Požehnej ti

Vakcína proti koronaviru: proč by se to nemohlo stát hned?

S téměř 5 000 novými případy koronavirové infekce COVID-19 denně jsou vědci po celém světě pod obrovským tlakem, aby našli léčbu a vypořádali se s pandemií. Zdá se, že peníze nejsou problém – každý den se vyhlašují nové a nové granty. Jen minulý pátek Evropská komise financovala 137 vědeckých týmů, které pracují na vývoji vakcín a léků proti koronaviru.

Vakcína proti koronaviru se vyvinula ve spěchu

Začátkem března americký prezident Donald Trump oznámil ředitelům farmaceutických společností a zdravotnických úřadů, že chce, aby bylo očkování proti koroně připraveno před volbami v listopadu.

Výrobci léků pracují na vývoji vakcíny co nejdříve. V zákulisí se však vědci a lékaři obávají, že narychlo vyvinutá vakcína proti koronaviru může u některých pacientů infekci ještě zhoršit, než jí předcházet.

Jak funguje očkování?

Jak očkování funguje na podporu imunitního systému

Důvodem je princip účinku vakcín. Vědci se snaží napodobit patogen a poté vystavit lidský imunitní systém jeho účinkům malou dávkou podanou injekcí. V ideálním případě si imunitní systém vytvoří pro patogen silnou paměť, takže tělo na něj zaútočí při příštím kontaktu, než se infekce může šířit. Jde o to, udělat to bez toho, aby pacient sám očkováním vážně onemocněl. Existuje několik různých způsobů výroby vakcín, ale všechny musí dosáhnout této delikátní rovnováhy.

Vakcína proti koronaviru musí být nejprve testována na zvířatech

Vědcům obvykle trvá měsíce testování na zvířatech, aby určili pravděpodobnost, že vakcína pacienta zhorší nebo zlepší. Vzhledem k naléhavosti zastavit šíření nového koronaviru někteří výrobci léčiv přecházejí rovnou k malým testům na lidech, aniž by čekali, až skončí testování na zvířatech, píše Reuters.

„Vím, jak důležité je obecně výrazně zkrátit termíny, ale podle všech informací, které mám, si nemyslím, že tudy cesta vede,“ říká Dr. Peter Hotes, děkan Národní školy tropické medicíny na Baylor College of Medicine ve Spojených státech před agenturou Reuters.

Vakcína Covid19 již byla testována na lidech

Hotes pomohl vyvinout vakcínu SARS, koronavirus, který odstartoval epidemii v roce 2003. Poté zjistil, že u některých očkovaných zvířat se vyvinula závažnější nemoc než u neočkovaných zvířat vystavených viru. Aby se toto riziko snížilo, musí být před podáním vakcíny lidem nejprve testováno na zvířatech.

Globální odborníci se alespoň zatím domnívají, že zrychlené testování je riziko, které stojí za to podstoupit.

Vakcína již testována na lidech

Světová zdravotnická organizace vyhlásila Covid-19 za pandemii

Na zvláštním zasedání Světové zdravotnické organizace (WHO) v polovině února za účelem koordinace celosvětové reakce na nový koronavirus se vědci a výrobci léčiv po celém světě neshodli v tom, zda je tato hrozba tak velká, že vývojáři vakcín musí rychle přejít na testování na lidech před dokončením pokusů na zvířatech.

WHO oficiálně neoznámila výsledky setkání. Nepředstavují oficiální postoj hlavní zdravotní agentury OSN.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvádí na trh drogy

Dohled nad výrobci léčiv a lékařský výzkum je v rukou národních regulačních úřadů. Máte odpovědnost za prodej drog. Nejsilnější z nich, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), signalizoval, že nebude zasahovat do plánů zrychleného testování vakcín.

„Při reakci na mimořádnou událost v oblasti veřejného zdraví, jako je nový koronavirus, chceme být flexibilní a prověřit všechna data o konkrétní vakcíně,“ uvedla mluvčí FDA Stephanie Kakomo v prohlášení. Agentura nekomentovala konkrétně testování na zvířatech, uvedla agentura Reuters.

Vývojáři vakcín proti koronaviru musí provádět rutinní testování na zvířatech, aby se ujistili, že samotná vakcína je netoxická a pomáhá imunitnímu systému reagovat na virus.