Požehnej ti

Dynamické sezení v práci, ve škole a v domácí kanceláři: předcházejte problémům se zády při správném držení těla

Stejně intenzivně, jako cvičíme v tělocvičně po skončení pracovního dne a stejně pilně, jako o víkendech sportujeme venku: osm hodin, které denně trávíme vsedě, může trvale poškodit záda a zádové svaly. Přestávka každých 40 minut může pomoci. Protože studie to již prokázaly: Ze statického sezení je vám špatně. Nový koncept nabízí možné řešení pro ty, kteří tráví dlouhou dobu vsedě. Říká se mu „dynamické sezení“ a má zabránit stagnaci a mrazu. V článku vysvětlujeme, co to znamená a jak jsou principy aktivního sezení implementovány do běžného života.

Dynamické sezení: definice a vysvětlení základních principů

aktivní sezení v kanceláři s tipy na stoličku

Jaký je význam pojmu „dynamické sezení“? Definice je velmi jednoduchá: abyste se vyhnuli nesprávnému držení těla a následným problémům se zády, měli byste co nejčastěji měnit polohu vsedě. Batolata ve věku od 2 do 10 let to vlastně dělají intuitivně. Pokud je budete sledovat, všimnete si, že nikdy nesedí a že neustále mění svůj postoj. Současně drží horní část těla vzpřímeně. Dospělí se mohou také učit od dětí a implementovat koncept do svého každodenního života. Protože však sedí už mnoho let, tělo se „naučilo“ pouze jednu polohu a jedna se téměř nehýbe. Abyste podpořili aktivní sezení, můžete proto dodržovat několik jednoduchých základních zásad:

Dynamické sezení Definice a vysvětlení základních principů

1. Pohybujte se každých 10 minut. Například se můžete nejprve mírně předklonit, pak znovu sedět vzpřímeně a pak se pomalu opřít. Vyhněte se hrbení.

2. Nohy by také měly změnit svoji polohu vsedě. Protáhněte je, držte je u těla, nebo je zatěžujte různými cviky.

3. Pokud jde o paže, měly by se natahovat nahoru a pokud je dostatek prostoru, někdy i do stran.

4. Pohybujte hlavou doleva a doprava a každých 30 minut provádějte kruhové pohyby s rameny.

5. Pohybujte se, jak chcete. Především je důležité, abyste se cítili pohodlně. A i když je poloha sezení právě teď super pohodlná, měli byste ji měnit každých 20 minut.

Na první pohled může koncept samoregulace znít velmi jednoduše, ale může trvat týdny, než si tělo zvykne a než se budete přirozeně pohybovat tam a zpět.

dynamické sezení v kanceláři vpravo nebo na míči

Výhody aktivního sezení:

 • Můžete zabránit nesouososti a napětí a zmírnit problémy se zády.
 • Dynamickým sezením posilujete nejen záda, ale i břišní svaly.
 • Díky aktivnímu sezení mohou být meziobratlové ploténky zásobeny důležitými živinami.
 • Pohyb podporuje krevní oběh a zásobuje buňky těla kyslíkem.
 • Dynamické sezení podporuje koncentraci a může dlouhodobě posílit výkon.
 • Koncept může implementovat kdokoli ve škole, v kanceláři nebo v domácí kanceláři.
 • Můžete dokonce provádět jednoduchá cvičení s dynamickým sezením.

Přínosy aktivního sezení byly také vědecky prokázány. v Podle nové studie Vědci ze Švédska zkoumali výhody aktivního sezení. Bylo zjištěno, že lidé, kteří sedí na aktivní stoličce nebo kancelářské židli, se pohybují výrazně více než ti, kteří sedí na klasické kancelářské židli. Vědci tento pohyb nazvali „lehká fyzická aktivita“.

Dynamické sezení: přehled aktivního sedacího nábytku

dynamické sezení v křesle domácí kanceláře

Aktivní sezení hraje důležitou roli, abyste mohli dynamicky sedět ve škole, v kanceláři nebo v domácí kanceláři. Umožňují volný pohyb a správné držení těla. V obchodech najdete různé modely, ale všechny mají jedno společné: jsou nastavitelné. Každý si tak může regulovat výšku a polohu sezení podle vlastních potřeb. Aktivní sedací nábytek může, ale nemusí mít, opěradlo. Zde jsou na první pohled varianty:

Dynamické sezení: kancelářská židle a její alternativy

Aktivní sezení v kanceláři se správným držením těla předchází problémům se zády

Klasická kancelářská židle není vhodná pro dynamické sezení. Je to dáno tím, že to silně omezuje nebo zcela brání volnému pohybu. K dispozici je opěradlo a dvě loketní opěrky, které podporují pouze jedno držení těla. Modely, které jsou výškově nastavitelné, nabízejí určitou volnost pohybu.

Křeslo na koleno

Dynamické sezení Výhody kolenní židle

Kolenní židle má zakřivený dřevěný rám a čalouněný sedák. Konstrukce je vyrobena tak, aby sledovala přirozené pohyby těla a podporovala vzpřímené držení těla. Když si sednete, židle se mírně nakloní dopředu, což posílí zádové svaly. Váha těla je rovnoměrně rozložena na záda, stehna a kolena.

Ideální pro: domácí kancelář, dětský pokoj

Výhody: Podporuje přirozený pohyb těla

Nevýhody: Trvá dlouho, než si na to zvyknete

Aktivní stolice

Dynamické sezení Stolička, která se předkloní

Aktivní stolička je vybavena pohyblivým mechanismem sedadla, takže se můžete pohybovat dopředu a dozadu a naklánět se dopředu. Polstrované sedadlo zabraňuje uklouznutí a zajišťuje větší pohodlí při sezení. Taburet je ideální pro dynamické sezení, protože vám umožňuje změnit držení těla ve všech směrech a zabraňuje jednostrannému tlaku na meziobratlové ploténky.

Ideální kus nábytku pro aktivní sezení v kanceláři a ve škole

Výhody: Zabírá málo místa, umožňuje volný pohyb

Proti: Je docela těžký, protože má kovovou nohu

Dynamické sezení: taburet nabízí oporu vsedě i ve stoje

Aktivní sezení se sedákem a stojací pomůckou

Další model nabízí možnost rychlého přepínání mezi sezením a stáním. Výška sedadla je plynule nastavitelná pomocí páky. Většina stojících stoliček je vybavena plynovým odpružením a je velmi stabilní. Lze je kombinovat s vysokými stoly.

Ideální pro domácí kancelář

Výhody: Rychlá změna polohy vsedě a ve stoje

Nevýhody: těžký, obtížně přepravitelný

Dynamické sezení: sedlová židle

Aktivní sezení na sedlové židli výhody a nevýhody

Sedlová židle, jak už samotný název napovídá, vypadá jako sedlo. Poloha a pohyby jsou také podobné tomu, co byste dělali na kole. Díky poloze kolen je podporován krevní oběh a kyslík je transportován rychleji než v sedě.

Ideální pro: kancelář, školu, domácí kancelář, dětský pokoj

Výhody: Podporuje přirozené a zdravé držení těla

Nevýhody: Dlouhé zvykání

Dynamické sezení: sedák jako pomůcka

Každý, kdo tráví mnoho času sezením každý den, ale rozděluje si pracovní dobu mezi domov a kancelář, potřebuje flexibilní řešení. Podsedák lze použít jako pomůcku pro kancelářskou židli. Podporuje pohyb a změnu držení těla. Do jaké míry je sedák na zádech opravdu snadný, závisí na židli. Nejlepší jsou židle s ergonomickým opěradlem a bez područek. Pokud konstrukce židle brání pohybu, pak polštář sedadla nemůže pomoci. Polštář sedadla také nemůže ovlivnit polohu nohou, takže je musíte každých 30 minut narovnat. Pokud používáte sedací polštář jako pomůcku pro dynamické sezení, pak byste si měli dát každou hodinu alespoň 5 minut pauzu, vstát a dělat protahovací cvičení. Pak můžete jít snadno na záda a posílit svaly.

Dynamické sezení v práci: cvičení posilující svaly

dynamické sezení v kanceláři vpravo nebo na míči

Pokud chcete implementovat koncept „dynamického sezení“ v kanceláři nebo v domácí kanceláři, aniž byste nahradili starou židli novým modelem, pak můžete dělat cvičení. Můžete provádět jednoduchá protahovací cvičení, jako je napřimování rukou a nohou nebo kruhové pohyby s hlavou. Především je důležité, abyste tato cvičení dělali nejen ráno, ale po celý den. Snažte se neudržovat určité držení těla déle než 30 minut. Zde je několik vhodných cviků na sedadle:

 • Základní napětí pro posílení ramenních svalů: natáhněte ruce a otočte je dopředu a dozadu.
 • Držte záda rovně, položte ruce na sedadlo židle a pomalu tlačte ramena zpět půlkruhovými pohyby. Vzhlédněte a pomalu zvedněte hlavu.
 • Položte ruce na stehna a opřete se o ně. Pak se pomalu předkloňte.
 • Držte záda rovně v sedadle, oběma rukama držte pravé koleno a přitáhněte si ho k hrudníku.
 • Ohněte ruce za hlavu a zvedněte pravé koleno. Současně stiskněte levý loket směrem ke kolenu a pomalu ohněte horní část těla dopředu. Cvičení opakujte s pravým loktem a levým kolenem.
 • Protahování: Můžete natáhnout ruce nahoru a nohy dopředu, nebo se můžete postavit a udělat další úsek podle svého výběru.

Dynamické sezení ve škole

dynamické sezení na školních židlích

Děti trpí bolestmi zad mnohem méně často než dospělí. Dynamické sezení se však etablovalo i jako koncept pro školy. Důvod: V éře digitalizace tráví i batolata stále více času u počítače. Vyplatí se tedy podporovat správnou pozici zad. Malé děti mají každopádně výrazně vyšší nutkání k pohybu než dospělí. Vědci z USA proto vyvinuli také aktivní stolici pro děti.

Rodiče mohou dětem pomoci změnit držení těla i doma. Chcete -li to provést, jednoduše změňte podmínky sezení. To je nejsnazší, pokud se dítě učí střídavě u psacího stolu, přičemž se krčí nebo leží na zádech. Pro batolata existují sedací vaky a podsedáky, které podporují změnu držení těla. Děti by si měly udělat přestávku každých 30 minut a neměly by trávit více než 4 hodiny denně u počítače. Mobilní telefon může také vést k bolestem zad, protože podporuje nesprávné držení těla při sezení. Proti tomu pomáhají protahovací cvičení.

dynamické sezení v kanceláři, aktivní nábytek na první pohled

Dynamické sezení je velmi jednoduchý koncept, ale osvědčilo se v každodenním kancelářském a školním životě. Děti i dospělí ji mohou implementovat bez velkého úsilí. Investice do aktivní kancelářské židle a taburetu pro aktivní sezení se rozhodně vyplatí. Můžete ale také využít cvičení k prevenci bolestí zad a posílení krčních svalů. Nezapomeňte však vstávat každých 40 minut. To stimuluje krevní oběh a uvolňuje napětí.