Požehnej ti

Jaká je nejlepší náhrada cukru pro diabetiky a keto dieta?

Diabetici by se měli co nejvíce vyhýbat medu i cukru a znát jejich sladké alternativy. Existuje ale pro diabetiky ideální náhrada cukru, která neovlivňuje hladinu cukru v krvi? Protože umělá sladidla nemají žádnou nutriční hodnotu, jsou zde lepší volbou cukerné alkoholy a přírodní sladidla. Zejména bezkalorické rostlinné extrakty stévie a mnišské ovoce jsou v posledních letech stále oblíbenější a jsou považovány za bezpečné pro diabetiky. I lidé na keto dietě mohou s těmito sladidly ušetřit kalorie a sacharidy.

Cukrové alkoholy jako zdravá náhražka cukru pro diabetiky

přírodní náhražka cukru bez kalorií a sacharidů

Cukrové alkoholy, jako je mannitol, sorbitol a xylitol, se nacházejí v mnoha ovocných gumách a sladkostech bez cukru. Oproti umělým sladidlům mohou jen mírně zvýšit hladinu cukru v krvi nebo vůbec. Cukrové alkoholy, také nazývané polyoly, se obvykle získávají z ovoce a zeleniny. Jejich vliv na krevní cukr závisí na jejich glykemickém indexu a pohybuje se od 13 pro xylitol do 9 pro sorbitol. Navzdory relativně malému dopadu na hladinu cukru v krvi mohou některé cukerné alkoholy (například xylitol) mít při nadměrné konzumaci projímavý účinek..

Použití při vaření a pečení

Náhrada cukru za pečení Erythrol a Stevia ideální pro keto

Vzhledem k tomu, že mnoho sladidel je více či méně sladkých než cukr, budete muset svůj recept tomu přizpůsobit. Ačkoli jsou k dispozici konkrétní pokyny pro vaření a pečení, měli byste se pokusit získat požadovanou sladkost (zkuste použít zpočátku méně a podle toho upravte množství), nebo můžete vyhledat konkrétní recepty, které místo bílého cukru používají diabetickou náhražku cukru.

Při vaření a pečení s alternativami cukru je třeba dbát na další věci:

  • Může být také nutné upravit dobu vaření.
  • Může dojít k pachuti, na kterou nejste zvyklí.
  • Objem koláčů nebo sušenek lze mírně zmenšit, protože cukr v těstě během pečení vytváří určitou strukturu.

Přírodní náhražka cukru pro diabetiky a keto dietu

přírodní náhražka cukru bez kalorií Erythritol Stevia Monkfrucht Náhrada cukru za keto

Existuje několik alternativ cukru, které jsou vhodnější pro diabetes, protože tyto možnosti mají obvykle menší vliv na hladinu cukru v krvi než běžný cukr.

Xylitol

Xylitol je cukerný alkohol, který se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny a má sladkost podobnou cukru. Při 2,4 kaloriích na gram obsahuje xylitol o 40 procent méně kalorií než cukr a má malý vliv na krevní cukr a inzulín. Xylitol lze získat z březových stromů nebo z rostlinných vláken známých jako xylan.

Cukrový alkohol Erythrol pro pečení s nízkým obsahem sacharidů

Erythritol

Erythritol, také cukerný alkohol, byl zaveden jako dobrá náhražka cukru pro diabetiky díky své sladkosti a nízkému nebo žádnému obsahu kalorií. Erythritol je vyroben z fermentovaného pšeničného nebo kukuřičného škrobu a obsahuje 70 procent sladkosti cukru a pouze 6 procent kalorií s pouhými 0,24 kalorií na gram.

Erythritol je velmi bezpečný, ale přesto může způsobit zažívací potíže, pokud je konzumován ve velkých množstvích (jako jakýkoli cukerný alkohol). Protože nemáme enzymy potřebné k trávení erythritolu, většina z nich se vstřebá do krevního oběhu a poté se nezměněně vyloučí močí, což znamená, že nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Extrakt z ovoce mnicha

Ovoce mnicha Luo Han Guo používané v čínské medicíně

Ovoce mnicha populární v tradiční čínské medicíně (TCM), nazývané také Luo Han Guo, se získává ze sušeného melounu a je dobrou náhražkou cukru za keto dietu. Extrakt z mnichova ovoce neobsahuje žádné kalorie, žádné uhlohydráty a je 150krát sladší než stolní cukr. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi, což je dobrá volba pro diabetiky.

zdravá náhražka cukru pro diabetiky a ovocný cukr keto mnich

Zatímco ovoce mnicha se v TCM používá po tisíce let jako protizánětlivý prostředek a v boji proti bolestem v krku, neexistují žádné dlouhodobé vědecké studie o jeho použití.

Ovoce mnicha je k dispozici také ve formě prášku. Přestože má prášek mírnou pachuť, tato malá nevýhoda je plně kompenzována mnoha výhodami ovoce.

Jakonový sirup

zdravá náhražka cukru pro diabetiky yukonový sirup

Yaconový sirup se sklízí z kořenů rostliny yacon, která pochází z And v Jižní Americe. Yacon sirup je sladidlo s vysokým obsahem vlákniny, které je plné fruktooligosacharidů. Tato rozpustná vlákna slouží jako potrava pro zdravé střevní bakterie.

Náhrada cukru za sirup Keto Yacon má GI 0

V některých studiích byl Yacon sirup spojen se ztrátou hmotnosti, ale jeho skutečný přínos spočívá v vysokém obsahu vlákniny, která pomáhá vyrovnávat hladinu glukózy. Má glykemický index 1. Yacon vypadá a chutná trochu jako melasa, s hlubokou sladkostí připomínající karamel, která se hodí k pečivu, omáčkám a dezertům.

Stevia

Stévie zdravá náhrada cukru za keto a diabetiky

Stevia je bylinný produkt vyrobený z listů rostliny Stevia rebaudiana. Stevia se většinou prodává v práškové formě, ale lze ji najít i jako tekutý extrakt. Stevia neobsahuje žádné kalorie ani uhlohydráty a má glykemický index 0. Má výraznou pachuť, kterou většina lidí dobře snáší, ale pro ostatní může být velmi nápadná.

Stevii lze mimochodem pěstovat i jako hrnkovou rostlinu. Šálek čaje můžete osladit jediným čerstvým listem stévie.

Rostlina Stevia rebaudiana v květináči