Práce na zahradě

Řez oleandru: Pokyny krok za krokem a obrázek s různými tvary řezu

Oleander stříhal při instruktážních obrázcích

Hustá, hojně kvetoucí rostlina oleandru přináší na terasu a zahradu středomořskou atmosféru. Správná péče a pravidelné prořezávání jsou pro tvorbu květů rozhodně klíčové. Podrobně vysvětlíme, jak ořezávat oleandr na jaře a na podzim a co je třeba vzít v úvahu, aby se podpořil rychlý růst. Poskytneme vám také náčrt zobrazující různé tvary řezů. Díky tomu udržíte svůj exoticky vypadající keř ve formě. A pro inspiraci vám také ukážeme některé krásné zahrady, kde hlavní roli hraje oleandr.

Řezání oleandrů: správná péče

Oleandr řezané keře různé květiny

Oleandr je stálezelená, bílá, růžová, světle žlutá nebo červeně kvetoucí trvalka ze středomořské oblasti. Keř roste huňatý, má tři nebo čtyři hlavní výhony a může dosáhnout výšky až 3 metry. Slunečné stanoviště, pravidelná zálivka vodou z vodovodu s řízenou teplotou a hlinitý substrát podporují tvorbu květů v letních měsících. Protože rostlina není otužilá a snáší jen mírné mrazy, je třeba ji na podzim přemístit na teplejší místo. Skleník nebo zimní zahrada se k tomuto účelu skvěle hodí.

Zde jsou nejlepší tipy na péči, které vám zaručeně rychle vypěstují oleandr.

Oleander stříhal pokyny, kdy fotografovat

Správné umístění je přímé slunce. Pokud máte kontejnerovou rostlinu, můžete ji vystavit na chráněném místě na terase. V období květu od května do září musí být keř také chráněn před deštěm, protože květiny špatně snášejí dešťovou vodu a často hnijí.

Zemní substrát s vysokým podílem vápna je ideální pro rostlinu, která pochází z jižního Španělska.

Oleandr řezané růžové květy Pokyny s obrázkem

Mladé trvalky rostou velmi rychle, a proto potřebují spoustu živin. Na jaře, od poloviny března do začátku dubna, jim můžete poskytnout dlouhodobá hnojiva. Pravidelné hnojení je také nutností v teplých letních měsících, kdy rostlina kvete. Tekuté hnojivo můžete do vody přidávat dvakrát až třikrát za měsíc. Oleandry, které jste na jaře energicky ořezali (podrobně vysvětlíme níže, kdy je nutné prořezávání), také na jaře potřebují hnojivo s pomalým uvolňováním. Všechny ostatní zdravé a nejméně tříleté rostliny stačí v létě jednou týdně přihnojit tekutým hnojivem.

Přezimování: Jak již bylo zmíněno, středomořská rostlina není odolná a musí být přezimována v měsících od listopadu do března buď ve světlém skleníku / zimní zahradě, nebo v garáži na tmavém místě. Platí následující pravidlo: teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 2 a 5 stupni Celsia. Místnost by také měla být větrána jednou týdně.

Řez oleandrů: kdy je vhodné prořezávání?

Růžový keř řezaný oleandrem

Již jsme řešili nejdůležitější body týkající se údržby, protože na tom závisí řez. V závislosti na tom, zda je oleandr zdravý nebo napadený například šupinatým hmyzem, zda je rostlina mladá nebo několik let stará a jak vypadá její koruna, jsou možné různé řezy. Nabízíme přehled:

1. Mladé rostliny obvykle nepotřebují prořezávání na podzim. Z vnitřku keře však budete muset pravidelně odstraňovat příčné větve. Odřezávají se také nemocné větve. Před zimováním můžete také oříznout všechny části rostliny, které vyrostly příliš dlouho a visí dolů přes okraj květináče. Rostlina tedy zabírá v zimní zahradě výrazně méně místa. Odborníci obvykle radí, abyste rostlinu důkladně zkontrolovali každé tři až čtyři týdny a v případě potřeby ji velmi mírně opravili..

Pokyny k řezání olivovníku pro růžové květy

2. Silné oleandry starší 2 let vyžadují při řezání větší péči. V případě velké rostliny má smysl ji před zazimováním ořezat. To chrání keř před napadením hmyzem a podporuje tvorbu květů. V zásadě platí následující: Jakmile si všimnete, že nové větve rostou přímo vnitřkem keře a rostlina produkuje výrazně méně květů než v předchozím roce, musíte ji na podzim seříznout. Odřízněte výhonky na první pupen, aby mohly příští jaro tvořit nové květy. Odřízněte až 30% všech výhonků.

3. Řez, při kterém je celá koruna na jaře (od poloviny března do začátku dubna) ostře řezána, je možný pouze ve výjimečných případech. Pokud rostlina rostla výrazně do šířky nebo je napadena škůdci, všechny její výhonky se odříznou o 20 cm od země. Velmi dobře snáší prořezávání, ale ve stejném roce již nemůže produkovat květiny.

Řezání oleandru – pokyny s obrázkem

Varianty vázání střihu Oleander různé řezy vázání stromů

Výkresem výše se pokoušíme znovu ilustrovat různé typy řezů. Pokud chcete svůj oleandr prořezat, měli byste zvážit pravidelné prořezávání, prořezávání na podzim nebo úplné prořezávání na jaře.

Pozor! Oleandr je jedovatá rostlina, takže nezapomeňte použít zahradnické rukavice.

Při pečlivém prořezávání se pouze jednotlivé větvičky a výhonky odstřihnou zpět k prvnímu pupenu (viz náčrtek výše, vlevo).

Při řezání na podzim, před zazimováním, je maximálně 30% všech výhonků odříznuto zpět do prvního pupene. (viz náčrtek výše, uprostřed) Tímto způsobem může rostlina produkovat květiny ve stejném roce.

Při jarním prořezávání jsou všechny větve odříznuty 20 cm od země. Rostlina se vzpamatovává, silně roste na jaře a v létě, ale nové květy rodí až příští rok. (viz skica, výše, vpravo).

Průvodce řezáním oleandru, když dává tipy hobby zahradníkům

Pokud je oleandr zdravý, ale jednotlivé výhonky rostou napříč (viz náčrt, uprostřed, vlevo), pak na podzim potřebuje řez. Na níže uvedeném náčrtu je uveden konečný výsledek – takto by měl vypadat zdravý řezaný keř před zimováním.

Různé typy řezů jsou také vyznačeny na náčrtu. Trvalka v zahradě je v USA řezána každé dva roky, protože nemusí být přezimována. Ale pokud jde o kontejnerovou rostlinu, má větší smysl ji kompaktněji řezat. Někteří hobby zahradníci je nařezávají do tvaru stromu (vysoký kmen), jiní milují tvar keře a nechávají v květináči několik stonků.

Nově vysazené oleandry můžete pro jistotu uvázat na jaře a v létě. Můžete je ukotvit na stativ nebo dvěma svislými pilíři.

Oleander řezané keře zahradní nápady

Průvodce nápady pro zahradní trvalky Oleander Cut