Požehnej ti

Vitamín B12 – vše, co potřebujete vědět na první pohled!

Vitamín B12 Maso Mléčné výrobky Tablety vitaminu B12 Příjem Houby Veganské jídlo

Abychom mohli začít den fit a v dobré náladě, naše tělo potřebuje řadu různých mikroživin. Vitamín B12 je pro nás velmi důležitý a je dokonce nezbytný pro přežití. Patří do skupiny takzvaných poloesenciálních vitamínů. To znamená, že si ho tělo neumí vyrobit samo a že bez pravidelného příjmu není možné udržet naše zdraví. Jaký to má na nás vliv, příznaky a příčiny nedostatku vitaminu B12, ve kterých potravinách se nachází? Odpovědi na tyto a další důležité otázky najdete v našem článku!

Co je vitamín B12?

Vitamín B12 tablety jídlo ovoce meloun léto recepty zdravé

Vitamín B12 je nezbytný vitamín s mnoha funkcemi a mnoha různými úkoly. Nedostatek tedy může mít velmi vážné zdravotní důsledky. Protože si je naše tělo nedokáže vyrobit, je to jedna ze základních živin, které můžeme přijímat pouze prostřednictvím jídla. Lidská játra mohou uložit 50% až 90% rezervy a v případě potřeby ji znovu uvolnit. Většinu času tato paměť pojme zásoby na několik let. Vitamín však najdeme pouze v živočišných potravinách. Veganům a vegetariánům proto zvláště hrozí nedostatek vitaminu B12.

Tablety vitaminu B12 injekce Výhody Zdraví potravin

Naše tělo potřebuje pouze malé množství vitaminu B12, ale přesto má zásadní vliv na klíčové aspekty našeho zdraví. Jako důležitý koenzym ho používají všechny buňky v těle a podílí se na budování celého nervového systému. Kromě toho přebírá mnoho různých funkcí a úkolů v metabolismu i při detoxikaci a krvetvorbě. Je také nezbytný pro následující procesy v našem těle.

 • Buněčné dělení
 • Syntéza DNA
 • Rozklad škodlivého homocysteinu, který předchází chorobám, jako je arterioskleróza
 • Tvorba červených krvinek
 • Syntéza hormonů a neurotransmiterů

Kromě toho má vitamín B12 také obrovský význam pro náš mozek. Mnoho vědeckých studií ukazuje, že u lidí s nedostatkem je mnohem pravděpodobnější, že se u nich později vyvine demence.

Dávkování vitaminu B12 a denní potřeba

Vitamín B12 tablety stříkačky příjem zdravotní krevní test

Kolik vitaminu B12 denně potřebujete, se liší od člověka k člověku a závisí na mnoha faktorech. Podle Německé společnosti pro výživu dospívajících ve věku 15 a více let a dospělých se však doporučená denní dávka pohybuje mezi 3 a 5 mikrogramy. Vzhledem k tomu, že z našich potravin se ve skutečnosti vstřebává jen zlomek vitaminu, měli byste – abyste splnili denní požadavky – jich konzumovat několik. U stravy obsahující ryby, maso a vejce to bohužel často není možné. Doporučuje se proto denní dávku užít v několika jídlech. Životní styl, strava a také životní prostředí mohou negativně ovlivnit příjem a zvýšit váš denní požadavek. To je případ v následujících situacích:

 • Během těhotenství a kojení – Pokud během této doby dojde k nedostatku vitaminu B12, může to mít negativní vliv na vývoj dítěte.

Příznaky nedostatku vitaminu B12 způsobují náklady na krevní test na zdraví

 • Vnímavost odchází s rostoucí věk po.
 • Bezpochyby vede napětí také ke zvýšené denní potřebě.
 • Pokud udržíte své tělo vzhůru Trénujte vysoký výkon, také ho vystavil velkému stresu.
 • Konzumace alkoholu – Jistě, příliš mnoho alkoholu ve skutečnosti nikdy není dobré. Ale i malé množství může zatěžovat střeva, žaludek a játra a narušit tak vstřebávání vitamínů.
 • Pravidelný příjem různých Léky ovlivňuje sliznici v gastrointestinálním traktu.

Měření hladin vitaminu B12 – různé metody

Tablety vitaminu B12 krevní test příznaky nedostatku vitaminu B12

K určení koncentrace máte k dispozici mnoho různých možností. Normální hodnoty v krvi se pohybují mezi 200 a 900 pg / ml.

 • Stanovení vitaminu B12 v krevním séru – Mnoho lékařů stále měří celkové hladiny krevního séra. To bohužel není nijak zvlášť užitečné, v takovém případě se měří i neaktivní B12, který naše tělo nedokáže využít. Je tedy možné, že vaše celková hodnota je stále zcela v pořádku, ale ve skutečnosti již existuje nedostatek vitaminu B12.
 • Nejjednodušší metoda je Test moči, které si můžete objednat na internetu a snadno si to udělat sami doma.

Nedostatek vitaminu B12 Příčiny Prevence Příznaky B12 Potraviny

 • Holo -TC test v krvi – V tomto testu se měří pouze aktivní vitamín B12, takže nedostatek lze určit již na začátku a nejen tehdy, když jsou vlastní zásoby těla již více či méně vyprázdněny..

Příčiny nedostatku vitaminu B12

Vitamín B12 jídlo maso ovoce zdravé vaření zdraví nedostatek vitaminu B12

Nedostatek je běžný a může postihnout kohokoli – nejen vegetariány nebo vegany. Podle statistik je v Německu postižen každý desátý. Nedostatek vitaminu B12 může ve skutečnosti zůstat nezjištěn roky, než se mohou projevit výrazné fyzické příznaky. Odpovídajícím způsobem by se mohla vyvinout kardiovaskulární onemocnění, anémie nebo příznaky, které jsou spojeny s narušeným nervovým systémem. Patří sem podrážděnost, deprese, únava a potíže se spánkem. Jediným vnějším znakem je mírná bolest v ústech. Aby byla optimálně absorbována, vyžaduje zdravou střevní flóru mnohem více než jiné minerály a vitamíny. Vnitřní faktor je produkován v žaludeční sliznici. Jedná se o protein, ke kterému se vitamin váže a může být tak transportován do tenkého střeva.

Vitamín B12 veganské saláty krutony zdravé recepty večeře pomerančový džus

Spousta lidí má ve skutečnosti špatný žaludek, více všežravců než veganů. Nemusí jít o onemocnění žaludku, jako je gastritida, která může také vést k nedostatku vitaminu B12. Pálení žáhy stačí – je to právě mnoho blokátorů kyseliny, které podporují rozvoj nedostatku. A opět nejčastější příčiny na první pohled:

 • chronický gastrointestinální zánět
 • Nedostatek proteinu vnitřního faktoru
 • pravidelná konzumace alkoholu
 • Užívání léků na cukrovku nebo příliš mnoho žaludeční kyseliny

Příznaky nedostatku vitaminu B12

Nedostatek vitaminu B12 vegetariánská veganská jídla s vitamínem B12

Příznaky nedostatku se obvykle projeví až po mnoha letech, protože v játrech je uloženo tolik B12, že je tento požadavek pokryt přibližně na 3 roky.

 • Nejznámějšími příznaky jsou Bledost, únava a potíže se soustředěním. Ty jsou výsledkem anémie, která je také známá jako perniciózní anémie. Pokud je tvorba bílých krvinek příliš nízká, je možná zvýšená náchylnost k infekcím a slabý imunitní systém.
 • Nedostatek může také vést k poruchám centrálního nervového systému. Ty jsou způsobeny abnormálními pocity, jako např Brnění a třes v nohou a rukou, omezená pohyblivost a smyslové poruchy znatelné. Velmi pokročilý nedostatek může dokonce vést k paralýze.

Vitamín B12 potraviny mléčné výrobky jogurt zdravé borůvky

 • Hořící jazyk nebo hladký červený jazyk a častá poranění sliznic mohou být také známkami nedostatku vitaminu B12.

Další příznaky, které jsou typické pro nedostatek B12, jsou:

 • Hubnutí a ztráta chuti k jídlu
 • Gastrointestinální problémy
 • závrať

Potraviny s vysokým obsahem vitaminu B12

Vitamín B12 potraviny maso řezník jehněčí koupit organické potraviny

Vitamín B12 nyní produkují speciální mikroorganismy a lze jej téměř nalézt pouze v živočišných potravinách – tj. V mase, rybách, vejcích a mléčných výrobcích. Největší množství se nachází hlavně ve vnitřnostech, zejména ve střevech, kde se vyrábí, a v játrech, kde se skladují. Zde je přehled nejlepších dodavatelů B12 na 100 gramů:

 • Játra – 60-80 mikrogramů
 • Ústřice – 14 mikrogramů
 • Králičí maso – 10 mikrogramů
 • makrela – 9 mikrogramů
 • sleď – 8,5 mikrogramů
 • hovězí – 5 mikrogramů
 • Pstruh – 4,5 mikrogramů
 • camembert – 3 mikrogramy
 • Ementál – 2,3 mikrogramů
 • Zrnitý smetanový sýr – 2 mikrogramy

Vitamin B12 Potravinové mléčné výrobky Příznaky nedostatku vitaminu B12

Teplo a dlouhá doba skladování jsou pro vitamín B12 skutečným jedem. Vzhledem k tomu, že při nesprávné přípravě se může ztratit 10 až 40%, měli byste s jídlem podle toho zacházet. Vaše pokrmy by proto neměly být ani smažené příliš horké, ani vařené s příliš velkým množstvím vody. Všichni pojídači masa, kteří jedí hlavně nekvalitní levné maso, by také mohli mít nedostatek. Důvodem je tovární zemědělství: prasata a dobytek, kteří jsou chováni ve stájích, již nepřijímají ze zpracovaných potravin žádný vitamin B12. To je musí krmit uměle a to u levného masa bohužel není vždy zaručeno.

Vitamín B12 u veganů a vegetariánů

Vitamín B12 Mléko Vejce Máslo Jogurt Zdravé hubnutí

Pokud jste vegetarián, měli byste jíst potraviny jako sýr a vejce každý den, abyste získali dostatek vitaminu B12. Jogurt a jiné mléčné výrobky ho také dostávají, ale ve velmi malých množstvích. Výsledkem je, že většina vegetariánů jen zřídka pociťuje nedostatek.

Vitamín B12 Rybí krevety Veganské jídlo Salátový ruční tetovací koktejl

U veganů to bohužel vypadá úplně jinak. Protože je vitamín obsažen pouze v živočišných potravinách, doporučujeme nechat si pravidelně kontrolovat hladinu B12 u lékaře. Abyste předešli možnému nedostatku, měli byste užívat doplňky B12 a konzumovat potraviny, do kterých byl přidán vitamín – například sójové mléko.

Vitamín B12 jídlo veganské ovoce chléb rajčata cuketa zdravé hubnutí

Stále častěji najdete informace o rostlinných potravinách na různých webech nebo v některých knihách, které mají údajně splnit každodenní požadavky veganů. Někteří z nich jsou:

 • houby
 • Řasy (nori, spirulina, chlorella)
 • Neloupaná a nemytá kořenová zelenina, jako je mrkev a červená řepa
 • Mléčná zelenina jako kysané zelí
 • Divoké rostliny
 • Fermentované sójové produkty jako miso a tempeh

Stále neexistují jasné údaje – ani o skutečném obsahu B12, ani o druhu vitaminu B12, který obsahuje (analogy nebo aktivní B12). Kromě toho se často předpokládá, že obsažený vitamín nepochází z dotyčných potravin, ale spíše z nečistot, které se do produktu dostaly během výrobního nebo zpracovatelského procesu.

Řasy jsou rostlinným zdrojem vitaminu B12?

Vitamin B12 veganské řasy denní potřeba veganů Příčiny nedostatku vitaminu B12

Některé druhy řas prý obsahují vitamín B12, ale kolem se vznáší spousta dezinformací. Pro stanovení byly použity staré měřicí metody, které platí i pro takzvané analogy. Analogy B12, také nazývané pseudo vitamin B12, jsou molekuly, které jsou tak chemicky podobné skutečnému vitaminu, že se vážou na stejné transportní molekuly. Nejen, že jsou zcela neúčinné, ale mohou ještě zhoršit nedostatek. Mnoho výzkumníků proto obecně nedoporučuje spoléhat se na rostlinné zdroje. Přírodní doplňky vitaminu B12 jsou mnohem bezpečnější možností!

Doplňky vitaminu B12

Vitamín B12 sprej orální doručovací tablety zdravotní bambusová kabelka

Pokud jíte zdravou a vyváženou stravu a splňujete své každodenní požadavky, není důvod užívat také doplňky vitaminu B12. Pokud tomu tak ale není, nyní existuje mnoho různých způsobů, jak si doplnit paměť.

 • Tablety vitaminu B12 jsou nejběžnější formou podávání. Účinná látka se do našeho těla dostává tenkým střevem. Některé produkty jsou dostupné ve formě kapslí, které mají tu výhodu, že neobsahují žádné jiné látky než účinnou látku a celulózu. Jako další plnivo se používá pouze nějaká organická rýžová mouka, protože celou kapsli nelze naplnit vitamínem. Existují také pastilky, které se vstřebávají ústní sliznicí. Jedinou nevýhodou těchto je, že jsou ochuceny velmi silnými ovocnými příchutěmi, což je samozřejmě otázkou chuti.
 • Kapky vitaminu B12 jsou kapány pod jazyk a ponechány tam několik minut a často obsahují méně přísad než tablety. Někteří výrobci však používají glycerin živočišného původu, což činí tyto výrobky nevhodnými pro vegany a vegetariány.

Vyšetřování vitaminu B12 krevní test velký krevní obraz rodinný lékař

 • Injekce vitaminu B12 je dobrou alternativou pro všechny, jejichž tělo nemůže požít přijatý vitamín orálně. Ty se podávají do svalu a jsou sotva znatelné, takže jsou snesitelné i pro lidi, kteří nemají injekce tolik rádi. Injekce vitaminu B12 se většinou používají ve velmi nízkých hladinách, které již nelze nebo jen velmi pomalu zlepšit tabletami.
 • Nyní jsou na trhu také Nosní kapky na bázi oleje na bázi vitaminu B12.

Nedostatek vitaminu B12 Veganské rostlinné potraviny Vyšetření vitaminu B12