Požehnej ti

Vyrobte si respirátor FFP3 sami: Takto můžete dovybavit potápěčskou masku filtrem P3!

Na jaře 2020 téměř nikdo nevěděl, co je respirátor FFP3. Protože však byl na veřejných prostranstvích zaveden požadavek na masku za účelem snížení rizika infekce SARS-CoV-2, museli jsme se dobře informovat. Zejména kvůli koronové krizi zažívají respirační masky s filtry třídy ochrany P3 skutečný boom, protože nabízejí největší možnou ochranu před znečištěním dýchajícího vzduchu. Jsou také schopny filtrovat toxické, karcinogenní a radioaktivní částice. V tomto článku se dozvíte, jak si vyrobit obličejovou masku nejvyšší třídy ochrany sami.

Respirační ochrana P3 a FFP3 význam

ochrana dýchacích cest s filtrem částic p3 proti virům

Zkratka FFP3 je odvozena z anglického „filtering face piece“ a číslo za ní popisuje třídu ochrany masky. Filtry na ochranu dýchacích orgánů jsou rozděleny do tříd P1, P2 a P3 podle toho, jaké nebezpečné látky jsou ve vzduchu, např. Plyny / páry nebo částice. Filtry úrovně filtru P3 chrání až 30násobek mezní hodnoty s polomaskami a až 400krát s plnými maskami proti toxickým, vysoce toxickým částicím. FFP3 znamená nejvyšší kvalitu filtru a nabízí ochranu proti škodlivému / toxickému prachu, mlze, kouři, pevným a kapalným aerosolům a také karcinogenním látkám, radioaktivním látkám a patogenům, jako jsou bakterie, viry a spory plísní, které lze přenášet vzduchem.

Zatímco masky šité z látky zabraňují šíření koronaviru nevědomými nositeli, masky FFP fungují naopak – vdechuje se pouze filtrovaný vzduch. Opravdu odolný proti virům je pouze ochrana dýchacích cest FFP3. Masky této třídy filtrují alespoň 99,5% částic až do velikosti 0,6 mikrometru.

Nezbytnost vás činí kreativními

Vyrobte si celoobličejovou masku s filtrem na ochranu dýchání třídy p3 sami

Vzhledem k tomu, že masky FFP3 jsou určeny pro zdravotnický personál a v současné době jsou omezeným zdrojem, jsou pro soukromé použití méně doporučovány. V tuto chvíli každému doporučujeme nechat účinné ochranné masky FFP3 těm, kteří je opravdu potřebují. Ale nutnost dělá vynalézavé a kutily hledají kreativní řešení, jak mohou pomocí jednoduchých prostředků vytvořit vysoce účinné ochranné masky proti koróně se stejným filtračním efektem. Youtuber Billy Crammer například ve svém videu ukazuje, jak lze potápěčskou masku převést na respirátor s filtrem P3. Kroky jsou jednoduché a nejsou nutné žádné speciální dovednosti k implementaci, jen pár nástrojů, které již většina nadšenců do domácích potřeb má.

Vyrobte si celoobličejovou masku s filtrem P3 sami

vyrobte si vlastní filtrační respirátor p3

Potápěčská maska ​​jako alternativa ke koronové ochranné masce nabízí hned několik výhody. Pokrývá celý obličej a sedí obzvlášť pevně. Vzhledem k tomu, že ventily pro nádech a výdech jsou oddělené, okno z plexiskla se zevnitř nezamlžuje. Můžete také vidět úsměv nositele skrz masku.

Filtr částic P3 se šroubovým závitovým připojením proti koronaviru

Nejdůležitější věcí je zde ochranný dýchací filtr. Abyste vybrali správný filtr, měli byste mít potřebné znalosti o typech filtrů a třídách filtrů. V zásadě lze rozlišit tři typy ochranných dýchacích filtrů: částicový filtr, plynový filtr a kombinovaný filtr (pro plyny a částice). Tyto typy filtrů jsou také rozděleny do tří tříd filtrů na ochranu dýchání: P1, P2 a P3. Kromě přiřazení k určitým třídám filtrů existuje speciální barevné kódování, které určuje hlavní oblast použití. K výrobě této celoobličejové šnorchlové masky budete potřebovat jednu Filtr částic P3 se šroubovým závitovým připojením. Tento filtr na ochranu dýchacích cest pracuje s typem celulózy, která umožňuje průchod vzduchu, ale zároveň filtruje různé částice, jako je azbest, aerosoly a viry.

DIY respirátor s ochranou FFP3

DIY respirátor s ochranou FFP3

Požadované materiály:

Celoobličejová potápěčská maska ​​(např. Z Decathlonu za 20 €)

Filtr částic P3 se šroubovým závitovým připojením

PVC trubka se stejným průměrem jako šroubové připojení

Ruční pila

fén

Děrová pila s odpovídajícím jádrovým vrtákem

Kovový pilník

Horká lepicí pistole

Lepící páska

Vyrobte si celoobličejovou masku FFP3 sami – funguje to takto:

1. Ruční pilou odřízněte 3 cm kus z PVC trubky.

Zkraťte trubku z PVC ruční pilou

2. Zahřejte plast pomocí fénu, aby se dal tvarovat.

Zahřejte PVC trubku fénem a vytvarujte ji

3. Do potápěčské masky vytvořte oválnou dírkou oválný otvor. Poté opilujte hrany.

Vytvořte oválnou díru pomocí děrovky

4. Vložte PVC trubku do otvoru a upevněte ji horkým lepidlem.

5. Poté zašroubujte filtr do potrubí trochou horkého lepidla jako těsnění.

vyrobte si celoobličejovou masku p3 z potápěčské masky sami

6. Nakonec zavřete horní otvor masky šnorchlu lepicí páskou.

Sundejte šnorchl a otvor zalepte páskou

Obrázky: Billy Crammer / Youtube

Potápěčská maska ​​jako respirátor

Ventilátor pro pacienty s Covid-19 vyrobený ze šnorchlové masky

Renato Favero, lékař ze severní Itálie, měl nejprve myšlenku převést celoobličejovou potápěčskou masku z oddělení pro volný čas výrobce sportovního zboží Decathlon a použít ji jako ventilátor, takzvanou masku BiPAP. Inženýři z Isinnova poté pomocí 3D tisku vyrobili jakýsi adaptér, pomocí kterého lze ventilační trubici bezpečně připojit ke šnorchlu masky. Na základě výzkumu provedeného v Itálii vyvinula bruselská nemocnice Erasme také zařízení, které z masky šnorchlu Decathlon vytvoří nouzový ventilátor pro pacienty s COVID-19, který pomůže překonat nedostatek ventilátorů během pandemie koronaviru. Také v Německu nyní Decathlon obdržel mnoho dotazů a chce podporovat výzkumná centra a nemocnice.

* Chtěli bychom zdůraznit, že návrh na vlastní výrobu a používání respirátoru FFP3 není doporučením ani zárukou ochrany před infekcí.