený ke sklizni, když stonky dosáhnou tloušťky přes 1 až 5 cm. Poté je opatrně vyhrabejte ze země. Vzhledem k tomu, že pórek roste poměrně hluboko do země, pomůže vám k tomu kopací vidlička. Pokud žijete v oblasti s mírným podnebím, můžete některé rostliny nechat v zemi, abyste mohli pokračovat ve sklizni póru do zimy. Pokud je vaše zima chladná, doporučujeme sklidit všechny vaše rostliny, než půda zmrzne.

Dlouhý zralý pórek

tipy na péči o zahradu pórek rostliny zelená zelenina

Nakrájený pór na vaření

Pórovité rostliny krájí pikantní řezy zahradní tipy