Požehnej ti

Zdravý život v zimě – jaké vitamíny potřebujeme?

dieta bohatá na vitamíny žít zdravé stravování tipy

V zimě žít zdravě je možné, pokud poskytujete dietu bohatou na vitamíny. Které vitamíny ale potřebujeme, abychom v tuto roční dobu tak často neochorěli? Kde bychom měli tyto vitamíny hledat a kde bychom měli doufat, že je najdeme? V tomto článku doporučujeme několik jídel, která výrazně ovlivní váš tón a dobrou náladu v chladném zimním období.

Žijte zdravě – tipy na dietu bohatou na vitamíny v zimě

Zelí a mrkvový salát s přípravou zelí Tipy na vaření

Kysané zelí: Kysané zelí je produktem kvašení jako víno nebo kefír. Proto je kysané zelí mnohem více doporučováno než běžné bílé zelí. V kysaném zelí existuje řada užitečných látek, jako jsou vitamíny C, K a skupina B (B1, B2, B3, B6, B12), dále vápník, vápník, sodík, železo, fosfor, síra, křemík, zinek a měď. Kromě toho je toto jídlo během fermentace obohaceno kyselinou mléčnou a octovou, což zlepšuje trávení.

Výrobky, které obsahují vitamín D.

Mléčné výrobky obsahují tipy pro zimní zdraví vitaminu D

V zimě nám chybí sluneční světlo, a proto vitamín D. Tento problém však lze snadno vyřešit úpravou jídelníčku – jezte více kaviáru, vajec, másla, sýra, mléka, žloutků, ryb, jater. Tyto produkty vám pomohou kompenzovat potřebnou denní dávku vitaminu D, čímž zvýší imunitu, zlepší stav pokožky a normalizují krevní tlak.

Žijte zdravě s bramborami v zimě

Vaření bramborové mísy s koprovou výživou-zdravý život

Nepřikládejte důležitost pokrmům s bramborami. Blahodárné vlastnosti, které měly letní brambory, byly v zimních bramborách beznadějně ztraceny. Zbývá jen síla. V zimě by dávalo větší smysl nahradit konzumaci brambor jinou zeleninou.

Domácí zimní potřeby

Domácí zimní zásoby kompotových misek s okurkovým džemem

Okurky, džemy a kompoty jsou také chudé na vitamíny. Nejlepší je tedy utéct od kompotu z okurek a švestek.

Mražené ovoce

Mražené ovoce jahody-maliny ostružiny zdroj vitamínů

Mražené bobule – jahody, třešně, maliny, rybíz – jsou skvělým zdrojem vitamínů a stopových prvků. Rozmrazte je a snězte s jogurtem, tvarohem nebo zmrzlinou. Můžete je zařadit do receptů na ovocné želé nebo smoothie. Čerstvé zmrazené ovoce a zelenina v létě jsou mnohem zdravější než konzervy.

Brusinky

Brusinky Zdroj vitamínů Jíst fit a zdravý život v zimě Tipy

Další skvělý zdroj vitamínů. Kromě velkého množství vitaminu C obsahuje tento výrobek také vitamin PP, který je poměrně vzácný a který podporuje vstřebávání kyseliny askorbové. Brusinky jsou tedy nepostradatelným produktem na zimním stole. Obsahuje železo, jód, draslík, hořčík, mangan, stříbro a fosfor. Ovoce je známé svými silnými antioxidačními vlastnostmi, má posilující účinek a čistí tělo od toxinů a solí těžkých kovů.

Listová zelenina a bylinky

Citronová petržel listová zelenina-bylinné-vitamíny v zimě-čerstvé nebo sušené

Listová zelenina je velmi bohatá na vitamíny, čerstvá nebo sušená. Obsahuje mnoho mikroelementů, proto vám doporučujeme – jezte co nejvíce různých zelených bylin a čaje.

Skleníkové ovoce a zelenina 

sezónní ovoce skleníkové ovoce zelenina-zdravý život v zimě

Skleníkové ovoce a zelenina samozřejmě neobsahují tolik živin, jaké jsou typické pro sezónu, ale to neznamená, že byste neměli jíst v zimě. Použijte je v kombinaci se sezónní zeleninou, jako je mrkev, řepa, cibule a další. Pamatujte, že čím pestřejší a barevnější bude vaše strava v kteroukoli roční dobu, tím užitečnější bude pro vaše zdraví. Protože pro každou barvu však existuje řada prvků s jejich silnými antioxidačními účinky, které byste si neměli nechat ujít.

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby všichni lidé konzumovali alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny (ve 100 g porcích) denně.

Exotické ovoce 

Jezte ovoce-v zimě zdravá výživa-živiny bohaté na vitamíny

V zimě žít zdravě je s ním chutnější! Exotické ovoce není o nic méně užitečné než ovoce z vaší země. Nedělejte si starosti s „dovozem“ – brambory se do Evropy dostaly již v sedmnáctém století a tehdy byly exotické jako mango nebo papája. Jezte zejména hodně kiwi – obsahuje rekordní množství vitamínu C. Avokádo je také cenným zdrojem nenasycených tuků.