Požehnej ti

Proč má člověk špatný dech při dietě s nízkým obsahem sacharidů?

Zápach z úst je jedním z možných vedlejších účinků nízkosacharidové diety, jako je Atkinsova dieta, keto dieta nebo Dukanova dieta. Známý jako ketóza špatný dech, nebo jednoduše keto dech, tento stav je často doprovázen špatnou chutí v ústech. Zde je to, co potřebujete vědět o špatném dechu s nízkým obsahem sacharidů, včetně příznaků a co s tím dělat.

Příčiny špatného dechu s nízkým obsahem karbidu

Nízký obsah uhlovodíků v dechu při ketóze

Příčin špatného dechu je mnoho. V případě nízkosacharidových diet jsou obvykle omezeny na tyto dvě: ketóza (metabolický stav, kterého je dosaženo s nízkosacharidovou nebo keto dietou) a metabolismus bílkovin.

Ketóza

Jedním z nejdůležitějších zdrojů energie v těle je glukóza. Glukóza se vyrábí, když trávicí trakt štěpí sacharidy z komplexních cukrů na jednoduché molekuly glukózy. Když snížíte počet sacharidů, které jíte, vaše tělo musí najít alternativní zdroje paliva (konkrétně tuků) pro energii. Tento metabolický stav je znám jako ketóza.

Když tělo rozkládá mastné kyseliny, vytváří vedlejší produkt zvaný ketony. Ketonová těla se dodávají ve třech formách: acetoacetát, beta-hydroxybutyrát a aceton. Tyto ketony jsou z vašeho těla pravidelně vylučovány močením a výdechem.

Keto potraviny maso vejce ořechy

Pokud držíte dietu s nízkým obsahem sacharidů, vaše tělo bude potřebovat více tuků pro energii, protože přijímáte méně sacharidů. V důsledku toho se uvolňuje více ketonů. Nadměrné hromadění ketonů ve vašem těle může přispět ke špatnému dechu. Ketony, které vydechujete, však mají velmi výrazný zápach – většina z nich se liší od běžného zápachu z úst (halitóza).

Keto salát s avokádovými kýčovými rajčaty a krevetami

Metabolismus bílkovin

Změna vaší stravy může také vyvolat změny ve vašem dechu. Na dietě s nízkým obsahem sacharidů náhle přechod ze sacharidů na bílkoviny změní způsob, jakým vaše tělo metabolizuje jídlo. Když jsou v těle metabolizovány bílkoviny, vzniká amoniak. Významné zvýšení příjmu bílkovin tento účinek zesiluje a zvyšuje množství amoniaku v žaludku i v moči. Vzhledem k tomu, že k vylučování amoniaku je zapotřebí hodně vody, nedostatečná hydratace může zhoršit váš dech, protože amoniak se v těle rychle hromadí.

Příznaky špatného dechu s nízkým obsahem sacharidů

Zápach z úst při nízkotučných dietních změnách těla

Keto dech se liší od člověka k člověku, ale obecně není stejný jako zápach z úst. Zápach z úst, který většina z nás čas od času zažije, je způsoben bakteriemi v ústech. Když tyto bakterie začnou rozkládat jídlo, které jíme, vytvářejí těkavé sloučeniny síry (VSC). Obvykle mají tyto sloučeniny sirný zápach (podobný zkaženým vejcům).

Nízký obsah sacharidů ve špatném dechu, jak dlouho to trvá

Při špatném dechu s nízkým obsahem sacharidů se vlastnosti zápachu liší v závislosti na tom, jaké vedlejší produkty metabolismu bílkovin a tuků vznikají. Například:

  • Acetoacetát a beta-hydroxybutyrát mohou způsobit, že váš dech voní sladce a ovocně. Někteří lidé popisují zápach jako podobný pohmožděným nebo hnijícím jablkům.
  • Aceton v dechu pravděpodobně vytváří pryskyřičný zápach (jako lak na nehty).
  • Nadměrný metabolismus bílkovin může způsobit, že váš dech i moč zapáchají jako čpavek.

Low Carb Bad Breath – Jak dlouho?

Lososové filety ořechy avokádo na talíři

Změnu dýchání můžete zaznamenat během několika dnů nebo týdne po zahájení diety s nízkým obsahem sacharidů. Někteří lidé však nikdy nedostanou keto dech. Pro ty, kteří to dělají, však může být vůně velmi obtěžující. Ale žádný strach! Keto dech je dočasný a zmizí, jakmile se vaše tělo přizpůsobí nižšímu příjmu sacharidů. To může trvat několik týdnů, několik týdnů až měsíc.

Co dělat s nízkým obsahem karbohydrátů a špatným dechem?

Co dělat proti zápachu z nízkého obsahu sacharidů, pijte více vody

Zde je několik způsobů, jak můžete s příznaky keto dechu dělat, jak se váš metabolismus upravuje.

– Pít více vody. Pijte alespoň 2 litry vody denně. Nejen, že to pomůže vypláchnout přebytečné ketony a sloučeniny síry z vašeho těla, ale také to pomůže trávení a zabrání zácpě.

– Změňte zdroje bílkovin. Přechod na zdroje bílkovin – např. Z kuřecího na hovězí nebo z hovězího na rybí – může někdy změnit ketolátky (hlavně kvůli druhům mastných kyselin, které se štěpí).

Zápach z úst s nízkým obsahem sacharidů na nízký příjem sacharidů

Zvyšte příjem tuků. Výzkum naznačuje, že zvýšení příjmu tuků při současném snížení spotřeby bílkovin může pomoci minimalizovat emise acetonu i amoniaku.

Neřežte sacharidy úplně. Klasická distribuce makroživin v keto dietě doporučuje 5% sacharidů, 20% – 35% bílkovin a 75% tuků. To znamená maximálně 20g sacharidů denně. Zkuste tedy zvýšit příjem zdravých sacharidů.

Nízký obsah sacharidů v dechu, co dělají tablety máty

Zamaskujte si zápach z úst. Vyzkoušejte přírodní osvěžovače dechu (jako je máta, petržel, hřebíček, skořice nebo semena fenyklu) nebo kapsle osvěžovače dechu s petrželovým olejem nebo chlorofylem.

Udržujte dobrou ústní hygienu. Vyčistěte si zuby, použijte zubní nit a antibakteriální ústní vodu. Pomoci může i pravidelné čištění jazyka škrabkou na jazyk.

Pokud i přes dobrou ústní hygienu a vaše nejlepší úsilí váš zápach z úst přetrvává déle než několik měsíců, promluvte si se svým lékařem nebo zubním lékařem. V některých případech nemusí mít špatný dech nic společného s dietou s nízkým obsahem sacharidů. Může to souviset se suchem v ústech, onemocněním dásní, refluxní chorobou, cukrovkou, problémy se dutinami, onemocněním jater nebo ledvin.