Požehnej ti

Jaký čaj na nadýmání? 8 druhů čaje, které pomáhají při nadýmání a nadýmání

Zvláště o velkých svátcích, jako jsou Vánoce a Velikonoce, máme tendenci plnit si žaludek lahodnými slavnostními pokrmy. Výsledek: nafouklý žaludek, který se cítí obzvláště bolestivý a nepříjemný. S dobrým čajem proti nadýmání se můžete zbavit pocitu plnosti a uklidnit napjatý žaludek. Prozradíme, jaké druhy čaje jsou vhodné proti nadýmání a jak můžete zabránit přílišnému vzduchu v žaludku.

Tabuizované téma nadýmání: příčiny a prevence

Bolesti břicha při nadýmání příčiny a prevence

Pokud se vám žaludek občas zdá nafouklý a nepříjemný, nejste sami. Plynatost (také známá jako nadýmání) postihuje přibližně 20-30% dospělých. Nafouknutý žaludek může vyvolat mnoho faktorů, včetně potravinové intolerance, příliš velkého množství vzduchu v žaludku, nevyvážené střevní flóry, zácpy a bakteriálních infekcí. Mezi nejčastější důvody plynatosti a plynatosti patří nadýmání a jídla, jídlo pod časovým tlakem a stresem.

Přestože je nadýmání běžným problémem, plyn je v naší společnosti stále považován za tabuizované téma. Ve většině případů není lékařská terapie pro takové stížnosti nutná. I šálek čaje může poskytnout rychlou úlevu. Pokud jsou však střevní potíže součástí vašeho každodenního života, doporučuje se návštěva lékaře, aby se vyloučily možné nemoci nebo nesnášenlivost některých potravin.

To může zabránit plynatosti

Příčiny plynatosti a tipy k prevenci

Pokud se v žaludku nashromáždí příliš mnoho vzduchu, nazývá se to nafouklý žaludek. Abyste tomu zabránili, první věcí, kterou byste měli udělat, je změnit své stravovací návyky. Jezte pomalu tím, že si dáte malá sousta a každé dobře rozkousáte. Porce by neměly být příliš velké, v ideálním případě byste se měli po jídle cítit plní, ale v žádném případě syté. Večer byste se měli vyvarovat syrové zeleniny, jako jsou saláty a plyn, která má vysoký obsah vlákniny, sacharidů a bílkovin. Sýtené nápoje s cukrem mohou také způsobit plynatost, proto by se jim mělo také vyhnout v případě gastrointestinálních potíží.

I když jsou tyto rady proveditelné, je obtížné je dodržovat o prázdninách a rodinných setkáních. Naštěstí existují nějaké domácí prostředky, které mohou opravdu pomoci s nadýmáním a nadýmáním. Po staletí lidé používali přírodní léky, včetně bylinných čajů, k uvolnění plynu a větru. Předběžné studie naznačují, že na tento nepříjemný stav mohou pomoci různé bylinky. Jedním z nejjednodušších domácích léků na bolest žaludku je nadýmání.

Který čaj na nadýmání?

Čaj jako domácí lék na nadýmání

Existuje několik bylin a koření, které uklidňují žaludek a poskytují rychlou úlevu od bolesti břicha. Takže příště po vydatném jídle to zkuste nejprve se šálkem čaje proti nadýmání, než se uchýlíte k lékům. Uvedli jsme seznam nejúčinnějších druhů čaje proti nadýmání. Zvláště účinné se mohou ukázat také kombinace uvedených bylin.

1. Mátový čaj

Mátový čaj pomáhá s přípravou tipů na nadýmání

V tradiční medicíně je máta peprná (Mentha piperita) nejlépe známá pro zmírnění zažívacích potíží. Různé studie naznačují, že rostlinné sloučeniny – nazývané flavonoidy – v mátě peprné mohou inhibovat aktivitu žírných buněk. Jedná se o buňky imunitního systému, které jsou ve střevě hojné a někdy přispívají k tvorbě plynu. Máta peprná nadále uvolňuje střeva, což může zmírnit křeče střev, stejně jako plyn a bolest, které ji mohou doprovázet.

Čaj z listů máty peprné nebyl vědecky testován na účinky proti nadýmání. Jedna studie však zjistila, že jeden čajový sáček poskytl šestkrát více mátového oleje než kapsle máty peprné. Podobnému účinku byl proto připisován i mátový čaj.

Mátový čaj má chladivou, osvěžující chuť. Můžete si koupit čistý mátový čaj nebo najít bylinku v různých čajových směsích formulovaných pro pohodlí žaludku.

Příprava:

Přidejte 1 polévkovou lžíci (1,5 g) sušených listů máty peprné, 1 sáček čaje nebo 3 polévkové lžíce (17 g) listů čerstvé máty peprné do 1 šálku (250 ml) převařené vody. Nechte 10 minut louhovat, prosejte a užívejte si.

2. Meduňkový čaj

Bylinky proti nabubřelému meduňce na přípravu čaje

Meduňkový čaj (Melissa officinalis) má citrónovou vůni a chuť – spolu s nádechem máty, protože rostlina patří do čeledi máty. Evropská agentura pro léčivé přípravky poznamenala, že díky svému tradičnímu použití může tento čaj zmírnit mírné zažívací potíže, jako je plyn a vzduch v břiše.

Meduňka je důležitou součástí různých zažívacích doplňků. Podle mnoha studií může bylina pomoci zmírnit bolesti břicha, zácpu a další zažívací příznaky.

Příprava:

1 polévkovou lžíci (3 gramy) sušených listů meduňky nebo 1 sáček čaje nechte 10 minut louhovat v 1 šálku převařené vody.

3. Vermutový čaj

Pelyněk čaj proti plynatosti dobrý pro žaludek

Pelyněk (Artemisia absinthium) je zelená listová bylina, která vaří hořký čaj. Chce to trochu zvyknout si, ale můžete to zjemnit citronovou šťávou a medem. Kvůli své hořkosti se pelyněk používá v některých hořkostech. Jedná se o doplňky stravy vyrobené z hořkých bylin a koření, které mohou pomoci trávení.

Studie naznačují, že 1 gramové kapsle vyrobené ze sušeného pelyňku mohou zabránit nebo zmírnit zažívací potíže nebo nepohodlí v horní části břicha. Tato bylina podporuje uvolňování trávicích šťáv, které mohou pomoci optimalizovat zdravé trávení a snížit tvorbu plynů. Pelyněk by neměl být používán během těhotenství, protože obsahuje thujony, které mohou způsobit porod.

Příprava:

Na přípravu čaje použijte 1 čajovou lžičku (1,5 g) sušené bylinky na šálek převařené vody a nechte 5 minut louhovat.

4. Zázvorový čaj

Zázvorový čaj proti plynatosti přírodní lék

Zázvor je skutečný všestranný zdraví a od starověku se používá při žaludečních problémech. Zázvorový čaj se vyrábí z kořenů zázvoru (Zingiber officinale) a má štiplavou chuť. Podle studií může tento energetický kořen ulevit od nevolnosti, urychlit vyprazdňování žaludku, ulevit zažívacím potížím a omezit plyn. Je to díky prospěšným sloučeninám v zázvoru, jako jsou gingeroly. Tyto prvky obsahuje i zázvorový čaj, a proto je jedním z nejúčinnějších čajů proti plynatosti.

Příprava:

1,5 cm dlouhý kousek kořene zázvoru nakrájejte na plátky a přidejte do 250 ml vroucí vody. Nechte čaj louhovat alespoň 10 minut, napněte zázvorové plátky a pijte teplé.

* Čím delší je máčení, tím bude zázvorový čaj teplejší.

5. Fenyklový čaj

Pijte fenykl jako čaj pro ty, kteří trpí nadýmáním

Ze semen fenyklu (Foeniculum vulgare) se vyrábí čaj, který chutná podobně jako lékořice. Fenykl se tradičně používá při poruchách trávení, jako je bolest břicha, plyn a zácpa. Zácpa je v některých případech plynu běžným faktorem. Ulevení zpomaleného střeva – jeden z potenciálních zdravotních účinků fenyklu – tedy může také uvolnit plyn.

Příprava:

Pokud nechcete používat čajové sáčky, můžete si koupit semena fenyklu a rozdrtit je na nadýmavý čaj. Na šálek převařené vody odměřte 1–2 čajové lžičky (2–5 gramů) semen. Nechte čaj louhovat 10–15 minut.

6. Čaj z kořene hořec

Připravte si čaj proti plynatosti pomocí čajových sáčků

Kořen hořce pochází z rostliny hořec žlutý (Gentiana lutea), který má žluté květy a silné kořeny. Čaj z hořce může zpočátku chutnat sladce, ale následuje hořká chuť. Proto se často míchá s heřmánkovým čajem a sladí se medem. Kořen hořce se tradičně používá v léčivých přípravcích a bylinných čajích, které mohou pomoci zmírnit zažívací potíže a ztrátu chuti k jídlu.

Hořké látky v kořenu hořce, včetně iridoidů a flavonoidů, stimulují sekreci žaludečních šťáv a žlučových šťáv, což napomáhá štěpení potravy a stimuluje trávení. Přesto se tento čaj nedoporučuje, pokud máte vřed v žaludku nebo dvanáctníku, protože hořec může zvýšit žaludeční kyselinu. Ženy by se v těhotenství měly preventivně vyvarovat také čaje z kořene hořce.

Příprava:

Na přípravu čaje použijte 1 / 4–1 / 2 čajové lžičky (1–2 gramy) sušeného kořene hořce. Nechte 5–10 minut louhovat a poté sceďte.

7. Heřmánkový čaj

Šálek heřmánkového čaje proti nadýmání přírodní lék

V tradiční medicíně se heřmánek (Chamomilla recutita) používá k léčbě různých onemocnění, jako je bolest břicha, poruchy trávení, nevolnost, bolest v krku a vředy. Tato léčivá rostlina má protizánětlivé, antibakteriální a protikřečové účinky. Studie ukázaly, že heřmánek může zabránit bakteriálním infekcím způsobeným Helicobacter pylori, který je příčinou žaludečních vředů a často způsobuje plyn a nadýmání.

Květy heřmánku obsahují většinu prospěšných látek, včetně flavonoidů. Když tedy kupujete heřmánkový čaj, ujistěte se, že je složen spíše z květů, než z listů a stonků. Vnitřní použití heřmánku je v zásadě neškodné. Neměli byste však bylinu používat, pokud jste alergičtí na kompozity.

Příprava:

K přípravě příjemného, ​​mírně sladkého heřmánkového čaje zalijte 250 ml převařené vody 1 polévkovou lžíci (2–3 gramy) sušeného heřmánku (nebo 1 čajový sáček) a čaj nechte 10 minut louhovat.

8. Čaj z kořene Angeliky

Které druhy čaje pomáhají při nadýmání a nadýmání?

Tento čaj proti nadýmání je vyroben z kořenů rostliny anděliky lékařské, která patří do čeledi celerovitých. Bylina má nahořklou chuť, ale lépe chutná v kombinaci s meduňkovým čajem. Hořké složky byliny mohou stimulovat trávicí šťávy a podporovat zdravé trávení. Kořen Angelica může také ulevit od zácpy, která je často zodpovědná za plyn.

Některé zdroje tvrdí, že kořen angeliky by neměl být používán během těhotenství kvůli nedostatečným informacím o jeho bezpečnosti. Před použitím jakékoli bylinky během těhotenství nebo kojení byste se měli vždy poradit se svým lékařem.

Příprava:

Typickou porcí angelikového čaje je 1 čajová lžička (2,5 gramu) sušeného kořene na šálek převařené vody. Čaj byste měli nechat louhovat alespoň 5 minut.

Závěr

Trávicí čaj proti plynatosti a nadýmání

Podle tradiční medicíny mohou některé bylinné čaje omezit plynatost a zažívací potíže. Čaj z máty peprné, meduňky a pelyňku patří k nejúčinnějším druhům čajů proti nadýmání a lze je také kombinovat s jinými druhy. Čaj nadýmání je tedy považován za jednoduchý, přírodní prostředek, který můžete vyzkoušet při zažívacích problémech a nadýmání.

Zbavte se nadýmavých rad a opravných prostředků