Práce na zahradě

Průvodce zahradní maceškou – 20 tipů pro správnou výsadbu a péči

Zahradní macešky-průvodce-odrůdy-vícebarevné-žluto-fialové

Zahradní macešky patří mezi nejoblíbenější a nejznámější okrasné rostliny. Jedná se o vyšlechtěný kříženec čtyř druhů fialek: maceška obecná (Viola Tricolor), maceška altajská (Viola altaica), fialka olympijská (Viola olympica) a fialka obecná (Viola lutea). Na zahradě, ale také při výsadbě hrobů, jsou robustní rané květy velmi oblíbené kvůli svým pestrobarevným květům. I když nejsou zrovna náročné, při výsadbě, péči o ni a navrhování vaší zahrady je třeba vzít v úvahu několik věcí.

Zahradní maceška krátký hledaný plakát

Zahradní macešky-průvodce-odrůdy-vyberte-druhy

Obecný profil: Trvalka, dva roky stará, tvoří shluky

Doba květu: Od března do května, září až listopadu

Barva květu: modrá, žlutá, oranžová, červená, růžová, fialová, bílá nebo vícebarevná

Zimní odolnost: podmiňovací způsob

Použití: Sázecí stroje, podestýlky, skupinová výsadba, podsadba, výsadba hrobů, lemování, pouliční ozelenění, nepříliš vhodné jako řezané květiny

Podlaha: písčitá až hlinitá, bohatá na humus a živiny, slabě zásaditá až neutrální, svěží, tolerantní k vápnu

Umístění: slunečno až polostín

Maceška dlouho kvetoucí

zahrada-maceška-průvodce-postel-hranice-vzorované-barevné

Macešky mohou být malé, ale dodají vaší zahradě skutečnou dávku barev. Rostlina je obvykle asi osm palců dlouhá, ale téměř polovina z toho je ve skutečnosti její hezká ‘tvář’. Často je orientován na slunce, a proto je také známý jako „krásná tvář“. Se svými charakteristickými jasnými barvami jsou skutečnými hlasateli jara. Tato barevná škála je ohromující a zahrnuje odstíny žluté, červené, modré, fialové a bílé, ale může být také vícebarevná a vzorovaná. Macešky jsou jednoleté nebo dvouleté, takže barvy a odrůdy lze měnit podle sezóny.

zahradní maceška-průvodce-šeřík-fialově vzorovaný-malý

Zahradní macešky jsou vytrvalé a kvetou téměř po celý rok – existují letní i podzimní a zimní květy. V závislosti na době květu potřebují rostliny vhodné umístění. Rané kvetouci dávají přednost částečně zastíněnému místu a pozdní kvetoucí – plné slunce. Pokud jde o substrát, nejsou opravdu náročné a pro bohaté kvetení je ideální smíšená, dobře odvodněná půda.

zahrada-maceška-průvodce-zahrada-dekorace-terénní úpravy-žluto-fialová

Zahradní macešky vyžadují velmi malou péči, aby se jim dařilo, a proto si bez nich nelze představit mnoho okrasných zahrad. Z tohoto důvodu a kvůli jejich rozmanitosti barev se často používají při terénních úpravách soukromých a veřejných venkovních ploch. Rostliny jsou navíc vhodné jako kontejnerová kultura a pro podsazování ostatních. Do stávající květinové zahrady lze přidat krásné tváře a potěšit srdce každého zahradníka téměř po celý rok.

Macešky zahradní se množí výsevem. Semena si můžete koupit nebo si je sami vyrobit. Za tímto účelem se po rozkvětu květů odstraní semena, suší se a skladují na teplém a tmavém místě. Od února se semena vysévají pod sklem při pokojové teplotě a vysazují se v květnu, v létě pozdní kvetení. Během období květu musí být rostliny každé dva týdny oplodněny tekutým kompletním hnojivem. V říjnu jsou vytaženi a položeni na kompost.

Průvodce zahradní maceškou: setí

zahradní maceška-rady-pěstování-zahradničení-péče-použití

Připravte semena a od března do května je vložte do misek s trochou zeminy smíchané s pískem. Semena se objevují asi po 10 dnech při maximálně 18 stupních, objeví se sazenice. Mladé rostliny vysejte přímo do záhonu ve vzdálenosti asi 20 centimetrů. Vzhledem k tomu, že zahradní macešky jsou citlivé na chlad, měly by být během mrazivého období chráněny. Jarní rostliny se pěstují v květináčích s všestrannou zimní ochranou. Zahradní rostliny lze přezimovat v truhlících nebo obalit jedlovými větvemi. Macešky lze na záhon vysadit od poloviny března.

Průvodce nákupem zahradních macešek: péče

zahrada-maceška-průvodce-zeď-zelená-okrasné rostliny

Pokud při pěstování necháte mezi rostlinami dostatek prostoru, zvýší to jejich potěšení z kvetení. To je podporováno a dokonce prodlouženo, pokud jsou poškozené listy pravidelně vytrhávány. Substrát by měl být vždy vlhký, ale ne mokrý. Rostliny pravidelně zalévejte vodou s nízkým obsahem vápna. Pro cévní kultury se hnojivo podává každé dva až čtyři týdny. Stejně jako u ostatních jednoletých rostlin i zde platí, že na stejném místě nebudou dobře růst déle než tři roky.

Zalévání obvykle probíhá ráno. Pokud je polijete pozdě odpoledne nebo večer, může se stát, že se nakazí chorobami a škůdci. Ke ztuhnutí rostlin můžete připravit zápar z pelyňku, přesličky rolní nebo křenu (500 gramů) a uvařit ho v pěti litrech vody, nechat dva dny louhovat a teprve poté jej použít k postřiku macešek. To lze opakovat až třikrát za dva týdny.

Průvodce nákupem zahradní macešky: použití na zahradě

zahrada-maceška-průvodce-záhon-barva-nádhera-jaro

Možnosti, kde mohou zahradní macešky najít místo, jsou velmi rozsáhlé. Barevné květiny se vždy dobře uplatní v květináčích, okenních krabicích, závěsných koších a všech druzích nádob. Vloženy do zahrady zlepšují krajinu a v obývacím pokoji dodávají svěží jarní pocit. Macešky jsou na stinná místa prostě nevhodné, protože ke kvetení potřebují sluneční svit.

zahradní maceška-průvodce-oranžové-tulipány-jarní květiny

Zahradní macešky lze přidat do stávající zahradní krajiny. Používají se různé odrůdy v závislosti na zbývajících rostlinách v posteli a také na barevném schématu. Macešky dobře vycházejí s jinými jarními rostlinami, jako jsou tulipány, narcisy, pryskyřník, rohaté fialky, zvonky a sněženky.

Garden-Pansy-Guide-Colorful-White-Patterned-Barrel

Krásné malé zahradní květiny mohou být použity jako sólisté i jako výplně. Jsou ideálně kombinovány pro barevné podrosty stálezelených a vysokých kmenů nebo jako okraj postele. Na podzim se rádi připojují ke stříbrnému listu a vánoční růži a v zimě se jejich krásné tváře potěší postelí.

zahrada-maceška-průvodce-zahrada-dekorace-květináč

Vzhledem ke svému dekorativnímu vzhledu se zahradní macešky používají jako atmosférické zahradní dekorace v různých hrncích, miskách a krabicích. Zde ve vyvýšené poloze rozvinou svoji plnou barevnou nádheru. Můžeme vám pomoci s několika tipy na zahradní design, jak nejlépe kombinovat různé barvy a odrůdy.

zahrada-maceška-průvodce-žlutá-fialová-rostoucí

Se žlutými maceškami si odrůdy ve fialové nebo modré opravdu přijdou na své. Pokud umístíte modré květy vedle oranžové, intenzita barev se zvýší a toto místo v zahradě se okamžitě stane vizuálním ohniskem. Světelné barvy se navzájem doplňují a přitahují pozornost, ale také veškerý hmyz. Proto je lepší nepěstovat rostliny v intenzivních, teplých nuancích vedle zahradních cest a jako okraj.

zahradní maceška-průvodce-záhon-barevná-mozaika-zahradní cesta

Pokud chcete na záhonu několik poutavých míst, pak jsou macešky perfektním řešením pro další vzestup ve venkovním prostoru. Nízko rostoucí květiny, vložené mezi zelené rostliny, vypadají jako bohatá mozaika, která dává trvalé potěšení. Pokud je zapotřebí větší intenzity, existují nádherné vícebarevné a vzorované odrůdy.

zahradní maceška-průvodce-rostliny-sazeč-jehličnany

Tradičně se zahradní macešky většinou používají jako doplněk jarních květin. Kromě stálezelených rostlin, jako jsou jehličnany a keře, je obtížné vynechat pestrobarevné malé květy. Svěží zelená víceméně slouží jako pozadí a přízvuk padá na barvu květů. Ale neměli byste zapomínat, že krásné tváře jsou citlivé na chlad a mohou nabídnout pouze sezónní doplněk venkovního prostoru – od poloviny března do října.

zahrada-maceška-průvodce-malý-kontejner-cop

Macešky jsou malé a když jsou umístěny v neobvyklých nádobách, vypadají opravdu idylicky. Veselé barvy a jedinečné nádoby jsou příjemnou změnou tradičních kytic. Umístěné na pracovišti, pěkné uspořádání macešek a svěží zelené přináší dobrou náladu několik dní po šťastné události. Co víc byste si například mohli přát k výročí??

Krásné tváře svým barevným vzhledem inspirují hravý a experimentální design zahrady. Vypadají opravdu dobře ve skupinách nebo tufech, ale mohou být kreativně představeny v různých nádobách, některé dokonce vyrobené sami. Staré trakaře, zinkové vany, dřevěné sudy a všechny bedny dodávají malým květinám vzhled skutečných drahokamů.

zahrada-maceška-průvodce-dindlings-kameny-postel

Dlouho kvetoucí zahradní macešky se ve venkovských zahradách stávají velmi oblíbenými pro svůj ležérní a nenáročný vzhled. Výsledkem je, že každý nevzhledný kout v zahradě, pokud je na slunném místě, lze oživit a osvětlit bez velkého zahradničení. Macešky jsou také dobrou alternativou pro jaro ve skalce. I když ještě není k dispozici přesný plán a barevné schéma, lze vedle sebe pěstovat různé odrůdy fialek. Přinášejí svěží notu mezi balvany v zahradě. Kromě toho má smysl chránit malé krásné květiny před přejetím. Zde je vhodné ohraničení postele.

zahrada-maceška-průvodce-fialová-beton-sázkař-péče o zahradu

S jedlými okvětními lístky se macešky hodí přímo do salátu. Málo se ví, že macešky lze skutečně použít jako léčivé rostliny. Jeho květy a kořeny se používají v lékařství k čištění krve při kožních chorobách. K použití je připraven čaj, tinktury a masti. Čaj z této rostliny mohou pít i děti.

zahradní maceška-průvodce-tmavě-purpurová-starožitná-sazečka

Namísto spoléhání se na neomezenou paletu barev lze nízko rostoucí květiny pěstovat pouze v jedné barvě nebo například ve dvou odstínech této barvy. Je vhodné rostliny prezentovat v určité výšce, aby si přišly na své. Dobrou alternativou jsou plavidla na podstavci nebo s podstavcem. Je obzvláště důležité, aby rostliny dostaly dostatek slunečního světla. Volitelně můžete kontejner jednoduše umístit na parapet.

Přestože jsou zahradní macešky považovány za citlivé na chlad, existují i ​​odrůdy, které zimu obvykle dobře přežijí. Nejlepší věc je zeptat se zahradníků, které odrůdy mají dobrou zimní odolnost. Přesto doporučujeme hrát na jistotu a poskytnout adekvátní ochranu před chladem, aby vás rostliny na jaře potěšily barevnými květy.

zahrada-maceška-průvodce-žlutá-fialová-tráva

Macešky vysazené v jednoduchých přízemních kontejnerech se rychle stanou nespornými hvězdami show. S kruhovým nebo oválným by měl odkazovat na kruhový design. Kostřava modrá vyniká uprostřed a purpurová verbena se táhne do jedné strany. Žluté macešky dotvářejí obraz a vytvářejí skutečné umělecké dílo. Jiné okrasné trávy, jako je trpasličí ostřice, by byly dobrými sousedy barevných malých rostlin. Dalšími dobře vypadajícími společníky jsou druhy Sedum a magické zvony (Calibrachoa).