podzim

Řemesla s kukuřicí na klasu a kukuřičných listech: postavy a podzimní dekorace

tinker-corn-on-the-cob-colored-corn

Na podzim příroda nabízí spoustu materiálů na výzdobu domu nebo na to, aby s dětmi něco kreativního udělaly. K tomu lze použít nejen kaštany, žaludy, barevné listy. Můžete také realizovat neočekávané, rozmanité nápady s kukuřicí na klasu. Pokud jste druhý den nedostali do ruky celé klasy, můžete si jen pořídit sušené listy kukuřice. Ty lze snadno upravovat a stříhat nůžkami jako papír. Ruční práce s kukuřicí na klasu a kukuřičných listech jsou zábava pro malé i velké!

Ozdobte a drobte kukuřicí na klasu

Řemesla s kukuřicí na klasu květiny-ovocné vázy-dekorace stolu-podzim

Podzimní květiny jsou barevné, příjemné na pohled a lze je krásně kombinovat s intenzivní barvou kukuřice na klasu. Na klasu můžete rychle přikrýt vázu nebo terakotový hrnec kukuřicí. Světlice, astry, slunečnice a jiřiny jsou ještě účinnější!

Ozdobte lampiony na podzim

dráteník-kukuřičný klas-lucerny-dekorace stolu-podzim

Lucerny jsou vždy stylovým doplňkem jakékoli dekorace stolu a vždy je lze nádherně vyzdobit podle sezóny. Tentokrát se však kukuřice nepoužívá jako plnivo. Kukuřice na klasu je jednoduše svázána kolem lucerny rafií nebo jiným provázkem. Vždy dbejte na to, aby se plamen svíčky nedostal do blízkosti sušených listů kukuřice. Pro větší bezpečnost je nejlepší použít vyšší lucerny nebo svíčky na baterie.

Podzimní dekorace do zahrady

tinker-corn-on-the-cob-nápady-podzim-filler-koše-hrnce

Většina letních rostlin již vybledla, ale to neznamená, že by vaše květináče měly být prázdné. Mohou být naplněny několika kukuřičnými klasy. Hvězdou tohoto uspořádání je však jednoduché sluneční zahradní světlo, které je vloženo mezi kukuřičné klasy. Přes den se nabíjí sluncem a v noci se automaticky zapíná.

Girlandy kukuřice na klasu

dráteník-kukuřičný klas-věnec-podzimní dekorace

Girlandy z kukuřice na klasu a listech lze zavěsit uvnitř i venku. Zespodu zasuňte klas přes oko. Potom střídavě navlékejte kukuřičný klas a vlaječky z kukuřičných listů na pevný provázek.

Ochutnejte držák na čajovou svíčku

tinker-corn-on-the-cob-leaves-tealight-holder-decoration-table

Zabalte několik skleněných držáků světla do kukuřičných listů. Díky tomu bude vaše podzimní výzdoba stolu ještě atmosférickější! Suché kukuřičné listy nejprve namočte na několik minut do misky naplněné vodou. Díky tomu se snáze ohýbají. Poté nakrájejte navlhčené kukuřičné listy na požadovanou velikost. Poté jsou kolem držáku na čajovou svíčku přivázány rafiovou stuhou nebo tenkou saténovou stuhou. Skvrnité perličko (z řemeslných zásob) by bylo skvělým doplňkem.

Květiny vyrobené z kukuřičných listů

tinker-corn-on-the-cob-leaves-ubrousek-holder-rose-

Kukuřičné listy vytvářejí nádherné květiny, které lze dokonce svázat dohromady a vytvořit kytici. Ale tento projekt je ideální pro začátečníky: kroužky na ubrousky s podzimním nádechem. Tak to chodí:

Z vlhkého kukuřičného listu odřízněte od ruky spirálu tak, aby měla alespoň čtyři prsteny. Volně stočte spirálu do růže, pracujte zvenčí dovnitř. Nechte zaschnout. Přilepte kruh k základně horkým lepidlem a poté jej připevněte k prstenu.

Tinker podzimní věnec do dveří

Řemesla s kukuřicí na klasu věnec-sláma-prázdno

Tento krásný dveřní věnec vypadá jako slunce, které nás chce potěšit svými teplými paprsky i na podzim! Suché listy kukuřice byly vytaženy ven, a tak visí přímo přes okraj polotovaru. Tak snadno napodobitelné, že? Potřebujete asi 30 kukuřičných klasů s listy (asi 10–15 cm dlouhé), věnec ze slámy (30 ř), horkou lepicí pistoli a alespoň 15 lepicích tyčinek.

tinker-corn-on-the-cob-door-wreath-square-instructions

Pokud chcete moderní variantu tradiční podzimní dekorace, pak by se vám tento nápad hodil. Místo věnce z kulatých dveří vyzkoušejte čtverec. K tomu můžete použít polystyren jako základ pro dveřní věnec.

tinker-corn-cob-autumn-wreath-square-instructions

Požadované materiály:

 • Polystyrenový talíř 90 x 30 x 2 cm nebo květinová pěna
 • štětec
 • kukuřičná žlutá akrylová barva
 • hnědý papírový drát
 • 24 malých kukuřičných klasů
 • rozprašovač naplněný vodou
 • černý fix
 • Nůž na polystyren nebo řezačku
 • Rafie
 • Horká lepicí pistole a lepicí tyčinky
 • Svinovací metr nebo pravítko

Pomocí svinovacího metru a černé značky nakreslete na polystyrenový talíř čtverec 30 cm x 30 cm. Uprostřed je druhý čtverec 20 cm x 20 cm. Řezačem ořízněte čáry a hotový rámeček natřete štětcem a akrylovou barvou v kukuřičné barvě. nechat zaschnout.

tinker-corn-on-the-cob-instructions-door-wreath-square

Celý věnec několikrát zabalte do křížku s rafií. V každém rohu přilepte dva klasy a poté přidejte zbytek, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Navlhčete listy kukuřice rozprašovačem. Poté rozmotejte každý jednotlivý list, abyste věnečku dodali plnost. Listy nechte takto zaschnout. S dlouhým kusem papírového drátu je hotový podzimní věnec zavěšen na vchodové dveře, nad zrcadlo nebo na chodbu.

figurky kukuřičného klasu na figurkách-děti-muži

Z kukuřice na klasu lze vyrobit vtipné figurky s dětmi. Kukuřičný klas je ozdoben jinými přírodními materiály, jako jsou dýňová a slunečnicová semínka, žaludy, žaludové čepice, jehličí, šišky, fazole, šípky atd. Oblíbeným projektem jsou samci kukuřice, kteří jsou stylově oblečení ubrousky, šátky nebo filcem. Dalšími skvělými nápady by byly postavy domácích a lesních zvířat, jako jsou veverky, králíci, lišky, ježci, kuřata, psi, prasata, kočky atd. K tomu můžete také použít sušený kukuřičný klas bez zrn.

tinker-corn-on-the-cob-kids-nápady-ježek-pes-kočka-liška

Většinou se používá čerstvá celá kukuřice na klasu, protože je o něco snazší krájet nožem nebo propichovat šídlem. K rozřezání suché kukuřice na klas by měla být použita malá ruční pila. Jednotlivé prvky lze navzájem spojovat pomocí drátu, hřebíků nebo párátka. Nechte děti dělat zdobení. Slunečnicová semínka tvoří kuřecí zobák, dýňová semínka jsou perfektní jako uši. Popusťte uzdu své fantazii!

Tinker kukuřičné listové panenky s dětmi

tinker-corn-cob-leaves-doll-instructions

Ze sušených listů kukuřice si za pár minut můžete udělat pěkné panenky. Myšlenka pochází z východní Evropy a většinou postavy představují rolnické ženy a děti. Ostatní je spojují s festivalem Lughnasadh, Lammas nebo Lughasa, který byl zmíněn v některých z prvních irských literárních děl a má pohanský původ. Staří Keltové oslavovali začátek období sklizně na začátku srpna a keltský bůh slunce byl tímto poctěn. V té době byly obětní panenky hozeny jako poděkování za hojnost přírody.

tinker-corn-cob-leaves-panenky-děti-muži-ženy

Co je potřeba:

 • suché listy kukuřice
 • nůžky
 • Příze nebo rafie
 • rozprašovač
 • ručník
 • tenká šňůrka na kusy dlouhé asi 35-40 cm
 • kus odpadkového koše, 30-40 cm dlouhý

Nejprve si připravte listy, rovnoměrně je navlhčete vodou a nechte 5-10 cm pod ručníkem. Poté jsou vyhlazeny svahy. Měly by být poddajné a ne příliš mokré. Absorbujte přebytečnou vodu papírovým ručníkem. Zajistěte, aby kukuřičné listy velmi rychle vyschly a je nejlepší je mít při práci zakryté.

tinker-corn-cob-leaves-dolls-children-bind

Krok 1. Hlava a tělo

Vezměte 4 nebo 6 již připravených kukuřičných listů (vždy sudý počet) do svazku. Poté se zaváže bavlněnou nití asi 2 centimetry od konce. Listy rozdělte na stejné části (2 a 2 nebo 3 a 3) a stáhněte je dolů tak, aby zakryly nit. Znovu přivažte asi 2 cm od konce hlavy. Tak vzniká hlava.

tinker-corn-cob-leaves-panenky-dětské zbraně

Krok 2. Ruce a ruce

Sklopte kousek listu pro paže a umístěte jej pod uzel krku mezi listy. Odřízněte požadovanou délku a svažte asi 1 cm z každého konce paže rafií. To dává ruce.

tinker-corn-cob-leaves-doll-clothes

Krok 3. Pas a nohy

Vázací pas. U samic kukel seřízněte listy na rovnoměrnou délku. U mužských panenek rozdělte listy na stejné části a spojte je rafií na kolenou a kotnících. Odřízněte přebytek.

šaty z tinker-corn-cob-leaves-doll

Pokud chcete sukni dodat extra objem, můžete provést následující. Princip je jako hlava. Nejprve je třeba vytáhnout paže a svázat. Vezměte panenku do jedné ruky a druhou položte listy rovnoměrně na všechny strany. Mohou tam být dvě nebo tři směny. Poté se v pase opět zaváže šňůrkou. Hlava a paže panenky jsou ukryty v listech. Nyní stáhněte každý jednotlivý list dolů a ustřihněte jej na požadovanou délku. Zabalte do vlhkých pytlů na odpad a nechte několik hodin úplně zaschnout.

tinker-corn-cob-leaves-doll-sukně-šaty

drotka-kukuřičný klas-listy-panenka-instrukce-ženy