Příznaky a příčiny

Plané neštovice (varicella): Známky, příznaky, příčiny a komplikace.

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé onemocnění způsobené virem Varicella Zoster (VZV). Jedná se především o nemoc přenášenou vzduchem a velmi rychle se šíří kašlem, kýcháním a přímým kontaktem. Začíná to horečkou a puchýřovitou kožní vyrážkou na vašem těle, která se nakonec vyvine a vytvoří syrové a svědivé skvrny a váčky. Inkubační doba je 2–3 týdny od nákazy do propuknutí nákazy. Plané neštovice se vyskytují častěji u dětí než u dospělých.

U dospělých je nemoc mnohem agresivnější. Výhodou, že jste se jednou nakazili nemocí, je, že se s touto nemocí znovu nesetkáte, protože vaše tělo produkuje protilátky proti viru. Tato vlastnost neštovic zabraňuje opakování onemocnění. Plané neštovice obvykle postihují dospělé a děti s oslabenou imunitou. Má vysokou míru sekundárního útoku, tj. Přenos z jedné osoby na druhou probíhá velmi rychle.

Plané neštovice

Co je virus neštovic?

Poxviry jsou viry ve tvaru cihel s dvouvláknovou DNA.

Různé typy neštovic:

Častěji způsobují onemocnění s tvorbou kožních uzlin nebo diseminovanou vyrážkou. K infekci lidí dochází při kontaktu s infikovanými zvířaty, lidmi nebo materiály. Příklady onemocnění neštovicemi zahrnují molluscum, contagiosum, neštovice, opičí neštovice, plané neštovice atd..

Plané neštovice Příznaky a příčiny:

Zde je průvodce pro vás ohledně hlavních příčin a příznaků plané neštovice.

Příznaky kuřecích neštovic:

Známky a příznaky této nemoci jsou dobře známé a snadno identifikovatelné. Zde jsou příznaky zmíněné níže. (1)

1. Obecné příznaky:

Tyto generalizované příznaky se objevují před výskytem vyrážky, která je charakteristickým znakem této nemoci. Patří mezi ně bolavé bolestivé svaly, bolest hlavy, nevolnost a nechutenství. V této fázi se mohou také objevit orální vředy.

Dále se objevuje nízká horečka a únava, což mohou být příznaky vývoje neštovic. U dětí se před těmito příznaky objevuje vyrážka charakteristická pro plané neštovice a usnadňuje včasnou diagnostiku.

2. Exantém (vnější) Příznaky:

Viditelné červené vyrážky nebo skvrny se pak vyvinou do malých puchýřů a tyto puchýře vybuchnou po celém těle. V této fázi puchýře dochází k intenzivnímu pocitu pálení a svědění. Tekutiny naplněné váčky praskly a krustovaly. Existuje vysoké riziko nahrazení bakteriální infekce, což vede ke vzniku vředů a jizev. Může to být komplikované výskytem nachlazení. Vzhledem k tomu, že imunitní systém je v tomto období ohrožen, existuje velká šance, že se z něj vyvine zápal plic, pokud nebude okamžitě léčen. Osoba trpící plané neštovice je velmi nakažlivá a toto vysoké riziko zůstává, dokud strupy úplně nevyschnou.

Jakmile se objeví vyrážka z neštovic, projde 3 fázemi:

 • Zvednuté růžové papuly, které trvají několik dní.
 • Malé váčky naplněné tekutinou, které prasknou a po několika dnech vytékají.
 • Krusty a strupy, které pokrývají zlomené váčky, se uzdravují týdny.

Nové léze se objevují ještě několik dní, takže všechny 3 fáze lézí mohou být přítomny současně, což je charakteristický rys neštovic..

3. Ztráta chuti k jídlu:

Ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti jsou obvykle spojeny s inkubační dobou planých neštovic.

4. Únava:

Dalším častým příznakem planých neštovic je pocit únavy a celková malátnost. To je častější v období aktivní vyrážky v důsledku zvýšené virové zátěže.

5. Zvracení:

Nevolnost a zvracení jsou některé z dalších příznaků neštovic. Obecně jsou hlavními oběťmi tohoto příznaku děti mladší 12 let.

6. Bolesti hlavy:

Bolesti hlavy jsou další skupinou příznaků spojených s neštovicemi a způsobují pacientovi mnoho nepohodlí.

7. Průjem:

U některých se může vyskytnout průjem, mírný nebo závažný u neštovic. Zajistěte, aby byl pacient po celou dobu dostatečně hydratován.

8. Bolesti těla:

Během infekčního období planých neštovic se mohou objevit obecné bolesti těla, zejména bolest na hrudi a klouby.

9. Mezi další generalizované nespecifické příznaky patří rýma, zduření lymfatických uzlin, otok obličeje a ztuhlý krk.

Pro a proti:

 • Nedotýkejte se puchýřů bez ohledu na to, jak moc svědí. Škrábání způsobuje těžkou infekci kůže a také zanechává trvalé stopy. Také vytékající hnis může být zdrojem infekcí pro ostatní lidi.
 • Zajistěte si hodně odpočinku a dobrou zdravou výživu pro správné zotavení, protože váš imunitní systém je v tuto chvíli slabý.
 • Pravidelně si stříhejte nehty, dokud se zcela nezhojí, abyste zabránili dalšímu přenosu nemoci infikovaným oblečením nebo předměty. Pokud se svědění stane nesnesitelným, použijte neemovou tyčinku. Listy jemně potřete svěděním oblasti.
 • Namočte několik čerstvých listů neemu do teplé vody a vykoupejte se s nimi. Neemové listy působí jako přírodní antiseptikum a pomáhají při hojení.
 • Použijte kalamínové mléko, abyste zabránili vysychání pokožky. Sušení může zvýšit svědění.
 • Vaše strava by měla obsahovat jídlo, které udržuje vaše tělo v pohodě, a spoustu ovoce a zeleniny pro obnovu vaší imunity. Doporučuje se přidat do stravy doplňky.
 • Sledujte svou teplotu. Navštivte svého lékaře, pokud stoupá rychle a abnormálně, protože to může naznačovat nástup komplikací.

Příčiny neštovic:

Plané neštovice jsou způsobeny virem Varicella Zoster, který patří do rodiny virů Herpes. Virus se vyskytuje hlavně v tropických zemích a postihuje převážně děti než dospělé. S rozvojem vědy a techniky je k dispozici očkování, které má zabránit výskytu těchto nemocí a jejich změněné podobě v posledních letech života. (2)

1. Neonatální kuřecí neštovice:

nastává, když je matka infikována planými neštovicemi během posledních 3 týdnů těhotenství. Může být přenášeno na dítě buď transplacentárně, přímým kontaktem během porodu nebo po porodu přímým kontaktem nebo kapénkovou infekcí. Pohybuje se od mírných až po závažné s příznaky, jako jsou jizvy, vizuální abnormality atd. A lze je léčit, pokud je odchytíte brzy.

2. Kašel:

Kašel přenáší zárodky planých neštovic kapičkami vzduchem na jinou osobu. Pokud máte plané neštovice, věnujte zvláštní pozornost zakrytí úst, abyste snížili přenos nemoci.

3. Kýchání:

Mezi všemi příčinami neštovic lze říci, že toto je nejčastější. Mnoho lidí kýchá bez použití kapesníku a díky tomu se bakterie snáze šíří. To je jeden z hlavních důvodů šíření neštovic.

4. Přímý kontakt s blistry:

Plané neštovice mohou také nastat v důsledku přímého kontaktu s puchýři nebo tekutými exsudáty z puchýřů pacienta. Může k tomu také dojít dotykem infikovaných oděvů nebo předmětů pacienta.

5. Věk:

Slepice se primárně vyskytuje u dětí, protože mají slabý imunitní systém. Plané neštovice se nejčastěji vyskytují u dětí mladších 12 let.

6. Slabý imunitní systém:

Vaše dítě bude snadno postiženo neštovicemi, pokud má slabý imunitní systém a obecně zůstává nemocné. Také může být náchylnější ke komplikacím planých neštovic.

7. Zařízení pro péči o děti:

Bylo zjištěno, že děti, které tráví značné množství času v zařízení pro péči o děti, mají vyšší šance na infekci planými neštovicemi. Důvodem je extrémně nakažlivá povaha onemocnění spojená s přeplněností zařízení péče o děti, což vede k rychlému šíření v tomto prostředí.

Opatření, která je třeba udělat, aby se zabránilo plané neštovice:

 1. Plané neštovice jsou extrémně nakažlivé, a proto se příznaky začnou izolovat. Jste nakažliví 1–2 dny, než se příznaky začnou projevovat, dokud vám všechny stroupky nezaschnou a nezačnou krustovat. Dodržujte správnou hygienu a opatření, abyste omezili jeho šíření. (3)
 2. Planým neštovicím lze předcházet očkováním, které se doporučuje všem dětem a dospělým, kteří ještě plané neštovice neměli. Jsou zapotřebí dvě dávky vakcíny.
 3. Děti by měly dostat očkování podle svého očkovacího schématu ve věku 12–15 měsíců a ve věku 4–6 let. Dospělí by také měli dostat 2 dávky vakcíny s odstupem jednoho měsíce. U těhotných žen by se však této vakcíně mělo vyhnout.

Komplikace plané neštovice:

 1. Pásový opar: VZV může ležet spící ve vašich nervech, pokud jste měli předchozí infekci planých neštovic. Někdy se reaktivuje později v životě, zvláště u lidí s oslabenou imunitou, což způsobuje pásový opar. Pásový opar způsobuje svědivou bolestivou vyrážku s puchýři naplněnými tekutinou. Pokud máte pásový opar, jste nakažliví vůči ostatním lidem a můžete na ně virus přenést, což způsobuje plané neštovice. Protože se pásový opar v těle sekundárně vyvíjí po planých neštovicích, nelze od pacienta s planými neštovicemi pásový opar získat.
 2. Nahrazuje bakteriální infekce kůže a měkkých tkání, zejména streptokokové.
 3. Zápal plic – Toto je běžná komplikace u dětí, zvláště v dlouhodobých případech. Pokud se neléčí, může být život ohrožující.
 4. Reyesův syndrom, ke kterému dochází, když dítě užívá aspirin při infekci planými neštovicemi, je fatální kombinací onemocnění jater a mozku.
 5. Problémy s krvácením
 6. Dehydratace
 7. Encefalitida (zánět mozku)
 8. Meningitida (zánět mozkových blan) – Nejčastějším příznakem je ztuhlost krku a bolest.
 9. Sepsa nebo infekce krve.
 10. Syndrom toxického šoku, který je obvykle pozorován pouze ve velmi závažných případech.

Prohlášení: Vezměte prosím na vědomí, že všechny zde uvedené informace jsou pouze pro vzdělávací účely. Nenahrazuje odborné poradenství, diagnostiku ani léčbu. Pokud máte podezření, že máte příznaky planých neštovic, poraďte se s nejbližším lékařem.

Časté dotazy:

1. Jaké jsou možnosti léčby plané neštovice?

Pro zvládnutí horečky a bolestí lze podat analgetikum. (Vyhněte se aspirinu). Ovesné koupele mohou snížit související svědění. Udržujte u pacientů upravené nehty, abyste se vyhnuli poškrábání a sekundárním bakteriálním infekcím. Acyclovir se používá v závažných případech.

2. Jaký typ lékaře bych měl konzultovat, pokud mám plané neštovice?

Obvykle všechna centra primární zdravotní péče mají možnosti léčby neštovic. Pokud máte závažnou kožní vyrážku, můžete se poradit s dermatologem. Pokud je vaše dítě postiženo planými neštovicemi, pediatr vás bude moci lépe vést.

3. Jaké jsou rizikové faktory pro plané neštovice?

a) Vystavení osobě s planými neštovicemi.

b) Není očkován proti planým neštovicím.

c) Lidé se slabou imunitou.