Požehnej ti

EMS pro domácnost: k čemu slouží elektrická stimulace svalů?

EMS zařízení elektrická svalová stimulace proti bolestem zad

Elektrická svalová stimulace – často označovaná jednoduše jako EMS – je druh léčby, která se často používá ve fyzioterapii nebo v jiných rehabilitačních oblastech. Dvě hlavní použití této technologie jsou úleva od bolesti a budování svalů. Metoda stimulace nervů nebo svalů elektrickými impulsy se v posledních letech výrazně vyvinula a používá se mnohem rozmanitějšími způsoby. Dříve specializovaná technologie používaná především fyzickými terapeuty nebo profesionálními sportovci, dnes se zařízení EMS prodávají pro osobní potřebu a někdy se používají v tělocvičnách pro efektivní trénink celého těla. Ačkoli šest balení a podobné výsledky jsou nerealistické, sady EMS pro domácnost nabízejí mnoho výhod a lze je pravidelně používat k terapeutickým účelům.

Co je elektrická svalová stimulace a jak funguje?

Co je EMS a jak funguje elektrody

Elektrická svalová stimulace funguje tak, že se na kůži připevní páskové elektrody, které vysílají elektrické impulsy do konkrétních svalových skupin. Tento speciální proud stahuje svaly a zmírňuje nepohodlí a bolest. U sportovců se tato technologie často používá k urychlení hojení svalových vláken a zkrácení doby zotavení.

Zatímco elektrická stimulace svalů existuje již více než 50 let a používá se především ve fyzioterapii, některá sportovní studia vyvinula pro tuto technologii nové aplikace. Během školení EMS nosíte stimulační oblek, který je připojen k ovládacímu panelu. V závislosti na prováděném cvičení trenér zvolí příslušnou svalovou skupinu a upraví proud tak, aby se zvýšila stimulace těchto svalů.

Tréninkový oblek EMS pro stimulaci svalů k budování svalů

Dříve byla většina těchto zařízení EMS provozována zdravotnickým pracovníkem, aby bylo zajištěno správné použití a bezpečnost. Některé společnosti zaměřené na inovace, jako je StimaWELL®, však vložily své 40leté zkušenosti v oblasti svalové stimulace do moderních tréninkových zařízení EMS, která lze pohodlně používat doma. Pokud se chcete seznámit se školením EMS, můžete se rozhodnout pro jeden z měsíčních balíčků pronájmu nebo si koupit oblek EMS do svého domova. Mnoho cenných tipů ohledně vybavení, technologie a cvičení najdete na jejich webových stránkách  www.stimawell.com

EMS pro úlevu od bolesti

EMS zařízení pro úlevu od bolesti v koleni

K úlevě od bolesti lze účinně použít elektrickou svalovou stimulaci. Jedna teorie říká, že stimulace způsobí, že mozek uvolní v těle přirozené léky proti bolesti – endorfiny a enkefaliny – což má za následek úlevu od bolesti. Studie prokázaly významný nárůst těchto látek po aplikaci nízkofrekvenční elektrické stimulace. EMS je zvláště účinný při léčbě bolesti zad a napětí a nabízí mnoha lidem alternativu k užívání léků proti bolesti. Základní stav, který způsobuje bolest, by však měl být rozpoznán a léčen.

EMS proti celulitidě

EMS proti celulitidě stimuluje krevní oběh v kůži

Elektrická svalová stimulace může podporovat metabolismus zlepšením průtoku krve. To také pomáhá aktivovat kožní buňky, stimulovat syntézu kolagenu a zlepšit pružnost pokožky. Elektrická stimulace také účinně působí proti celulitidě. Je však důležité, abyste kombinovali léčbu s vyváženou stravou, vyhýbali se tukům a cukru a udržovali své tělo hydratované uvnitř i vně. Celulitidě lze omezit nebo jí předcházet, ale vyžaduje to čas a úsilí.

Pomáhá elektrické stimulaci při hubnutí?

EMS trénink doma na budování svalové hmoty snižující celulitidu.jpg

Zatím existuje jen několik studií, které ukazují přímou souvislost mezi EMS a hubnutím. Elektrické podněty však mohou zvýšit průtok krve a zlepšit průtok krve do svalů. To zkracuje dobu zotavení svalů po tréninku a zvyšuje výdej energie. Jste tedy efektivnější a můžete trénovat s vysokou intenzitou. Elektrická stimulace vám tedy může pomoci zhubnout, ale jako součást komplexního cvičebního programu.

Závěr

Elektrická svalová stimulace má mnoho výhod. Tato technologie může nejen pomoci účinně zmírnit bolest a znovu trénovat svaly po úrazech nebo nemocech, ale může být také použita mnoha způsoby. Moderní zařízení EMS jsou často kompaktní, uživatelsky přívětivá a umožňují školení EMS doma. S používáním cvičebního vybavení EMS je spojeno několik rizik. Než začnete s kondičním tréninkem EMS doma, je nejlepší požádat o radu trenéra EMS.