Práce na zahradě

Pěstování květáku na zahradě – tipy pro hobby zahrádkáře

Pěstování květáku na zahradě

Vypěstujte si na zahradě vlastní květák může to být výzva. Tato odrůda zelí je velmi náročná a vyžaduje správné klima, správné podmínky pěstování, velkou pozornost a další péči. Je také často napadán škůdci a chorobami. Květák je velmi oblíbený a lze jej použít na různé kulinářské způsoby. Vysoký obsah vody a zdravé složky příznivě působí na srdce, žaludek a střeva. Květák je obvykle bílý, ale lze najít i odrůdy se zelenými, oranžovými a purpurovými hlavami. Slouží ale spíše k dekorativním účelům.

Pěstování květáku na zahradě – umístění a výsadba

Pěstování květáku v době výsadby zahrady-

Pokud jde o podmínky lokality a půdy, květák je extrémně náročný. Pěstujte tuto odrůdu zelí na slunném až částečně zastíněném místě s vápnem a živinami bohatou, dobře odvodněnou půdou. Zvláště negativně reaguje na nedostatek vody a živin.

Od března do června se semena letního květáku vysévají do květináčů. Mladé rostliny se vyvíjejí od 4 do 6 týdnů a květináče lze přemístit do chladného rámu. Malé zelné rostliny jsou zasazeny hluboko do země a vzdálenost výsadby by měla být asi 50 centimetrů. Pozdní odrůdy se vysévají přímo do záhonu.

Pěstování květáku na zahradě – péče, škůdci a choroby

Pěstování květáku na zahradě-tipy

Pravidelná zálivka je absolutním předpokladem zdravého růstu. Půda by měla být vždy vlhká. V růstové fázi se zvláště doporučuje několik hnojiv. Plevel by měl být také pravidelně odstraňován. Jakmile jsou první hlavy květáku viditelné a mají průměr 5 centimetrů, lze odtrhnout několik listů a umístit je na zelí, aby poskytly stín. To chrání květák před nadměrným pobytem na slunci a zůstává hezky bílý.

Problémem mohou být škůdci a choroby. Květák se často nachází v kapustě, zemních blechách, housenkách zelného motýla zelného a pilatce tuřínu. Pravidelně sledujte stav rostlin a v případě problémů proveďte preventivní opatření.

Sklizeň květáku na zahradě

Květák-zahradní-rostoucí-weisse-kapustové hlavy

Květák lze sklízet již v červnu, pokud byly rostliny pěstovány ve skleníku na začátku roku. Jinak záleží na době setí a výsadby. Ideální čas na sklizeň je, když má hlava požadovanou velikost, je pěkná a pevná a ještě se neotevřela. Ostrým nožem oddělte hlávky zelí od stopky. Měli by být umístěni do vodní lázně, aby se odstranila všechna zvířata, jako jsou stonožky a housenky.

Květák v zahradě, pěstování, bílé zelí, listy

Pěstování květákové zahrady