Práce na zahradě

Jak často můžete rajčata přihnojovat kávovou sedlinou? Na to byste si měli dát pozor!

Kávovou sedlinu doporučují amatérští zahradníci po celém světě pro řadu zahradnických problémů. Od hnojení přes mulčování až po hubení škůdců – zdá se, že není nic, co by lžíce použité kávové sedliny nezvládla. Dokážete ale rajčata přihnojit kávovou sedlinou? Vysvětlíme vám, jak můžete použít domácí lék, aby nepoškodil vaše rostliny rajčat.

Jak kávová sedlina pomáhá rostlinám rajčat??

mohu rajčata přihnojit kávovou sedlinou?

Kávová sedlina poskytuje dobré množství základních živin, které jsou všechny potřebné pro zdravý růst, a přesto by měla rajčatům prospět:

 • zvyšuje obsah živin
 • vyrovnává pH
 • teplota půdy se stabilizuje
 • zvyšuje se zásoba vody
 • redukuje škodlivé bakterie a houby
 • klíčení se zlepšuje
 • tempo růstu se zvyšuje
 • podporuje aktivitu žížal
 • slouží jako přírodní a organický insekticid
 • Plevel redukován

Oplodněte rajčata, abyste předešli nutričním nedostatkům

Nejdůležitější živiny, které kávová sedlina přidává do půdy, jsou:

 • dusík
 • fosfor
 • hořčík
 • měď

Protože dusík a fosfor jsou dvě ze tří hlavních živin pro rostliny (druhou je draslík), kávová sedlina je skvělý způsob, jak oplodnit rostliny rajčat. I když se hladiny dusíku mohou lišit, je to často nejcennější živina v kávové sedlině.

Existují také důkazy, že kávová sedlina je dobrá pro žížaly a kompostové červy, což zase pomáhá zlepšovat půdu.

Výzkum navíc naznačuje, že přirozené bakterie a houby, které sídlí na rozkládající se kávové sedlině, redukují škodlivé houby a dokonce jim brání v usazování v půdě rostlin rajčat.

Kávová sedlina má odhánět šneky od náplasti na zeleninu

Nakonec lze kávovou sedlinu použít také jako přírodní insekticid. Důvodem je kofein, který obsahuje. Insekticidy mají obvykle škodlivé účinky, protože také zabíjejí prospěšné červy a opylující hmyz, ale kávová sedlina je mnohem bezpečnější a přirozenější alternativou. Existují například důkazy, že kávová sedlina odhání hmyz, jako jsou mravenci, šneci a nudibranch.

O vědě na toto téma se však stále vede debata, protože někteří věří, že po přípravě kávy je kofein pryč, a jiní říkají, že v kávové sedlině je toho stále hodně..

Kávová sedlina způsobuje, že je půda kyselá?

Kávová sedlina může způsobit, že půda bude kyselá

Rajčata jsou kyselá potravina, a tak není divu, že mají rádi mírně kyselou zásadu. Rostliny rajčat preferují pH půdy mezi 6,0 a 6,8, zatímco neutrální pH se měří při 7,0.

Věda nesouhlasí v tom, zda kávová sedlina činí půdu kyselou. Stručně řečeno, nepoužitá kávová sedlina je kyselá, ale většina kyseliny se v procesu vaření ztrácí. To znamená, že použitá kávová sedlina má pouze slabě kyselé pH 6,5-6,8. Protože je však toto pH přesně v rozmezí toho, co rostliny rajčat preferují, je kávová sedlina skvělým doplňkem půdy.

PH půd, které jsou ošetřeny kávovou sedlinou, se v prvních třech týdnech zvyšuje a poté pomalu klesá. Z tohoto důvodu je dobré kontrolovat pH půdy každých několik měsíců.

Jak používat kávovou sedlinu jako rajčatové hnojivo

Rajčata přihnojujte pouze kávovou sedlinou

V zásadě existují tři způsoby, jak použít použitou kávovou sedlinu jako hnojivo nebo půdní kondicionér pro vaše rostliny rajčat:

 • Můžete jej rozložit přímo na podlahu
 • smíchejte s mulčováním
 • nejprve to zkompostujte

V zásadě můžete kávovou sedlinu dát přímo na půdu rostliny rajčat. Kávový prášek se však při použití ve velkých množstvích může snadno shlukovat, což brání vzduchu a vlhkosti dosáhnout dna. Nejlepší je tedy smíchat kávovou sedlinu s mulčováním nebo ji nejprve kompostovat. Listy, kůra a jehličí mohou být použity jako mulč pro rostliny rajčat.

Rozetřete 1,5 centimetrovou vrstvu použité kávové sedliny kolem základny vašich rostlin rajčat a zasypte je 5 až 8 centimetry organického mulče.

Dalším způsobem, jak přihnojit rajčata kávovou sedlinou, je posypat 1 šálek použité kávové sedliny základnou vaší rajčatové rostliny a pomocí hladítka nebo malého kultivátoru ji zapracovat do horních 5 až 8 cm půdy. To stimuluje rozklad kávové sedliny a předchází problémům se zhutňováním půdy.

Kávová sedlina na kompostéru

Pokud nejprve zkompostujete kávovou sedlinu, můžete ji na podzim dát na hromadu kompostu, aby byla připravena k použití na jaře. Měli byste věnovat pozornost třem věcem:

 • Kávová sedlina by neměla tvořit více než 20% celkového kompostu.
 • Před umístěním na dvůr počkejte 2–3 měsíce, než se rozloží.
 • Již hotový kompost naneste na dno rostlin rajčat ve vrstvě 2 až 5 cm.

Ať už zvolíte jakoukoli metodu, důležitá věc je: Nenechte kávovou sedlinu (nebo kompost) přijít do přímého kontaktu s rostlinou rajčat. To samé platí pro mulč. Mezi kávovou sedlinou a spodními listy byste měli nechat prostor alespoň 2 centimetry. Kávová sedlina a kompost totiž mohou způsobit plísně a jejich vysoký obsah živin může rostlinu chemicky spálit.

Kolik kávové sedliny byste měli použít na rajčata??

Jak moc hnojí rajčata s kávovou sedlinou

Zatímco kávová sedlina je skvělá pro půdu a kompost, může být také příliš dobrou věcí. Kávovou sedlinu byste měli používat s mírou. Vysoké hladiny dusíku a potenciálního kofeinu mohou při nadměrném používání vyvážit půdu nebo kompost.

Omezte množství kávové sedliny na vašem kompostu na maximálně 20 procent. Kávová sedlina je považována za zelený materiál, jako jsou posečené čerstvé trávy a kuchyňské odpadky, a musí být smíchána s hnědým materiálem, jako jsou sušené listy. Zde si můžete přečíst, jak správně kompostovat.

Pro standardní hromadu kompostu o rozměrech 90 x 90 x 90 cm to znamená ne více než 570 šálků použité kávové sedliny. Jak vidíte, bylo by velmi těžké překročit tuto hranici.

90 x 90 x 90 cm = 0,72 metrů krychlových

20% z toho je 0,144 metrů krychlových

Protože 1 metr krychlový = 4000 šálků, to dělá asi 570 šálků kávové sedliny

Kdy a jak často byste měli rajčata přihnojit kávovou sedlinou?

Vložte sazenice rajčat do otevřené půdy

Kávovou sedlinu můžete použít, když mladé rostliny vysadíte venku a poté 1–2krát za měsíc. Většina rostlin obvykle upřednostňuje hnojivo v jejich vegetačním období, těsně před plodem, ale kdykoli jindy je to v pořádku.

Dávejte pozor, abyste nepoužívali příliš mnoho kávové sedliny, protože to ovlivní frekvenci používání. Pravidelně kontrolujte pH své půdy.

Jak přihnojit rajčata kávovou sedlinou:

 • Kompostovanou kávovou sedlinu vložte do výsadbového otvoru, aby se zlepšilo složení půdy. Působí jako hnojivo s pomalým uvolňováním a poskytuje půdě dusík po několik týdnů.
 • Rajčata mulčujte kompostovanou kávovou sedlinou (nebo kávovou sedlinou + mulčováním) po celé léto, abyste udrželi vlhkost v půdě, zabránili plevelům a přidali do půdy živiny.
 • Kávovou sedlinu zapracujte na podzim do půdy a nechte ji rozložit přímo v půdě. Odborníci doporučují dvakrát ročně obohatit půdu o organický materiál, jako je kompost, hnůj nebo kávová sedlina.
 • Pro rajčata v hrnci: Kávovou sedlinu a zeminu promíchejte v poměru 1: 1 a směs nalijte do hrnce tak, aby dno bylo zcela zakryté. Kávový prášek před použitím vždy nechte dobře zaschnout, aby nedošlo k tvorbě plísní.

Oplodněte rajčata v hrnci s kávovou sedlinou