Požehnej ti

Patogeny gastrointestinální chřipky – Jak se nakazíte?

Syndrom gastrointestinálního chřipky žena držící tvar břicha srdce

Nejčastějšími příčinami gastrointestinální chřipky jsou bakterie nebo viry. Tyto velmi nakažlivé Patogen chřipky gastrointestinálního traktu lze přenášet z člověka na člověka různými způsoby. Přenášejí se fekálně-orálně kontaminovanými potravinami nebo nápoji, což může být způsobeno špatnou hygienou. Potraviny mohou být kontaminovány a nakaženy, pokud přijdou do styku se špinavými rukama.

Virová gastrointestinální chřipka

zůstaňte zdraví, vyhněte se chřipkovým cvičením

Nejběžnějším patogenem v tomto typu gastrointestinální chřipky je norovirus. To je případ 50 až 70 procent všech nemocí. Nemoc se vyskytuje v důsledku nárůstu potravy, která již obsahuje patogen gastrointestinální chřipky. Předměty, kterých se dotkl nemocný člověk, mohou být také nakažlivé. Proto je důležité si pravidelně mýt ruce. Pokud je virus na rukou, riziko infekce je velmi vysoké, protože se ruce pravidelně dotýkají úst.

Takzvaný rotavirus infikuje hlavně děti v kojeneckém nebo raném dětství. Na tomto viru je nebezpečné to, že může vést k těžké dehydrataci.

Průjem způsobují také některé virové patogeny gastrointestinální chřipky. Takovými jsou například adenovirus, parvovirus a astrovirus.

Gastrointestinální chřipka způsobená virem Patogen způsobený gastrointestinální chřipkou obvykle trvá pouze jeden až dva dny a není tak závažný.

Bakteriální gastrointestinální chřipka

Navštivte lékaře a získejte opět nápady

V případě onemocnění způsobeného bakteriemi lze obvykle očekávat delší dobu, než se tělo vzpamatuje. Infekce je také vážnější, což může vést ke komplikacím. To je dáno hlavně tím, že bakterie v těle produkují toxiny a ty jsou skutečnými spouštěči symptomů. V některých případech jsou postiženy i jiné orgány. Například patogen gastrointestinální chřipky, E. coli, který se vyskytuje v těle a obvykle není nebezpečný, může být nebezpečný pro ledviny. To platí zejména pro děti. Dalšími běžnými bakteriemi, které mohou způsobit gastrointestinální chřipku, jsou Shagella, Salmonella a Campylobacter. Bakteriální gastrointestinální chřipka je velmi nakažlivá.

Patogen chřipky gastrointestinálního traktu

zůstat zdravý gastrointestinální chřipka vyhnout se nápadům

– salmonela

Vzhledem k tomu, že ptáci a plazi jsou nositeli salmonely, kontakt s nimi může vést k onemocnění. Ve většině případů se ale nakazíte jídlem, které je nakaženo salmonelou. Syrové maso, vejce a mléko představují možné nebezpečí. Právě zde se někdy může vyskytovat patogen gastrointestinální chřipky.

– Shigella

Tyto bakterie, které mohou způsobit gastrointestinální chřipku, mohou také způsobit infekci prostřednictvím jídla. Bazény se špinavou vodou jsou dalším rizikovým faktorem. Kromě toho je možným nebezpečím pohlavní styk mezi muži.

– Campylobacter

Abyste se vyhnuli onemocnění těmito bakteriemi, vyhněte se konzumaci syrového drůbežího masa. Zajistěte, aby bylo maso vždy dobře uvařené, protože tento patogen gastrointestinální chřipky při vaření zemře.

Parazitická gastrointestinální chřipka

Eliminujte gastrointestinální chřipku, abyste zůstali zdraví

Existuje riziko infekce parazity z pití nečisté vody nebo plavání ve znečištěném bazénu. Je také často způsobeno nemocí po koupání v jezeře nebo řece. Důvodem je, že za určitých okolností dochází k polykání vody, která je naopak kontaminována zvířecími výkaly. Takový parazit a původce gastrointestinální chřipky je Giardia lamblia.

Další patogen způsobující gastrointestinální chřipku, Cryptosporidium, je nebezpečný pouze pro lidi, jejichž imunitní systém je oslabený. Vyskytuje se v gastrointestinálním traktu zvířat a vylučuje se stolicí. Infekce tímto patogenem je podobná infekci parazitem Giardia lamblia.

Existují také gastrointestinální chřipky, které nejsou nakažlivé. Pesticidy nebo chemikálie jsou pro ně původci gastrointestinální chřipky. Ty se nacházejí v mořských plodech, ale také v lécích, jako jsou antibiotika. Těžké kovy a potravinové alergie mohou také způsobit gastrointestinální chřipku.