Práce na zahradě

Jak kompostovat Vytvořte si vlastní kompost na zahradu!

vyrobte si zahradní hnojiva sami

Dáme vám užitečné tipy na výrobu kompostu na zahradě. V článku se dozvíte, jako kompostování lze provést rychle a bez velkého úsilí.

Jak kompostovat Jednoduchý návod pro hobby zahradníky

rychle vyrobte letní hnojivo sami

Kdo se diví – jako kompostování Chcete -li to udělat sami a chcete se těšit na kvetoucí zahradu, musíte se naučit správně kompostovat. Tento úkol je opravdu velmi jednoduchý, pokud budete dodržovat několik pravidel. V zásadě existují dva různé způsoby, jak si kompost vyrobit sami. První jsou takzvané studené kompostové haldy. Organické materiály, jako jsou slupky z ovoce, zbytky zeleniny, káva, vaječné skořápky, byste měli jednoduše sbírat do hromady kompostu. Kompost se bude během roku pomalu hromadit. Druhá možnost je vhodná zejména pro horké letní měsíce. Teplého počasí můžete využít a kompost vyrobit za jeden až tři měsíce. Musí být splněny čtyři požadavky – dusík, oxid uhličitý, voda a vzduch. Kombinace těchto prvků je pro mikroorganismy plodná.

Jak kompostovat – vyrobte si hromady kompostu sami

Nalijte vodu a vyrobte si hnojivo sami

Abyste mohli efektivně provádět takzvané teplé kompostování, postavte hromadu kompostu vysokou alespoň 1 metr. Halda kompostu by se měla skládat z vrstev o tloušťce 10 cm až 20 cm. Dejte vrstvu zbytků z kuchyně / vaječné skořápky, ovoce, zeleninu, kávu /, a vrstvu suchých materiálů / podzimní listí, papír, piliny /. V letních měsících je důležité hromadu postříkat vodou. Buďte opatrní – příliš mnoho vody a hromada bude hnít. Abyste tomu zabránili a správně se zorientovali, musíte teplotu pravidelně měřit nebo teplo z hromady testovat rukou. Když je teplota hromady mezi 55-65 stupni nebo je střed hromady teplý, můžete hromadu promíchat. V tomto okamžiku již různé vrstvy splnily svoji funkci a můžete promíchat celou hromádku. Hromádku jednou týdně promíchejte, dokud kompost přestane být teplý a nebude vypadat suchý, hnědý a drobivý. V tuto chvíli je připraven a může být použit jako hnojivo pro zahradu. Právě včas na podzim a zimu! Pokud se tedy ptáte, jako kompostování lze snadno provést – níže je uveden seznam materiálů, které jsou dobré pro stavbu kompostu.

Kompostování z různých materiálů

Červí půda hnojí kompost

Zelené materiály

pokyny ke kompostování vaječné skořápky zelenina

  1. Ovocné slupky
  2. Zeleninové zbytky
  3. Vaječné skořápky
  4. káva
  5. Tráva, zelené listy stromů

Hnědé materiály

Jak si vyrobit kompost sami Pokyny pro zahradu

  1. Suché listy
  2. Sekané malé kousky dřeva
  3. Suché časopisy
  4. sláma
  5. piliny

Následující materiály nelze kompostovat

řádně promíchejte kompost

1. Maso, olej, tuk

2. Lisované dřevo

3. Krmivo pro kočky nebo psy / nebo zbytkové produkty z podestýlky /

4. Semena

5. Mléčné výrobky

Více se o tom dozvíte v našem článku: Těchto 8 věcí byste neměli dávat na kompost

Tři samostatné hromady kompostu

Vyrobte si dřevěnou krabici z hromádky kompostu

Chytře skryjte hromadu kompostu

jako kompostování, hnojiva přirozeně skrývají trávník

Sestavte si kompostér sami