Práce na zahradě

Pěstování a pěstování zázvoru: jak pěstovat rostliny z hlízy!

Zázvorová rostlina (Zingiber officinale) se pěstuje pro aromatické, horké a kořenité oddenky, často označované jako kořeny zázvoru. Zázvor je oblíbenou přísadou do hranolků, asijské kuchyně a mnoha domácích bylinných léků. Hlavními účinnými látkami zázvoru jsou gingeroly, které jsou zodpovědné za jeho výraznou chuť. Gingeroly jsou silné protizánětlivé sloučeniny, které mohou zmírnit bolest, posílit imunitní systém a chránit před rakovinou. Zázvor najdete ve většině obchodů s potravinami snadno, ale může být velmi drahý. Pokud tento chutný kořen používáte velmi často, můžete pěstovat a pěstovat zázvor. To vám může nejen ušetřit peníze, ale také zajistit, aby váš zázvor nebyl ošetřen nežádoucími chemikáliemi. V následujícím článku si vysvětlíme vše, co potřebujete o pěstování zázvoru vědět.

Můžete pěstovat zázvor v Evropě??

Zázvorové žárovky dovezené z tropických zemí

Zázvor je tropická rostlina a pěstování v oblastech s chladným podnebím je docela obtížné. Podle mapy zóny odolnosti může zázvor po celý rok růst pouze v zóně 9 nebo vyšší. Většina zázvoru, který je nabízen na našich trzích, byla pěstována v jižní Číně, Indii, Indonésii nebo západní Africe. Většina oblastí v Německu, Rakousku a Švýcarsku je zařazena do zón zimní odolnosti 6-7.

Pěstujte zázvor venku?

Pěstování zázvoru venku v řadách

V Německu spadá do zóny 8a pouze pobřežní oblast Dolního Saska a Šlesvicka-Holštýnska a Porýní. Proto se zázvor obvykle nepěstuje venku, ale v květináčích a květinových truhlících. Pokud chcete pěstovat zázvor ve skleníku, měli byste věnovat pozornost perfektním podmínkám: teplota půdy 26 ° C, vlhkost 70%, 20 ° C ve dne i v noci.

Pěstování zázvoru venku není v Německu možné

Co zázvorové rostliny mají a nemají rády

Vypěstujte si zázvor sami doma

Abychom dosáhli uspokojivých výsledků se zázvorem, je nutné znát specifické potřeby rostliny. Zázvor miluje chráněné místo, nepřímé sluneční světlo, teplé počasí, vysokou vlhkost a vlhkou půdu bohatou na živiny. Co zázvor nevydrží, je mráz, přímé slunce, silný vítr a příliš vlhká půda.

Jak pěstovat rostliny ze zázvorové hlízy

Pokyny k pěstování a pěstování zázvoru

Pěstování zázvorové rostliny sami není tak obtížné. Nejlepší doba pro pěstování zázvoru je na jaře, kolem dubna (pozdní období sucha / časné období dešťů v tropech).

V první řadě potřebujete zdravý, čerstvý oddenek. Bylo by nejlepší získat čerstvé oddenky od někoho, kdo již pěstuje zázvor. Jinak si můžete brzy na jaře koupit zázvor z obchodu. Hledejte kousky s dobře vyvinutými růstovými pupeny, nazývanými také „oči“. Pupeny vypadají jako malé rohy na konci „prstů“. Pokud kupujete zázvor z obchodu, namočte oddenky do vody přes noc, protože jsou někdy ošetřeny inhibitorem růstu.

Oddenek zázvoru nakrájejte na kousky 1 až 2 palce (2,5 až 5 cm)

Oddenek zázvoru nakrájejte na kousky 1 až 2 palce (2,5 až 5 cm). Nechte kousky schnout 24–48 hodin před výsadbou, aby se řezané povrchy uzdravily a vytvořily mozol (ochranná rohovitá vrstva). To pomůže zabránit možné hnilobě kořenů.

Nejlepší půda pro zázvor je volná, hlinitá a výživná. Hlínité půdy umožňují, aby voda mohla volně odtékat, čímž se zabrání nasáknutí oddenků. Můžete také smíchat stejné díly kompostu a zeminy. Silná vrstva mulče může také poskytovat živiny, udržovat půdu vlhkou a kontrolovat plevele.

Vyberte si široký, plochý kontejner. Kořeny zázvoru rostou vodorovně, takže šířka je důležitější než hloubka. Nejlepší je použít středně velké hrnce, které lze snadno přesouvat.

Výsadba zázvoru - pokyny

Výsadba zázvoru – pokyny:

  1. Ujistěte se, že každý kus oddenku je 2,5 až 5 cm široký a má alespoň jedno „oko“.
  2. Do hrnce vložte drenážní vrstvu z expandované hlíny nebo třísek tlusté asi dva palce. Poté hrnec naplňte až po okraj zálivky zeminou a zlehka zatlačte.
  3. Vložte každý kus asi o palec až 5 palců do půdy, pupeny nahoru. Do každého velkého květináče (asi 35 cm v průměru) můžete dát 2 až 3 kusy nebo zasadit 5 kusů do řádků do květináče. Mezi rostlinami udržujte vzdálenost asi 5 cm.
  4. Hned po výsadbě trochu zalévejte. Nyní použijte rozprašovač k navlhčení půdy denně.
  5. Pokud budete mít štěstí, zhruba po 1 týdnu se objeví zelený výhonek.
  6. Po vyklíčení kontrolujte půdu denně a zalévejte vždy těsně před úplným vyschnutím.

Pěstování zázvoru v květináči v bytě

Zázvor preferuje místo se spoustou světla, ale bez přímého slunce – ideálně v částečném stínu nebo na balkoně orientovaném na východ s pouhým ranním sluncem. Ideální je 2 až 5 hodin pobytu na slunci. Na zahradě můžete květináč umístit do stínu stromu nebo markýzy. Velmi dobře se bude cítit i ve skleníku nebo zimní zahradě. Aby zázvor vyklíčil, musí být Země teplá – teplota půdy mezi 22 a 25 stupni. Hrnec můžete také volně zakrýt čirým filmem.

Pěstování zázvoru v květináči

Kolik místa potřebuje zázvor?

Zázvor v květináči nezabírá vůbec mnoho místa. U jakéhokoli oddenku, který zasadíte, se nejprve vyvine jen několik listů. Zázvor roste pomalu a je vysoký jen 60 až 90 cm. Mnoho kořenů se objevuje nad zemí, což je pro tento druh rostlin přirozené. Podzemním oddenkům to také nevadí, pokud sedí trochu přeplněně.

Mimochodem, zázvor je také velmi pěkný jako pokojová rostlina. Má lesklé, široce kopinaté, zelené listy a také nádherně voní.

Zázvorovou rostlinu v květináči zalévejte jednou týdně intenzivně

Pěstování zázvoru – kolik vody?

Při aktivním růstu zázvor potřebuje hodně vody. Půda by nikdy neměla vyschnout. Vyvarujte se ale také přemokření. Intenzivně můžete zalévat jednou týdně.

Zázvor miluje vlhkost. Pokud máte problémy se suchým vzduchem, může pomoci pravidelné stříkání. Suchý vzduch může způsobit problémy s roztoči. To je často problém u lidí, kteří chtějí pěstovat zázvor v chladném podnebí nebo uvnitř. Zázvor je také náchylný k chorobám a škůdcům, jako jsou mšice, mravenci, červi, šneci, bakteriální vadnutí a houba fusarium.

Rostlinné zázvorové hlízy se objeví první výhonky

Na konci léta nebo začátkem podzimu (kolem září), kdy se počasí ochladí, stonky žloutnou a rostlina odumírá. Omezte zálivku a nechte půdu vyschnout. To povzbudí rostliny k tvorbě podzemních oddenků. Jakmile všechny listy odumřou, váš zázvor je připraven ke sklizni.

Kdy sklízet kořen zázvoru?

Pěstování a sklizeň zázvorových rostlin

Zázvor můžete sklízet už za čtyři měsíce, ale chuť nebude tak intenzivní. Vaše zázvorová rostlina bude zralá asi po osmi měsících. Jakmile venkovní teplota klesne pod 10 ° C, měli byste rostlinu přesunout dovnitř.

Lze použít listy a stonky zázvoru

Zázvor lze sklízet vykopáním celé rostliny včetně kořene. Po sklizni vyberte nové oddenky k transplantaci a zbytek uložte do kuchyně. Čerstvý zázvor lze skladovat neloupaný v chladničce až 3 týdny nebo zmrazený až 6 měsíců. Oddenky, které byly znovu vysazeny, nepotřebují vodu ani péči, dokud se počasí znovu neohřeje.

Zázvor uchovávejte v mrazničce až 6 měsíců

Kdy zázvor kvete?

Zázvor kvete po dvou letech

Pokud pěstujete zázvor, jak je popsáno výše, neuvidíte žádné květiny. Aby rostlina zázvoru kvetla, musí jí být kolem dvou let. Pokud tedy chcete vidět zázvorové květy, které nechávají kořeny v zemi a vykopávají je jen částečně a opatrně, jen aby sklidily část okraje.

Aby zázvor dozrál a vykvetl, musí růst 10 měsíců při teplotách nejméně 10 ° C. Od této chvíle potřebujete několik měsíců, kdy je teplota vždy nad 21 ° C. To umožňuje zázvorovým oddenkům dozrát a vytvářet květiny.

kvetoucí odrůdy zázvoru z tropů

Květy zázvoru (Z. officianale), který se používá pro kulinářské účely, jsou stejně zelené a bezvýznamné. Existují však některé velkolepě kvetoucí odrůdy zázvoru, jako je Zingiber spectabile, Alpinia purpurata, Etlingera elatior (zázvor pochodně) a Hedychium coronarium (motýlí lilie). Pěstují se stejně jako kulinářský zázvor, ale kořeny se nesbírají.

Jedlé jsou také zázvorové listy a květy

Jedlé jsou také zázvorové listy a květy

Ačkoli nejsou tak běžně používané jako kořen, listy a výhonky zázvoru jsou jedlé. Používají se hlavně jako vkusná dekorace, podobně jako byste použili pažitku nebo zelenou cibuli. Před podáváním najemno nasekejte listy nebo výhonky a posypte misku. Mají jemnou zázvorovou chuť.

jedlý zázvorový zázvor

Jedlé jsou také květy zázvoru pochodně (Etlingera elatior), zejména pupeny. V Malajsii se používají k ochucení polévek a kari. Malajské slovo pro květ zázvoru je Bunga Kantan. Mnoho ikonickým malajským jídlům dodává nezaměnitelnou chuť: Asam Laksa, Nonya Laksa, Asam Pedas, Nasi Ulam, Nasi Kerabu a četné saláty Kerabu.

Pěstujte zázvor ve vodě

Pěstování zázvoru ve vodě

Jak již bylo vysvětleno dříve, rostlina se obvykle pěstuje v zemi, ale lze ji pěstovat i hydroponicky. Pěstování zázvoru ve vodě má ve skutečnosti výhody oproti tradičnímu pěstování. Hydroponicky rostoucí rostliny zázvoru vyžadují méně údržby a méně prostoru.

Nejprve část oddenku vyklíčí v půdě a později se umístí do hydroponického systému. Na jednu rostlinu potřebujete asi 3 x 3 cm pěstebního prostoru. Vana, do které rostliny umístíte, by měla mít hloubku 10 až 15 cm. Můžete také vyzkoušet hydroponický systém IKEA s názvem „Växer“.

Pěstujte zázvor sami v květináči s vodou

Jakmile oddenky vytvoří stonky a některé listy, můžete rostliny odstranit z půdy a opláchnout kořeny. Udržujte rostliny asi 30 cm od sebe. Nalijte tolik vody, aby zakryla kořeny. Udržujte pH růstového média mezi 5,5 a 8,0. Dopřejte rostlinám asi 18 hodin světla denně a nechte je 8 hodin odpočívat.

Je také možné držet mírně naklíčený kousek oddenku ve sklenici nebo nádobě s vodou. Bude růst a produkovat listy. Vodu vyměňte podle potřeby.