Požehnej ti

Léčba kryoterapií – K terapeutickému účinku použijte cílené použití chladu

žena obdivuje fyzickou terapii kryokomory s kouřícím ledem

Zatímco léčba kryoterapií nabízí mnoho praktických výhod, jsou s ní spojena určitá rizika. V tomto příspěvku objevte několik užitečných informací, které by měl každý terapeut zpravidla znát. Kryoterapii známe také jako terapii chladem nebo léčbu ledem. Toto je aplikace, která snižuje tělesnou teplotu na tkáňové a buněčné úrovni, aby bylo dosaženo terapeutických výhod. Existují však některé vedlejší účinky kryoterapie, kterých byste si také měli být vědomi, abyste ochránili své zdraví.

Používejte kryoterapii rozumně

sportovkyně se sportovním oblečením stojí před kryokomorou s otevřenými dveřmi

Posezení ve studené nádrži vypadá jako zvláštní způsob, jak zlepšit své zdraví. Trend známý pod názvem léčba kryoterapií však získává na popularitě. Lidé tvrdí, že extrémní chlad může zlepšit duševní a fyzické zdraví a dokonce prodloužit život. Alespoň to tvrdí část vědy. Výzkum kryogenní léčby je stejně nový jako trend samotné léčby, takže lékaři nerozumí všem potenciálním přínosům a rizikům tohoto procesu. Z tohoto důvodu se v tomto článku podíváme na některé potenciální přínosy hojení kryoterapií. Podíváme se také na další fakta, která může člověk potřebovat vědět, než se rozhodne pro takovou nízkoteplotní fyzickou terapii.

relaxujte v kryokomoře při -180 stupních

Léčba kryoterapií využívá nízké teploty, při kterých můžete své tělo na několik minut zmrazit. Existuje několik potenciálních výhod, ale nejsou plně prokázány. Studená terapie může být bezpečnou alternativou a prevencí mnoha onemocnění, jako jsou revmatická onemocnění nebo chronické bolesti. Samotný proces může být trochu nepříjemný, zejména pro ty, kteří nejsou zvyklí na chlad.

Bezpečnost a očekávání v léčbě kryoterapií

aplikujte kryoterapii konkrétně na obličej

Nejoblíbenější formou kryoterapie je tedy posezení v kryokomoře 3–5 minut. Někteří lidé s tím mají dokonce i obličej. U nich se ošetření chladem aplikuje pouze na obličej. Jiní pomocí kryoterapeutické hůlky cílí na konkrétní oblasti, například na bolestivý kloub. Většina lidí však většinou používá termín kryoterapie k označení léčby celého těla. Ve většině případů je to součást nemedicínské terapie ve wellness nebo podobném prostředí. Lékaři však využívají i kryoterapii. Velmi nízké teploty mohou například použít k ošetření bradavic, jizev nebo dokonce rakovinných buněk mrazivou kryoterapií. Ačkoli zpočátku nepříjemné, léčba kryoterapií má tendenci se zlepšovat s každou návštěvou, protože se tělo přizpůsobuje výše uvedeným nízkým teplotám.

Doktor stojí v kryokomoře a směje se při nízké teplotě s krátkými rukávy

Tento proces je obecně bezpečný, ale je důležité, abyste si před vyzkoušením kryoterapie promluvili s lékařem. Těhotné ženy, děti, pacienti s vysokým krevním tlakem a pacienti se srdečními chorobami by neměli riskovat. Léčba kryoterapií delší než několik minut může být pro některé pacienty také smrtelná. Osoba nesmí nikdy usnout ani během manipulace a pro každé sezení by měla stanovit časový limit. Tím je zajištěno, že postup nebude trvat déle, než je doporučený čas.

Úleva od bolesti a hojení svalů

Ošetřete bradavice, jizvy a mateřská znaménka kryoterapií

Výzkum může nakonec ohrozit další údajné výhody kryoterapie. Předběžné studie však naznačují, že kryoterapie může poskytnout následující výhody. Kryoterapie může pomoci zmírnit bolesti svalů a také některá kloubní a svalová onemocnění, jako je artritida. Léčba chladem může také podpořit rychlejší hojení sportovních zranění. Lékaři dlouhodobě doporučují používat na poraněné a bolavé svaly obklady s ledem. To může zvýšit krevní oběh po vyjmutí ledu, aby se pomohlo hojení a úlevě od bolesti.

léčit určité oblasti těla ledem jako kryoterapii

Studie publikovaná v roce 2000 zjistila, že kryoterapie poskytuje dočasnou úlevu od bolesti zkoumané revmatoidní artritidy. Výzkum také zjistil, že terapie chladem pomocí ledových obkladů může snížit škodlivé účinky intenzivního cvičení. V souladu s tím lidé, kteří používali kryoterapii, hlásili menší bolest.

displej zobrazuje teplotu pro kryoterapii v kryokomoře

Další studie z roku 2017 také podporuje výhody kryoterapie pro zmírnění bolesti svalů a urychlení jejich hojení. Tato studie však také zjistila, že ponoření do studené vody může být účinnější než ošetření celého těla. Ne všechny studie tedy podporují pozitivní roli kryoterapie při hojení svalů. Například Cochrane Review z roku 2015 zkoumala úlevu od bolesti svalů pomocí čtyř studií kryoterapie a nenašla žádné významné výhody.

Zhubněte pomocí kryoterapie

žena jde do kryokomory na kryoterapii celého těla

Kryoterapie samotná nezpůsobuje hubnutí, ale může procesu pomoci. Teoreticky chlad nutí tělo více pracovat, aby zůstalo v teple. Někteří poskytovatelé kryoterapie tvrdí, že několik minut chladu po celý den může zvýšit váš metabolismus. Nakonec se necítíte tak chladní, protože váš metabolismus se přizpůsobil a zvýšil v reakci na nízké teploty. Malá studie v roce 2016 nezjistila žádné významné změny ve složení těla po 10 sezeních kryoterapie. Vzhledem k tomu, že léčba ledem pomáhá při bolestech svalů, může být snazší vrátit se po zranění zpět do kondičního režimu. Toto potenciální hubnutí je většinou omezeno na ty, kteří se kvůli bolesti nemohou nebo nechtějí hýbat.

Inhibujte zánět kryoterapií

žena stojí v kryokomoře pro chronickou bolest a terapeutické účinky

Zánět je výzvou pro náš imunitní systém, který musí bojovat proti infekci. Někdy je příliš reaktivní, což může vést k autoimunitním poruchám. Výsledkem je chronický zánět, který je spojen se zdravotními problémy, jako je rakovina, cukrovka, deprese, onemocnění štítné žlázy, demence a artritida. Snížení zánětu tedy může také zlepšit celkové zdraví a snížit riziko mnoha chronických onemocnění. Některé studie naznačují, že kryoterapie může snížit některé záněty. Většina výzkumu však byla provedena na krysách. K potvrzení údajů jsou zapotřebí další lidské studie.

Prevence demence a prevence rakoviny

člověk stojí v automatizované kryokomoře pro terapii chladem celého těla

Pokud kryoterapie snižuje zánět, může také snížit riziko vzniku demence. Článek z roku 2012 spojuje kryoterapii se schopností snížit zánět. Tento proces tedy může být schopen zastavit stres a demenci, stejně jako mírné kognitivní poruchy a další formy kognitivního poklesu související s věkem. Kryoterapie celého těla může snížit zánět, ale může také snížit riziko rakoviny. K dnešnímu dni neexistuje žádný důkaz, že by kryoterapie mohla léčit rakovinu, jakmile se choroba rozvine. Lékařská kryoterapie je však zavedenou léčbou určitých forem onemocnění. Lékaři mohou pomocí kryoterapie zmrazit rakovinné buňky na kůži nebo děložním čípku a příležitostně odstranit jiné druhy rakoviny.

muž stojí v kryokomoře pro kryoterapii při nízké teplotě

Při plánování léčby kryoterapií je tedy několik otázek, které byste se měli zeptat svého lékaře, než se rozhodnete pro tento typ fyzioterapie. Chcete -li to provést, měli byste si uvědomit následující:

 • Jaké jsou cíle léčby? Jaké jsou očekávané přínosy pro pacienta?
 • Jaký typ kryoterapie je pro pacienta finančně realistický?
 • Kolik léčebných sezení může pacient absolvovat? Jaký je plán pacienta na aktuální fyzioterapeutickou léčbu (třikrát týdně, dvakrát týdně atd.)?
 • Ošetření lze provádět v rámci domácího tréninku?
 • Má pacient kontraindikace kryoterapie??
 • Pamatujte také, že kryoterapie je nejúčinnější, pokud je používána relativně nepřetržitě, ve spojení s fyzickou terapií, programy domácího cvičení nebo během fyzické aktivity (sportovní rehabilitace). Pro optimální terapeutický účinek se obecně doporučuje 10 až 20 celotělových kryoterapií. Počet sezení však závisí na závažnosti stavu (tj. Akutní poranění versus pooperační léčba versus chronická bolest).

Místní ošetření proti celotělové chladové terapii

provádět fyzioterapii s léčbou chladem na paži speciálním zařízením

Lokalizovaná léčba se obvykle používá pro akutní poranění, jako je podvrtnutí / natažení, zánět šlach, edém, pooperační bolest nebo horečka. Patří sem použití ledu nebo gelových zábalů, ledových masáží nebo kryoterapeutických strojů (pro pooperační chirurgii) po dobu 20 až 30 minut, několikrát denně, zvláště po fyzioterapii nebo tréninku. Lokalizovaná terapie chladem ovlivňuje povrchovou tkáň pouhých 5 minut po aplikaci. K dosažení hlubších tkání však topická aplikace trvá přibližně 20 až 25 minut. Kryoterapie celého těla se používá k chronickým onemocněním nebo ke snížení bolesti a únavy svalů u sportovců. Jak již bylo uvedeno výše, toto je však v některých případech, jako je těhotenství, kontraindikováno.

Jak funguje kryokomora?

moderní kryokomorová kabina pro kryoterapii se studeným ošetřením a ledem pro zmrazení

Kryoterapie celého těla zahrnuje vystavení celého těla extrémně kódovanému prostředí po dobu pěti (nebo méně) minut. Většina kryokomor (také nazývaná „kryosauna“ nebo „mrazicí laboratoř“) používá k dosažení teplot od -70 do -100 ° C kapalný dusík nebo elektrický systém, který během několika minut snižuje teplotu pokožky pacienta. Samozřejmě, když terapeuti používají kapalný dusík k chlazení komory, pacienti nepřijdou do přímého kontaktu s kapalným dusíkem.

pro kryoterapii použijte místnost s dusíkem

Intenzivní ochlazení způsobuje řadu fyziologických změn, například vazokonstrikci krve z končetin, která se shromažďuje v životně důležitých orgánech. Kromě toho tím snížíte zánětlivé mediátory, což podle toho vede k silné reakci imunitního systému. Nakonec se uvolní hormony bojuj nebo uteč, které pacientovi poskytnou „prospěšnou podporu endorfinů“.

Vedlejší účinky kryoterapie

kryoterapie při nízkých teplotách s terapeutickými účinky a cíleným využitím chladu

Terapeuti by si měli být vědomi některých vedlejších účinků léčby kryoterapií:

 • Zatímco kryoterapie může snížit nežádoucí bolest a podráždění nervů, tkáně mohou být občas narušeny neobvyklými pocity, jako je necitlivost nebo brnění.
 • Kryoterapie může způsobit zarudnutí a podráždění pokožky. Tyto efekty jsou však obecně pouze dočasné.
 • Pokud na kůži necháte příliš dlouho lokální studený zábal nebo led, může dojít k poškození kůže (v extrémních případech včetně omrzlin). Místní terapie chladem by proto nikdy neměla být používána déle než 30 minut a během léčby by měla být sledována celistvost kůže.
 • Kryoterapie celého těla by neměla přesáhnout pět minut (typická léčebná sezení trvají dvě až tři minuty). Kryoterapie celého těla má za následek snížení srdeční frekvence, zvýšení krevního tlaku a snížení dýchání. Před, během a po léčbě by měly být monitorovány vitální funkce a fyzický stav pacienta. Rovněž by měla být zkontrolována hladina kyslíku v komoře.
 • Při vstupu do kryoterapeutické komory by měl pacient zajistit, aby byl veškerý oděv a kůže zcela suché. Také kov nebo šperky by měly být odstraněny. Nakonec by citlivé části těla měly být pokryty obličejovou maskou, chrániči sluchu, rukavicemi a ponožkami nebo pantoflemi. Pokud pacient při vstupu do kryokomory nedodrží správné pokyny, může dojít k popálení kůže nebo omrzlinám.

Kontraindikace kryoterapie

udělejte prsty z kryokomory kladné gesto

Terapii chladem, zejména kryoterapií celého těla, je třeba se vyvarovat v následujících případech:

 • Jakékoli respirační onemocnění
 • Historie srdečního záchvatu za posledních šest měsíců
 • vysoký krevní tlak
 • Nestabilní stavy anginy pectoris
 • Kardiovaskulární onemocnění nebo arytmie
 • Cirkulační poruchy, jako je periferní arteriální nebo venózní onemocnění
 • Anémie nádory
 • Historie mrtvice nebo krvácení v mozku
 • Historie záchvatů
 • Raynaudův syndrom
 • Poruchy krvácení
 • Akutní nebo chronické onemocnění ledvin
 • Kovové implantáty nebo kardiostimulátory
 • Dětští pacienti (mladší 18 let)