Práce na zahradě

Boj s brouky Colorado: domácí prostředky, které pomáhají proti škůdcům v kuchyňské zahradě

Reprodukuje se rychle a může během krátké doby způsobit velké škody na plodinách a sníst všechny jejich listy. Od doby, kdy byl brouk Colorado představen z USA asi před 150 lety, se etabloval jako jeden z nejběžnějších škůdců na domácí zahradě. Vysvětlujeme, jak můžete rychle rozpoznat zamoření a bojovat s broukem Colorado.

Boj s brouky Colorado: Jak včas rozpoznat škůdce

Bojujte s broukem Colorado Přirozeně Tipy, jak odhalit škůdce

V boji proti bramborákovi Coloradu je první věcí, kterou musíte udělat, včas. Samice kladou vajíčka na začátku léta a když se líhnou larvy, mohou rychle zaútočit a pohltit všechny rostliny v zeleninové zahradě. Prvním krokem v boji proti němu je tedy prevence. Od poloviny dubna kontrolujte všechny rostliny, zda neobsahují vajíčka a stopy po jídle, dvakrát týdně. Pouhým okem můžete vidět dospělého brouka bramborového Colorada i larvy a vajíčka.

Jak se bramborák Colorado vyvíjí a co s tím můžete dělat?

  • Vajíčka jsou zlatožluté, malé a většinou jsou na spodní straně listů. Samice snesly všech 20 až 60 vajec dohromady. Pokud si jich všimnete na jaře, jednejte rychle a posbírejte všechna vejce. Tímto způsobem můžete zabránit líhnutí larev a broukům Colorado bez omezení se množit.

Larvy brouků Colorado rozpoznávají a bojují s biologickými činiteli

  • Barva larev liší se v závislosti na věku od tmavě žluté až po cihlově červenou. Larvy mají také po stranách malé tmavě hnědé skvrny. Obvykle se líhnou asi tři až šest dní poté, co samice kladou vajíčka. Jejich velikost se liší, ale nepřesahuje 10 mm. Pokud tedy najdete na zahradě velkou housenku, není to brouk Colorado. Pokud však uvidíte spoustu malých oranžových larev, měli byste jednat co nejdříve a použít k jejich boji domácí lék..

Jak přirozeně bojovat s brouky Colorado Tipy na zjištění zamoření

  • Bramborovci Colorado jsou asi 10 mm dlouhý se žlutými zády a tmavě hnědými pruhy podél křídel. Hlava má oranžovou až cihlově červenou barvu a tmavě hnědé tečky. Hmyz je odolný vůči většině pesticidů a insekticidů. Nejsou ale nebezpeční, protože se nekrmí listy rostlin.
  • Na brambory útočí především brouci Colorado. Pokud ale nemají dostatek jídla, obětí se jim stanou i ostatní plodiny v zeleninové zahradě. Pokud vidíte známky krmení, je to jisté znamení, že se larvy již vylíhly. Musíte tedy zabránit jeho šíření.

Co můžete dělat s brouky Colorado? Tyto domácí prostředky pomohou v boji proti němu

Škůdce na kontrolu brouka bramboru v Coloradu se zbaví špiček

V letech po první světové válce bylo pro zemědělce životně důležité ovládat brouka Colorada. V té době byly brambory jednou z nejdůležitějších potravin. Lidé se proto nejprve pokusili sbírat larvy a vajíčka ručně. Několik dalších let bojovali s broukem pesticidy. Škůdce je však velmi přizpůsobivý a vytvořil si odolnost. Dnes zkušení zahradníci vědí, že některé domácí prostředky se ukázaly být účinnější než pesticidy. Nedoporučuje se ani používání chemických pesticidů, protože jsou také nebezpečné pro užitečný hmyz. Je proto mnohem lepší bojovat s bramborovci Colorado přirozeně.

Neemový olej jako domácí lék pro brouky Colorado

Použití neemového oleje jako domácí léčby pro bramborové brouky Tipy

Pokud chcete přirozeně bojovat s brouky Colorado, můžete zkusit neem. Neemový olej se získává ze semen plodů stromu indického neemu. Olej chutná hořce a má nepříjemný zápach. Neemový olej je neškodný pro opylující hmyz, ale je smrtelný pro larvy. Důvodem je, že přijímají velké množství toxické látky potravou (listy rostliny).

Kdy použít neem proti broukům Colorado? Pokud uvidíte larvy a brouky Colorado v červnu a červenci, můžete si postřik neemovým olejem vyrobit sami. Za tímto účelem zředte neemový olej v poměru 1 až 100 vodou. Rozpusťte tedy 1 ml neemového oleje ve 100 ml vody. Poté nalijte roztok do stříkací lahve a postříkejte plodiny těsně před východem slunce. Brouci Colorado pak budou jedovatou látku přijímat potravou po celý den. Preventivně pak můžete jednou za měsíc zalévat rostliny roztokem neemového oleje. Za tímto účelem rozpusťte 5 ml neemového oleje v 10 litrech vody.

Skalní moučka proti broukům Colorado

Skalní moučka proti přirozenému domácímu léčení brouka Colorado

Kamenná mouka se vyrábí z lávových kamenů. Na kamenné mouce je zvláštní to, že obsahuje důležité stopové prvky. Proto se často podává jako hnojivo. V případě napadení bramborovým broukem Colorado však plní jinou funkci: Je to ekologický prostředek proti bramborákovi. Chcete -li to provést, jednoduše opylte rostliny. Kamennou mouku byste měli používat na jaře, kdy napadení teprve začíná. Pokud najdete mnoho vajíček a larev, může je to zpomalit. Domácí lék však nestíhá zabít všechny larvy.

Kdy použít kamennou mouku? Jako pomoc v případě zamoření v červnu a červenci. Pokud si nákazy všimnete brzy a vylíhlo se jen pár larev, můžete je zabít kamennou moukou a posbírat vajíčka. Jinak můžete kamennou mouku kombinovat s bakteriálním přípravkem.

Co pomáhá proti broukům Colorado: Tekutý hnůj z kopřivy nebo křenu

Použijte křen proti broukům Colorado, jako je

S tekutým hnojivem z kopřivy nebo křenu nemůžete škůdce zabít, ale můžete je zahnat ze zahrady. Naplňte prázdný a čistý kbelík kompostu 5 litry vody z vodovodu a přidejte 100 g sušeného křenu nebo kopřivy. Kbelík postavte odkrytý na slunné místo na zahradu asi na 4 dny a poté sprej nalijte do tlakového postřikovače. Použijte jej k navlhčení všech částí rostliny. Opakujte postup tak často, jak je třeba. Rostliny s ním můžete postříkat už na jaře, aby se brouci Colorado nedostali pryč.

Kdy použít domácí lék? Na jaře před prvním zamořením a poté v srpnu, aby se zabránilo druhému šíření.

Boj s brouky Colorado s mátou: Takto si můžete udělat postřik sami

Bojujte proti brouku Colorado s mátou - tipy a recept na pesticidy

Máta je jedovatá pro brouka bramborového. Pokud s ním chcete bojovat proti škůdcům, pak si můžete udělat mátový vývar sami. Postupujte podobně jako při přípravě mátového čaje. Uvařte 1 litr vody a zalijte ji 5 hrstmi máty. Nechte mátu půl hodiny louhovat. Poté, co voda vychladne, vařte opatrně a poté zřeďte 10 litry studené vody. Použijte sprej přímo na všechny rostliny (jak na postižené brambory, tak na jejich bezprostřední sousedy).

Kdy použít mincovnu v boji proti broukům Colorado? Pokud je zamoření závažné, máta se ukazuje jako velmi účinný kontrolní prostředek.

Přirozený boj s brouky Colorado: kávová sedlina jako prevence

Zabraňte bramborovým broukům Colorado pomocí kávové sedliny Tipy na recept

Zvládli jste úspěšně zamoření na jaře nebo v červnu / červenci? Nyní hraje zásadní roli prevence. Je velmi důležité, abyste zahnali bramboráky Colorado z kuchyňské zahrady. Protože v srpnu začíná druhá fáze a v suchém létě se škůdci opět rychle množí. Abyste tomu zabránili, můžete použít kávovou sedlinu. Jednoduše posypte rostliny a půdu kolem kuchyňské zahrady kávovou sedlinou velmi brzy ráno před východem slunce. Brouci z Colorada nemají kávovou sedlinu vůbec rádi a nadobro se jich zbavíte.

Přirozený boj s brouky Colorado: bakterie

Bojujte proti škůdci Colorado v kuchyňské zahradě přirozeně

Pokud je napadeno příliš mnoho plodin, můžete v boji s broukem Colorado použít bakterie. Výrobci organické zeleniny používají zejména bacillus thuringiensis tenebrionis. V zahradnictví najdete přípravky obsahující bakterie. Jsou smrtelné pouze pro škůdce, kteří jedí rostlinu. Nejsou škodlivé pro opylující hmyz, zvířata ani lidi. Rodiny s malými dětmi nebo domácími mazlíčky by měly požádat o radu zahradní centrum. Aby příprava fungovala, měli byste rostliny postříkat tam, kde jsou škůdci. Je také velmi důležité, aby teploty neklesly pod 15 stupňů. Přípravek je proto vhodný pro použití v létě při mírném a velmi silném napadení.