Práce na zahradě

Hoya Kerrii – tipy na péči a propagaci rostliny listového srdce

Rostlina Hoya Malý miláček dárek milovaný

Hoya Kerrii je díky šťavnatým listům ve tvaru srdce skvělým dárkem pro přítele, mámu nebo jiného blízkého. Rostlinu listí srdce, nazývanou také porcelánový květ, voskový květ nebo malý miláček, lze také snadno uchovat jako pokojovou rostlinu. Na trhu je rostlina často prodávána jako jeden list ve tvaru srdce v malém květináči. Tato roztomilá odnož zůstane stejná měsíce nebo dokonce roky, ale pokud je pohodlná, může se z ní nakonec stát středně velká závěsná rostlina.

Mini okrasné hranolky Hoya Kerrii Variegata ve tvaru srdce

Rostlina pochází z tropů jihovýchodní Asie a nejlépe se jí daří uvnitř v Německu. Lze ji však pěstovat venku v teplém, mírném podnebí. Pokud milujete sukulenty, můžete mít Hoya Kerrii jako pokojovou rostlinu. Zalévá se zhruba každé dva týdny a také se projeví, když potřebuje vodu – listy se pomačkají.

Přehled důležitých věcí o Hoya Kerrii

Rostliny Hoya Kerrii zanechávají tvar srdce

Botanický název: Hoya Kerrii (syn.Hoya obovata var. Kerrii)

Běžné názvy: Rostlina listí srdce, rostlina srdce, miláčku

Teplota: Lze ji pěstovat kdekoli jako pokojovou rostlinu. Venku roste nejlépe v mírném podnebí s minimální teplotou kolem 15,6 stupně Celsia. Někteří odborníci tvrdí, že velké rostliny jsou mrazuvzdorné.

Požadavek na vodu: Nízký až střední (zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá); daří v dobře propustné půdě

Požadavek na světlo: Plné slunce do částečného stínu; Vyhněte se přímému slunečnímu světlu

Velikost: V tropickém podnebí mohou rostliny růst až 3,5 metru nebo výše. Při pěstování jako rostliny v květináčích často zůstávají mnohem menší.

Výhody a pozitivní vlastnosti: Stejně jako u jiných pokojových rostlin může rostlina hoya zlepšit kvalitu ovzduší.

Listy a květy: Stálezelené listy. Když se rostlina vyvine do dospělosti, vytvoří malé bílé květy s hnědými tyčinkami.

Které místo je pro Hoya Kerrii nejlepší??

Kultivujte rostlinu Hoya Kerrii prořezávejte

Rostlinám listu srdce se daří na plném slunci nebo v částečném stínu. Například poblíž slunečného okna za tenkou oponou. Můžete tolerovat méně nepřímého světla, ale malé rostliny (nebo listové řízky) tímto způsobem porostou ještě pomaleji.

Nevystavujte rostlinu přímému slunci, např. B. na jižně orientovaném okně v horkém bytě. To může způsobit spálení masitých listů.

Jak uspořádat rostlinu

Rostliny Hoya Kerrii Rostliny Kapradiny Uspořádejte pokojové rostliny

Řezy srdcových listů vypadají velmi roztomile v kombinaci s malými sukulenty milujícími slunce. Pro dobré uspořádání rostlin můžete použít skupinu pěti nebo více malých sukulentů (např. Echeveria), Haworthie, hrachu a jedné nebo dvou rostlin Hoya Kerrii. Ty řežou jemnou postavu podél krbové římsy nebo na nástěnnou polici.

Detail květu rostliny Hoya Kerrii

Hoyas rostou velmi pomalu a vyvíjejí se do závěsných rostlin. Ponechávají si však listy ve tvaru srdce. Vhodnou lezeckou pomůckou můžete z květináče vycvičit malou sochu.

Venku v teplém podnebí mohou hoyové dosahovat výšek přes 3,6 metru a často jsou zavěšeni u plotu nebo zdi. V létě rostliny vytvářejí krásné bílé květy s hnědými tyčinkami.

Hoya kerrii Variegata zelené žluté listy ve tvaru srdce

Hoya Kerrii je skvělý nápad pro někoho, kdo chce darovat něco jiného než kytici květin. Pokud je obdarovaný již fanouškem Hoya, vyzkoušejte barevnou odrůdu Hoya Kerrii „Variegata“. Má stejné zelené listy ve tvaru srdce, ale lemované krémově bílým pruhem.

Tipy na péči o Hoya Kerrii

Závěsná rostlina Hoya Kerrii Heart Leaf Plant Závěsná rostlina

Rostlině listu srdce se daří v dobře odvodněné půdě (písčité až hlinité) a vyžaduje relativně malou péči. S vrstvou expandované hlíny na dně hrnce zajistíte optimální odvodnění. Plánujte zalévat rostliny asi každé dva týdny, aby mezi tím půda úplně vyschla. V zimě se rostliny bez vody obejdou ještě delší dobu. Podobně jako sukulenty má Hoya Kerrii masité listy, které zadržují vodu.

Pokojová rostlina Hoya Kerrii zelené listy ve tvaru srdce

Jak již bylo zmíněno, řízky listů Hoya (listy ve tvaru srdce, které jsou uvízlé v květináčích) rostou velmi pomalu. Tento proces můžete trochu urychlit přidáním nějakého ve vodě rozpustného hnojiva do závlahové vody na jaře a v létě. Velké rostliny Hoya také rostou rychleji a produkují více listů, pokud jsou během vegetačního období oplodněny. Masité listy můžete také každou chvíli otřít vlhkým hadříkem.

Propagate Hoya Kerrii – Jak to funguje:

Hoya Kerrii odnože řezání štěrku mini hrnec

Mladá rostlina se ve skutečnosti vyvíjí z řezání listů. Pokud tedy máte velkou rostlinu se spoustou listů, můžete z řízků vypěstovat více rostlin. Tak to chodí:

1. Ostrým, čistým nožem odřízněte list stonkem.

2. Umístěte řezaný list na místo mimo přímé sluneční světlo a nechte řezaný povrch zaschnout a vytvořit silnou kůži – obvykle to trvá několik dní.

3. List zasadte do malé nádoby s kaktusem a šťavnatou půdou. Vpíchněte list ve tvaru srdce svisle, stonkovou stranou dolů, do půdy.

4. Zalévejte střídmě každý týden nebo každé dva týdny.

Odnože Hoya Kerrii množí štěrk ve tvaru srdce

Všimněte si, že může trvat věčnost, než řízky Hoya ukážou svůj první růst. Pokud odnož po zalití zžloutne nebo se scvrkne, pravděpodobně nepřežila. Pokud malý list ve tvaru srdce zůstane zelený a vypadá v podstatě beze změny, pak zapustil kořeny. Po roce nebo více může vytvořit nové výhonky a listy, vyrůst v mladou rostlinu.

Hoya Kerrii Srdce List Rostlina Dárek Valentýna

Pokud máte svěží závěsnou rostlinu, než abyste pěstovali v květináči list ve tvaru srdce, je nejlepší při nákupu hledat polozralou rostlinu. Jak již bylo zmíněno dříve, na malé řízky ve tvaru srdce můžete dlouho čekat.