Požehnej ti

Corona vitamín D: Snižuje sluneční vitamín riziko COVID-19?

Jak může vitamín D hrát pomocnou roli v koronaviru? V tucích rozpustný sluneční vitamín má pozitivní vliv na řadu procesů v organismu, které mohou být rozhodující v době současné koronavirové pandemie. Navzdory názvu není kombinace vitamínů D1, D2 a D3 jen vitamínem, ale steroidním hormonem. To je schopno ovlivnit kolem 2000 genů v lidském těle. Zde leží tajemství jeho dalekosáhlých účinků na lidské zdraví.

Corona vitamín D a jeho výhody

matka a dcera hladí zvíře pod sluncem v koróně a sbírají vitamín d

Existuje mnoho známých výhod užívání vitaminu D. Pomáhá regulovat imunitní systém a hraje důležitou roli při budování a udržování zdravých buněk. Vitamín je také hlavním nástrojem pro absorpci vápníku z těla a podporu růstu kostí. Medicína se domnívá, že vitamín D je preventivním prostředkem proti autoimunitním chorobám, autismu, kardiovaskulárním chorobám, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku, nervosvalovým onemocněním, osteoporóze, chronické bolesti a nachlazení.

zdravé jídlo bohaté na vitamín d

Nedostatek vitaminu D je spojen se závažnými stavy, jako je rakovina prsu a tlustého střeva, měkké kosti, osteomalácia, přibývání na váze, deprese a další. Hlavními vnějšími příznaky takového nedostatku je bolest kostí a nedostatek svalové síly. U některých lidí však mohou být příznaky latentní a obtížně viditelné. I bez hmatatelných známek však malé množství viru Corona Vitamin D v těle může pomoci vyvinout nebo zvýšit imunitní systém. Nejlepší způsob, jak si udržet vitamín D, je pravidelné sluneční záření. Moderní životní styl tomu však často brání, a v důsledku toho mnozí trpí nedostatkem slunečního vitaminu.

Absorpce tělem

usmívající se dívka sedí na trávě v přírodě pod sluncem

Když pravidelně konzumujete živočišné bílkoviny, často mají tendenci blokovat produkci vitaminu D, který již byl stimulován sluncem. To udržuje tělo s nízkou hladinou vitaminu D v krvi. Podle mnoha vědců má téměř 70% Evropanů nedostatek vitaminu D. Kvůli tomu může nastat mnoho komplikací onemocnění. Abyste získali dostatek vitaminu D, je vhodné každý den vystavit vaše tělo přímému slunečnímu světlu. Vzhledem k tomu, že ultrafialové záření vytváří vitamín D, je dobré vědět, v jaké denní době je nejvíce přítomno. V zimě jsou to hodiny mezi 11:30 a 15:00, v létě mezi 9:00 a 11:00 a mezi 15:00 a 18:00.

žena na pláži a slunci, kůže, plavky, opalování

Je také dobré osprchovat se před několika hodinami po opalování, abyste získali maximum z vitaminu D, který se nahromadil v kůži. Správné množství slunečního vitaminu můžete získat také prostřednictvím doplňků výživy. Nejlepší formou pro virus Corona by měl být vitamín D3. To je známé jako cholekalciferol, který pochází z rostlinných zdrojů. Živina je zvláště důležitá pro zdraví imunitního systému.

červená kapsle corona vitamin d3 doplněk stravy cholekalciferol

Mnoho lidí se ptá, zda tento doplněk může pomoci snížit riziko nákazy novým koronavirem COVID-19. Je důležité si uvědomit, že v současné době neexistuje lék na COVID-19. Žádná jiná preventivní opatření než sociální distancování a správná hygiena vás neochrání před vznikem této nemoci.

Imunitní systém s koronovým vitamínem D.

muž s ochrannou maskou chránič úst korona vitamin d nápomocný covid 19 nižší riziko

Některé výzkumy však ukazují, že udržování zdravých hladin vitaminu D a také užívání doplňku vitaminu D může pomoci udržet váš imunitní systém zdravý a chránit před respiračními chorobami obecně. Jak ale vitamín D ovlivňuje imunitní odpověď těla? Jak může doplnění této živiny pomoci chránit před onemocněním dýchacích cest?

Je nezbytné, aby váš imunitní systém správně fungoval. Toto je první obranná linie vašeho těla před infekcí a nemocemi. Tento vitamín tak hraje zásadní roli při podpoře imunitní odpovědi. Má protizánětlivé a regulační vlastnosti a je rozhodující pro aktivaci obranyschopnosti imunitního systému.

Doplňky stravy v kapslích a lécích tvoří písmeno vitaminu D.

Je také známo, že vitamín D zlepšuje funkci imunitních buněk, včetně T buněk a makrofágů. Ty chrání vaše tělo před patogeny. Ve skutečnosti je vitamín tak důležitý pro imunitní funkce, že nízké hladiny jsou spojeny se zvýšenou náchylností k infekcím a nemocem. Nízké hladiny vitaminu D jsou například spojeny se zvýšeným rizikem respiračních onemocnění, jako je tuberkulóza, astma a chronická obstrukční plicní nemoc (COPD), a také virových a bakteriálních respiračních infekcí. Nedostatek vitaminu D navíc způsobuje sníženou funkci plic. To může ovlivnit schopnost vašeho těla bojovat s respiračními infekcemi.

Ochrana proti COVID-19

Malé dítě si hraje s matkou na pohovce během karantény covid-19

V době pandemie je dobré nechat si lékařem otestovat hladinu vitaminu D. Díky tomu může určit, zda máte nedostatek této důležité živiny. V závislosti na vašich krevních hodnotách obvykle stačí doplněk 1 000 až 4 000 jednotek vitaminu D denně. Lidé s nízkými hladinami však často potřebují mnohem vyšší dávky, aby své hladiny zvýšili na optimální rozmezí. Přestože se doporučení pro optimální hladiny vitaminu D liší, většina odborníků souhlasí s tím, že optimální hladina vitaminu D je mezi 30 a 60 nanogramy / ml (75 až 150 nmol / l).

pilulky vitaminu d z plastové lahve

Vědecký výzkum tedy naznačuje, že doplnění vitaminu D může chránit před infekcemi dýchacích cest. To platí zejména pro lidi, kterým chybí vitamín. Všimněte si však, že v současné době neexistuje žádný důkaz, že užívání jakéhokoli doplňku stravy, včetně vitaminu D, snižuje riziko onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem SARS-CoV-2. Pokud máte zájem o doplnění vitaminu D ke zlepšení celkové imunitní odpovědi, poraďte se se svým lékařem o správném dávkování.