Požehnej ti

Bílé skvrny na nehtech: jen kazy nebo symptom nemoci?

odstranit bílá místa mají pěknou manikúru

Nehty jsou první věcí, kterou je třeba při podání ruky hledat. Je proto důležité, aby manikúra vypadala dobře i bez laku. Ale bez ohledu na to, kolik úsilí vynaložíte, každou chvíli se na nehtech objeví bílé skvrny. Pro mnohé nejsou ničím jiným než otravnými kazy, ale někteří věří, že mohou naznačovat nemoc. Jako příčina je často dokonce podezření na nedostatek vápníku. Podrobně se na kosmetický problém podíváme a shrneme jeho příčiny, možná ošetření a preventivní opatření. Také se snažíme vystopovat mýty kolem bílých míst.

Bílé skvrny na nehtech mají obvykle neškodnou příčinu

triky odstranit bílá místa tipy

Bílé skvrny na nehtech mají obvykle zcela neškodnou příčinu. Narážení nebo skřípnutí může dočasně poškodit nehtovou ploténku a vytvořit tak dutiny. Jsou to právě tyto vzduchové kapsy, které vedou ke změně barvy a způsobují, že určité oblasti vypadají bílé. Ovlivněné nadržené vrstvy však postupem času opět rostou dohromady a bílá místa zmizí. Není nutné žádné ošetřování, kaz lze v případě potřeby zakrýt lakem.

odstranit bílé skvrny nehty tipy mýty péče

Tyto tipy vám pomohou vyhnout se malým, neviditelným traumatům na nehtech v budoucnosti:

1. Při provádění manikúry vždy dbejte na to, abyste kůžičku netlačili příliš dozadu. Kůžičku byste také nikdy neměli úplně odstranit.

2. Noste pohodlnou obuv, příliš těsná obuv může nehty poškodit.

3. Nestříhejte nehty nůžkami na nehty, pravidelně je pilujte. Skleněný pilník je nejjemnější způsob, jak dostat nehty do tvaru, aniž by praskly. Pilujte nehty počínaje od stran směrem ke středu.

bílé skvrny nehty prsty péče tipy triky

4. V některých případech mohou bílé skvrny naznačovat suchou nehtovou ploténku. Pro jistotu se pak vyplatí použít odlakovač bez acetonu a čas od času potřít nehty jojobovým nebo kokosovým olejem. Přestávka na lak na nehty dokáže někdy zázraky a opravdu hodně pomůže k rychlé regeneraci nehtů.

5. Ať už v domě nebo na zahradě: Vždy byste se měli snažit chránit ruce a nehty před nárazy. Používejte zahradnické rukavice odolné proti trnům a propíchnutí a buďte obzvlášť opatrní při manipulaci s nástroji.

Pokud budete dodržovat tato základní pravidla a přesto uvidíte na nehtech nová bílá místa, nebo se skvrny časem „netoulají“, ale zůstanou na stejném místě, pak stojí za to pro jistotu navštívit svého lékaře.

Bílé skvrny na nehtech: mýty a pravda

bílé skvrny nehty kazy žádná nemoc

Mýtus: Nepríjemné skvrny jsou způsobeny nedostatkem živin, často se mluví o nedostatku vápníku. Často je podezření na nedostatek dalších důležitých stopových prvků nebo vitamínů, jako je vitamín B. Přátelé a rodina vám poté doporučí změnit jídelníček.

Pravda: Bílé skvrny nejsou způsobeny špatnou výživou. Nehty jsou z velké části vyrobeny z keratinu, bílkoviny. Aby bylo tělo schopné produkovat zdravé nehty, potřebuje vitamíny skupiny B, jako je biotin, které se nacházejí v mnoha potravinách rostlinného a živočišného původu. Příkladem jsou ořechy, sója, játra, žloutky a kvasnice. I když dojde k nedostatečné nabídce, což je v evropských zemích velmi vzácné, nehty se stávají křehkými a nebarví se.

Vyhněte se bílým skvrnám na nehtech.Udělejte si vlastní manikúru

Lidské nehty se skládají pouze z 0,03% vápníku, a proto vědci předpokládají, že přípravky s vápníkem nemají žádný účinek. Nedostatek vápníku má také další příznaky. Typické jsou suchá kůže, vypadávání vlasů a svalové křeče.

Vyčistěte bílé skvrny na nehtech Vyhněte se nárazům

Mýtus: Bílé skvrny označují nemoc. Určitě byste měli kontaktovat svého rodinného lékaře a nechat se vyšetřit.

Pravda: Ve skutečnosti to není tak dramatické, jak to zní. Protože bílé skvrny na nehtech mají často úplně jiné důvody. Lékaři vysvětlují, že jen velmi zřídka to může být nemoc. Lékařské síly rozlišují:

Bílé skvrny na skrytí nehtů se vyhýbají manikúře

1. Příčná leukonychie: Toto popisuje změnu barvy nehtů. Vyskytuje se u bílých pásů, které pokrývají šířku nehtové ploténky a které probíhají rovnoběžně s měsícem bílých nehtů. Příčinou těchto bílých pruhů jsou velmi často malá traumata na povrchu nehtů, způsobená například manikúrou nebo těsnými botami. Velmi zřídka se mohou objevit v důsledku chemoterapie. Spalničky, malárie, metabolické poruchy nebo herpetické viry Herpes viry mohou jen zřídka způsobit změnu barvy. Ve všech případech není nutná žádná další léčba, protože postižená místa vyrostou.

2. Antibiotika mohou krátkodobě způsobit bílé zabarvení. Ani v těchto případech není nutná léčba, pokud dermatolog nenajde jinou příčinu.

3. Zcela bílé nehty jsou někdy známkou horečky, selhání ledvin nebo jater a obtížného vstřebávání bílkovin. V těchto případech však obvykle nejde o malá mračna, ale spíše o velká místa s nepravidelným okrajem, která přesahují polovinu nebo dokonce celou nehtovou ploténku. Kromě bílých skvrn mají lidé s problémy s ledvinami nebo játry mnoho dalších příznaků.

V zásadě se to dá kombinovat: U zdravých lidí, kteří nemají žádné jiné příznaky, jsou bílé skvrny na nehtech čistě kosmetickým problémem. Každý, kdo má jiné stížnosti, nebo pokud se náhle objeví mnoho bílých skvrn a na nehtech jsou znovu a znovu vidět nová místa, stojí za to navštívit svého rodinného lékaře.

vyhnout se bílým skvrnám na nehtech triky