Příznaky a příčiny

Příznaky, příčiny, léčba a další bronchitidy

Jsme si vědomi toho, jak závažná je bronchitida v dnešním světě, kde v různých částech země stále roste znečištění? Nárůst je pozorován u počtu lidí s respiračními chorobami. Tato situace se dále zhoršuje s příchodem zimy, jak nastává chladné období. Respirační symptomy a běžné příznaky bronchitidy se stále častěji zhoršují se smogem, pasivním kouřením, kouřením, vdechováním benzínových výparů. To vše se dnes stalo součástí našeho života. V tomto článku diskutujeme příčiny, příznaky, spouštěče a preventivní metody, které lze provést.

Co je bronchitida?

Když se dýchací cesty oteknou a dochází k potížím s pohybem vzduchu do a z plic, vede k bronchitidě. Toto je laicky řečeno definice bronchitidy. Lidé s bronchitidou vykašlávají zesílený žlutý nebo nazelenalý hlen doprovázený sípáním, tlakem na hrudi, dušností a nízkou horečkou. Bronchitida se obvykle vyvíjí z nachlazení nebo infekce dýchacích cest.

Příznaky bronchitidy

Nejvyšším rizikem jsou malé děti a osoby starší 65 let s chronickými nemocemi, jako je srdce, plicní onemocnění, cukrovka a astma. Když je vysoká horečka, bez chuti k jídlu, bolesti a běžných příznaků bronchitidy, může dojít k obavám z pneumonie a člověk musí okamžitě navštívit lékaře. Příznaky zápalu plic jsou pocení, nevolnost, zvracení, nevysvětlitelné hubnutí, průjem atd. Bakterie a viry, které způsobují zánět vedlejších nosních dutin, jsou téměř stejné jako ty, které způsobují zápal plic. Při bronchitidě je třeba se vyvarovat alkoholu, protože hlen je velmi hustý a obtížnější vykašlat.

Různé typy bronchitidy:

1. Akutní bronchitida:

Při náhlém rozvoji zánětu v průduškách dochází k akutní bronchitidě nebo nachlazení na hrudi. Nezpůsobuje žádné trvalé potíže s dýcháním. K tomu obvykle dochází kvůli viru nebo vdechnutí věcí, které dráždí plíce, jako je tabákový kouř, prach, výpary a znečištění ovzduší. Bakterie mohou také někdy způsobit akutní bronchitidu. Akutní bronchitida se obvykle sama zlepší a obvykle nepotřebuje antibiotika.

Čas pro zotavení:

Doba zotavení u akutní bronchitidy je, že tato infekce zůstává po dobu tří až deseti dnů s přetrvávajícím suchým kašlem po bronchitidě po dobu několika týdnů.

2. Chronická bronchitida:

K chronické bronchitidě dochází, když má člověk opakované záchvaty kašle a vyžaduje lékařskou pomoc. Tento typ bronchitidy je jednou z podmínek CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

Pacienti trpící chronickou bronchitidou mají často nadváhu a jsou kyanotičtí. Zpočátku se kašel objevuje v zimní sezóně, pak se postupně v průběhu let zhoršuje. Mukururulentní relapsy v tomto mají tendenci zvyšovat frekvenci. Trvání a závažnost sahají až k námahové dušnosti. Nejčastěji pozorovaným příznakem je kašel a s postupujícím onemocněním nabývá na intenzitě.

Čas pro zotavení:

Neexistuje žádný čas na zotavení se z chronické bronchitidy, protože neexistuje žádný známý lék na chronickou bronchitidu a poskytnuté léčby mají zmírnit příznaky a zabránit dalším komplikacím.

Známky a příznaky bronchitidy:

Běžné příznaky:

Jedním z prvních příznaků bronchitidy je suchý kašel. Kašel způsobený bronchitidou je často doprovázen hlenem, který může, ale nemusí přijít na kašel. Když se tak stane, nazývá se to „produktivní“ kašel. Kašel může způsobit bolest a podráždění hrdla. Může to způsobit pocit chrastící hluboko v hrudi, jak dýcháte nebo kašlete. Barva hlenu je od čiré po žlutou nebo zelenou, v závislosti na infekci nebo viru.

Jakmile virus zmizí, hlen začne ubývat, ačkoli přetrvávající kašel může vyschnout. Kašel může být spojen se sípáním a tlakem na hrudi. Když jsou dýchací cesty zablokované, vydává chrastící nebo pískavé zvuky. Někdy je bronchitida doprovázena horečkou nebo bolestmi hlavy.

Příznaky bronchitidy je těžké ignorovat. Trvalý kašel trvá jeden a půl až tři týdny. Běžné příznaky bronchitidy se obecně pohybují od nadměrného hlenu, tlaku na hrudi, bolesti na hrudi, sípání, dušnosti, bolesti v krku, nízké horečky a zimnice a únavy.

Příznaky akutní bronchitidy

Akutní bronchitida se také nazývá rýma a zlepšuje se do týdne až 10 dnů. Obvykle je způsobeno viry, které způsobují nachlazení a chřipku. Příznaky akutní bronchitidy jsou ucpaný hrudník, rýma, únava, bolesti svalů, tlak na hrudi, kašel s čirým, žlutým nebo zeleným hlenem, dušnost, sípání, bolest v krku, horečka, zimnice a bolesti těla. Akutní bronchitida je dočasná a obvykle nezpůsobuje žádné trvalé potíže s dýcháním.

Příznaky chronické bronchitidy

Chronická bronchitida je typ CHOPN. Příznaky chronické bronchitidy vedou ke stavu, kdy se dýchací cesty zaplňují hustým hlenem. Malé chloupky, které se normálně pohybují hlenem z plic, jsou poškozené a vedou ke kašli. Jak se nemoc zhoršuje, je pro člověka obtížné dýchat. Mezi další příznaky chronické bronchitidy může patřit kašel s hlenem, sípání, sevřený hrudník, dušnost a pocit únavy. Tyto příznaky se zhoršují v chladných zimních měsících, kdy teploty klesají. Kašel produkuje hlen, který může být potřísněný krví, s dušností a zhoršuje se při námaze nebo mírné aktivitě. Opakují se záchvaty respiračních infekcí se sípáním, bolestmi hlavy a únavou. Zanícené bronchiální trubice produkují hlen, což vede ke kašli a obtížnému dýchání.

Chronická bronchitida je diagnostikována hlavně u jedinců, kteří mají produktivní kašel několik dní v měsíci nebo alespoň tři měsíce v roce. Většinou je pozorován u kuřáků a spojený s jinými plicními stavy, jako je rozedma plic. Je důležité navštívit lékaře, pokud kašel ztěžuje noční spánek, vykašlává krev nebo rezavý hlen, potíže s dýcháním nebo je doprovázen horečkou vyšší než 100,4 stupňů Fahrenheita. Může se jednat o chronickou formu onemocnění a může vyžadovat dlouhodobou léčbu.

Příčiny bronchitidy:

Příčiny akutní bronchitidy

Příčiny akutní bronchitidy zahrnují virové a bakteriální infekce, další plicní stavy a faktory životního prostředí spolu s alergiemi a v důsledku kouření, které může dokonce vést k rakovině plic (1).

Příčiny chronické bronchitidy

Jedním z hlavních důvodů rozvoje chronické bronchitidy u lidí je kouření tabáku a kouření z druhé ruky. Dochází k expozici polutantům, prachu, opakovaným záchvatům akutní bronchitidy nebo zápalu plic. Zdravotničtí pracovníci jsou schopni diagnostikovat chronickou bronchitidu na základě osobní anamnézy, diagnostických testů a fyzického vyšetření.

Komplikace bronchitidy

Jediná epizoda bronchitidy obvykle není důvodem k obavám. Opakované záchvaty bronchitidy však někdy mohou znamenat, že jde o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Některé z hlavních komplikací chronické bronchitidy jsou potíže s dýcháním, respirační selhání, zápal plic, slabost a zvětšení pravé srdeční komory srdce. Může to být také pneumotorax, polycytémie, chronická obstrukční plicní nemoc nebo rozedma plic.

Léčba okamžité úlevy od akutní bronchitidy

Antibiotika obvykle příliš nepomáhají, protože akutní bronchitida je většinou; akutní bronchitida je způsobena virem, který nereaguje na antibiotika. Antibiotika jsou nutná pouze v případě, že je diagnostikován černý kašel nebo zápal plic. Existují léky nazývané bronchodilatátory, které se používají k otevření těsných průchodů vzduchu v plicích. To je obvykle předepsáno během sípání. Dekongestiva mohou pomoci zmírnit příznaky bronchitidy. Mohou být také předepsány léky, které uvolňují hlen. Bude podporováno více tekutin, které zředí hlen a zklidní dýchací cesty pomocí zvlhčovače chladné mlhy.

Pro úlevu je nejlepším lékem na kašel z bronchitidy udržování hydratace tekutinami; další možností by byl Augmentin, protože antibiotika pomáhají s bronchitidou (2). Mohou být podány volně prodejné léky proti bolesti s ibuprofenem (Advil, Motrin), aspirinem nebo naproxenem (Aleve).

Na chronickou bronchitidu neexistuje lék. Léčba se zaměřuje hlavně na zmírnění symptomů a prevenci komplikací, které zahrnují inhalační léky, které by umožnily rozšíření dýchacích cest, antibiotika pro boj s infekcemi, kortikosteroidy, které mohou být příležitostně použity při vzplanutí sípání, kyslíková terapie pro závažné případy. Léčba příznaky zmírní, ale chronická bronchitida je dlouhodobý stav, který se opakuje a zcela nezmizí.

Léčba běžných příznaků bronchitidy spočívá v tom, jak brzy člověk identifikuje jejich příznaky a vyhledá odbornou pomoc. Člověk musí okamžitě navštívit lékaře, pokud existuje kašel, který trvá déle než tři týdny, který mu brání spát a má horečku vyšší než 100,4 F, zabarvený hlen prouděný krví a spojený s dušností nebo kýcháním.

K diagnostice akutní a chronické bronchitidy je k dispozici několik testů ve formě fyzického vyšetření, testů plicních funkcí, arteriálního krevního plynu, rentgenu hrudníku, pulzní oxymetrie, CBC, zátěžových testů a CT vyšetření hrudníku. Bronchitida je léčitelná a; podstata spočívá v hledání pomoci a nedovolení, aby se rozvinula do zápalu plic!

Prohlášení:

Informace v tomto článku a návrhy jsou pouze pro informační účely. Hlavním účelem je tvořit a uvědomovat si. Tyto informace nesmí být považovány za náhražku odborné lékařské pomoci, diagnostiky nebo léčby. V případě jakýchkoli dotazů týkajících se zdravotního stavu se prosím poraďte se svým lékařem.

Časté dotazy:

1. Je bakteriální bronchitida nakažlivá?

Akutní bronchitida způsobená infekcí je nakažlivá, protože se přenáší vzdušnými kapičkami, když člověk mluví, kašle nebo kýchá. Člověk může také nakazit pouhé potřesení rukou nebo fyzický kontakt s nakaženou osobou. V závislosti na typu viru mají bakterie tendenci žít mimo tělo. V takových případech se infekce může šířit tak, že se dotknete dokonce kliky nebo nosu, očí nebo úst. Příznaky se snadno přenášejí na lidi s oslabeným imunitním systémem, starší lidi a malé děti.

2. Může bronchitida způsobit rakovinu?

Lidé, kteří měli tři běžné respirační onemocnění, jako je chronická bronchitida, zápal plic a rozedma plic, měli podle výzkumu zvýšené riziko rakoviny plic. To je ve srovnání s těmi s chronickou bronchitidou. U pacientů s chronickou bronchitidou spolu s tuberkulózou nebo astmatem nebylo pozorováno zvýšené riziko. Kašel, který je spojen s respirační infekcí nebo nachlazením, obvykle zmizí za týden nebo dva. Pokud přetrvává přetrvávající kašel, pak to může být příznak rakoviny plic.

3. Může bronchitida způsobit pleurisy?

Pleurisy se objevují, když se tenké tkáně, které lemují plíce a hrudní stěnu nazývané pleura, o sebe navzájem tře. Když je tato tkáň infikována nebo zanícena, způsobuje silnou bolest a tento stav se nazývá pleurisy. Hlavními příznaky pleurisy je bodavá bolest na hrudi spolu s bolestmi hlavy, kloubů, svalů, dušnosti a mělkého dýchání. Jednou z hlavních příčin pleurisy je bronchitida. Pleurisy vyžadují dlouhodobou péči, ale dodržování léčby má pozitivní výsledky.