Požehnej ti

Vyrobte si respirátor sami: barevná maska ​​na obličej dodává odvahu v době koronaviru

Počet lidí nakažených Covid-19 v celé Evropě roste. Evropské země již co do počtu obětí předběhly Čínu a obzvláště tvrdě jsou zasaženy Španělsko a Itálie. Nákazlivá nemoc se ale stále více šíří také v Německu. V celé zemi bylo registrováno přes 47 000 případů korony a 265 pacientů na ně zemřelo. Vláda se snaží chránit starší a chronicky nemocné. Proto jsou zavedená ochranná opatření nejen naprosto nezbytná, ale ukazují solidaritu společnosti v boji proti koronaviru. S ohledem na situaci si proto stále více lidí klade otázku „Jak můžeme chránit ty, kteří ochranu potřebují nejvíce?“ Pomáhá vyhýbání se zákazu vycházení, mytí rukou a kontakt s jinými lidmi. Je ale maska ​​na obličej ušitá také účinná proti koroně? Podle studií dokáže většina masek pro kutily chránit před viry jen omezeně. Barevný respirátor si však můžete vyrobit sami: v mnoha zemích dodává odvahu a je projevem solidarity. Vysvětlíme, proč tomu tak je, a ukážeme vám podrobné pokyny k šití.

Vyrobte si respirátor sami: Proč se obličejová maska ​​pro kutily těší stále větší oblibě?

Vyrobit si dechovou masku z barevné látky dodává odvahu

V Chorvatsku návrháři šijí masky na obličej, aby dodali odvahu obyvatelstvu a jako projev solidarity. Ve Spojených státech dobrovolníci šijí chrániče zubů pro zdravotníky a zaměstnance v domovech důchodců. V Bulharsku vyrábějí masky se speciálním filtrem FFP dětské oděvní společnosti. Proč stále více lidí nosí látkové masky vlastní výroby, když se podle úřadů nemohou chránit před koronavirem??

Respirátor vyrobený z domácích potřeb nedokáže dostatečně dobře filtrovat vzduch. To znamená, že menší částice, jako jsou viry a bakterie, se mohou dostat do plic navzdory obličejové masce. Existuje několik důvodů, proč můžete stále nosit látkovou masku:

Respirátor, udělejte si pokyny k šití

 • Můžete ušít masku ze dvou vrstev s filtry. Tento chránič zubů vás nechrání, ale chrání vaše okolí. Pomáhá předcházet infekcím rozmazáním, například když se nakažení lidé dotknou nosu nebo úst a poté přenesou viry na jiné povrchy. Přestože jsou nakažení lidé doma v karanténě, existuje mnoho případů, které jsou bez příznaků. Je tedy možné, že se nemocí nakazíte sami, ale nevíte o ní a nakazíte s ní ostatní. Proto je důležité nejenom spoléhat na chránič zubů, ale v první řadě dodržovat doporučená ochranná opatření. Takové jsou: udržujte si odstup od ostatních lidí, nedotýkejte se obličeje a pravidelně si dezinfikujte ruce.
 • Respirátory s veselými motivy vám dodají dobrý pocit a pomohou překonat úzkost. Psychologové varují, že nošení obličejové masky by mohlo vytvořit falešný pocit bezpečí a že by mohla být zapomenuta další důležitá ochranná opatření, jako je mytí rukou.
 • Barevný respirátor ukazuje solidaritu a je symbolem moderní společnosti, která pečuje o seniory a chronicky nemocné.

Vyrobte si respirátor sami: pokyny krok za krokem

Respirátor vyrobte si z materiálu nůžky na šití tkanin

K výrobě respirátoru sami potřebujete následující materiály:

 • 1 kus barevné látky 18 cm x 36 cm pro vnější vrstvu. Nejprve zkontrolujte, zda je látka prodyšná. Ideální je bavlněná tkanina odolná proti převaření, protože ji lze prát při vyšších teplotách. Hedvábí je také dobré, protože odpuzuje vlhkost.
 • 1 kus jednobarevné látky pro vnitřní vrstvu (z bavlny, lnu nebo hedvábí)
 • Hepa filtr pro vysavače (Filtr ušijte pouze po konzultaci s výrobcem, rodinným lékařem nebo místními úřady. Vždy vyzkoušejte, zda nezpůsobuje problémy s dýcháním!)
 • Plochý elastický pás, 36 cm dlouhý
 • nůžky
 • šicí stroj
 • kolík
 • Žehlička

Látky vybírejte tak, aby je bylo možné prát minimálně na 90 stupňů Celsia a žehlit na vyšší teplotu. Necitlivé oblečení se normálně žehlí na 170 stupňů Celsia, což by mělo po virovém cyklu při 90 stupních zabít všechny viry.

Jak vyrobit chránič zubů:

1. Vytvořte řezací vzor a vystřihněte ho. Přeložte kus látky pro horní vrstvu na polovinu tak, aby špatná strana látky směřovala k vám a krátké strany látky byly nad sebou. Pokud je to žádoucí, můžete tkaninu vyžehlit nebo upevnit její konce pomocí kolíků.

Podrobné pokyny k šití látkové dýchací masky

2. Vzor zafixujte špendlíky a pomocí vzoru odstřihněte látku. Opakujte postup pro druhý kus látky i pro vnitřní vrstvu. Nyní byste měli mít 2 kusy barevné látky (pro vnější vrstvu) a 2 kusy pevné barevné látky.

Vytvořte si vlastní dýchací masku, rozložte vzory na látku a vystřihněte

3. Sešijte dva barevné kousky látky k sobě přímkou ​​do švu 1 cm a masku otočte. Opakujte postup a také sešijte dva jednobarevné kusy látky k sobě. Okraje látky zahalte cikcakovým švem, abyste zabránili pozdějšímu třepení během pracího cyklu.

Samotná dýchací maska ​​ušije chránič zubů ze tří vrstev

4. Položte barevnou masku před sebe, špatná strana látky by měla směřovat nahoru. Pokud si přejete, můžete masku připevnit k pracovní ploše pomocí čepů. Pokud si chcete vyrobit masku s filtrem sami, střihněte si také filtr. Nyní přišijte vnitřní k vnějšímu kusu látky v přímce. Uprostřed obyčejného kusu látky vystřihněte malý otvor, abyste mohli filtr vyjmout a později vyměnit.

Pokyny k šití chrániče zubů pro začátečníky krok za krokem

5. Nyní přeložte barevnou látku kolem okraje jednobarevné látky a pevně ji sešijte. Rozřízněte gumičku na dva kusy, které budou sloužit jako čelenky. První kus gumičky protáhněte levým otvorem a druhý kus gumičky pravým otvorem a sešijte je.

Chránič zubů návod na šití ze tří vrstev s filtrem

6. Spojte konce gumiček k sobě, abyste si mohli masku připevnit k uším. Pro jistotu zkontrolujte, zda je hotová maska ​​opravdu prodyšná. Měli byste být schopni snadno dýchat. Pokud tomu tak není, musíte filtr vyjmout a vyměnit za jiný. Ale měli byste být schopni snadno dýchat dvěma vrstvami látky. Bohužel nabízejí malou nebo žádnou ochranu.

Vyrobte si a dezinfikujte svou vlastní dýchací masku

Vyrobte si vlastní dýchací masku z látky as filtrem Hepa

Pokud si vyrobíte respirátor sami, měli byste jej také řádně dezinfikovat. Nejprve vám nabízíme přehled některých pravidel, která byste při používání obličejové masky měli vzít v úvahu:

 • Před nasazením masky si umyjte ruce alespoň 20 sekund. Masku si nasazujte pouze čistými rukama!
 • Když jste venku, nedotýkejte se obličeje! Pomůže, když si vlasy sepnete do culíku.
 • Nezapomeňte si dezinfikovat ruce.
 • Nesundávejte masku z kouření nebo z jídla.
 • Noste respirátor maximálně 2 hodiny. Pokud budete delší dobu venku, zvažte buď svlékání, nebo výměnu za novou.
 • Nejlepší je odstranit masku pouze čistými rukama, když jste doma.

Samošívací návleky na zuby pro začátečníky

Jak dezinfikovat masku:

 • Masku perte na 90 stupňů v pračce. Nikdy nemyjte masku domácím oblečením nebo ložním prádlem.
 • Používáte -li masku s filtrem, filtr ihned po vyjmutí masky zlikvidujte. Filtr je nejlepší dát do samostatného plastového sáčku a poté sáček spojit. Nikdy nemyjte masku společně s filtrem.
 • Vyžehlete masku, vložte nový filtr a můžete ochrannou masku použít znovu.

Pro koho je respirátor vhodný? Ne každý může nosit respirátor. Lidé s chronickými kardiovaskulárními chorobami a plicními chorobami, ale i astmatici a alergici by se jí měli raději vyhýbat. Děti a kojenci by také neměli používat vlastní dýchací masky. Hrozí udušení.

Vlastní výroba chráničů zubů z látky Pokyny k šití

I když si respirátor vyrobíte sami, první věc, kterou byste měli zvážit, jsou bezpečnostní opatření místních úřadů. Patří mezi ně: Pravidelně si myjte ruce. První věc, kterou byste měli udělat doma, je umýt si ruce. S čistými rukama byste si měli umýt i obličej. K tomu je nejlepší tekuté mýdlo. Když jdete ven, dezinfikujte si ruce pokaždé, když se dotknete potenciálně kontaminovaného povrchu. Patří sem například bankomaty, povrchy v supermarketech a kliky. Používejte dezinfekční prostředky, které obsahují alespoň 60% alkoholu. Nedotýkejte se obličeje. To platí zejména pro oblast úst a nosu. Ale také se snažte nedotýkat se očí. Nejezte rukama, například sušenky nebo žvýkačky. Vyhněte se používání make -upu se špinavýma rukama.