Požehnej ti

Vyrobte si obličejovou masku s filtrem sami: Které domácí potřeby jsou nejlepší pro dýchací masku?

V současné době existuje mnoho informací na téma chrániče zubů. Od té doby, co se koronavirus rozšířil v Evropě, se o něm mluví znovu a znovu. Zmatek je velký, protože pod dýchací maskou jsou označovány jak speciální masky FFP, tak chirurgická obličejová maska. Dokonce i domácí alternativy jsou k dispozici v mnoha internetových obchodech. Zda a jak dobře tyto varianty skutečně chrání, je kontroverzní. Snažíme se objasnit otázku a vysvětlit, jak si můžete vyrobit obličejovou masku s filtrem z domácích potřeb sami. Vědci z University of Cambridge provedli studii po prasečí chřipce a testovali, zda respirační masky vyrobené vlastními silami mohou skutečně účinně chránit před infekcí.

Obličejová maska ​​s filtrem: Jaké typy respiračních masek existují?

Vyrobte si masku na chrániče zubů sami Pokyny k šití

Než vám vysvětlíme, jak si můžete vyrobit obličejovou masku s filtrem z domácích potřeb, podrobně se podíváme na různé typy masek. To je velmi důležité, protože každý typ masky se používá k jinému účelu. Existují tři druhy masek.

1. První jsou netkané dýchací masky, které nosí lékaři v nemocnicích během operace. Ochranné masky na ústa a nos se skládají ze tří vrstev: vnitřní se cítí příjemně, prostřední filtruje jemné částice ze vzduchu, včetně virů a bakterií, vnější má účinek odpuzující kapalinu. Nechrání zdravotníky, ale pacienta před infekcí viry a bakteriemi. Pokud jde o koronavirus, tyto jedinečné obličejové masky bez filtrů nosí nemocní lidé. Pokud nakažený zakašle nebo kýchne, maska ​​zachytí kapičky a zabrání nakažení dalších lidí. Tyto masky by měly být pravidelně měněny podle pokynů výrobce.

Chránič zubů s filtrem vyrobeným vlastními silami vás opravdu ochrání

Pokud je jednorázová chirurgická dýchací maska ​​zvlhčena naším dechem nebo kašlem, již nemůže účinně chránit ostatní. Ochranné masky tedy nechrání zdravé lidi. Proč tedy byla populace v Číně povinna nosit takové ochranné masky? Teoreticky, pokud každý opravdu nosí ochranné masky, šíření Covid-19 lze zpomalit. Vzhledem k tomu, že údajně existuje mnoho infikovaných lidí bez příznaků, kteří by mohli nakazit ostatní, mohlo by být toto ochranné opatření opravdu užitečné. V Evropě a Německu však úřady nedoporučují. Protože opravdu nepomůže, když takové chrániče zubů nosí polovina nebo dokonce 80% populace. Mezitím jsou k dispozici studie, že lidé, kteří nosí dýchací masku, by mohli vytvořit falešný pocit bezpečí. Vzhledem k tomu, že si musíte poprvé zvyknout na ochrannou masku, dotýkáte se na začátku obličeje častěji. To může vést k nátěru.

2. Obličejová maska ​​FFP s filtrem je vyrobena ze speciálního materiálu a opatřena ventilem. Zabraňují průniku virů, jako je Covid-19. Proto je nosí hlavně zdravotnický personál v nemocnicích. V tuto chvíli jsou proto považováni za účinné ochranné opatření v případě blízkého kontaktu s nakaženými lidmi. Tyto masky se také nosí po určitou dobu, která je stanovena výrobcem nebo místními úřady. Poté musí být nahrazeny novými. Většina masek FFP je určena pro vícenásobné použití. To znamená, že je lze dezinfikovat nebo sterilizovat.

Vyrobte si obličejovou masku sami Pokyny pro začátečníky k šití

3. Existuje třetí varianta: maska ​​na obličej s filtrem vyrobeným z domácích potřeb. Má plnit stejnou funkci jako chirurgická maska, a to zabránit lidem, kteří jsou již nakaženi, nakazit ostatní. I přesto odborníci na zdraví varují, že ve většině případů tyto masky nemohou poskytnout účinnou ochranu. Podle norem EU by se obličejová maska ​​měla skládat ze tří vrstev, prostřední se nazývá „filtrační vrstva“. Většina dýchacích masek je však ušitá pouze z jedné vrstvy látky bez filtru.

Jiní, například městská správa v Essenu, spoléhají na masky vyrobené vlastními silami. Pokyny pro vlastní potřebu masky na obličej a nos byly sestaveny na webových stránkách komunity. Pokud chrániče zubů chybí nebo se na internetu draží za vysoké ceny, pak existují varianty pro kutily. Nejsou však certifikovány podle norem EU, a jsou tedy spíše pomůckou než účinným chráničem zubů. Domácí dýchací masky se mohou hodit v následujících případech:

Vzory a příklady šití chirurgické masky

 • Když jdete nakupovat a chcete chránit své bližní před infekcí.
 • Pokud všichni kolem vás nosí masku, můžete omezit šíření potenciální infekce ve vašem vlastním domě.
 • Když nosíte dýchací masku, cítíte se dobře. Nemusí být vždy účinný proti virům, ale může pomoci s úzkostí.

Vlastní ochranná maska ​​s filtrem nemůže nahradit jiná ochranná opatření. Prarodiče byste neměli navštěvovat ani s dýchací maskou, protože hrozí infekce. Také byste se neměli spoléhat na to, že vás masky účinně ochrání před koronavirem a zanedbávat důležitá hygienická opatření, jako je mytí rukou. I když máte chirurgickou masku, snažte se nedotýkat obličeje. Tímto způsobem se lze vyhnout infekci rozmazáním.

Pozor! Děti a kojenci nesmějí nosit vlastní masku na obličej !! Děti mohou mít certifikovanou obličejovou masku zpravidla pouze po konzultaci s pediatrem, ale dětem hrozí udušení.

Vyrobte si obličejovou masku s filtrem sami: Které domácí materiály jsou pro to vhodné?

Obličejová maska ​​pokyny pro majitele dýchací masky s domácími materiály

Jak již bylo zmíněno, obličejová maska ​​s filtrem se skládá ze tří vrstev. Pokud si chcete vyrobit dýchací masku sami, pro první a třetí směnu jsou vhodné následující předměty pro domácnost:

 • Plátěné utěrky
 • Trička ze směsi bavlny
 • Trička a halenky z bavlny (ale bez úpletů a svetrů!)
 • Antibakteriální polštáře
 • Šátky a šály
 • Bavlněné polštáře
 • Hedvábné povlečení

Podle studie jsou na výrobu dýchacích masek nejlepší lněná trička a utěrky. Důvodem je, že tyto předměty pro domácnost jsou propustné pro vzduch. Ve srovnání s chirurgickými maskami propouštějí trička o 3% více vzduchu, prádlo 11% a jednovrstvé polštáře o 28% více vzduchu. Dvouvrstvé antibakteriální polštáře propouštějí o 4% méně vzduchu než chirurgické masky. Tyto dva materiály neodpuzují vlhkost. To znamená, že musíte vytvořit několik masek a měli byste ji měnit každé 2 hodiny.

Šití dýchací masky: jakou roli hrají filtry?

Obličejová maska ​​respirační maska ​​s filtrem domácí ochrana proti nátěru

Certifikovaná dýchací maska ​​nepropustí viry ani bakterie. Domácí chrániče zubů nejsou certifikovány. Proč potřebujeme filtry, když je vědecky dokázáno, že většina předmětů pro domácnost může filtrovat pouze malé částice v omezené míře a jsou nevhodné jako ochrana před koronavirem? Ačkoli kutilské dýchací masky nemohou filtrovat vzduch, mohou chránit před infekcemi rozmazáním. Maska vyrobená pouze z látky se rychle zvlhčí naším dechem a přestává být účinná. Filtry z předmětů pro domácnost však mohou pomoci zabránit rozmazání.

Jako filtry jsou vhodné tyto materiály:

 • Vysavače nebo filtry HEPA, které dokážou zachytit částice o průměru 0,10 μm nebo menším.
 • Filtrační sáčky Sebo
 • Papírové ručníky
 • Suché vlhké ubrousky

Náš tip: Vždy si předem vyzkoušejte, zda vzduchovou maskou opravdu snadno dýcháte. Pokud tomu tak není, je lepší se obejít bez obličejové masky. Pro jistotu můžete také kontaktovat místní úřady, výrobce nebo dodavatele a svého rodinného lékaře, abyste zjistili, zda je vybraný filtr škodlivý nebo ne. V současné době nejsou k dispozici žádné studie, takže byste se měli vždy předem poradit, abyste byli v bezpečí. Alergici nebo lidé s astmatem by se měli zdržet používání vlastní výroby chráničů úst, aby byli na bezpečné straně.

Šití dýchací masky: pokyny

Vytvořte si vlastní obličejovou masku podle pokynů k filtru

Pokud byste si chtěli ušít dýchací masku sami, najdete zde dva vzory a příklady. Pro první a třetí vrstvu budete potřebovat látku a filtr podle vašeho výběru. Pokud si dýchací masku šijete sami, měli byste se ujistit, že odpovídá tvaru vašeho obličeje. Dva pokyny k řezání, které nabízíme, jsou velmi jednoduché a dobře se hodí i pro začátečníky.

Vyrobte si obličejovou masku sami Pokyny a vzory

Doporučujeme požádat o další radu místní úřady nebo vašeho rodinného lékaře. V mnoha městech také úřady bezplatně poskytují vzory řezání a vysvětlují, které filtry jsou vhodné a které nikoli. Váš praktický lékař může nejlépe posoudit, zda vybraná tkanina a filtry opravdu nejsou škodlivé pro vaše zdraví a zda můžete materiály použít.

Pro koho není vlastní dýchací maska ​​vhodná??

 • Děti a batolata
 • Alergici
 • Lidé s astmatem
 • Lidé s plicními nebo kardiovaskulárními chorobami

Do Studie Cambridgeské univerzity