Práce na zahradě

10 kvetoucích popínavých rostlin na zahradu nebo jako hrnková rostlina

kvetoucí popínavé rostliny-zahrada-hrnková-rostlina-popínavé růže-růžová-barva

Kvetoucí popínavé rostliny vypadají na zahradě opravdu skvěle a jako ozdobná zelená fasáda na terasu nebo balkon. Ploty a pergoly mohou být navrženy romanticky a poskytovat přirozeně barevné poutače. Okouzlující květiny a barvy dodávají v teplém období živou atmosféru. Některé druhy rostlin jsou také stálezelené a odolné. Přinášíme přehled osmi z nich.

Kvetoucí popínavé rostliny – nádherné popínavé růže

kvetoucí popínavé rostliny-zahrada-hrnková-rostlina-růže-bílá-sally-holmes

Sally Holmes je odolná keřová růže s velmi lehkou vůní, která bohatě kvete v krémově bílé téměř nepřetržitě. Jednotlivé květy jsou hustě zabalené v trsech a jsou poměrně trvanlivé. Odrůda se vyznačuje velkou vytrvalostí-je odolná vůči chatu a odolná vůči chorobám. Listy zdravé rostliny září tmavě zeleně a listy jsou středně vysoké – dosahují výšky kolem 180 centimetrů.

Kvetoucí popínavé rostliny – popínavé růže Sally Holmes a New Down

kvetoucí popínavé rostliny-zahrada-hrnková-rostlina-popínavá růže-bílý-dům-romantický-nový-dolů

New Down je pozoruhodná odrůda popínavé růže, která bohatě a intenzivně kvete až do podzimu. Je velmi robustní, mrazuvzdorný a hustě olistěný. Na vhodné místo může být vhodný vzdušný na plném slunci. Tento druh potěší středně velkými, ale velmi dvojitými květy v bledě růžové a růžově bílé od začátku léta do mrazu. Rostliny jsou dostatečně silné, aby vydržely i tuhou zimu a dlouhodobý mráz. Zdravé listy mohou dosáhnout výšky až 4 metry.

Kvetoucí popínavé rostliny – plamének bílý

kvetoucí popínavé rostliny-zahrada-hrnková-rostlina-plamének-bílá-slunná-květina

Plamének, nazývaný také plamének, je znám v několika barvách a tvarech, ale lze snadno odlišit hybridy od středoevropských a východoasijských divokých druhů. Květy pěstovaných odrůd dosahují průměru až 15 centimetrů, zatímco přirozeně pěstované vypadají menší a jemné.

Středoevropské a východoasijské druhy plamének jsou jemné a menší

kvetoucí popínavé rostliny -zahrada-pergola-bílá-plamének-lavička

Některé odrůdy kvetou na jaře až v květnu, jiné v létě. Clematis se cítí jako doma na slunném až částečně zastíněném místě, nejlépe u zdi směřující na jih nebo západ. Vhodná doba pro výsadbu by byla koncem léta.

Odolná rostlina – vistárie

kvetoucí-lezení-rostliny-zahrada-hrnková-rostlina-plot-bílá-modrá-déšť-nádhera

Vistárie (bot. Amethyst Falls) nedostala jméno jen tak pro nic za nic. Mezi květnem a srpnem vás bude těšit svými velkými, nádhernými květy několik týdnů. Tyto kvetoucí popínavé rostliny vydávají svou příjemnou vůni po celé zahradě, protože je lze obvykle najít jako zeleň na zdech a plotech.

Typické květinové shluky vistárie

kvetoucí-popínavé rostliny-zahrada-keř-vůně-vistárie

Vistárie je odolná a lze ji vysazovat po celý rok. Upřednostňuje teplé, slunné stanoviště a na živiny bohatou, dobře odvodněnou a vlhkou půdu. Charakteristické trsy květin slouží včelám jako důležitý zdroj potravy. Je třeba zdůraznit, že je mírně jedovatý.

Losstrauch – krásně kvetoucí květináčová rostlina na zahradě nebo v domě

kvetoucí-šplhající-rostliny-zahrada-hrnková-rostlina-bílá-červená-plot-šplhající-hodně-keř

Losstrauch (bot. Clerodendrum thomsoniae) je známý především jako hrnková rostlina, ale může být pěstován také jako ampelová rostlina v zahradě. Tento kvetoucí horolezec může růst až 3 metry, pokud není ořezán. Potřebuje světlé místo, ale je třeba se vyhýbat přímému slunečnímu světlu. Od jara do začátku podzimu tvoří volné keře hroty s nezaměnitelným tvarem. Z horní části šálků vystupují červeně zbarvené koruny ve tvaru hvězdy. Rostlina nemůže přežít venku při teplotách pod 10 stupňů. V období vegetačního klidu se zřídka zalévá, aby úplně nevyschl.

Kvetoucí popínavé rostliny v zahradě – jasmín

kvetoucí-popínavé rostliny-zahrada-hrnková-rostlina-vždyzelená-vůně-bílá-jasmín

Kdo by hned nepoznal nezaměnitelnou vůni jasmínu. Tato oblíbená stálezelená popínavá rostlina, která je rozšířená po celém světě, původně pochází z Číny. Kvete od května do června drobnými, bílými, typickými pětihvězdičkovými květy a je podle umístění 2–3 metry vysoký a 0,5 až 1,5 metru široký. Jasmín potřebuje ke svému růstu malý prostor a upřednostňuje slunné až částečně zastíněné místo s pomocí při lezení. Je mrazuvzdorný, ale při teplotách pod -2 stupně potřebuje zimní rouno nebo jiné ubytování.

Popínavé rostliny nádherně kvetoucí v červené barvě – trojkvět / bougainvillea

kvetoucí-lezení-rostliny-zahrada-hrnková-rostlina-plot-nádherná-červená-bougainvillea

Tripletový květ je oblíbená kontejnerová rostlina, typická pro oblast Středomoří. Vyznačuje se elegantními, tmavými listy a jasně zbarvenými květy. Kvetoucí popínavé rostliny, jako jsou tyto, rostou velmi rychle a zajišťují rozkvetlou nádheru na fasádách domů a plotech. Ty nevyžadují velkou péči a kvetou dlouho, ale bohužel nejsou mrazuvzdorné. V létě, během období květu, je nutné pravidelně zalévat a prodloužení období květu – hnojit jednou týdně. Při zimování je třeba listy zmenšit a zřídka zalévat.

Jemně kvetoucí popínavé rostliny – měsíční květina

kvetoucí-popínavé rostliny-zahrada-moonflower-bílá-zelená-divoká

Moonflower (bot. Ipomea Alba) je stálezelený, vytrvalý, kvetoucí úponek s typickými bílými květy, které intenzivně voní a večer se otevřou a ráno zavřou. Dlouho stopkaté, sytě zelené listy a květy jsou uspořádány střídavě na listí. Upřednostňuje plné slunce a slunná stanoviště na zahradě nebo v květináčích a hojně kvete od léta do podzimu. Zimování se doporučuje při teplotách pod 5 stupňů.

Plné slunce a slunná místa v zahradě nebo jako rostlina v květináči pro měsíční květinu

kvetoucí-lezení-rostliny-zahrada-hrnková-rostlina-plot-terasa-dům-moonflower

Popínavá hortenzie, Hydrangea petiolaris

Lezení na hortenzie-hortenzie-petiolaris-bíle kvetoucí-ochrana-soukromí-dřevěný plot

Lezecký cortensia nepotřebuje lezeckou pomůcku, protože se drží na stěnách a plotech. Na začátku léta tento horolezec vyvíjí voňavé, bílé květinové deštníky, které si můžete vychutnat od června do srpna. Je vytrvalý a vytrvalý, ale pomalu roste.

Trubka květ Campsis tagliabuana

kvetoucí-popínavé rostliny-trubka-květina-campsis-tagliabuana

Trubkový květ dosahuje výšky 4 metry. Květy ve tvaru trubky od července do září září krásnými červenými tóny.