Požehnej ti

Posilte imunitní systém 9denním terapeutickým půstem – užitečné informace a tipy

Posílení imunitního systému, restart přirozené obrany, knoflíková žena-brunetka-krk na ruce

Díky vyváženému imunitnímu systému si obvykle ani nevšimneme, že jsme denně vystaveni virům, zárodkům a bakteriím. Vlastní obrana našeho těla se včas registruje a bojuje s patogeny. Vlastní posílit svůj imunitní systém, rozhodně to stojí za to. Náš imunitní systém je vystaven zvýšeným požadavkům, zejména na podzim a v zimě. V tomto článku vám představíme 9denní terapeutický půst, který je prospěšný pro vaše zdraví a restartuje váš imunitní systém.

Posilte imunitní systém – lékařská kontrola hladkého půstu

Posilte imunitní systém lékařská prohlídka-tabletová košile-modrá-kravata-pruhovaný-lékař-lékařský kabát

Před zahájením zdravého půstu je vhodné provést předběžnou lékařskou prohlídku. Každý, kdo má například onemocnění jater, ledvin nebo štítné žlázy, má poruchy příjmu potravy nebo pravidelně užívá léky, by se měl postit pouze pod lékařským dohledem. Během těhotenství a kojení je půst absolutně tabu, protože léčba může vést k nebezpečnému nedostatečnému zásobování.

Posilte imunitní systém terapeutickým půstem

Posilte imunitní systém voda-rychlé-pití-zdravé-skleněná deska-vidlička-nůž-stůl-zahrada-příroda

Půst je definován jako dobrovolné zřeknutí se pevných potravin a luxusních jídel na omezenou dobu. Terapeutický půst je populární, naturopatická terapeutická metoda k pročištění a detoxikaci těla. Již jako starodávní lékaři jej k léčbě chronických onemocnění doporučovali jako detoxikační režim. Účinky terapeutického půstu jsou americkými a ruskými vědci důkladně zkoumány více než 50 let. Na počátku 20. století postní lékaři Dr. Franz Xaver Mayr a Dr. Otto Buchinger prováděl intenzivní vědecký výzkum. Mezitím byly pozitivní účinky pravidelných hladovek vědecky prokázány řadou klinických studií.

Metody, trvání a fáze terapeutického hladovění

Posilte imunitní systém ovocná šťáva-ovoce-firsch-lisované-tekuté-pomerančové-jahodové-kiwi-rozpůlené

V současné době je známo několik metod hladovění s různou délkou a implementací, jako je terapeutické hladování podle Buchingera, základní půst, Schrothova kúra, intervalové hladování a syrovátkové hladování. Pokud jste půst pro začátečníky poprvé, neměli byste pro začátek zkoušet čistý půst déle než 5 dní. Přestože terapeutický půst zní relativně snadno, rozhodně byste neměli začít s půstem jen tak. Typický půst k posílení imunitního systému je rozdělen do tří fází. V první fázi, fázi úlevy nebo také nazývané přechodná fáze, se připravujete na nadcházející půstní dny. Pijte dostatek tekutin, protože vaše tělo potřebuje minimálně 2 až 4 litry tekutin, jako je neperlivá voda, čaj, džus nebo vývar. Během této fáze se co nejvíce vyhýbejte stresovým situacím.

Posílení vlastního imunitního systému – přechodová fáze

Posilte imunitní systém zelenina-ovoce-rozmanitý-barevný-celý-rozpůlený-zdravý-čerstvý-hrozny-paprika-listový salát

Během této doby se vyhněte alkoholu, nikotinu, kofeinu a sladkostem. Vyvarujte se tuků, ryb, masa a vajec a místo toho jezte hodně čerstvé zeleniny, ovoce a celozrnné rýže. Jezte ovoce ráno nebo pijte čerstvě vymačkané ovocné šťávy. V době oběda si můžete dát brambory se zeleninou nebo salátem a večer dušenou zeleninu. Fáze by měla trvat alespoň 3 dny, aby byl přechod na správné hladovění plynulý. Přechodná fáze je nejtěžší doba k přežití. Nenechte se překvapit, pokud bojujete s bolestmi hlavy, změnami nálad, zvýšeným chladem, slabostí nebo špatným dechem. Tyto vedlejší účinky po úlevové fázi opět zmizí.

Nežádoucí účinky se mohou objevit během prvního období půstu

imunitní systém-posilovat-bolesti břicha-stížnosti-žena-voda-budík-skleněné ložní prádlo

Pokud vás při půstu trápí žaludeční potíže, pomůže bylinkový čaj s kmínem, fenyklem a anýzovým nebo heřmánkovým čajem. Nepohodlí může také ulevit ve směru hodinových ručiček nebo kruhová masáž břicha. Samomasáž břicha je mimo jiné doprovodným opatřením k půstní kúře, která podporuje také detoxikaci a uvolňování usazenin ze střevních stěn. Pokud se objeví závratě, nevolnost nebo pocení, pomůže jim čaj z rozmarýnového nebo hlohového listu nebo nějaký med.

Detoxikační fáze – správný půst

posílení imunitního systému-tekuté-ovocné-šťávy-ovoce-brčka-banán-špenát-jahodové skleničky

Po první fázi terapeutického půstu je zahájena fáze detoxikace. Během této doby se zcela vyhnete tuhému jídlu a své denní nutriční požadavky pokryjete výhradně tekutinami obsahujícími minerály, jako je voda, bylinné a ovocné čaje, ovocné a zeleninové šťávy nebo vývary. Vydržte a pijte, kdykoli budete mít hlad, s hladem to bude bojovat rychleji.

Vlažná voda na prázdný žaludek

imunitní systém-posilovat-vodní sklo-stále-hydratovat-zdravé-přírodní-rychle-detoxikovat-čistit

Začněte den nejlépe sklenicí vlažné vody na prázdný žaludek. Vlažná voda má mnoho vlastností, které podporují zdraví tím, že detoxikují tělo, čistí všechny tkáně a uvolňují touhu po jídle. Díky vysokému příjmu tekutin se odpadní látky a toxiny uvolňují a vytlačují z těla. Vedlejší efekty přechodu se sníží a postupně se začnete cítit lépe. První den této fáze se doporučuje vyprázdnění zažívacího traktu pomocí glaukomu nebo klystýru.

Posilte imunitní systém přísnou vodou nebo čajem

posilující imunitní systém-žena-šálek-teplý-tekutý-půst-křeslo-deka-zelená-skříň-hrnkové rostliny

Klasickou a nejpřísnější formou půstu je vodní nebo čajový půst. S těmito dvěma druhy půstu se vzdáte jakéhokoli příjmu kalorií. To aktivuje obranyschopnost těla a posiluje váš imunitní systém. Pití na vodu nebo čaj lze provádět po dobu 2-3 dnů. Denně přijměte alespoň 3 litry tekutin. Toto množství byste měli vypít po celý den. K dispozici je mnoho chutných čajů, které zpestří čajový půst. Kvalita čajů je zvláště důležitá během půstu.

Rozmazlujte se čajem a poskytněte rozmanitost

imunitní systém-posilovat-zdravý-přírodní-čaj-bylinky-sušené-odrůdy-máta peprná-kontejner-dřevěná deska

Nejlepší je zvolit přírodní čaje bez aromat, konzervantů a barviv. Bylinky, které mají detoxikační a očistný účinek, jsou např. Kopřiva, šalvěj, máta peprná, kmín a jalovec. Pokud už máte s touto půstovou metodou pozitivní zkušenosti, není na tom samozřejmě nic špatného a můžete dál posilovat svůj imunitní systém. Pokud však držíte půst poprvé, pro začátečníky nalačno jsou vhodnější variantou upravené půsty, jako je výše zmíněná fáze půstu s ovocnými a zeleninovými šťávami.

Posílení imunitního systému – fáze budování

imunitní systém-posílit-ovoce-zelenina-síto-čaj-sklenice-žena-kuchyň-pracovní deska-varná deska-základna-skříně-oranžová

Třetí fází půstu je fáze budování nebo přerušení půstu. Hromadné dny jsou velmi důležité a neměly by být opomíjeny, protože vaše tělo si musí na jídlo znovu zvykat. Při přerušení půstu byste měli i nadále konzumovat dostatek vody a bylinného čaje. Během půstu byla produkce trávicích šťáv zastavena. Tyto trávicí šťávy jsou velmi důležité pro normalizaci příjmu potravy po období půstu. Poskytněte svému tělu lehká a nízkotučná jídla, jinak mohou nastat problémy s krevním oběhem nebo žaludeční křeče. Pro přechod k normálu jsou ovocné šťávy z jablek, mrkve, červené řepy a zeleninového vývaru ideálním jídlem.

Jemně se vraťte k normální stravě

imunitní systém-posílit-zelenina-vařený-hrnec-černé-síto-víko-polévková mísa-cibule-chřest-kopr-mrkev

Vyhněte se tukům, alkoholu, kofeinu a cukru. Během této doby bude tělo přemoženo využíváním těchto látek. Dopřejte svému tělu trochu více času, prodlužte si délku jídla a jídlo několikrát rozkousejte. Pomalu a postupně přidávejte do pokrmů dušenou zeleninu, druhý den brambory, cereální pokrmy a nízkotučné mléčné výrobky s mírou. Následují dny, kdy si můžete znovu pochutnat na syrové zelenině, zdravých tucích a oříšcích. Tímto způsobem se jemně vrátíte k normální stravě. Fáze budování by měla také probíhat po dobu nejméně 3 dnů. Udržujte vyváženou stravu v kombinaci s dostatečným cvičením i po půstu, abyste zůstali zdraví a tělo znovu rychle nehromadilo toxiny.

Restartujte imunitní systém

imunitní systém-posílit-žena-bruneta-halenka-náramek-moře-zdravé-vitální-pohybové obrany

Vědci dokázali, že půst dokáže regenerovat náš imunitní systém. Tento „restart“ imunitního systému spočívá v aktivaci „spících“ kmenových buněk a tím v produkci několika bílých krvinek. Bílé krvinky hrají důležitou roli v obraně proti patogenům a chrání organismus před infekcemi. Dr. Valter Longo a jeho tým z Southern California University zjistili, že regenerační účinek na buňky imunitního systému souvisí s tělem, které se snaží během hladu šetřit energií..

Co se děje v našem těle během postní doby

imunitní systém-posílit-voda-naplnit-pít-tekutina-rychle-ne-skleněná-láhev-stůl-dřevo

Dělá to mimo jiné tím, že rozkládá starší a dokonce poškozené imunitní buňky. Během půstu ubývají bílé krvinky, takzvané leukocysty. Pokud poté začnete znovu jíst, bílé krvinky se množí. Tým kolem Dr. Longo dospěl k závěru, že snížení imunitních buněk během postní doby pohání kmenové buňky k tvorbě nových buněk. Během půstu se náš imunitní systém věnuje boji s patogeny, zatímco je součástí každodenního stravování.

Zavřením gastrointestinálního traktu pro uvolnění imunitního systému

imunitní systém-posílit-střevo-tělo-zdravé-detoxikovat-vyčistit-žena-obrany

Terapeutický půst ovlivňuje imunitu různými způsoby. Jedním z nejvýznamnějších účinků je vypnutí gastrointestinálního traktu. Střevní povrch kolem 200 metrů čtverečních je největší cílovou oblastí infekcí. 80 procent našeho imunitního systému se nachází ve střevech. Úkolem střeva je bojovat s nežádoucími viry, houbami a bakteriemi z potravy. Střevům a velké části imunitního systému se proto značně uleví.

Půst snižuje zánět

imunitní systém-posilovat-váhy těla-váha-ztráta síly-žena-zdravá-fit-blond-jablko

Půst tlumí zánětlivé reakce v těle, které hrají roli ve vývoji různých autoimunitních onemocnění, Alzheimerovy choroby, diabetu 2. typu a dalších. Dalším pozitivním účinkem půstu je hubnutí, které tělu uleví. Současně se tělo čistí a detoxikuje vymýváním solí. Pokud chcete dosáhnout trvalých úspěchů při hubnutí, jsou vhodné delší půstní kúry, které je samozřejmě nejlepší provádět po lékařské radě. Stejně jako u všech diet i u terapeutického půstu je vhodné zachovat nové stravovací návyky a trvale změnit svůj životní styl, aby se předešlo nežádoucímu jo-jo efektu. Půst má také pozitivní vliv na hormony, jako je inzulín, estrogen a endorfin, které zase posilují imunitní systém.

Dobré pro tělo i duši

imunitní systém-posilovat-příroda-venku-slunná-žena-zdravá-uvolněná-regenerace-obrana-fit-rychle

Terapeutický půst má na naši psychiku a duši vliv, který bychom neměli podceňovat. Půsti ve skutečnosti uvádějí, že navzdory nedostatku jídla se během půstu cítí opravdu dobře, jsou klidnější a mohou se distancovat od stresujících každodenních událostí. Po prvních dnech terapeutického půstu nastal obrovský příliv energie a štěstí. Půst může dokonce vyřešit zadržené mentální bloky nebo vytvořit nové, kreativní nápady. Takové psychologické a emocionální změny mají pozitivní vliv na imunitní systém. Dalším účinkem terapeutického půstu je senzibilizace chuťových pohárků. Je docela možné, že najednou zjistíte, že vůně některých nezdravých potravin vás odrazuje. Mimochodem, mnoho kuřáků z tohoto důvodu přestalo kouřit.

Malé rady, jak vydržet

imunitní systém-posílit-žena-pít-čaj-zdravý-svetr-pohovka-ponožky-teplé-načechrané nohy

Znovu a znovu budete během půstního programu vystaveni různým pokušením a to je zcela normální. Můžete si pomoci malými rituály, aby půst fungoval lépe a snáze vydržel. V první řadě se musíte na postní dobu naladit. Mějte na paměti svůj cíl. Pamatujte, že můžete získat úplně nový pocit těla a posílit svůj imunitní systém. Pokud máte velký hlad, pijte vodu nebo aromatický čaj.

Pohyb je pro vás vždy dobrý

imunitní systém-posilovat-pohyb-chůze-sportovní-obuv-příroda-obrana-čerstvý vzduch-sport

Zkuste se rozptýlit. Například jděte na čerstvý vzduch a udělejte si krátkou procházku. Pokud máte chuť na chůzi, gymnastiku nebo relaxační cvičení, udělejte to, jemné pohyby pomohou. Čas, který obvykle trvá vaření a jídlo, je nyní jen pro vás. Udělejte vše, co jste vždy chtěli dělat. Přečtěte si dobrou, vzrušující knihu nebo se setkejte se svými přáteli, se kterými si také můžete vyměňovat nápady.

Udělejte si čas na zábavu

imunitní systém-posílení-koupel nohou-vodní lázeň sůl-koupel nohou

Studené nohy a zimnice jsou běžnými příznaky během půstu. Měli byste proto zajistit, aby byly vaše nohy v teple, a raději si dát lžíci horkého vývaru nebo vypít zahřívací čaj. Cvičení také zahřeje vaše tělo. Během postní doby si můžete dopřát také relaxační a blahodárnou péči. Například se vykoupejte a použijte zásaditou sůl do koupele. Díky tomu je tělo podporováno při detoxikaci a čištění prostřednictvím pokožky. Plná koupel je nejúčinnější, protože k odkyselení lze použít velkou plochu kůže. Přidejte 3 polévkové lžíce zásadité soli do teplé vody o teplotě 37 ° C a vydržte ve vodě z koupele alespoň 30 minut. Pokud nemáte vanu, může vám při detoxikaci těla pomoci také koupel v lázních, protože chodidla vašich nohou také účinně vylučují toxiny. Na vanu na nohy potřebujete 1 polévkovou lžíci zásadité soli na teplou vodu o teplotě 37 ° C.