Příznaky a příčiny

Rakovina žaludku Příznaky a příčiny

Vezmeme si jídlo do úst a pořádně ho přežvýkáme, abychom ho rozdělili na kousky a nakonec ho spolkli. Když si dáváme doušek, jídlo prochází potravinovou dýmkou nebo jícnem a padá do svalového vaku jako orgán, ve kterém jsou uloženy další orgány. Těsně pod bránicí v naší hrudní dutině začíná vláda žaludku. Žaludek sám vytváří šťávu, která pomáhá urychlit proces trávení, který se nazývá žaludeční šťávy. Tyto šťávy se mísí s hromadou drnčivého jídla a poté se samy zpracovávají. Živiny a základní požadavky těla spolu s procesem trávení jsou téměř z poloviny úplné, dokud se nedostanou do střeva pro další zpracování.

Rakovina žaludku Příznaky a příčiny

Pro mnoho lidí je přesný žaludek částí začínající od konce bránice k dolní části břicha, kde když cítíme bolest, přitáhneme se k části bolesti a shrneme oblast pod vládou žaludku a řekneme, že nás bolí žaludek. Ale z lékařského hlediska je žaludek svalnatý vak ve tvaru fazolí umístěný na horní polovině těla pod hrudní dutinou se dvěma trubkovitými strukturami, které do něj vstupují shora a opouštějí jej zespodu.

Žaludek je tak rozdělen na pět částí. Kardie tvoří první část, kde se jícen připojuje k žaludku. Toto místo setkání se nazývá kardia. Další částí je Fundus následovaný korpusem, který tvoří hlavní tělo žaludku. Antrum je spodní část korpusu, kde se produkované žaludeční šťávy smíchají s jídlem a nakonec se vypouštěcím traktem dostanou ven do střeva. Tato část se nazývá Pylorus.

Rakovina žaludku je také známá jako rakovina žaludku, kde pravděpodobně v případě většiny rakovinných stavů dochází k produkci abnormálních buněk. Tyto buňky mají nepravidelný tvar a fungují, protože ještě nejsou zcela vytvořené a vyzrálé. Tyto formy nezralých buněk se stávají rakovinnými a tím abnormálními. Zde se začnou produkovat a reprodukovat ve zběsilém počtu, který je vyšší než rychlost normálních buněk. Protože mají rakovinotvornou povahu, získávají privilegium neumřít nebo se jen tak nerozpadnout. Proto se stále tlačí a zabírá veškerý prostor pro normální buňky, takže je nemá. Občas se část této buňky odtrhne ze svého davu a nechá se unést krevními cévami na jiné místo, kde se hromadí a vytváří časný stav, který je v přírodě také rakovinný. Tímto způsobem se pomalu šíří a prodlužuje.

Rakovina žaludku se liší velikostí a typem podle buněk, které ovlivňují, velikosti, do které expandují, a účinků, které vykazují. Tyto buňky mohou dokonce pracovat přes žaludeční výstelky a žaludeční stěnu na druhou stranu a postihnout další orgány. Proto byl podle toho klasifikován, přičemž hlavním a nejběžnějším je adenokarcinom. Jedná se o nejběžnější typ, který postihuje žlázové tkáně. Když je ovlivněn lymfatický systém, rakovina se označuje jako lymfom atd.

Příčiny a příznaky rakoviny žaludku:

V nedávném průzkumu, který byl proveden, bylo odhaleno, že rakovina žaludku, která stále převládá, se v posledních letech výrazně snížila, ale stále pro ty, kteří jsou podezřelí, zde jsou některé příčiny a příznaky rakoviny žaludku.

Příčiny rakoviny žaludku:

1. Infekce Helicobacter Pylori:

Helicopter Pylori je velmi běžná bakterie, která infikuje sliznici nebo vnitřní výstelku žaludku. Infekce způsobená touto bakterií může vést k otokům žaludku a dokonce i peptickým vředům. Nedávné studie provedené na H. pylori ukázaly, že lidé infikovaní touto bakterií mají vyšší riziko vzniku rakoviny žaludku ve srovnání s ostatními.

2. Dědičnost:

Geny, které vám předala vaše minulá generace, hrají důležitou roli při určování, zda budete, nebo nebudete. Ve většině případů bylo zaznamenáno, že lidé, kteří již mají v minulosti silnou rodinnou anamnézu rakoviny žaludku, se sami často stali kořistí. Říká se však, že dny geny přeskakují generaci, takže si dávejte pozor na ty své.

3. Oslabený imunitní systém:

Lidé se slabším imunitním systémem mají v pozdějších fázích života dvojnásobnou šanci na vznik rakoviny žaludku. Imunitní systém těla může být oslaben v důsledku infekce AIDS/HIV nebo užívání léků snižujících imunitu po transplantaci jakéhokoli orgánu. Snížená imunita v těle představuje vyšší riziko infekce Helicobacter Pylori, která je jednou z hlavních příčin rakoviny žaludku.

4. Prodloužený zánět žaludku:

Nedávné výzkumy dospěly k závěru, že dlouhodobý zánět žaludku, který může být způsoben zdravotními stavy, jako je perniciózní anémie, je také jednou z hlavních příčin rakoviny žaludku. Také jedinci, kteří podstoupili chirurgické odstranění části žaludku, pravděpodobně čelí zánětu žaludku, a proto mají vyšší náchylnost k rozvoji rakoviny žaludku, a to i několik let po operaci.

5. Žaludeční polypy:

Polypy žaludku jsou abnormální růst tkání, které se vyvíjejí ve vašem žaludku. Tyto polypy lemují žaludeční membránu a jsou jednou z možných příčin rakoviny žaludku. Lidé infikovaní těmito polypy mají vyšší riziko vzniku rakoviny žaludku.

6. Chirurgie žaludku:

Nedávné studie v oblasti rakoviny dospěly k závěru, že jedinci, kteří podstoupili operaci žaludku nebo dokonce operaci jakékoli části těla, která postihuje žaludek, mají vyšší riziko vzniku rakoviny žaludku. Tyto operace mohou být cokoli od částečné gastrektomie nebo operace žaludečního vředu až po chirurgický zákrok k odstranění části vagusového nervu (nervu určeného k přenosu informací z mozku do jiných orgánů, jako jsou plíce, srdce nebo trávicí systém).

7. Životní styl:

Pouze tehdy, když naše tělo vyčerpalo všechny své zdroje k ochraně před škodlivými látkami, ustoupí buňkám, které se pak stanou rakovinotvornými. Některé prvky neslučitelné s naším tělem, pokud jsou konzumovány znovu a znovu, mohou být z tohoto důvodu příčinou žaludku nebo jakéhokoli druhu rakoviny. Tady mluvíme o nadměrné konzumaci alkoholu, zneužívání drog, kouření tabáku a tak dále. Pokud jsou prodlouženy a pokračují, imunitní systém těla se vzdá a my se mu staneme kořistí.

8. Věk a pohlaví:

Šance na rozvoj rakoviny žaludku se s věkem zvyšuje. Dospělí jsou proto ve srovnání s dětmi a mládeží vystaveni vyššímu riziku. Bylo zjištěno, že více případů rakoviny žaludku je diagnostikováno ve věku 55 let a výše. Bylo také zjištěno, že muži jsou dvakrát náchylnější k rozvoji rakoviny žaludku ve srovnání se ženami.

9. Potravinový faktor:

Možná jste zdravý jedlík se zdravými stravovacími návyky, ale málo víte, že nějaký druh dietní stravy může být také příčinou rakoviny žaludku. Prvním odkazem jsou potraviny konzervované dusičnany, po nichž následuje spousta konzerv a fast foodů s vysokým obsahem solného faktoru. Žaludek vyžaduje správnou výživu přímo z ovocného koše, nikoli z plechovek. Strava s nízkým obsahem ovoce a zeleniny ve správném množství může způsobit rakovinu žaludku.

10. Expozice azbestu:

Azbest označuje skupinu minerálů, které mají tenká mikroskopická vlákna. Když jsou výrobky vyrobené z azbestu narušeny, uvolňují tato drobná mikroskopická vlákna do vzduchu. Tato vlákna se pak hromadí v plicích a gastrointestinálním traktu několik let. Akumulace těchto vláken v těle může vést k vážnému ohrožení zdraví. Bylo zjištěno, že jedinci dlouhodobě vystavení azbestu mají velké šance na rozvoj rakoviny žaludku.

Rakovina žaludku v počátečních stádiích nevykazuje žádné viditelné ani specifické příznaky, a proto je obtížné ji diagnostikovat. Některé příznaky rakoviny žaludku mohou být způsobeny jinými zdravotními stavy, než je rakovina. Pokud příznaky rakoviny žaludku nejsou příliš zjevné, může to vést k pokročilému stádiu, než je rakovina plně diagnostikována. Rovněž neexistují žádné specifické příznaky, které svědčí o rozvoji rakoviny žaludku, a proto je ke zjištění stavu nutné další testování a hodnocení. Příznaky rakoviny žaludku se mohou lišit v závislosti na stadiu a typu rakoviny žaludku.

Příznaky rakoviny žaludku:

Běžné příznaky, které následují po rakovině žaludku, lze popsat jako:

1. Pálení srdce:

Často kvůli nesprávnému působení žaludku po invazi rakovinotvorných buněk může dojít k popálení srdce, což je silná bodavá bolest v oblasti dolní části hrudní dutiny těsně pod bránicí.

2. Pocit plnosti:

Je to jeden z prvních příznaků rakoviny žaludku. Pacienti s rakovinou žaludku mají obecně pocit sytosti i po užití nevýznamných nebo malých jídel. Časem tento „pocit plnosti“ přispívá ke ztrátě chuti k jídlu a člověk drasticky hubne.

3. Trávicí potíže:

Důvodem popálení srdce často může být porucha trávení. V obvyklý den jídlo klesne do žaludku jícnem a tam se smíchá se žaludečními šťávami a zpracuje se a poté je předá do střeva k dalšímu zpracování. Tímto způsobem probíhá proces trávení. S poruchou žaludku není jídlo správně namícháno nebo používáno tak, jak by mělo, což vede k vedlejším problémům s poruchou trávení.

4. Zácpa:

Zácpa nebo průjem mohou být také způsobeny rakovinou žaludku. Kvůli ztrátě chuti k jídlu se pohyby střev omezují a pacient se neustále cítí zácpou.

5. Ztráta chuti k jídlu:

Se zažívacími potížemi v patách často cítíte, že oblíbené jídlo, které jste kdysi milovali, nyní vypadá nevýrazné a už ne tak lákavé. Tuto ztrátu chuti k jídlu lze vinit ze vzestupu rakoviny žaludku.

6. Trvalé zvracení nebo nevolnost:

Zvracení a nevolnost jsou velmi časté stavy, které mohou být způsobeny z mnoha důvodů. Jsou velmi nespecifickým symptomem pro detekci rakoviny žaludku. Nicméně trvalé zvracení nebo nevolnost naznačuje vážný zdravotní problém a je třeba se poradit s lékařem. Stopy krve ve zvratcích je třeba brát vážně a měly by být lékařsky vyšetřeny.

7. Břišní tekutina:

Přítomnost tekutiny v břiše je jedním z pokročilých příznaků rakoviny žaludku. Může to začít pocitem hrudky v břiše. Bylo vidět, že lidé v pokročilých stádiích rakoviny žaludku čelí zadržování tekutin v břiše. Tento stav je lékařsky označován jako ascites.

8. Bolest břicha:

Bylo zjištěno, že bolest nebo nepohodlí v břiše nebo žaludku mohou být způsobeny rakovinou žaludku. Bolest je většinou cítit v části těsně nad pupkem. Osoba s rakovinou žaludku zažívá opakující se bolesti břicha, které jsou také velmi závažné. V takových případech by měl být okamžitě konzultován lékař.

9. Krevní sraženiny:

Výskyt krevních sraženin je zcela běžný u jedinců s rakovinou žaludku. Kdykoli cítíte dušnost a náhlou bolest na hrudi nebo vás bolí nohy, může dojít k výskytu krevní sraženiny v plicích nebo v noze. Za takových podmínek musíte okamžitě navštívit svého lékaře a užít předepsané léky proti srážení.

10. Krev ve stolici:

V některých případech rakoviny žaludku může dojít ke krvácení, ale ve formě zvracení. Krev zde prochází trávicím traktem. Můžete být svědky několika kapek krve ve stolici nebo se může zdát černá kvůli přítomnosti červených krvinek.

Pokud je rakovina žaludku diagnostikována včas, lze ji snadno léčit. Je proto důležité sledovat tyto příznaky a příznaky a objednat si schůzku se svým lékařem. Po zjištění a prostudování těchto časných příznaků vás lékař doporučí specialistovi, aby se zabránilo rozvoji rakoviny žaludku.