Podlahy a dlažba

Kombinujte parkety a dlaždice – takto vytvoříte bezproblémový přechod!

dlažba laminát kombinovat obrázky kuchyně obývací pokoj šestiúhelník design

V dnešní době převládá koncept otevřených pokojů – v obývacím prostoru tedy není jen obývací pokoj, ale také jídelní kout a kuchyně. Multifunkční místnost nabízí mnoho výhod – na jedné straně je to řešení šetřící prostor pro malý byt, na druhé straně se stává komunikačním centrem ve velkém domě. Rodina si tak může sednout a trávit čas společně vařením, jídlem nebo hraním. Právě tato funkce však představuje velkou výzvu při navrhování stěn, stropů a především podlah. Obytný prostor rozdělený na zóny klade různé požadavky – zatímco v kuchyni s jídelním koutem je podlaha hojně využívána, a proto musí být odolná vůči nárazům, poškrábání a oděru, v obývacím pokoji je kladen důraz především na pohodlí – parkety podporující teplo a prkenné podlahy se ukazují jako perfektní varianta. V článku se dozvíte, jak jsou parkety a dlaždice stylově a funkčně kombinovány v místnosti, jak je přechod navržen s dilatačními spárami a bez nich.

Kombinace parket a dlaždic – základní principy na první pohled

dlaždice dubové parkety obrázky kombinované nápady kuchyně

Pro úspěšný přechod mezi parketami a dlaždicemi je nutná malá předchozí znalost materiálů. Parkety jsou vyrobeny z tvrdého dřeva – materiál je nejprve rozřezán na malé kousky a lze jej pokládat podle potřeby v různých vzorech. Podlahová krytina potřebuje stabilní podklad, na který se buď nalepí, nebo položí plovoucím způsobem. Nejprve se na potěr položí zvuková izolace a poté parotěsný film. V případě hran, rohů, topných trubek atd. Se desky vyřezávají pilou.

Dlaždice jsou nalepeny na potěr. Nejprve se štětcem nanese hluboký základní nátěr – ten váže prach a zajišťuje dobrou přilnavost. Speciální lepidlo na dlaždice bude brzy namícháno a naneseno na pracovní plochu pomocí zubové stěrky. Na konci je obklad a spojování.

dlaždice vzor rybí kosti bílá kuchyňská linka dům nápady

V zásadě jsou obě podlahové krytiny při správné instalaci velmi odolné a snadno se o ně pečuje. Pokud jsou spojeny v jedné místnosti v každém případě, pak nastává velká výzva – přechod. Na jedné straně mají podlahové desky a dlaždice často různé tloušťky materiálu, které lze vyrovnat potěrem. Za druhé, dva materiály se chovají odlišně, když jsou vystaveny páře a teplu – dřevo se v podstatě rozpíná více než dlaždice. Absorbuje vlhkost, takže musí být zajištěny spoje, které dokážou vyhovět změně délky materiálu. Proces může urychlit i podlahové vytápění. Typ instalace nehraje hlavní roli – nezáleží na tom, zda jsou parkety lepené nebo plovoucí. Velikost spáry se vypočítá na základě velikosti parket.

dubové parkety vzor rybí kost bílý dřevěný nábytek

Tento pohybový spoj brání vyboulení parket nahoru. To, jak bude přechod nakonec vypadat, závisí mimo jiné na tom, zda se nejprve dláždí dlažba nebo se položí palubky. Na výběr je v zásadě několik možností. Podíváme se na ně zblízka.

Kombinujte parkety a dlaždice – přechod bez kolejnice

parketové dlaždice jídelní kout mramorově bílé nápady

Přechodový profil je nejrychlejší a nejsnadnější řešení, ale z čistě vizuálního hlediska je důležitější čistý přechod bez kolejnice. V tomto případě může koncový profil z nerezové oceli oddělit dlaždice od podlahové desky. Za tímto účelem se nejprve pokládají parkety a poté se instaluje profil ve vzdálenosti přibližně 7-8 mm od okraje parket. Dlaždice se pokládají a 8mm dilatační spára vytvořená vzdáleností se na konci vyplní nástřikem. Další možností je vyplnit dilatační spáru silikonem. Zní pravidlo: kloub by měl být alespoň tak hluboký, jak je široký. Nakonec se přebytek odstraní a silikonový povrch se vyhladí.

parkety, dlažba, podlahy, skleněná čela, volně stojící vana

Přechod s pohybovým kloubem ze silikonu nebo korku je ideální pro mokré oblasti. To znamená, že můžete snadno oddělit kuchyň od obývacího pokoje a jídelního koutu. O to více – tvarově lze flexibilně navrhnout. Na fotografii výše je vynikajícím příkladem úspěšného designu podlahy. Tato metoda se používá hlavně ve spacích prostorách s koupelnami, v obytných prostorách s kuchyní a v přechodech mezi chodbami a místnostmi.

Kombinujte parkety a dlaždice – ve které místnosti vytvoří přechod s dilatační spárou dobrou postavu?

šestiúhelník dlaždice parkety prostor kombinovat obrázky

Náš tip: Vyberte kontrastní materiály – takto nastavíte akcenty, opticky rozdělíte místnost a dodáte i jednoduchému zařízení větší nádech. Mramorové dlaždice dodají podlaze koupelny exkluzivní vzhled a během chvilky vyladí interiér. Žulové dlaždice se etablovaly jako skutečné všeuměly – vyřezávají dobrou postavu, zejména v kuchyni, ale jsou skvělé také jako přechod mezi obývacím pokojem a přilehlou terasou. Zvláště když se vnitřní prostor otevírá do zahrady velkými posuvnými dveřmi, hranice mezi domem a venkovním prostorem se spojuje. V tomto případě dlažba neslouží jen jako spojovací prvek v interiéru – je velmi praktická, bez problémů odolá dešťové vodě i sněhu. A údržba je také velmi snadná.

šestihranná dlažba obývací pokoj nápady skandinávského bydlení

 Parket rybí kosti, který byl trendy v 60. a 70. letech, zažívá v těchto dnech skutečný návrat – pokud tedy bydlíte ve staré budově, můžete se samozřejmě těšit. Přechod na parkety je představen opravdu stylově, když jednotlivé dřevěné tyče nahrazují dlaždice. Níže uvedená podlaha je vynikajícím příkladem úspěšné kombinace moderny a tradice. Tím spíše – spolu s bílými stěnami tvoří dokonalé zázemí pro nábytek ve shabby chic, skandinávském nebo eklektickém stylu bydlení. Jeho jedinou nevýhodou je pracná instalace – nejlepší je svěřit úkol profesionálům.

Kombinujte parkety a dlaždice – přechod přes rovnou spáru

Přechod podlahové desky bez kolejnice

Pro čtvercové místnosti nebo obývací části s velkou vybavenou kuchyní s varným ostrůvkem existuje alternativa k šestihranným obkladům a spárám vyplněným silikonem nebo nástřikem korku. Zde je rozhodně preferována jasná hrana. Dlaždice a podlaha vytvářejí vzrušující kontrasty, které jsou díky mosaznému pásku ještě efektivnější. Zvláště atraktivní je kombinace tmavé parkety z exotického dřeva a bílých dlaždic s geometrickými motivy (viz foto výše). Kuchyně s předními úchyty a žulový ostrov dodávají interiéru retro vzhled.

masivní dlažba nápady žulové desky dlaždice

Také ve francouzských kuchyních ve venkovském stylu odděluje světlá hrana rustikální podlahovou podlahu od bílých leštěných dlaždic. Dub s atraktivním zrnem tvoří stylový celek společně s velkoformátovými dlaždicemi.

Při instalaci takové hrany je třeba věnovat zvláštní pozornost vyrovnání úrovní mezi parketami a dlaždicemi. Další možností je použít mozaikovou dlažbu jako přechod mezi dřevěnou podlahou a dlažbou. Za tímto účelem jsou mozaikové dlaždice položeny do maltového lože.

Kombinujte dlaždice s laminátem – co musíte zvážit?

Parkety a dlažba kombinují kožené křeslo velbloudí barvy bílé kuchyně

Je pravda, že laminát je praktický, vypadá dobře a díky klikacímu systému jej snadno instalují i ​​lidé bez manuálních zkušeností. V současné době je na výběr široká škála designů – mnohé jsou matoucím způsobem podobné skutečným prkenným a parketovým podlahám. Ale co když je laminát položen pod sedací částí v obývacím prostoru a dlažbou v přilehlé kuchyni? O co se musím starat??

Parkety a dlažba kombinují dilatační spárovou kuchyňskou linku

V konečném výsledku hraje roli zejména jedna věc – totiž že laminát, podobný parketám, expanduje. Instalace je zde podobná – nejprve se obkládá obytný prostor a poté se plovoucí položí laminát. Přechod mezi dvěma podlahovými krytinami je nutně proveden kolejnicí. Má tvar písmene L, je připevněn k potěru hmoždinkami a plní důležitou funkci – jmenovitě ponechává dostatek volného prostoru, takže laminát může v zimních měsících změnit svůj tvar.

přechodové dlaždice parkety kuchyňský prostor kombinovat

Pokud jde o výběr barev, je zde možné všechno-jak vysoce kontrastní design podlahy, tak designy tón v tónu, kde je hranice mezi dlaždicemi a laminátovou podlahou sotva rozpoznatelná. Každý si tedy může vybrat tu správnou podle svých vlastních preferencí.

Které dlaždice se dobře hodí k dřevěnému nábytku a parketám?

Parkety a dlažba kombinují kuchyňská bílá dřevěná čela

Bylo rozhodnuto – kuchyň je kachlová, obývací pokoj – položený s parketami. Ale nejpozději pak vyvstává otázka: Které dlaždice vyhovují mému stylu bydlení, a pokud dům právě probíhá rekonstrukce, jaké barvy a vzory jsou vhodné pro rustikální interiér s dřevěným nábytkem?

Světlá dřeva, jako je douglaska, dub, javor, jasan nebo bříza, dodávají místnosti domácký ráz. K béžovým dřevům se žlutým podtónem, jako je douglaska, dub a jasan, se dobře hodí dlaždice ve světlých barvách (např. Slonovinová nebo krémová). Tmavě hnědé dlaždice lze také efektivně prezentovat vedle parket ze světlého místního dřeva. Teplé šedé dlaždice v šedé béžové barvě skvěle doplňují popel.

Pokud jde o nábytek, zejména rustikální dřevěný nábytek vyrobený ze stejného dřeva jako podlaha vypadá skvěle. Pokud si na to troufáte, můžete parkety dokonce barevně natřít (viz foto výše) a zpestřit interiér.

Parkety, masivní dřevěné podlahy, kombinují nápady

Tmavá dřeva jako mahagon, wenge, merbau nebo ořech vyzařují hloubku. S tím ladí zejména světle šedá (stříbrošedá, holubičí šedá) a kovové dlaždice. Vzrušující mix barev tvoří dokonalé zázemí pro nábytek v trendovém industriálním stylu. Do popředí se dostávají černé židle a zkřížené nohy jídelního stolu. Neupravená deska stolu z recyklovaného dřeva dodá jídelně dokonalou atmosféru a spolu se šedou pohovkou v pozadí doplní nábytek.

dlaždice parkety barevný vzor rybí kosti

Ti, kteří dávají přednost nastavení podle hesla „kontrasty vytvářejí napětí“, by se měli řídit dvěma pravidly – vybrat dvě neutrální barvy pozadí a kombinovat je se dvěma nebo maximálně třemi akcentními barvami. Na fotografii výše například bílé dlaždice ve starém vzhledu dělají z barevných parket její velký vchod. Oranžová, žlutá a červená vytvářejí v obývacím pokoji útulné prostředí. Spolu s nábytkem natřeným bílou barvou si na své přijde i podlahová krytina.

Kombinace obkladů a parket – tipy na úspěšnou renovaci

dlaždice parkety koupelna chodba obrázky kombinují nápady

Dlaždice a parkety lze navzájem bez problémů kombinovat – za předpokladu, že budete dodržovat tato pravidla:

 • Udělejte si náčrt místnosti. Pomocí skici vypočítejte požadované množství každého materiálu.
 • Nechte si poradit od výrobce dlaždic i dodavatele parket. Vyberte si nejlepší možnou variantu podle dostupného prostoru.
 • Bez ohledu na to, zda se nakonec rozhodnete pro přechod s kolejnicí nebo bez ní – dřevo absorbuje vlhkost a postupem času expanduje. Měli byste proto vždy zajistit pohybový spoj, aby mohl absorbovat změnu délky z materiálu.
 • Spoj je možné vyplnit silikonem, nástřikem korku nebo speciální spárovací hmotou.
 • Zda se rozhodnete skrýt spoj hranou, nebo se rozhodnete pro flexibilní design se silikonem, úzce souvisí s tvarem dlaždice.
 • Podobně jako parkety může laminát změnit svůj tvar. V tomto případě je dilatační spára také absolutní nutností.
 • V závislosti na tom, zda jsou parkety vyrobeny ze světlého nebo tmavého dřeva se nažloutlým, našedlým nebo růžovým podtónem, jsou na výběr různé barevné kombinace.
 • Světlé dřevo se nažloutlým zrnem vypadá obzvláště atraktivně v kombinaci se šedými dlaždicemi a bílým dřevěným nábytkem.
 • Tmavá dřeva lze inscenovat kovovými nebo antracitovými dlaždicemi. Nábytek v trendovém průmyslovém vzhledu doplňuje vybavení.

dlažba dřevěná podlaha kombinuje nápady pro návrh chodby

Ať už na chodbě, v kuchyni nebo v koupelně – vzorované dlaždice se rychle stanou poutačem v interiéru. Retro obklady s geometrickými vzory jsou aktuálně v módě. Aby to nevypadalo příliš chaoticky, měla by být podlaha z prken zvolena co nejjednodušší.

Podlahy a dlažba

Kombinujte parkety a dlaždice – takto vytvoříte bezproblémový přechod!

dlažba laminát kombinovat obrázky kuchyně obývací pokoj šestiúhelník design

V dnešní době převládá koncept otevřených pokojů – v obývacím prostoru tedy není jen obývací pokoj, ale také jídelní kout a kuchyně. Multifunkční místnost nabízí mnoho výhod – na jedné straně je to řešení šetřící prostor pro malý byt, na druhé straně se stává komunikačním centrem ve velkém domě. Rodina si tak může sednout a trávit čas společně vařením, jídlem nebo hraním. Právě tato funkce však představuje velkou výzvu při navrhování stěn, stropů a především podlah. Obytný prostor rozdělený na zóny klade různé požadavky – zatímco v kuchyni s jídelním koutem je podlaha hojně využívána, a proto musí být odolná vůči nárazům, poškrábání a oděru, v obývacím pokoji je kladen důraz především na pohodlí – parkety podporující teplo a prkenné podlahy se ukazují jako perfektní varianta. V článku se dozvíte, jak jsou parkety a dlaždice stylově a funkčně kombinovány v místnosti, jak je přechod navržen s dilatačními spárami a bez nich.

Kombinace parket a dlaždic – základní principy na první pohled

dlaždice dubové parkety obrázky kombinované nápady kuchyně

Pro úspěšný přechod mezi parketami a dlaždicemi je nutná malá předchozí znalost materiálů. Parkety jsou vyrobeny z tvrdého dřeva – materiál je nejprve rozřezán na malé kousky a lze jej pokládat podle potřeby v různých vzorech. Podlahová krytina potřebuje stabilní podklad, na který se buď nalepí, nebo položí plovoucím způsobem. Nejprve se na potěr položí zvuková izolace a poté parotěsný film. V případě hran, rohů, topných trubek atd. Se desky vyřezávají pilou.

Dlaždice jsou nalepeny na potěr. Nejprve se štětcem nanese hluboký základní nátěr – ten váže prach a zajišťuje dobrou přilnavost. Speciální lepidlo na dlaždice bude brzy namícháno a naneseno na pracovní plochu pomocí zubové stěrky. Na konci je obklad a spojování.

dlaždice vzor rybí kosti bílá kuchyňská linka dům nápady

V zásadě jsou obě podlahové krytiny při správné instalaci velmi odolné a snadno se o ně pečuje. Pokud jsou spojeny v jedné místnosti v každém případě, pak nastává velká výzva – přechod. Na jedné straně mají podlahové desky a dlaždice často různé tloušťky materiálu, které lze vyrovnat potěrem. Za druhé, dva materiály se chovají odlišně, když jsou vystaveny páře a teplu – dřevo se v podstatě rozpíná více než dlaždice. Absorbuje vlhkost, takže musí být zajištěny spoje, které dokážou vyhovět změně délky materiálu. Proces může urychlit i podlahové vytápění. Typ instalace nehraje hlavní roli – nezáleží na tom, zda jsou parkety lepené nebo plovoucí. Velikost spáry se vypočítá na základě velikosti parket.

dubové parkety vzor rybí kost bílý dřevěný nábytek

Tento pohybový spoj brání vyboulení parket nahoru. To, jak bude přechod nakonec vypadat, závisí mimo jiné na tom, zda se nejprve dláždí dlažba nebo se položí palubky. Na výběr je v zásadě několik možností. Podíváme se na ně zblízka.

Kombinujte parkety a dlaždice – přechod bez kolejnice

parketové dlaždice jídelní kout mramorově bílé nápady

Přechodový profil je nejrychlejší a nejsnadnější řešení, ale z čistě vizuálního hlediska je důležitější čistý přechod bez kolejnice. V tomto případě může koncový profil z nerezové oceli oddělit dlaždice od podlahové desky. Za tímto účelem se nejprve pokládají parkety a poté se instaluje profil ve vzdálenosti přibližně 7-8 mm od okraje parket. Dlaždice se pokládají a 8mm dilatační spára vytvořená vzdáleností se na konci vyplní nástřikem. Další možností je vyplnit dilatační spáru silikonem. Zní pravidlo: kloub by měl být alespoň tak hluboký, jak je široký. Nakonec se přebytek odstraní a silikonový povrch se vyhladí.

parkety, dlažba, podlahy, skleněná čela, volně stojící vana

Přechod s pohybovým kloubem ze silikonu nebo korku je ideální pro mokré oblasti. To znamená, že můžete snadno oddělit kuchyň od obývacího pokoje a jídelního koutu. O to více – tvarově lze flexibilně navrhnout. Na fotografii výše je vynikajícím příkladem úspěšného designu podlahy. Tato metoda se používá hlavně ve spacích prostorách s koupelnami, v obytných prostorách s kuchyní a v přechodech mezi chodbami a místnostmi.

Kombinujte parkety a dlaždice – ve které místnosti vytvoří přechod s dilatační spárou dobrou postavu?

šestiúhelník dlaždice parkety prostor kombinovat obrázky

Náš tip: Vyberte kontrastní materiály – takto nastavíte akcenty, opticky rozdělíte místnost a dodáte i jednoduchému zařízení větší nádech. Mramorové dlaždice dodají podlaze koupelny exkluzivní vzhled a během chvilky vyladí interiér. Žulové dlaždice se etablovaly jako skutečné všeuměly – vyřezávají dobrou postavu, zejména v kuchyni, ale jsou skvělé také jako přechod mezi obývacím pokojem a přilehlou terasou. Zvláště když se vnitřní prostor otevírá do zahrady velkými posuvnými dveřmi, hranice mezi domem a venkovním prostorem se spojuje. V tomto případě dlažba neslouží jen jako spojovací prvek v interiéru – je velmi praktická, bez problémů odolá dešťové vodě i sněhu. A údržba je také velmi snadná.

šestihranná dlažba obývací pokoj nápady skandinávského bydlení

 Parket rybí kosti, který byl trendy v 60. a 70. letech, zažívá v těchto dnech skutečný návrat – pokud tedy bydlíte ve staré budově, můžete se samozřejmě těšit. Přechod na parkety je představen opravdu stylově, když jednotlivé dřevěné tyče nahrazují dlaždice. Níže uvedená podlaha je vynikajícím příkladem úspěšné kombinace moderny a tradice. Tím spíše – spolu s bílými stěnami tvoří dokonalé zázemí pro nábytek ve shabby chic, skandinávském nebo eklektickém stylu bydlení. Jeho jedinou nevýhodou je pracná instalace – nejlepší je svěřit úkol profesionálům.

Kombinujte parkety a dlaždice – přechod přes rovnou spáru

Přechod podlahové desky bez kolejnice

Pro čtvercové místnosti nebo obývací části s velkou vybavenou kuchyní s varným ostrůvkem existuje alternativa k šestihranným obkladům a spárám vyplněným silikonem nebo nástřikem korku. Zde je rozhodně preferována jasná hrana. Dlaždice a podlaha vytvářejí vzrušující kontrasty, které jsou díky mosaznému pásku ještě efektivnější. Zvláště atraktivní je kombinace tmavé parkety z exotického dřeva a bílých dlaždic s geometrickými motivy (viz foto výše). Kuchyně s předními úchyty a žulový ostrov dodávají interiéru retro vzhled.

masivní dlažba nápady žulové desky dlaždice

Také ve francouzských kuchyních ve venkovském stylu odděluje světlá hrana rustikální podlahovou podlahu od bílých leštěných dlaždic. Dub s atraktivním zrnem tvoří stylový celek společně s velkoformátovými dlaždicemi.

Při instalaci takové hrany je třeba věnovat zvláštní pozornost vyrovnání úrovní mezi parketami a dlaždicemi. Další možností je použít mozaikovou dlažbu jako přechod mezi dřevěnou podlahou a dlažbou. Za tímto účelem jsou mozaikové dlaždice položeny do maltového lože.

Kombinujte dlaždice s laminátem – co musíte zvážit?

Parkety a dlažba kombinují kožené křeslo velbloudí barvy bílé kuchyně

Je pravda, že laminát je praktický, vypadá dobře a díky klikacímu systému jej snadno instalují i ​​lidé bez manuálních zkušeností. V současné době je na výběr široká škála designů – mnohé jsou matoucím způsobem podobné skutečným prkenným a parketovým podlahám. Ale co když je laminát položen pod sedací částí v obývacím prostoru a dlažbou v přilehlé kuchyni? O co se musím starat??

Parkety a dlažba kombinují dilatační spárovou kuchyňskou linku

V konečném výsledku hraje roli zejména jedna věc – totiž že laminát, podobný parketám, expanduje. Instalace je zde podobná – nejprve se obkládá obytný prostor a poté se plovoucí položí laminát. Přechod mezi dvěma podlahovými krytinami je nutně proveden kolejnicí. Má tvar písmene L, je připevněn k potěru hmoždinkami a plní důležitou funkci – jmenovitě ponechává dostatek volného prostoru, takže laminát může v zimních měsících změnit svůj tvar.

přechodové dlaždice parkety kuchyňský prostor kombinovat

Pokud jde o výběr barev, je zde možné všechno-jak vysoce kontrastní design podlahy, tak designy tón v tónu, kde je hranice mezi dlaždicemi a laminátovou podlahou sotva rozpoznatelná. Každý si tedy může vybrat tu správnou podle svých vlastních preferencí.

Které dlaždice se dobře hodí k dřevěnému nábytku a parketám?

Parkety a dlažba kombinují kuchyňská bílá dřevěná čela

Bylo rozhodnuto – kuchyň je kachlová, obývací pokoj – položený s parketami. Ale nejpozději pak vyvstává otázka: Které dlaždice vyhovují mému stylu bydlení, a pokud dům právě probíhá rekonstrukce, jaké barvy a vzory jsou vhodné pro rustikální interiér s dřevěným nábytkem?

Světlá dřeva, jako je douglaska, dub, javor, jasan nebo bříza, dodávají místnosti domácký ráz. K béžovým dřevům se žlutým podtónem, jako je douglaska, dub a jasan, se dobře hodí dlaždice ve světlých barvách (např. Slonovinová nebo krémová). Tmavě hnědé dlaždice lze také efektivně prezentovat vedle parket ze světlého místního dřeva. Teplé šedé dlaždice v šedé béžové barvě skvěle doplňují popel.

Pokud jde o nábytek, zejména rustikální dřevěný nábytek vyrobený ze stejného dřeva jako podlaha vypadá skvěle. Pokud si na to troufáte, můžete parkety dokonce barevně natřít (viz foto výše) a zpestřit interiér.

Parkety, masivní dřevěné podlahy, kombinují nápady

Tmavá dřeva jako mahagon, wenge, merbau nebo ořech vyzařují hloubku. S tím ladí zejména světle šedá (stříbrošedá, holubičí šedá) a kovové dlaždice. Vzrušující mix barev tvoří dokonalé zázemí pro nábytek v trendovém industriálním stylu. Do popředí se dostávají černé židle a zkřížené nohy jídelního stolu. Neupravená deska stolu z recyklovaného dřeva dodá jídelně dokonalou atmosféru a spolu se šedou pohovkou v pozadí doplní nábytek.

dlaždice parkety barevný vzor rybí kosti

Ti, kteří dávají přednost nastavení podle hesla „kontrasty vytvářejí napětí“, by se měli řídit dvěma pravidly – vybrat dvě neutrální barvy pozadí a kombinovat je se dvěma nebo maximálně třemi akcentními barvami. Na fotografii výše například bílé dlaždice ve starém vzhledu dělají z barevných parket její velký vchod. Oranžová, žlutá a červená vytvářejí v obývacím pokoji útulné prostředí. Spolu s nábytkem natřeným bílou barvou si na své přijde i podlahová krytina.

Kombinace obkladů a parket – tipy na úspěšnou renovaci

dlaždice parkety koupelna chodba obrázky kombinují nápady

Dlaždice a parkety lze navzájem bez problémů kombinovat – za předpokladu, že budete dodržovat tato pravidla:

 • Udělejte si náčrt místnosti. Pomocí skici vypočítejte požadované množství každého materiálu.
 • Nechte si poradit od výrobce dlaždic i dodavatele parket. Vyberte si nejlepší možnou variantu podle dostupného prostoru.
 • Bez ohledu na to, zda se nakonec rozhodnete pro přechod s kolejnicí nebo bez ní – dřevo absorbuje vlhkost a postupem času expanduje. Měli byste proto vždy zajistit pohybový spoj, aby mohl absorbovat změnu délky z materiálu.
 • Spoj je možné vyplnit silikonem, nástřikem korku nebo speciální spárovací hmotou.
 • Zda se rozhodnete skrýt spoj hranou, nebo se rozhodnete pro flexibilní design se silikonem, úzce souvisí s tvarem dlaždice.
 • Podobně jako parkety může laminát změnit svůj tvar. V tomto případě je dilatační spára také absolutní nutností.
 • V závislosti na tom, zda jsou parkety vyrobeny ze světlého nebo tmavého dřeva se nažloutlým, našedlým nebo růžovým podtónem, jsou na výběr různé barevné kombinace.
 • Světlé dřevo se nažloutlým zrnem vypadá obzvláště atraktivně v kombinaci se šedými dlaždicemi a bílým dřevěným nábytkem.
 • Tmavá dřeva lze inscenovat kovovými nebo antracitovými dlaždicemi. Nábytek v trendovém průmyslovém vzhledu doplňuje vybavení.

dlažba dřevěná podlaha kombinuje nápady pro návrh chodby

Ať už na chodbě, v kuchyni nebo v koupelně – vzorované dlaždice se rychle stanou poutačem v interiéru. Retro obklady s geometrickými vzory jsou aktuálně v módě. Aby to nevypadalo příliš chaoticky, měla by být podlaha z prken zvolena co nejjednodušší.