Příznaky a příčiny

Příznaky, příčiny a tipy pro prevenci nespavosti

Co je nespavost?

Když spíme a ráno se probouzíme bez pocitu odpočinku, pak se tomu dá říkat nespavost. Je to porucha spánku a vyžaduje léčbu. Jakýkoli druh nespavosti, kde je obtížné zůstat spát nebo kde je narušený spánek, je způsoben častým probouzením, pak může být také označován jako nespavost. Lidé s nespavostí mají následující příznaky, jako jsou potíže s usínáním, časté probouzení v noci a potíže s usínáním. Definice často kladených otázek je diskutována níže.

Příznaky nespavosti

Co je akutní nespavost?

Akutní nespavost závisí na tom, kolikrát se objeví, a také na tom, kolik hodin jsme schopni spát. K tomu může dojít buď na jednu nebo dvě noci, nebo na několik týdnů.

Co je chronická nespavost?

Chronická nespavost je, když nespavost může trvat dlouho. Mohou dokonce nastat situace, kdy nejsou žádné problémy se spánkem. Jedná se o chronickou nespavost, kdy nespavost trvá alespoň tři noci v týdnu, nebo měsíc a déle.

Příčiny nespavosti:

Nespavost může být důsledkem psychologických i zdravotních příčin:

1. Úzkost:

Když je člověk vystresovaný a nervózní, může to být jedna z hlavních příčin nespavosti. Úzkost může narušit kvalitu spánku. Stres také hraje důležitou roli v kazení spánku člověka.

2. Stres:

Mohou nastat stresující události, které mohou způsobit dočasnou nespavost. Tento druh nespavosti způsobené stresem je dlouhodobý a může vést k chronické nespavosti. K tomu může dojít, pokud nemáte pravidelný plán spánku. Postihuje zejména ty, kteří mění směny v práci nebo na cestách, což může narušit cyklus spánek-bdění.

3. Alergie:

Alergické příznaky mohou být také tím, co způsobuje nedostatek spánku v noci a může mít za následek výraznou denní ospalost a únavu. Problémy se spánkem se vyskytují u lidí, kteří trpí alergickou rýmou. Jedna studie ukazuje, že spánek je narušen alergickými příznaky a stupeň poškození souvisí se závažností alergických příznaků.

4. Deprese:

Nespavost způsobená depresí může normálně vést k problémům se spánkem. Tyto problémy s nedostatečným spánkem a celou noc mohou také vést k dalším problémům, jako jsou depresivní poruchy. Je tedy možné, že nespavost může také vést k depresi.

5. Může nedostatek železa způsobit nespavost?

Lidé, kteří mají nedostatek železa, mohou někdy skončit tím, že se v noci pořádně nevyspí. Tito lidé se kvůli dostatečnému spánku probouzejí s pocitem únavy a mají pocit únavy po celý den.

6. Hormonální změny:

Během perimenopauzy a po ní je vidět, že menopauza může způsobit nespavost. Ženské vaječníky pomalu snižují produkci estrogenu a progesteronu, což je hormon podporující spánek. To může být docela znepokojující a někdy to může být příčinou nespavosti u žen a přispívat k neschopnosti usnout.

7. Jídlo:

Některé volby jídla mohou být běžnými příčinami nespavosti během dne, které ovlivňují spánek, jako je kofein, noční lišty (brambory, rajčata, paprika, lilek a goji, alkohol, cukr, rafinované uhlohydráty, mouka atd.)1)

8. Kouření a alkohol:

Nikotin je také jednou z příčin nespavosti. Když člověk kouří těsně před spaním, pak je těžké usnout. Alkohol může také narušit váš spánek a způsobit váš narušený spánek.

9. Kofein:

Mezi příčinami nespavosti u dospělých neovlivní šálek nebo dvě kávy ráno většinu lidí, ale kofein později během dne může interferovat se spánkem. (2) Někteří lidé budou mít sklon nejen k nespavosti, ale také skončí s kofeinovými vedlejšími účinky, jako je gastrointestinální rozrušení a nervozita.

10. Léky:

Existují léky, které způsobují nespavost, jako jsou antidepresiva, léky na Parkinsonovu chorobu, antikonvulziva, dekongestiva, léky na nachlazení, steroidy, psychostimulancia a amfetaminy.

11. Nedostatek hořčíku:

Nespavost způsobující hořčík je příčinou, která u lidí s tímto nedostatkem vede ke špatnému spánku. Často se probouzejí a jsou celou noc neklidní.

12. Kvůli stárnutí:

Příčiny nespavosti u starších osob mohou být způsobeny problémy se stárnutím. Když stárneme, těžko usínáme, a i když to děláme, v noci se často probouzíme. Jsou také chvíle, kdy zjistíme, že se stárnutím lidé vstávají brzy ráno.

13. Nemoci, které způsobují nespavost:

Říká se, že když trpíme určitými základními chorobnými stavy, ovlivňuje to i spánek. Buď nespíme, nebo je spánek narušen, což vede k probuzení ráno unaveného a unaveného.

Příznaky nespavosti:

1. Nespavost v raném probuzení:

To lze běžně pozorovat u starších lidí, kteří nespí celou noc. Někteří starší lidé se v noci často probouzejí a někteří se probouzejí velmi brzy ráno.

2. Příliš mnoho probuzení:

Nespavost způsobuje časté probuzení v noci a existují případy, kdy se mohou vyskytnout příznaky jako potíže s usínáním nebo se dokonce může několikrát probudit během noci nebo brzy ráno. Nespavost může nastat z několika důvodů, jako je stres, deprese, úzkost, špatné spánkové návyky a užívání určitých léků.

3. Obtížné spaní v důsledku nespavosti:

Několik důvodů může způsobit, že zůstaneme v noci vzhůru po delší dobu, jako je úzkost, deprese, někdy dokonce emocionální a psychologické spouště, jako je vztek, žal, obavy, bipolární porucha a trauma, které nás nespí.

4. Unavený, neobnovený:

Dobrý spánek by za normálních okolností měl způsobit omlazení, ale několik důvodů by mohlo způsobit, že se probudíte unavení. Důvody, jako je dehydratace, příliš mnoho kofeinu způsobuje nespavost, deprese, úzkost, nedostatek ve stravě, chudokrevnost, problémy se štítnou žlázou atd. To vše může způsobit nadměrnou denní spavost.

5. Nespavost a bušení srdce:

Jsou případy, kdy si lehneme spát; zažíváme bušení srdce a získáváme pocit stabilního pulsu v hrudníku, hlavě nebo krku. Tyto příznaky nespavosti se vyskytují, když spíme na boku, a jsme náchylnější k bušení srdce kvůli způsobu, jakým se tělo ohýbá a tlak se vnitřně vytváří.

6. Hyperaktivní mozková nespavost:

K tomu dochází, když mozek není schopen přestat bdít. Chemické reakce mají tendenci ovlivňovat spánek. V mozku jsou neurotransmitery, které jsou spojeny se spánkem a bděním. Když je jeden vypnutý, druhý je zapnutý; když je tento cyklus narušen, pak končí nespavostí.

7. Bolest hlavy způsobená nespavostí:

Je obecně známo, že nedostatek spánku u některých lidí vyvolává migrény a bolesti hlavy. Některé poruchy spánku, jako je nespavost, spánková apnoe a porucha cirkadiánního rytmu, jsou pozorovány u lidí s diagnózou bolesti hlavy.

8. Únava z nespavosti:

Únava je dobře známá zkušenost, kterou většina nespavců zažívá a zná ji. Jsou zbaveni spánku a cítí se neustále unavení. Nedostatek správného spánku je činí unavenými a dochází k nadměrné denní spavosti.

9. Podrážděný, deprese a úzkost:

Lidem, kteří jsou ve stresu a trpí úzkostí, chybí spánek. Jejich problémy jim ztěžují klidný spánek. Studie také ukázaly, že úzkost může být způsobena také nedostatkem spánku. (3)

Jak předcházet nespavosti – preventivní techniky:

Existuje několik způsobů, jak zabránit nespavosti:

Probuďte se ve stejnou dobu:

Zkuste se probudit každý den ve stejnou dobu, i když je lákavé vstávat o víkendech pozdě.

Eliminace kofeinu & Alkohol:

Kofein má trvalý účinek po dobu několika hodin. Způsobuje potíže nejen při zahájení spánku, ale také způsobuje časté probuzení. Alkohol může zanechat sedativní účinek několik hodin po konzumaci, ale může vést k častému vzrušení a brání klidnému spánku.

Vyhněte se velkému jídlu:

Jíst velké jídlo těsně před usnutím může aktivovat trávicí trakt a udržet nás vzhůru.

Pohodlné prostředí na spaní:

Udržujte klidné prostředí udržováním kontroly nad zvukem, světlem a pokojovou teplotou.

Vyhněte se stresu:

Dodržujte relaxační a techniky hlubokého dýchání, které vám pomohou pohodlně usnout.

Pravidelné cvičení:

Cvičení zejména u žen středního věku pomáhá zlepšit kvalitu spánku. (4)

Kdy konzultovat lékaře:

Pokud příznaky poruchy nespavosti trvají déle než čtyři týdny nebo začínají narušovat činnosti každodenního života a pokud se člověk v noci často probouzí a má potíže s dýcháním, je lepší vyhledat radu lékaře. Některé příznaky, jako je deprese, nedostatek energie, mohou být základními příznaky něčeho většího. Další příznaky, jako je nový lék narušující váš spánek, nechutenství, nadměrné pálení žáhy, změny nálady, vyžadují návštěvu lékaře.

V posledních letech roste povědomí veřejnosti o příznacích a příčinách nespavosti. Existují kliniky poruchy spánku, které vám mohou pomoci při diagnostice vašeho problému a nalezení řešení provedením adekvátních změn životního stylu. Existují příznaky dětské nespavosti, které postihují děti. Předpokládá se, že léky na předpis a behaviorální terapie jsou pro nespavce účinnější než pomůcky na spaní!

Prohlášení: Tento článek není určen k léčbě nespavosti lékařsky, ale k vytvoření povědomí o tom. Příčin nespavosti může být několik. Člověk se musí vždy poradit s lékařem o jakýchkoli problémech, s nimiž se potýká špatný spánek ovlivňující činnosti každodenního života.

Časté dotazy:

1. Je nespavost nebezpečná?

I když je nespavost velmi častá u lidí s rušným, hektickým rozvrhem, přesto by neměla být brána neuváženě. Lidé se musí poradit se svými lékaři, protože některé studie naznačují, že nespavost může souviset s vysokým TK, cukrovkou atd. Je bezpečnější vyhledat lékaře, pokud se v noci často vyskytuje špatný spánek.

2. Jaké jsou negativní účinky nespavosti?

Existuje několik nežádoucích účinků ve formě únavy, podrážděnosti, přibývání na váze, častého onemocnění kvůli slabému imunitnímu systému, zvýšeného krevního tlaku, které může vést k chorobám, jako je cukrovka a srdeční choroby. Nedostatek spánku může zhoršit duševní choroby, včetně úzkosti a deprese. Snižuje koncentraci a vede ke špatné produktivitě práce. Lidé obecně potřebují 7-9 hodin spánku a není nic hrdinského na vychloubání, že stačí méně hodin spánku.

3. Je pravda, že ženy trpí nespavostí více než muži?

Ženy prý trpí nespavostí více než muži. Existuje několik příčin nespavosti u žen a hlavním viníkem jsou hormony. (5) Hormonální změny zažívají ženy během menstruačního cyklu a menopauza ovlivňuje jejich spánek. Ženy mají během perimenopauzy noční pocení a návaly horka, které narušují jejich spánek. Dalším narušitelem je těhotenství, kdy hormonální a emocionální změny ovlivňují kvalitu spánku. Časté noční probouzení kvůli fyzickému nepohodlí a potřebě často močit může způsobit, že se ženy v noci několikrát probudí.