Práce na zahradě

Hnojení rajčat – tipy a přírodní domácí prostředky pro rostliny v různých fázích růstu

Pokud vás zajímá, jak přirozeně přihnojit rajčata, existuje několik možností. Obvykle se jedná o robustní rostliny, které se snadno pěstují. Vyžadují však správný sediment a množství vody. Kromě toho si můžete sami vyrobit správný druh hnojiva pro rajčata. Chcete -li to provést, musíte však znát nejen potřeby půdy, zásobování vodou a hnojivem pro rostliny rajčat, ale také vědět, kdy začít s hnojením rajčat. Abychom vám s tím pomohli, shromáždili jsme v tomto příspěvku několik užitečných informací a tipů.

Čím a jak často hnojit rajčata?

zralá rajčatová rostlina se zelenými listy a svěže vypadajícím ovocem

Nejlepší hnojivo pro rostliny rajčat obsahuje makronutrienty jako dusík, fosfor a draslík, stejně jako esenciální mikroživiny jako hořčík, vápník, bór a zinek. Rajčata však vyžadují různé poměry těchto živin během každého vegetačního cyklu. Bez ohledu na to, zda rostliny rostou ze semen nebo ze stromků, je výživa půdy problémem, se kterým se musí potýkat mnoho zahradníků. Pokud jste však v zahradnictví nováčkem, může být náležité hnojení rajčat skličujícím úkolem. Nemůžete však použít jediné tekuté rajčatové hnojivo, které je nejlepší pro všechny zahrady v každém ročním období. Pokud by tomu tak bylo, zahradničení by také bylo hračkou. Nejprve se podívejme na některá fakta a možnosti hnojiv. S tímto vám můžeme pomoci vybrat ten správný na základě fáze růstu rostliny.

Základy hnojení rostlin rajčat

Hnojiva pro rajčata zelená v rané fázi růstu

Potřeba hnojiva pro takové plodiny závisí na fázi růstu. Je proto důležité zajistit, aby každá živina byla vždy přítomna. Navrhovaný poměr živin se však mění s každou fází růstu. Kořeny rostliny rajčat obecně nejsou hlubší než šest až sedm palců. Při míchání hnojiva do půdy na to pamatujte. Komerční hnojiva mají řadu čísel jako 10-8-10, které v podstatě představují dusík-fosfor-draslík. To znamená, že hnojivo obsahuje 10% dusíku, 8% fosforu, 10% draslíku, zbytek tvoří výplňový materiál.

zahradní záhony s rajčatovými rostlinami hnojivo rajčata přihnojujte jednoduchými domácími prostředky

Fosfor je důležitý pro růst kořenů, s draslíkem byste měli rajčata přihnojovat během kvetení a hlavní růstové fáze. Dusík pomáhá růstu listů. Prvek fosforu je proto zásadní pro růst a vývoj kořenů a plodů. Je to tedy důležitá živina v počátečních fázích a poté znovu v závěrečných fázích. Dusík se stará o listy, ale příliš mnoho dusíku má za následek husté rostliny s malým nebo žádným ovocem. Draslík pomáhá rostlině rychle růst a produkovat květiny a ovoce. To je také velmi důležité, pokud jde o fotosyntézu a toleranci k některým chorobám.

Hobby zahradník pečuje o rostliny rajčat živinami z hnojiv

Semena rajčat nevyžadují ke klíčení žádné další živiny, protože semena obsahují dostatečné množství k produkci prvních skutečných listů. Pokud plánujete pěstování rostlin ze semen, může být zajímavá také tato příručka, jak zasadit semena rajčat, která vám pomůže správně se dostat do první fáze. Jakmile klíčky rajčat vyklíčí, rostou velmi rychle, s počátečním spurtem těsně před prvním květem. Zpravidla přinášejí ovoce do čtyř měsíců od výsadby. Pokud jste tedy ve fázi, kdy jsou vaše sazenice připraveny k transplantaci, nebo pokud máte zakoupené rostliny, mohla by se vám tato informace hodit.

Použijte kávovou sedlinu z rajčatového hnojiva

Jako hnojivo pro rajčata použijte kávovou sedlinu

Použitá kávová sedlina obsahuje přibližně 2% dusíku, přibližně třetinu kyseliny fosforečné a různá množství potaše (obecně méně než 1%). Z tohoto důvodu je kávová sedlina obzvláště užitečná jako přírodní hnojivo pro rostliny, které mají rády nějaké kyseliny, jako jsou borůvky, stálezelené rostliny, azalky, růže, kamélie, avokádo a mnoho ovocných stromů a rajčat. Kávovou sedlinu doporučujeme nechat nejprve uschnout a poté ji jako mulčování lehce rozetřít po rostlinách. Vyhněte se však kropení kávy v příliš silné vrstvě, když je půda mokrá, protože hrudky kávové sedliny mají tendenci plesnivět.

nápady na použití přírodních produktů na zahradě rajčata přihnojte kávovou sedlinou

Během tohoto období byste měli rostlinu pečlivě sledovat, aby zjistila, jaké hnojivo potřebuje. Požadavky samozřejmě závisí na mnoha faktorech, jako je druh rajčat, půda a podmínky prostředí. Pokud budete správně postupovat podle těchto kroků, můžete rajčata přihnojit pomocí jednoduchých domácích prostředků. Pamatujte, že rostliny jsou velmi odolné. Abyste tuto fázi zvládli, nemusíte být profesionál. Pomoci vám ale může přesně vědět, co je třeba udělat.

Čaj jako hnojivo pro rajčata s receptem

Nechte čaj uvařit v konev jako hnojivo pro rajčata a nalijte ho do půdy

Můžete také použít slabý roztok zeleného čaje k zalévání rostlin každé 4 týdny. Na 5 litrů vody použijte 1 sáček čaje. Tento jednoduchý recept se používá tisíce let. Vyzkoušejte to na své zahradě, abyste svým rostlinám poskytli rychlou a levnou dávku živin.

 • V kbelíku smíchejte 1/4 šálku soli Epsom a 2 šálky dřevěného popela.
 • Zbytek kbelíku naplňte asi do poloviny odřezky, ořezanými zelenými listy nebo dokonce zeleným plevelem, který jste vytrhli přímo ze země.
 • Kbelík naplňte po okraj vodou a nechte směs tři dny louhovat.
 • Po namočení čaj sceďte do prázdných džbánů na mléko nebo starých 2 litrových lahví.
 • Před použitím nařeďte 50% smícháním poloviny vody s polovinou čaje v konvici.
 • Použijte jej k zalévání rostlin rajčat přímo.
 • Pokud jsou vaše výsledky uspokojivé, uvidíte rozdíl již za několik dní.

Rajčata hnojí kvasinkami a cukrem

alternativní metody hnojení rajčat kvasinkami a cukrem

Jaro je obvykle ideálním obdobím pro použití následujících hnojiv. Tento růstový stimulátor je vynikajícím pomocníkem pro sazenice, a to nejen během sklizně, ale také při přesazování na trvalé místo. Je však třeba poznamenat, že kvasinky čerpají z půdy určité množství draslíku. Aby se zabránilo nedostatku draslíku v půdě, doporučuje se při hnojení rajčat míchat popel s kvasnicemi. Tradiční receptura hnojiva je vyrobena následovně:

 • Jeden kilogram droždí zřeďte pěti litry vody, poté roztok před použitím znovu zřeďte 1:10 vodou.
 • Pokud místo obvyklého použijete suché droždí, můžete vyrobit hnojivo na bázi 10 g na 10 l teplé vody s přidáním dvou lžic cukru.
 • Směs necháme pár hodin odpočinout a poté ji zředíme vodou v poměru 1: 5.
 • Toto řešení se obvykle používá k zalévání záhonů, zeleniny, ovocných stromů a keřů bobulí.
 • Kromě toho můžete na základě kvasnic udělat kaši, která může zlepšit růst a vývoj brambor a rajčat.
 • Za tímto účelem rozpusťte 100 g droždí a půl šálku krystalového cukru ve třech litrech vody.
 • Poté zakryjte tenkou tkaninou a nechte směs týden louhovat.

Použijte skořápky a rajčata přihnojte

kompost a rajčatový hnojivý popel používají skořápky

Vaječné skořápky obsahují přibližně 1% dusíku, přibližně půl procenta kyseliny fosforečné a další stopové prvky, které z nich činí praktické hnojivo pro rajčatové domácí přípravky. Vápník je také základní rostlinnou živinou, která hraje zásadní roli při produkci a růstu buněk. Většina kořenů potřebuje ke správnému růstu trochu vápníku na špičkách. Růst rostlin vytahuje z půdy velké množství vápníku a vápník je třeba doplnit. Je to tedy ideální způsob, jak recyklovat vaše skořápky. Stačí je rozmačkat a pomocí mlýnku na kávu s nimi umlít skořápky. Poté je posypte zahradní půdou.

Rajčatové hnojivo z kopřivy

Zahradník naplní svůj košík kopřivou pomocí rukavic

Kopřivový hnůj je v ekologicky obhospodařované hobby zahradě považován za mírnou ochranu rostlin a organické hnojivo. Připravený jako rychle působící zápar bojuje s běžnými parazity v zahradě, jako jsou mšice, které napadají cenné rostliny, jako jsou rajčata. Aby však flexibilní přírodní lék rozvinul svůj plný účinek, je důležité jej používat správně. K vyřešení problému, jakým je napadení mšicemi v krátkodobém horizontu, se tedy kopřivový hnůj jeví jako účinná náhražka v případě, že není k dispozici fermentované hnojivo. Pokud budete postupovat podle těchto pokynů, můžete jej začít používat do jednoho dne.

Požadované materiály a přísady

Příprava rajčatového hnoje z kopřivy v kbelíku

 • 500 g čerstvých listů kopřivy
 • 5 l vody (ideálně filtrovaná dešťová voda)
 • ohnivzdorný kontejner (žádný kov)
 • Tlakový hrnec nebo rychlovarná konvice
 • Kuchyňské síto
 • Kuchyňská lžíce

Místo bylinek můžete použít 75 až 100 gramů sušených listů kopřivy, aniž byste obětovali účinnost. Jakmile jsou materiály a kopřivy připraveny, vlastní výroba probíhá během několika minut.

Jak to udělat

Připravte si kopřivovou tekutinu z natrhaných rostlin a rajčata přihnojujte tak často

 • Naplňte ohnivzdornou nekovovou nádobu čerstvými nebo sušenými bylinkami.
 • V tlakovém hrnci nebo varné konvici nechte vařit vodu.
 • Vařečkou chvíli promíchejte.
 • Nechte vařit zakryté 24 hodin.
 • Poté nechte vodní bylinkovou směs projít kuchyňským sítem.
 • Kopřivu naplněnou do ručního rozprašovače nebo konve lze použít neředěnou.
 • Nápadití hobby zahradníci nechají zbytky listů uschnout a distribuovat je jako mulč v okrasných nebo zeleninových zahradách.