Práce na zahradě

Boj proti šťovíku lesnímu: Které domácí prostředky a herbicidy pomáhají proti pleveli?

Šťovík rohatý je možná jedním z nejhůře ovladatelných plevelů na domácí zahradě. Šíří se semeny i běžci a může pokrýt velké plochy během jediné zahradnické sezóny. Roste v trávníku, na záhonu a dokonce i ve spárách mezi nášlapnými kameny. Ale hobby zahradník není v boji s plevelem sám, protože existují domácí prostředky a herbicidy, které mohou pomoci. Řekneme vám, jak bojovat proti rohatému dřevěnému šťovíku a zabránit jeho opětovnému šíření.

Boj proti šťovíku: přehled preventivních strategií

Kysané zelí v boji s rohem Tipy pro hobby zahradníky

Rohatý dřevěný šťovík patří do čeledi šťovíku lesního. Plevel pochází z jižní Evropy, kde suchá období v létě a mírná zima nabízejí ideální podmínky pro jejich rychlé šíření. Protože změna klimatu mezitím vedla ke zvýšení teplot vzduchu ve střední Evropě, šťovík rohatý se rozšířil i v Německu. Ale jak můžete zničit dřevěný šťovík a jaké prostředky jsou obzvláště účinné?

Co pomáhá proti rohovému šťovíku: Jak zabránit jeho šíření na zahradě

Horn šťovík bojující s preventivními strategiemi zabraňují šíření

Aby se zabránilo rychlému šíření v trávníku nebo na záhonu, pomůže několik jednoduchých preventivních opatření:

  • Podívejte se na všechny rostliny, které kupujete pro šťovík lesní. Pokud si všimnete šťovíku ze dřeva v zalévací půdě, pečlivě vykopejte novou rostlinu, odstraňte půdu z jejích kořenů a opláchněte ji pod tekoucí vodou. Poté zlikvidujte zalévací zeminu.

Jak se zbavíte dřevěného šťovíku? Správná preventivní opatření vám ušetří čas i úsilí

jak se zbavit šťovíku domácí opravné prostředky

  • Minimálně jednou týdně zkontrolujte trávník a záhony na plevele. Čím dříve si toho všimnete, tím vyšší je šance, že s tím budete rychle bojovat.
  • Pokud si všimnete plevele, odřízněte všechny nadzemní části rostliny a opatrně vykopejte kořeny.
  • Pokud se šťovík dřeva rozšířil na velkou plochu v trávníku, můžete jej nahradit odolným zemním krytem. Rychle tvoří hustý koberec a nepropouští sluneční světlo. Dřevo šťovíku nemůže ve stínu prospívat.

Plevel se množí semeny a výhonky. To znamená, že nestačí jen odstranit nadzemní části rostliny. S plevelem neuspějete. Můžete dokonce podpořit jeho šíření v zahradě sami tím, že otevřete kapsle a vezmete semínka do jiných částí zahrady, zatímco plevelujete.

Pravidelně bojujte s rohovou vodou

Co se rohovému šťovíku nelíbí:

  • stín
  • vlhká půda
  • zásaditá půda

Bojujte se šťovem ze dřeva: znamená bez chemikálií

Šťovík lesní bojuje s domácími prostředky bez chemikálií a triků

Chcete bojovat s jetelem? Spolehněte se na domácí prostředky bez chemikálií. K tomuto účelu můžete použít vápno, ocet nebo vroucí vodu.

Bojujte se šťávou ze dřeva s vápnem

Dřevěný šťovík s tipy pro boj s vápnem

Chtěli byste bojovat se šťávou ze dřeva pomocí domácích prostředků? Řasové vápno s tím může pomoci. Obsahuje užitečné prvky, jako je hořčík a vápník, a zvyšuje úrodnost půdy. Často se proto mísí s hnojivem a používá se hlavně v kuchyňské zahradě. Používá se ale i v okrasné zahradě. Může zlepšit vlastnosti půdy a podpořit růst trávníku. Proto se etablovala jako přírodní lék na šťovík lesní v trávníku. Za tímto účelem se nejprve změří pH půdy. Půdy s pH pod 6,5 jsou klasifikovány jako kyselé. Vysoký obsah kyselin v půdě podporuje růst šťovíku a brání růstu trávníku. Půdu opatřete zahradním vápnem, aby její pH stouplo nad 6,5.

V mnoha případech se vápno ukazuje jako nedostatečné, protože nedokáže samo bojovat s plevelem. Abyste dosáhli co nejlepšího účinku, musíte jej proto zkombinovat s jiným domácím prostředkem.

Proč nemůžete proti dřevěnému šťovíku bojovat octem

Bojujte se šťávou ze dřeva octem Zničte plevele pomocí domácích prostředků

Často se doporučuje připravit roztok vody a octa a použít jej k postřiku dřevěného šťovíku. Ve skutečnosti po několika dnech nadzemní části rostliny uschnou. Kořeny však nejsou poškozeny a plevel po krátké době znovu vyraší. Postřik octem má ještě jednu nevýhodu: Řešení nepoškozuje pouze jetel rohovitý, ale také půdní organismy a rostliny v bezprostředním okolí. Ocet také proniká hluboko do půdy a může snížit jeho pH tak drasticky, že tam žádné další rostliny nemohou růst roky.

Zákon také upravuje používání octa venku. Měli byste se proto na místních úřadech informovat, kde a jak můžete použít domácí lék s octem. Používejte pouze herbicidy, které jsou schváleny pro použití na zahradě.

Dokážete bojovat se šťávou ze dřeva vroucí vodou??

Bojujte s rohovou šťovicí vroucí vodou

Mírně šetrnější variantou je zničit šťovík vařící vodou. Chcete -li to provést, přiveďte vodu k varu, nalijte ji do postřikovací trysky a postříkejte s ní plevel. Horká voda ničí buněčnou strukturu, poté proniká do půdy a ničí kořeny. Rostlina rychle schne. Tato metoda je ideální pro hubení plevele na menších plochách a na těžko přístupných místech, jako jsou spáry mezi nášlapnými kameny v zahradě.

Který hubič plevele proti šťovíku dřeva v trávníku a který proti jetelu na záhonu?

Plevely hubící proti šťovíku dřeva v trávníku, který herbicidy

Pokud nemůžete jetel rohoviny ovládat domácími prostředky, pak zbývá jediné: použít hubič plevele. V zahradním centru najdete herbicidy, které jsou speciálně schváleny pro použití na zahradě. Na utěsněné povrchy v žádném případě nepoužívejte domácí ani zakoupené herbicidy. To je zakázáno zákonem a je trestáno pokutou.

Po rozsáhlých radách v zahradnictví a po přečtení návodu k použití můžete některé herbicidy na zahradě použít.

Trávník je ošetřen postřiky trávníku. Tito zabijáci plevele útočí pouze na šťovík dřeva a nepoškozují trávník.

Pokud chcete na záhonu bojovat se šťovíkem dřevitým, měli byste použít totální herbicid. Mají jednu zásadní nevýhodu: poškozují plevele i okrasné rostliny. Proto se tyto herbicidy stříkají přímo na rostliny.

Zeptejte se místních úřadů, zda je používání herbicidu v kuchyňské zahradě povoleno. Nechte si poradit podrobně, abyste si mohli vybrat vhodného hubiče plevele.

Eliminace dřevěného šťovíku: tipy pro různé zahradní plochy

Horn šťovík eliminuje tipy na trávníky a záhony

Šťovík rohatý je v zahradě nežádoucím hostem. Naštěstí existuje několik metod a domácích prostředků, které se osvědčily v boji proti plevelům. Níže si povíme, jak se zbavit dřevěného šťovíku v trávníku, nakonec se zbavit plevele na záhonu a odstranit ho ze spár.

Odstranění šťovíku ze dřeva na trávnících: tyto domácí prostředky pomohou

Eliminujte dřevěný šťovík na trávníku Tipy pro domácí prostředky

Odstranění dřevěného šťovíku z trávníku není snadný úkol. Především je nutná trpělivost, protože zahradničení může trvat, než se plevele nadobro zbaví. Při troše štěstí můžete dřevěný šťovík zničit rychleji. Níže uvádíme několik metod.

1. Rozptylujte řasy vápnem, abyste zlepšili vlastnosti půdy a podpořili růst trávy.

2. Počkejte asi 15-20 dní. Poté na trávníku vyřízněte plevel.

3. Pokud plevel stále nebyl zničen, trávník vydatně zalévejte a poté položte vodou propustné plevelové rouno. Udržuje půdu teplou a vlhkou.

4. Příští rok na jaře znovu rozložte trávník. Chcete -li to provést, nejprve posekejte starý trávník a poté jej rozetřete.

5. Vysejte, přihnojte a hojně zalévejte kvalitní směs trávníku.

6. Správně udržujte trávník: trávník pravidelně zavlažujte a sečte. Na začátku zahrádkářské sezóny poskytněte hnojivo s pomalým uvolňováním, poté ještě třikrát: Na podzim, v zimě a na jaře aplikujte speciální hnojiva.

7. Pravidelně kontrolujte trávník, zda neobsahuje trávník a pokosené plevele. Nechte trávník vysoký alespoň 5 – 6 cm. To zaručuje, že půda pod ním je zastíněna a brání šíření dřevěného šťovíku.

Úspěšně bojujte se šťávou ze dřeva v posteli

Boj se šťovem ze dřeva v posteli Tipy na plevel

Pokud tvrdohlavý plevel roste na záhonu, je velmi těžké se ho zbavit. Ale správnou kombinací několika domácích prostředků je možné jetel rohoviny zahnat.

1. Odřízněte všechny viditelné části rostliny. Poté pomocí sběrače plevele odstraňte i kořeny.

2. Vyplňte mezery v záhonu půdopokryvnou nebo okrasnými trávami. Cíl: Půda pod okrasnými rostlinami by měla být zcela ve stínu. Potom šťovík rohatý nemůže vyklíčit a nemůže se dále šířit.

3. Pokud se šťovík ze dřeva hojně rozšířil na záhon, můžete zemi pokrýt 6 cm silnou vrstvou mulče.

4. Pokud chcete zabránit opětovnému šíření, pak byste měli udržovat půdu mírně vlhkou až vlhkou a pravidelně přihnojovat.

Bojujte se šťávou ze dřeva v kloubech

Odstraňte dřevěný šťovík ve spárách na zahradní cestě a bojujte s plevelem horkou vodou

Chcete odstranit rohatý dřevěný šťovík ze spár? Pak byste měli udělat následující:

1. Jednotlivé rostliny můžete odstranit řezačem plevele nebo škrabkou na spáry. Nezapomeňte vykopat i kořeny.

2. Jinak můžete plevel postříkat vroucí vodou. Rostliny pak v následujících dnech odumírají. Odstraňte nadzemní části škrabkou na spáry. Někdy kontrola plevele nestačí. Poté můžete postup opakovat.

3. Pokud je to možné, měli byste spoje utěsnit. Pokud to není možné, můžete místo toho zasadit půdní kryt mezi nášlapné kameny. Pokud to také není možné, posypte spáry zahradním vápnem, aby se zabránilo opětovnému šíření. Zeptejte se však na místě, zda můžete použít řasy na klouby.

Horn šťovík boj nápady s domácími prostředky

Zbavit se dřevěného šťovíku je obtížný úkol. Ale se správnou metodou, s některými domácími prostředky a s velkou trpělivostí je zvládnou i nezkušení hobby zahradníci. Kdykoli je to možné, měli bychom se rozhodnout pro přírodní prostředek pro hubení plevele. Protože tímto způsobem je odstraněn pouze jetel rohoviny a okrasné rostliny nejsou poškozeny. V závislosti na oblasti použití (trávník, záhon, klouby) se můžete rozhodnout pro rouno, horkou vodu nebo vrstvu mulče.