Práce na zahradě

Postavte a vysaďte vyvýšené postele sami – výhody, materiály a tipy

Postavte si vyvýšenou postel sami dřevo-zahrada-moderní design

Vyvýšené postele jsou velmi oblíbené mezi zahradníky a hobby zahradníky, pokud jde o zahradní design. Zkrášlují zahradu a díky pohodlné pracovní výšce se snadno udržují. Pokud chcete dát svou zeleninu nebo květiny na výsluní a vždy si užít dobrou úrodu, pak můžete mít zahradu Postavte si vyvýšenou postel sami. Jaké jsou výhody, jaké materiály lze použít a mnoho užitečných tipů pro stavbu vyvýšené postele najdete v článku.

Proč si stavět vyvýšenou postel sami?

Postavte si vyvýšený záhon sami, objednávejte-vytvářejte-zahradu

Zahradní záhony hrají důležitou roli v zahradním designu, protože v zahradě vytvářejí pořádek a mohou rozdělit různé výsadby podle typu. Ve srovnání s plochými záhony vytváří zahradní vyvýšený záhon optimální podmínky pro ovoce, zeleninu a bylinky. Teplota půdy ve vyvýšeném záhonu je o několik stupňů vyšší než na plochém záhonu, a proto mají rostliny delší dobu kultivace. K tomu je však nutná dobrá konstrukce a vhodná výplň.

Postavte si vyvýšenou postel sami – výhody na první pohled

Postavte si vyvýšené postele svépomocí dřevěné vyvýšené postele-zahrada

Vyvýšená postel může nahradit několik malých plochých postelí, protože ji lze používat téměř po celý rok. Jednou z největších výhod vyvýšeného lůžka je právě jeho pohodlná výška. Kromě toho je dosaženo větších sklizní a vyvýšený design nabízí dobrou ochranu proti škůdcům. Pokud jde o tvar a výběr materiálů, máte svobodu designu a můžete si postavit vlastní vyvýšenou postel sami.

Vytvoření vyvýšeného záhonu: Tipy na správné naplnění a výsadbu

Tipy pro výsadbu vyvýšených záhonů – které rostliny k sobě dobře ladí?

Stavba vyvýšené postele – nápady na prostorově úsporný design zahrady

Postavte vyvýšenou postel pro pohodlné zahradničení

Postavte si vyvýšenou postel sami, vytvářejte nápady rostlin

Díky větší výšce lze vyvýšený záhon dokonce vysadit a starat se o něj ve stoje. To je ideální pro mladé i starší lidi, kteří chtějí zahradu, ale stěžují si na bolesti zad. Výška vyvýšeného lůžka se zpravidla pohybuje mezi 30 centimetry až jedním metrem, ale přesnou výšku si můžete přizpůsobit svým vlastním potřebám, pokud si postel postavíte sami. Zahradnictví si tak usnadníte, aniž byste si museli hrbit záda.

Postavte vyvýšenou postel sami pro vyšší výnosy

Postavte si vyvýšený záhon sami, pěstujte zeleninu

Ve srovnání s plochým ložem stejné velikosti jsou výnosy dosažené se zvýšeným lůžkem dvakrát až třikrát větší. Je to hlavně díky plnění organickými materiály v několika vrstvách. Tímto způsobem se spustí proces tvorby humusu a postel je na několik let dobře zásobena. V tomto případě navíc úspěch sklizně nezávisí na kvalitě půdy ve vaší vlastní zahradě.

Zahradní vyvýšená postel proti škůdcům

Vyvýšené záhonové stavění-vlastní-dřevěná mříž-větrolamové rostliny

Pokud jsou salát nebo byliny vysazeny na plochý záhon, je třeba neustále dávat pozor na škůdce, jako jsou šneci, protože si rychle razí cestu ke kultivaci. Vyvýšenou postel naopak škůdce nedokáže tak rychle dobýt a můžete si jich včas všimnout a posbírat.

Vyvýšená postel pro balkony a terasy

Vyvýšená postel-postavte si-malá-terasa-balkon

Žijete ve městě a o vlastní zahradě si můžete nechat jen zdát? Se speciální vyvýšenou postelí na terasu nebo balkon lze tento sen splnit i ve velkém městě a můžete si užít zahradničení v menším bytě.

Postavte si vlastní vyvýšenou postel z různých materiálů

Vyvýšená postel-stavět-sám-dřevěná zahrada-podzemí

Ať už jde o zahradu, terasu nebo balkon, můžete si sami postavit malou nebo velkou vyvýšenou postel a zajistit bohaté výnosy. Pro konstrukci rámu si můžete vybrat z různých materiálů. K tomu se perfektně hodí dřevo, kámen a kov a vyvýšené postele s nimi lze postavit v jakémkoli tvaru. Postavit si vyvýšenou postel sami je časově náročné, ale výsledek stojí za to.

Postavte vyvýšené postele ze dřeva

Vyvýšená postel, postavte se, vytvořte si nápady na výsadbu

Výběr materiálu pro stavbu vyvýšeného záhonu závisí na stylu zahrady a vašich vlastních preferencích. Vyvýšené postele ze dřeva jsou oblíbenou možností, která se hodí do různých zahradních stylů a ve venkovním prostoru vypadá krásně. Modřín, borovice, douglaska a měkké dřevo jsou k tomu ideální a můžete si z nich sami postavit vyvýšený záhon jakékoli délky a výšky.

Nastavte akcenty v zahradě s vyvýšenou postelí z kamene

vyvýšená postel-stavba-vlastní-kámen-kreativní-zahradní design

Kámen je materiál, který je odolný a vytváří v zahradě krásné vizuální efekty. Chcete -li si sami postavit praktickou kamennou vyvýšenou postel, můžete použít různé druhy kamene, jako je přírodní kámen, pískovec nebo cihla. Gabiony jsou dalším oblíbeným nápadem pro stavbu vyvýšeného záhonu a hezky se kombinují se záhonem.

Postavte si vlastní vyvýšenou postel z kovu

Vyvýšený rám postele stavěný vlastními rukama z kovového vlnitého plechu

U kovových vyvýšených postelí jsou také možné různé designy. Vyvýšená postel z nerezové oceli může být postavena v různých tvarech a vypadá obzvláště ušlechtile, ale vyžaduje větší péči, protože díky kontaktní korozi vznikají stopy rzi.

Vyvýšená zahradní postel z alternativních materiálů

Vyvýšená postel-stavět-sám-kov-corten-ocel-rustikální

S ocelí Corten naopak dodáte zahradě nostalgický vzhled a ve venkovním prostoru můžete nastavit rustikální akcenty. Proto je materiál s praženým vzhledem oblíbenou variantou vyvýšených záhonů na zahradě. Pokud se však chcete spolehnout na přírodní materiály, vyvýšenou postel si můžete postavit sami z kokosových rohoží. Protože však časem hnijí, musí být každých několik let vyměněny.

Najděte správné místo a postavte vyvýšenou postel

Vyvýšená postel, postavte si zahradu, pěstujte dřevo a zeleninu

Pokud si chcete postavit vyvýšenou postel sami, měli byste nejprve najít vhodné umístění na zahradě nebo na balkoně. Abyste usnadnili práci na vyvýšeném lůžku, měli byste věnovat pozornost několika důležitým bodům pro dané místo. Pokud je vyvýšená postel postavena pro balkon, doporučujeme provedení na kolečkách, která lze podle potřeby snadno přesouvat.

Pro vyvýšené postele vyberte slunné místo

Postavte si vlastní vyvýšenou postel a vyberte si slunné místo

Slunce je důležitým předpokladem bohatých výnosů, protože sluneční paprsky podporují růst většiny rostlin. Vyvýšený záhon byste si proto měli postavit sami na slunném stanovišti a tím získat největší užitek ze slunce.

Postavte si vyvýšenou postel sami – na co dalšího je třeba myslet

Vyvýšená postel-stavba-vlastní-vyvýšená-postel-budova-návod-zahrada-regulace

Důležitým bodem při stavbě vyvýšeného záhonu na zahradě je podpovrchový povrch. Měla by být rovná, aby mohla být půda později v záhonu rovnoměrně rozložena. Je také vhodné postavit vyvýšený záhon tak, abyste mohli snadno pracovat ze všech stran. Kromě toho vyvýšené lůžko potřebuje více vody než obvyklé ploché postele, takže pro usnadnění zavlažování by bylo výhodné blízké připojení vody.

Tipy, jak si postavit vyvýšenou postel sami

Postavte si vlastní pěstovanou postel správně rostlinu

Pokud jste se rozhodli postavit vyvýšený záhon na zahradu sami, pak byste už po výběru umístění měli přemýšlet nad designem. V první řadě má zásadní význam velikost vyvýšeného záhonu. Obvykle záleží na tom, co chcete do záhonu zasadit. Některé rostliny by například neměly být vysazeny příliš blízko sebe, protože ke svému růstu potřebují více prostoru. Vyvýšený záhon by měl být spíše delší než širší, abyste se k rostlinám dostali od všech bytostí.

Vytvořte vyvýšený záhon na jaře nebo na podzim

Vyvýšená postel, stavba, vlastní stavba, výplň dřeva

Důležitou roli hraje také správné období pro výsadbu vyvýšeného záhonu. Bylo by vhodné vytvořit vyvýšený záhon na podzim nebo na jaře, protože v těchto obdobích roku padá na zahradu velké množství přírodního odpadu, což je pro půdu ve vyvýšeném záhonu velmi prospěšné. Vyvýšený záhon si můžete také postavit sami v létě, ale měli byste počkat na správný čas na jeho vyplnění.

Postavte si vyvýšenou postel sami – připravte podpovrch

Vyvýšená poloha postele-postavte si-v podzemí

Při stavbě vyvýšeného lůžka sami byste měli nejprve vybrat místo s rovným povrchem a v prvním kroku označit požadovanou velikost postele uzemňovacími kotvami a kabelem do zdi. Další věc, kterou byste na trávníku měli udělat, je odstranit rýč asi deset centimetrů. Nyní můžete začít stavět rámovou strukturu.

Zvýšené pokyny pro montáž lůžka

Vyvýšená postel-sestavte si sami rámovou konstrukci-sestavte

Vyvýšené postele z různých materiálů jsou také stavěny odlišně. Například pro vyvýšenou postel ze dřeva potřebujete kromě dřevěných desek pro rám také vhodné sloupky a v případě potřeby vjezdové zemnící pouzdra. Bez ohledu na materiál pro konstrukci rámu stále potřebujete pletivo z pletiva s úzkými oky jako ochranu hraboše a vložku do jezírka na opláštění vnitřku vyvýšeného záhonu.

Videonávod – Postavte si vyvýšenou postel sami pomocí dřevěného rámu

Postavte si vyvýšenou postel sami krytem a navrhněte ji jako skleník

Zvýšená postel, stavba, vlastní střecha, malý skleník

S vhodnou konstrukcí může být vyvýšený záhon navržen se střechou a sloužit jako malý skleník. Jednoduše natáhněte přes konstrukci prostěradlo a skleník je připraven. To umožňuje rostlinám přežít v zimě drsnější povětrnostní podmínky.

Postavte a vysaďte vyvýšené záhony sami

Zvýšené postele-stavět-sám-pěstovat-dřevo-zelenina-nápady

Před stavbou vyvýšeného záhonu můžete přemýšlet o vhodné výsadbě. V některých případech závisí výška lůžka na výsevu. Například u brambor by vyvýšený záhon neměl být vyšší než 30 centimetrů, zatímco u menších rostlin, jako jsou jahody, se u vyvýšeného záhonu doporučuje výška jednoho metru.

Připravte vyvýšené lůžko k plnění

Vyvýšená postel-stavět-sami-montáž-pokyny-blízko-pletená-drátěná mřížka-místa

Abyste vyvýšenému záhonu optimálně dodali živiny, měli byste jej opatrně naplnit organickými materiály ve vrstvách. Nejprve by však měla být mřížka s úzkými oky ve vyvýšeném záhonu a poté jezírková vložka pro vnitřní stěny, která chrání před vlhkostí.

Naplňte vyvýšené lůžko vrstvou po vrstvě

Organická vyvýšená postel, postavte si vlastní vrstvu výplně

První vrstva zajišťuje dobré větrání ve vyvýšeném záhonu, aby druhý výplňový materiál mohl hnít lépe a rychleji. Skládá se z hrubých součástí, jako jsou větvičky, větve a štěpka. Následuje vrstva zahradního odpadu, například posečené trávy nebo listí.

Použijte dobrou půdu

Zvýšené nápady na záhon, stavbu, stavbu půdy a výplň rostlin

Následuje vrstva humusově bohaté zahradní zeminy a za ní následuje zralý kompost. Na vyvýšený záhon v žádném případě nepoužívejte levnou zeminu, protože se může shlukovat a poškodit kořeny. Jako poslední vrstvu se doporučuje kvalitní zalévací půda, která se dobře hodí k výsadbě.

Postavte si vyvýšený záhon sami a osaďte ho květinami

Vyvýšená postel, postavte se, postavte si dřevo, rostlinu, květiny, růže

Květiny rostou rychle a krásně na vyvýšeném záhonu, pokud mají dostatek slunečního světla a vody. Můžete proto navrhnout zahradu s několika malými vyvýšenými záhony s květinami a vytvořit barevnou oázu. Vyvýšené postele vytvářejí ve venkovním prostoru pořádek a mluví o dobře udržované zahradě.

Co jiného můžete zasadit do vyvýšeného záhonu?

Zvýšená postel, postavte si, zvedněte postel, vysaďte zeleninu

Když dokončíte stavbu vyvýšeného záhonu sami, můžete ho nyní vysadit zeleninou, keři nebo květinami podle svého výběru. Přestože vyvýšené záhony vypadají s květinami opravdu pěkně, běžně se používají k pěstování zeleninové zahrady. Malé odrůdy rajčat a fazolí jsou velmi vhodné pro vyvýšený záhon. Můžete zasít do záhonu nebo zasadit mladé rostliny přímo do země.