Požehnej ti

10 bylinných léků na strach, paniku a neklid

Přestože je normální čas od času se cítit neklidně, můžete mít také generalizovanou úzkostnou poruchu, pokud máte bezdůvodnou nekontrolovanou úzkost, záchvaty paniky a deprese. Bylinné léky na úzkost a úzkost vám mohou pomoci znovu získat kontrolu nad svým životem.

Bylinné léky na úzkost a paniku

Heřmánkový čaj proti neklidu a stresu

Mezi příznaky generalizované úzkostné poruchy patří neklid, nervozita, podrážděnost, netrpělivost nebo špatná koncentrace. Lidé si mohou také všimnout změn ve svém fyzickém zdraví, jako je bolest čelistí, svalové napětí, potíže s usínáním (nespavost), sucho v ústech, únava, napětí na hrudi, poruchy trávení, plynatost, nadměrné pocení a bolesti hlavy.

Rozpoznat příznaky generalizované úzkostné poruchy

Ačkoli některé výzkumy naznačují, že některé přírodní prostředky mohou pomoci při úzkosti a panice, je důležité, abyste si před použitím alternativní medicíny promluvili se svým lékařem. Pamatujte, že kromě standardní léčby by měly být používány i některé doplňky stravy. Zde je 10 nejlepších bylinných léků na depresi, úzkost a neklid.

Mučenka

bylinné prostředky proti strachu a neukázněné mučence

Navzdory názvu vám tento krásný horolezec v lásce nepomůže. Mučenka (Passiflora incarnata) byla odedávna používána jako lidový lék na úzkost, záchvaty paniky a nervový neklid. Často se používá při nespavosti. Některé studie ukazují, že může být stejně účinný při snižování symptomů úzkosti jako léky na předpis.

Ve dvou studiích s celkem 198 lidmi byla účinnost mučenky zkoumána v úzkosti. Jedna studie zjistila, že Passiflora je srovnatelná s benzodiazepinovými léky. Ve srovnání s drogou mexazolam byla také zaznamenána menší ospalost, výsledky studie však nebyly statisticky významné.

Mučenka proti strachu, záchvatům paniky a neklidu

Mezi možné vedlejší účinky mučenky patří nevolnost, zvracení, ospalost a zrychlený srdeční tep. Bezpečné používání mučenky u těhotných nebo kojících žen, dětí nebo osob s onemocněním ledvin nebo jater nebylo prokázáno. V Norsku bylo zaznamenáno pět případů lidí, kteří byli dočasně mentálně postižení po použití kombinovaného přípravku s mučenkou. Není známo, zda byly vzaty v úvahu další přísady v doplňku stravy.

Obvyklá dávka jako doplněk stravy je přibližně 500 mg denně nebo 250 mg dvakrát. Jeden by měl být mučenka ne více než měsíc přijmout. Mučenka může způsobit ospalost, a proto by měla být užívána pouze s jinými sedativy pod lékařským dohledem. Může například zvýšit účinek spací pilulky pentobarbital.

Skutečný kozlík

bylinné léky proti úzkosti a panice napadají kozlík lékařský

Bylina kozlíku lékařského (Valeriana officinalis) je nejlépe známá jako bylinný prostředek při nespavosti a úzkosti. Výzkum podporující používání kozlíku lékařského pro mírnou úzkost je bohužel omezený.

Vědci z Cochrane Collaboration například přezkoumali několik studií o kozlíku pro úzkost. Pouze jeden z nich splnil jejich kritéria kvality. Jednalo se o čtyřtýdenní studii, která srovnávala účinky kozlíku lékařského, diazepamu (Valium) a placeba u 36 lidí s generalizovanou úzkostnou poruchou. Nebyly nalezeny žádné statisticky významné rozdíly mezi skupinami, pravděpodobně kvůli malé velikosti případové studie.

Bylina Valerian Valeriana officinalis proti vnitřnímu neklidu

Obvyklá dávka kozlíku lékařského jako doplněk stravy je kolem 500 mg jednou denně nebo 250 mg dvakrát. Valerian se obvykle užívá hodinu před spaním. Léčba trvá zhruba dva až tři týdny a měla by ne déle než tři měsíce v kuse aplikovat. Mezi možné vedlejší účinky kozlíku lékařského patří mírné zažívací potíže, bolesti hlavy, bušení srdce a závratě. Ačkoli je k dispozici čaj z kozlíku lékařského a tekuté výtažky, většina lidí nemá ráda vůni kozlíku lékařského a raději si dá přírodní lék ve formě kapslí.

Valerian by neměl být užíván v kombinaci s mnoha dalšími léky, zejména těmi, které potlačují centrální nervový systém, jako jsou sedativa a antihistaminika. Valerian by neměl být užíván s alkoholem, před nebo po operaci nebo osobami s onemocněním jater. Po požití neřiďte ani neobsluhujte stroje. Valerian může také způsobit živé sny. V takovém případě se doporučuje vyhledat radu kvalifikovaného lékaře.

Kava kava

Kava Kava rostlina z Pacific Piper methysticum

Kava Kava (Piper methysticum) je rostlina z tichomořských ostrovů, která se používá jako uklidňující tonikum. Studie z roku 2016 zjistila, že se zaměřuje na receptory GABA v mozku, které jsou zodpovědné za příznaky úzkosti. Tímto způsobem zlepšuje přirozené reakce těla na úzkost. Obvyklá dávka jako doplněk stravy je 250 mg denně. Léčba by měla nepřekračujte čtyři týdny.

Piper methysticum kava v práškové formě

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) však varoval spotřebitele před potenciálním rizikem vážného poškození jater při používání doplňků obsahujících kava. K dnešnímu dni bylo více než 25 zpráv o závažných vedlejších účincích při používání kava v jiných zemích, včetně čtyř pacientů, kteří vyžadovali transplantaci jater.

Ashwagandha

Bylinný lék na paniku a úzkost Withania somnifera Aschwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera), stále známá jako spící bobule, je ajurvédský lék, který je považován za přírodní adaptogen. O adaptogenech je známo, že pomáhají tělu při stresu a zároveň mají vitalizační účinek. Některé výzkumy naznačují, že může být stejně účinný jako některé léky na úzkost a záchvaty paniky. Obvyklá dávka je 900 mg jednou denně nebo 450 mg dvakrát denně.

Bacopa

Bacopa monnieri snižuje stresový hormon kortizol

Extrakty Bacopa (Bacopa monnieri) chrání neurony před poškozením a podporují průtok krve do mozku. Studie z roku 2013 zjistila, že Bacopa může také snížit stresový hormon kortizol. V tradiční indické medicíně se ashagandha a bacopa často používají společně, protože tak jsou mnohem účinnější. Obvyklá dávka Bacopy jako doplňku stravy je kolem 500 mg denně. To lze rozdělit na dvě tablety nebo užít jako jednu tabletu jednou denně.

heřmánek

bylinné přípravky na stres a panický heřmánek

Heřmánek (Matricaria recutita) je široce uznáván jako přírodní lék na úzkost a paniku. Když máte stresující okamžik, šálek heřmánkového čaje vás může uklidnit. Některé sloučeniny v heřmánku se vážou na stejné mozkové receptory jako léky jako Valium. Ve studii na University of Pennsylvania Medical Center ve Philadelphii u pacientů s generalizovanou úzkostnou poruchou, kteří užívali doplňky z heřmánku po dobu osmi týdnů, došlo k významnému snížení symptomů úzkosti ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo.

Heřmánek můžete také užívat jako doplněk stravy, který je obvykle standardizován a obsahuje 1,2% apigeninu (flavonoid). Obvyklá dávka heřmánku jako doplňku stravy může být mezi 350 a 500 mg denně. Heřmánek by neměl být používán s léky na ředění krve.

levandule

Lavandula officinalis levandulový extrakt

Levandule lékařská (Lavandula officinalis) je již dlouho známá jako uklidňující prostředek proti stresu. Má jemný uklidňující účinek na centrální nervový systém a může také pomoci při úzkosti a depresi. Levandule se obvykle kombinuje s jinými bylinami. Při samostatném použití se průměrná denní dávka pohybuje kolem 400 mg. Doporučuje se však vonná terapie levandulí, protože orální požití může způsobit zácpu a bolesti hlavy. Může také zvýšit chuť k jídlu, zvýšit sedativní účinky jiných léků a doplňků a způsobit nízký krevní tlak.

Citronový balzám

bylinné přípravky proti úzkosti a panice meduňka

Blízký příbuzný levandule, meduňky lékařské (Melissa officinalis), má údajně také sedativní vlastnosti. Meduňka pojmenovaná podle řeckého slova „včela medonosná“ se používá přinejmenším od středověku ke zmírnění stresu a úzkosti a pomáhá vám usnout. Ve studii se zdravými dobrovolníky byli ti, kteří užívali standardizované výtažky z meduňky (600 mg), klidnější a bdělejší než ti, kteří užívali placebo. Průměrná dávka u dospělých je kolem 500 mg.

I když je meduňka obecně bezpečná jako doplněk stravy, některé studie zjistily, že předávkováním můžete být ještě neklidnější. Postupujte tedy podle pokynů a začněte s nejmenší dávkou. Meduňka se prodává jako čaj, kapsle a tinktura. Často se kombinuje s jinými uklidňujícími bylinami, jako je chmel, heřmánek a kozlík lékařský.

Johannis bylinky

Bylinný lék na depresi Hypericum perforatum třezalka tečkovaná

Proti úzkosti a panice se používá i klasická bylinka na deprese, třezalka (Hypericum perforatum). Nedávný výzkum naznačuje, že je vhodnější pro úzkost související s depresí. Jak může třezalka pomoci s jinými formami úzkosti, vyžaduje další výzkum.

Obvyklá dávka je kolem 300 mg denně. Bylinku byste neměli užívat s léky proti úzkosti a panice. Promluvte si se svým lékařem o tom, jak a zda by to mělo být přidáno do vašeho léčebného režimu.

Rhodiola

Lék na nervozitu a neklid Kořen růže Rhodiola rosea

Kořen růže (Rhodiola rosea) je rostlina, která pochází ze Skandinávie a vysokých alpských oblastí. Už stovky let se používá jako lék na nervozitu a neklid. Extrakty z růžového kořene působí antidepresivně a proti úzkosti. Obvyklá dávka je kolem 500 mg denně. Ideální čas na požití je ráno.