Práce na zahradě

Hortenzie nekvetou? Zde je 8 důvodů, proč chybí květiny

Pokud hortenzie ve vaší zahradě nekvetou současně s hortenzií vašeho souseda, nemusí to být nutně důvod k obavám. Existuje mnoho různých druhů hortenzie a ne všechny kvetou současně. Každý zahradnický nadšenec si však brzy začne klást otázku, zda udělal něco špatně, nebo zda za problémem není nějaká nemoc.

Kdy kvetou hortenzie?

Hydrangea letos nemá žádné květiny

Chcete -li určit dobu květu, musíte nejprve vědět, jaký typ hortenzie máte. V Německu se obvykle nabízejí tyto druhy hortenzie:

  • Farm hortenzie (Hydrangea macrophylla)
  • Desková hortenzie, hortenzie horská (Hydrangea macrophylla ssp. Serrata)
  • Panicle hortenzie (Hydrangea paniculata)
  • Sněhová hortenzie (Hydrangea arborescens)
  • Hortenzie dubového listu (Hydrangea quercifolia)
  • Popínavá hortenzie (Hydrangea petiolaris)

Rozhodujícím faktorem doby kvetení hortenzií je místní klima. Na jihu kvete hortenzie Endless Summer již koncem května, zatímco na chladnějším místě na západě nebo severovýchodě Německa začíná kvést až později v létě.

Pokud vaše hortenzie nekvetou, použijte následující kontrolní seznam, který vám pomůže identifikovat příčinu nedostatku květu a problém opravit.

Hortenzii jste dostali jako dárek

Proč mi letos nekvetou hortenzie

Hortenzie jsou ideálním dárkem pro všechny příležitosti, zejména na Velikonoce nebo ke Dni matek. Barevné krásky se obvykle pěstují v malých květináčích, zabalené do ozdobné fólie a prodávají se jako dárky připravené k použití.

Také jste dostali hortenzie jako dárek a poté je dali na zahradu? Bohužel tyto rostliny mají často malou šanci na přežití, natož na následné kvetení. Byli nuceni brzy kvést a pěstovat se spoustou hnojiv. Odrůdy hortenzie nabízené v železářství navíc nemusí být vůbec vhodné pro vaše klimatické pásmo.

Hydrangea není vhodná pro vaše klimatické pásmo

Panicle hortenzie paniculata

Hortenzie se liší zimní odolností. Panicle hortenzie jsou hvězdy, pokud jde o zimní odolnost, zatímco hortenzie farmáře jsou odolné jen částečně. Pokud hortenzie nekvetou, je možné, že není vhodná pro vaši zónu odolnosti. Zatímco kořeny obvykle dobře přečkají zimu, pupeny, které se objevily na kmenech pro výhonky následujícího roku, mohou v chladu zmrznout a odpadnout. Výsledkem je, že hortenzie příští rok nekvetou.

Mladé výhonky zmrzly v pozdních jarních mrazech k smrti

Mladé výhonky zmrzly v pozdních jarních mrazech k smrti

Pozdní jarní mrazy nebo mrazivé teploty mohou zmrazit poupata k smrti a mít za následek léto bez kvetení. Sledujte předpověď počasí na jaře a hortenzie chraňte pytlovinou, bublinkovou fólií, prostěradly nebo dekami přes noc, pokud hrozí mráz. Následující ráno sundejte kryty a v případě potřeby postup opakujte.

Nedostatek nebo příliš mnoho slunečního světla

Hortenzie Nekonečné léto na zahradě

Většina hortenzií vyžaduje alespoň tři až čtyři hodiny přímého slunečního světla denně, ideálně brzy ráno nebo tlumené sluneční světlo odpoledne. Hortenziím se také daří ve stínu stromů. Místo na plném slunci by bylo příliš intenzivní a způsobilo by popálení listů.

Příliš málo i příliš mnoho slunce může ovlivnit kvetení. Na rozdíl od většiny ostatních hortenzií, panicle hortenzie také toleruje letní polední slunce a kratší období sucha.

Špatný čas na omezení

Nesprávné prořezávání může být jedním z důvodů, proč hortenzie nekvetou

Při prořezávání hortenzií je důležité načasování. Opět vše závisí na druhu hortenzie a na tom, kdy nastaví poupata. Některé hortenzie budují a kvetou na starém dřevě, jiné na novém. Pokud nevíte, jakou hortenzii máte, riskujete odstranění výhonků, které vytvoří pupeny a květiny. Ujistěte se, že dodržujete pokyny prořezávání hortenzie v závislosti na typu.

Hnojivo má příliš vysoký obsah dusíku

vysvětleny živiny hnojiva npk

Když jsou hortenzi podány hnojiva s vysokým obsahem dusíku, budou produkovat hlavně listy, nikoli květiny. Potřebujete hnojivo s vysokým podílem fosforu (P), protože fosfor podporuje kvetení. Tento typ hnojiva se často nazývá promotor květu a měl by být použit brzy na jaře a znovu v polovině léta.

Hortenziím se nejlépe daří v půdách s kyselým pH. Můžete použít hnojivo pro azalky a rododendrony, ale uvědomte si, že toto může mít vyšší obsah dusíku. Kávová sedlina je také vhodná jako hnojivo pro kyselomilné rostliny.

Hortenzie dostává příliš málo vody

Panicle hortenzie dobře snáší plné slunce

Pokud vaše hortenzie nekvetou, může to být proto, že byla předchozí léto pod vodou nebo místo bylo příliš suché a horké. Připomeňte si povětrnostní podmínky z minulého léta, abyste zjistili, zda to může být příčinou nedostatku kvetení. Abyste tomu zabránili, měli byste udržovat půdu neustále vlhkou, ale vyvarujte se podmáčení.

Hortenzie je nově vysazena

Mladá hortenzie v květináči

Může trvat několik let, než se nová hortenzie plně ustálí na zahradě. Pokud jí věnujete náležitou péči a zasadíte ji na správné místo, může kvetení vyžadovat jen čas a trpělivost.