Práce na zahradě

Pěstování espalier ovoce na zahradě na fasádách a zdech

Ovoce Espalier v zahradě fíkové rostliny-cihlová zeď-ochrana soukromí

Ovoce Espalier je perfektní volbou, pokud máte malou zahradu a přesto chcete sázet a sklízet ovoce. S ovocem espalier můžete využít výšku, protože získáte vertikální zahradu. Můžete to dát na zeď domu nebo na zeď. Ty jsou nádherně zahřáté sluncem a nabízejí ideální podmínky pro růst rostlin. Při pěstování je však třeba vzít v úvahu několik věcí Ovoce Espalier v zahradě jde.

Ovoce Espalier na zahradě – nápad pro pokročilé zahradníky

Ovoce Espalier v zahradě řez-nápad-bílá-zeď-tvar-zeleň

Ovoce Espalier na zahradě není pro začátečníky a mělo by se o něm uvažovat, pouze pokud lze do péče investovat dostatek času a pokud jsou k dispozici určité odborné znalosti. Ztráty nejsou nijak neobvyklé a zahradník by si jich měl být vědom.

Ovoce Espalier na zahradě – sklizeň s rozdílem

Ovoce Espalier v zahradním domku-fasáda-dekorace-oříznutí-tipy-péče

Pokud jste se rozhodli zasadit na zahradu ovoce mřížoviny, určitě vám pomůže pár tipů. Rádi bychom vám také představili některé odrůdy, které si můžete pro tento druh ovocnářství vybrat. Kromě toho existují požadavky, které každý druh ovoce s sebou přináší a měl by vám pomoci se zahradničením.

Užitečné tipy pro zahradničení

Ovoce Espalier v zahradní zdi-výsadba-nápad-růže-živý plot

Kromě vinné révy můžete sami pěstovat sladké a višně, ostružiny, meruňky, jablka a hrušky. Ovoce espalier na zahradě není jen užitečnou věcí z hlediska sklizně, ale také nádhernou dekorací a nápadem na design zahrady z vizuálního hlediska. Připravte si vše brzy, protože poslední mráz bude brzy minulostí a bude čas okořenit zahradu.

Pěstujte vinnou révu proti zdi

Espalier-ovocná zahrada-hrozny-zelená-jižní-atmosféra-terasa

Vinná réva je skvělou volbou, pokud chcete do zahrady přidat trochu jižanského nádechu, nebo pokud milujete hrozny. Vinná réva jako espalierové ovoce na zahradě potřebuje hodně slunce a jinak velmi potřebuje péči. Místo by také mělo být co nejvíce chráněno před větrem, a proto je zeď dobrou volbou. Pro úponky jsou vhodné dráty, pruty, mřížky nebo dokonce lana.

Řezání vinné révy

Espalier-fruit-garden-blue-grape-wine-pergola-idea-gardening

Silné větve by měly být přivázány k lešení tak, aby bylo na vnější straně. Mohou za tím být ovocné větve. Budou odříznuti tak či onak později. Důležité prořezávání tohoto espalierového ovoce se provádí na zahradě v zimě. V létě možná druhý. Vinná réva může růst až 10 metrů na výšku. Proto je důležité pravidelně je omezovat. Vyberte si hrozny v zelené, žluté, červené nebo modré barvě.

Hruška

Espalier-ovocná zahrada-tvar-hruška-ovoce-lahodný-ovocný strom

Hrušky jsou velmi oblíbené a stejně jako vinná réva velmi oblíbené jako espalier ovoce na zahradě. Teplé místo na zdi také umožňuje pěstování jižních odrůd. Jako ideální místo tedy vyberte slunné místo. Obzvláště vhodné jsou jižní nebo západní stěny. Půda musí být také teplá a hluboká.

Hnojení a prořezávání

Espalier-ovoce-zahrada-hruška-ovoce-sofistikované-nápad-zeď-slínku

Důležitým faktem, který byste měli vědět o tomto mřížovém ovoci v zahradě, je to, že hrušky nejsou samooplodná. Rostliny tedy potřebují poblíž další odrůdy, které se používají k hnojení. Další obtížnou funkcí péče o hrušky je prořezávání. Z tohoto důvodu je důležité, abyste předem vyhledali odbornou radu nebo si přečetli odborné knihy, abyste byli úspěšní při sklizni.

Pěstování jablek

Ovoce Espalier v zahradě malé rostliny-jablko-úspora místa-nápad

Jablka jsou velmi náročné jako espalier ovoce v zahradě. Zeď jako místo nemáte zrovna v oblibě. Pokud vám tedy na zahradě zbyl kousek volné půdy, je nejlepší zvolit to pro jabloně. Pokud ne, zkuste to na západní zdi. Jablka nemají příliš ráda teplo jižní stěny. Velmi důležitá je také humózní půda, která je pěkně vlhká a pravidelně zalévaná.

Správný výběr odrůd jablek

Espalier-ovocná zahrada-jabloň-řezaný-dřevěný-plot-bílý

Stejně jako u hrušek je správný „partner“ velmi důležitý, pokud jde o jablka. Potřebujete alespoň dvě odrůdy, které jdou dohromady. Existují odrůdy jablek, které jsou vhodné pro malé mřížky i pro středně vysoké a vysoké. Který z nich si vyberete, závisí na tom, co chcete, a na tom, kolik místa máte k dispozici. Trpasličí jablka a sloupovitá jablka nejsou v žádném případě vhodná jako espalier ovoce v zahradě na fasádu. Jako pomoc při lezení jsou vhodné lamely nebo lana.

Rostlinné broskve

Espalier-ovocná zahrada-broskvový-drátěný plot-květ-rané pole

Broskve jako espalierové ovoce na zahradě naopak potřebují co nejvíce slunce. Vyberte si jižní nebo jihozápadní stěnu. Pokud tam nemáte místo, je vhodnou alternativou také jihovýchodní stěna. Je velmi důležité, aby půda po období květu nevyschla. Plody ke zrání potřebují hodně vláhy. Vlastnosti půdy také určí, jaký typ podložky sazenic budete potřebovat.

Kvetení a péče

Mřížovina ovocná zahrada stěna design mřížka broskvové dřevo

Broskve kvetou bíle, růžově nebo červeně, v závislosti na odrůdě, a to relativně brzy. Jako espalier ovoce na zdi v zahradě se to stává ještě dříve než venku, protože teplá zeď podporuje zrání. Střih není jednoduchá věc a měl by být proveden nejlépe profesionálně nebo alespoň po rozsáhlém čtení nebo informování. Broskve jsou obzvláště náchylné k padlí, mšicím a zvlnění.

Meruňka jako mřížoví ovoce 

Espalier-ovocná zahrada-meruňka-raná-zralá-snadná-péče-letní ovoce

Meruňky jsou méně náchylné k nemocem. Pro ovoce je však důležité, aby rostlina dostala správné množství vody a tepla. Pozdní mráz rostlině také neprospívá. Fasáda domu nabízí všem výhodu. Ovoce espalier v zahradě tam dostává ochranu před chladem a množství dešťové vody je omezeno i v případě střešní desky. Vyberte jižní stěnu a pravidelně odstraňujte plevele. Ostatní rostliny meruňku hodně ruší. Rostlina, stejně jako broskev, potřebuje po období květu dostatek vody. V opačném případě bude ovoce prolito. Pro úponky jsou vhodná lana, dřevo nebo středně vysoké stavebnice. Vytváření meruněk jako espalier ovoce na zahradě je velmi obtížné. Z tohoto důvodu, stejně jako u vinné révy, ji můžete jednoduše nechat ve tvaru vějíře.

Ovoce Espalier v zahradě s višní

Tipy na Espalier-ovocná zahrada-višně-nenáročné-nenáročné na péči

Višně jsou obzvláště nenáročné, a proto je snadné se o ně starat jako o speciální ovoce na zahradě. Tak snadné, že i severní tvář lze stále vybrat. Stále se však dává přednost východním nebo západním stěnám, protože polostín je ideální variantou pro tento ovocný strom. Pokud jde o půdu, měli byste se ujistit, že není příliš jílovitá a vlhká. Ke stimulaci svěžích větví je nutné každoroční prořezávání špiček větví. Odstraňuje také spory Monilla, které jsou ve špičkových pupenech. U třešní jsou upřednostňovány volně stojící vřetenovité stromy. Údržba mříží se málokdy vyplatí.

kiwi

Espalier-ovocná zahrada-zeď-kiwi-horolezec-exotický

Pokud byste chtěli kiwi vysadit jako ovoce mřížky na zahradě, mějte na paměti, že silně roste a zabírá spoustu místa. Zvláště vhodný je ornament, ale také mini kiwi. Opět vyberte slunné místo, které je také chráněno před větrem. Je důležité, aby byla půda vlhká, s nízkým obsahem vápna, slabě kyselá a bohatá na humus. Je nutné se za každou cenu vyhnout zamokření, protože kořeny mohou hnít. V oblastech s chladnějším podnebím může sklizeň někdy několik let selhat.

Odrůdy kiwi

Espalier-ovocná zahrada-design-kiwi-zdravá-výživa-vitamíny

Pokud však vaše espalierové ovoce na zahradě dostává ovoce, neměli byste ho sklízet krátce před prvním mrazem. Tímto způsobem umožníte plnou zralost a sníží se také obsah kyselin. Existují jak samosprašné odrůdy, tak ty, které vyžadují, aby vedle sebe stály samčí i samičí rostliny. Zeptejte se! Exotické ovoce bohaté na vitamíny je zvláště vhodné pro pergolu.

Blackberry jako popínavá rostlina

Espalier-fruit-garden-blackberry-wire-idea-easy-care-sun

Jelikož ostružinové listy většinou neopadávají ani v zimě, je keř oblíbenou rostlinou pro ozelenění zahrady. Jejich lahodné plody také dělají ze keře perfektní espalier ovoce na zahradě, ať už na zdi nebo na volně stojícím drátěném plotu. V zásadě na umístění nezáleží. Planoucí slunce i stín keři prospívají. Pouze půda by neměla být příliš suchá.

Ovoce

Espalier-fruit-garden-forest-fruit-blackberry-grid-idea-build-support

Aby plody mohly dobře zrát od dvou let, potřebuje toto špičkové ovoce chráněné a teplé místo na zahradě. Nechte ostružinu splétat na plotech, mřížích nebo na mříži. Výška 3 metry je zřídka překročena, protože větve se snaží růst horizontálně. Pokud jde o ostružiny, platí: čím pichlavější větve, tím chutnější ovoce!

Zasaďte lahodnou kdouli

Espalier-ovocná zahrada-kdoule-žlutá-ovocná-džem-želé-přísada

Kdoule, která může růst až šest metrů na výšku, je stejně nenáročná jako višně. Jejich plody jsou úžasně vhodné pro výrobu džemu nebo želé. Aby byly plody také jedlé, je pro kdoule důležitá jižní stěna jako espalier ovoce v zahradě. Záruka stále neexistuje, a pokud ano, pouze v říjnu nebo listopadu.

Tipy na umístění

Espalier-ovocná zahrada-kdoule-soukromí-obrazovka-dřevo-úponek-ozdobit

Přestože miluje slunce, velmi dobře se snáší i v polostínu. Je důležité zajistit, aby půda byla dostatečně propustná a neumožňovala podmáčení. Pomoc při lezení by měla být zvolena tak, aby byla stabilní. Jako espalierové ovoce na zahradě se kdoule každý rok nařeže jen trochu.