Práce na zahradě

Hrabejte listy jako profesionál: Zde jsou nejlepší tipy na podzimní listí

To, co většina z nás na podzim vidí jako krásné barvy, znamená pro zahradníky spoustu práce. Odlupování listů začíná každý rok znovu a zdá se, že to pokračuje navždy. Dnes jste si vyzvedli všechny listy a zítra vše začne nanovo. Proč si nemůžete ušetřit práci? Musíte shrabat listy, nebo je tam můžete nechat? V článku odhalujeme odpovědi na tyto otázky a také několik užitečných tipů na hrabání listí!

Hrábě listí – ano nebo ne?

Sbírání listí na podzim Tipy pro správné shrabování

Proč vlastně musím shrabávat, když druhý den už nic z mé práce není vidět? To si klade mnoho hobby zahradníků. Pokud však nebude podzimní listí pravidelně shrabováno, rychle získá převahu, což může mít pro zahradu mnoho negativních důsledků.

To mluví za hrabání listí

Za prvé, listy jsou pro trávník škodlivé. Podzimní listí na zeleném prostoru nejen vypadá nevzhledně, ale také brání slunečnímu světlu a cirkulaci vzduchu, což narušuje růst trávníku. V důsledku toho se na trávníku tvoří žlutá, zaschlá místa, která lze často napravit pouze opětovným výsevem. Listy proto nikdy nesmí zůstat na trávnících.

Hrabejte nebo nechte podzimní listí na zahradě

Na druhou stranu mohou listy na vašich terasových kamenech zanechat hnědé skvrny, pokud nebudou pravidelně odstraňovány. Zvláště když prší a zaplavuje listy, které zůstávají, vedou k organickému zabarvení terasových dlaždic, které se obtížně čistí. Listí na chodnících v zahradě navíc představuje potenciální nebezpečí uklouznutí, zejména za deštivého počasí.

Podzimní listí použijte k mulčování na záhonech

To mluví proti

Podzimní listí v zahradě však nemusí být vždy nevýhodou. Ponechání listí za sebou může vašim postelím hodně prospět. Na jedné straně spadané podzimní listí nabízí rostlinám dobrou zimní ochranu. Na druhou stranu vytváří vysoce kvalitní hnojivo. V tomto článku naleznete další užitečné tipy a použití pro podzimní listí.

Mnoho malých zvířat používá hromady listí jako zimní ubikace. Užitečná zvířata, jako jsou ježci a hmyz, nacházejí úkryt pod navršeným podzimním listím a mohou zde trávit chladné měsíce. Při hrabání listí to musíte mít na paměti, abyste hráběm nebo foukačem listí nezranili malá zvířata.

Kdo musí vyklízet podzimní listí?

Porovnání typů listových košťat

Vlastník domu nebo nemovitosti je obvykle zodpovědný za odstranění listů, pokud jsou na chodníku. Pokud je dům pronajatý, lze povinnost vyklizení upravit nájemní smlouvou.

Hrabejte listy jako profesionál: čtyři možnosti

Hrábě nechává při zahradnictví konzumovat kcal

Chtěli byste zvládnout podzimní listí? Zde jsou na první pohled vaše možnosti:

Shrabejte listí z trávníku pomocí shrnovače

Hrábě, stále známé jako hrábě a vidlice, je osvědčený způsob shrnování. Hrábě na listí je součástí základního vybavení každého hobby zahradníka a je nezbytný pro škrábání listí, větví a podobně. Ačkoli je tato metoda opravdu únavná a náročná, umožňuje dobře rozložit a organizovat listy. Ve srovnání s ostatními variantami pro shrabování listí je starý hrábě také nejlevnější.

Věděli jste, že zahradničení využívá hodně kalorií? Pokud shrabete listy, můžete ve skutečnosti spálit v průměru 280 kalorií za hodinu, což je ekvivalent 30 minut běhání. Opravdu dobré cvičení, že??

Tipy na sání listů na podzim

Nasát listy

Pokud chcete svoji zahradu rychle očistit od listí, vyberte si správnou variantu s foukačem listí. Tento zahradní nástroj přímo nasává listy a zanechává trávníky pěkné a uklizené. Stejně jako vysavač se dmychadla listí mohou dostat také na těžko dostupná místa a vyčistit listí z oblastí, jako jsou skalky a oblázkové cesty. Nasbírané listy pak mohou být kompostovány nebo použity například na mulčování.

Přes všechny výhody nejsou foukače listí pro vaši zahradu to nejlepší. Vydávají pronikavý zvuk, který vám může lézt na nervy stejně jako vašim sousedům. V závislosti na modelu mohou tato zařízení generovat více než 110 decibelů, což je činí hlasitějšími než nástroje, jako jsou pneumatická kladiva a kotoučové pily. Z důvodu hluku lze foukače listí používat pouze v pracovní dny mezi 9:00 a 13:00 a mezi 15:00 a 17:00. V neděli a o svátcích není povoleno vysávat listy. Navíc spotřebovávají hodně elektřiny a benzínu, a jsou proto považovány za škodlivé pro životní prostředí.

Hrabejte listy špičkami větráků

Zvedněte listový ventilátor pro listy

Foukač listí je mezi hobby zahradníky stále oblíbenější. Ve srovnání s foukačem listí nesbírá listy přímo, ale bez námahy je přivede na požadovaná místa. Ať už je nasměrujete přímo na záhony, nebo jej spojíte a vytvoříte hromadu listí – otravná práce na zahradě se rychle provádí pomocí foukače listí. Jako každá jiná metoda má i tato své nevýhody. Podobně jako foukač listí, fouká listí hodně hluku a smí se používat pouze v určitou denní dobu. Dmychadla navíc bývají opravdu drahá a jezdí na benzín, což může poškodit rozpočet i životní prostředí.

* Důležité: Foukače listí a foukače listí představují pro zahradníky zvířat velké nebezpečí. Dokonce i Federální agentura pro životní prostředí nedoporučuje jejich používání, protože mohou zranit nebo dokonce zabít malá zvířata, která se skrývají v listech. Z ohledů na zvířata byste se měli takovým zařízením co nejvíce vyhýbat.

Odstraňte podzimní listí sekačkou

A co takhle sekačka na trávu?

Jak již bylo řečeno, musíte trávník bez listí každopádně udržovat, jinak se v zelené ploše mohou tvořit plešatá místa. Proč tedy jednoduše nepoužít sekačku? Sekačka je ve skutečnosti dobrou alternativou k jiným odstraňovačům listí. Listy jsou nejen sbírány, ale také nasekány a smíchány s odřezky, což poskytuje dobrý základ pro váš kompostér. Tento způsob sběru listí je však vhodný pouze pro rovné trávníky.

Hrábě listí: na to si musíte dát pozor

Na výběr z tipů nástroje pro shrnovače listí

Pokud chcete listy odstranit, měli byste zahradu zonovat. Například existují oblasti, jako jsou zelené plochy a terasy, kde jsou listy nežádoucí. Na jiných místech zahrady, jako jsou květinové hranice a pod křovím, je však spadané listí docela vítané. Můžete chránit své rostliny před zimním mrazem a obohatit půdu o důležité živiny. Pokud je zahrada správně zónovaná, listy lze z jedné zóny odstranit a rozložit na druhou.

Kromě toho existuje více než jen podzimní listí. Zahrada také potřebuje na jaře úklid, ale v tomto ročním období je nutná opatrnost. Hlasatelé jara, jako jsou krokusy a sněženky, raší na zelených plochách již v březnu a neměli by být vyhrabáváni ze země. Na jaře je lepší místo hrábě použít listové koště.

Hrabání listí snadno pomocí správného nástroje

Hrabání listí na podzim, aby se zabránilo bolesti zad

Pokud je vaše zahrada malá, jednoduše se nevyplatí investovat do drahého zařízení na shrabování listí. Klasické hrábě na listy se skvěle hodí na trávníky a malé předzahrádky. Chrání trávník, vydrží mnoho let a je vhodný na suché i mokré listí.

* Tip: Abyste si ušetřili bolesti zad, můžete místo ohnutí vzít zametené listy nohou. Připravte si vhodný kontejner a umístěte jej v docházkové vzdálenosti. Pak jednoduše upněte hrábě s listy pod nohou a zasuňte hromádku do kontejneru.

Vyberte hroty shrnovače listové hrábě modré

Který hrábě je ten pravý?

Listové hrábě jsou k dispozici v různých verzích. Ale který z nich je nejlepší pro sběr listí? V zásadě se nabízejí hrábě z plastu, hliníku a oceli, každý materiál má své výhody i nevýhody. Důležitou roli při výběru však hraje také hmotnost nástroje. Měl by být použit lehký shrnovač, aby zametání listí nebylo tak únavné. K tomu se doporučují plastové modely.

Plastový shrnovač nastavitelný pro hrabání listí

Ve srovnání s hrabacími košťaty mají listové kartáče větší vzdálenost mezi jednotlivými prsty a jsou proto vhodné i pro jarní sběr listí. Existují také nastavitelné modely, kde můžete pracovní záběr regulovat podle potřeby.

Pokud převážně shrabujete trávníky, doporučují se shrnovače s pružinovými radličkami. Na druhou stranu se tvrdé prsty lépe hodí na chodníky a zpevněné povrchy. Při výběru dbejte na to, aby hrábě pohodlně ležely v ruce a nebyly příliš těžké.

Odstraňte podzimní listí z trávníku jako

Jak často byste měli počítat?

Pokud je trávník pokrytý příliš velkým množstvím listí, pak je čas znovu shrabat. Jinak půda nedostane dostatek kyslíku. V závislosti na počasí možná na podzim budete muset listy shrabávat i několikrát denně.

Podzimní listí zlikvidujte nebo nechte ležet?

Hrabání listí hromady listí úkryt pro zvířata

Sbírají se listy. Ale co dělat se suchými listy? Pokud se jedná o velkou zahradu, kde se sbírá hodně listí, existují dokonce právní předpisy, které je třeba vzít v úvahu. Chcete -li správně zlikvidovat padající listí, můžete si vybrat jednu z následujících možností.

  • Naplňte listy do pytlů na organický odpad a vyhoďte je do koše na organický odpad
  • Nechte vyzvednout stelivo
  • Nasbírané listy dejte do kompostéru

V malé zahradě ale listový odpad není tak velký, aby se musel sbírat. Než zlikvidujete listy, můžete také vyzkoušet jednu z následujících variant opětovného použití.

Ježek na podzimním listí skrývá úkryt v zimě

Nechte hromady listí pro zvířata

Olistění dobře izoluje a vytváří dobré životní podmínky pro malá zvířata a hmyz v chladných zimních měsících. Jednoduše shrábněte listy v rohu zahrady a navrstvte je na hromadu listů, abyste vytvořili útulné zimní ubikace pro různé živé bytosti.

Sbírejte podzimní běh jako zimní ochranu rostlin

Protimrazová ochrana rostlin v květináčích

Citlivé zahradní rostliny, keře a kontejnerové rostliny lze před zimním mrazem chránit několika vrstvami listů.

Tinker s podzimním listím

Listy jsou nádherně vhodné jako materiál pro ruční práce. Můžete z něj vyrábět dveřní věnce, girlandy, rámy na obrázky a mnoho dalšího a na podzim krásně ozdobit svůj byt.

Sbírejte listy s věncem z podzimního listí