Příznaky a příčiny

Příznaky a příčiny rakoviny děložního čípku

Když abnormální buňky v břiše začnou abnormálně růst a vyrostou mimo kontrolu, pak se to nazývá rakovina děložního čípku. Rakovina děložního čípku se vyskytuje v děložním čípku, což je spodní část dělohy a ústí do pochvy. Za normálních podmínek vypadá „ectocervix“ růžově a je pokryt tenkými buňkami známými jako dlaždicové buňky. Cervikální kanál nebo „endocervix“ je však tvořen sloupcovými buňkami. Oblast v děložním čípku, kde se tyto buňky překrývají, je známá jako T-zóna nebo „transformační zóna“. Právě v tomto místě probíhá prekancerózní nebo abnormální růst buněk.

Příznaky a příčiny rakoviny děložního čípku

Pokud je rakovina děložního čípku diagnostikována v rané fázi, lze ji snadno léčit. Rakovina děložního čípku je velmi častým nádorovým onemocněním žen na celém světě. Dobrou zprávou však je, že vzhledem k tomu, že se rakovina děložního čípku vyvíjí po určitou dobu, lze ji snadno vyléčit léky. Úmrtí způsobená rakovinou děložního čípku u žen je každý rok až 2%. Je to však velmi běžné u žen ve Spojených státech a také v jiných zemích. V průměru tři tisíce a sto žen je ve Spojeném království každoročně diagnostikováno s rakovinou děložního čípku. Z každé ženy je 100 žen, kterým je denně diagnostikována rakovina, skutečně diagnostikována rakovina děložního čípku.

Rakovina děložního čípku se obecně vyskytuje u žen, které jsou mladší 35 let. Vyskytuje se hlavně ve středním věku a je velmi vzácný u žen mladších 20 let. Je proto důležité, že po překročení věku 35 let a do 70 let musí ženy okamžitě podstoupit screening rakoviny děložního čípku.

Příčiny a příznaky rakoviny děložního čípku:

Příznaky rakoviny děložního čípku:

Ženy, které jsou diagnostikovány s časnými prekancerózami a rakovinou děložního čípku, obecně nemají žádné příznaky. Příznaky se téměř neobjevují, pokud rakovina nepronikla do blízké tkáně a nezasáhla ji, a když k tomu dojde, jsou často pozorovány tyto příznaky:

1. Neobvyklé krvácení:

Abnormální krvácení je nejčastějším příznakem rakoviny děložního čípku. Abnormální krvácení z pochvy, jako je krvácení po vaginálním styku, které krvácí po sexu, krvácení a špinění mezi obdobími, krvácení po menopauze, které má silnější nebo delší menstruační tok než obvykle. Krvácení po vyšetření pánve nebo sprchování je také častým příznakem rakoviny děložního čípku.

2. Pánev a bolest zad:

Zkušenosti s bolestí pánve a zad jsou extrémně běžné, zvláště u žen. Během menstruačního cyklu většina žen pociťuje bolesti a křeče, což je velmi normální a vůbec to není alarmující. Pokud však tento stav přetrvává delší dobu, je velmi častý a závažný, je důležité okamžitě se poradit s lékařem. Cervikální bolesti a křeče v neobvyklých časech svědčí pro vznik rakovinotvorného nádoru.

3. Neočekávané hubnutí:

Náhlá ztráta chuti k jídlu vedoucí ke ztrátě hmotnosti může být příčinou jakéhokoli jiného zdravotního stavu. Avšak ve spojení s dalšími faktory nesmí být neúmyslné hubnutí ignorováno a mělo by být neprodleně zkontrolováno u lékaře. V době rakovinotvorného růstu proti tomu imunitní systém těla bojuje. V tomto procesu tělo produkuje malé bílkoviny známé jako „cytokiny“, které generují energii tím, že štěpí tuky srovnatelně vyšší rychlostí. To způsobí neočekávané hubnutí, bez ohledu na dietu, kterou dodržujete.

4. Bolest nohou:

V počátečních stádiích rakoviny děložního čípku některé ženy pociťují bolest nebo otoky nohou. Důvodem je, že během růstu rakovinotvorných tkání se děložní hrdlo nafoukne a způsobí překážku toku krve do končetin. To způsobuje otoky nohou, které také způsobují bolestivý pocit.

5. Bolestný styk:

V lékařské terminologii je bolestivý styk označován jako „sexuální dyspareunie“ a je jednou z převládajících příčin rakoviny děložního čípku. Bolestný styk svědčí o pokročilých stádiích rakoviny děložního čípku, kdy se rakovina rozšířila do jiných tkání a dosáhla reprodukčních orgánů..

6. Abnormální výboj:

Ženy často pociťují výtok z pochvy, který je v normálních případech bez zápachu a bez barvy. Pokud však začnete pociťovat výtok, který je hustý nebo barevný a vydává nepříjemný zápach, může se ukázat, že jde o časné příznaky rakoviny děložního čípku.

7. Abnormální menstruační cyklus:

Menstruační období, která jsou ve srovnání s normálními cykly delší a těžší, signalizují vývoj rakoviny děložního čípku. Způsobuje také podráždění v oblasti děložního čípku, protože rakovina se začíná šířit v přilehlých oblastech. Silné krvácení je kategorizováno jako jedno, když potřebujete vyměnit tampony nebo hygienické vložky jednou za dvě hodiny.

8. Bolestivé močení:

Bolestivé močení nemůže být samo o sobě spojeno s rakovinou děložního čípku. Pokud se však objeví společně s dalšími příznaky rakoviny děložního čípku, měl by být okamžitě konzultován s lékařem. Pokud při močení pociťujete bolest nebo cítíte bolest v močovém měchýři, musíte navštívit lékaře. V normálních případech lze tento stav snadno léčit. Další močové potíže, jako je svědění, píchání nebo pálení, se objevují při šíření rakoviny do okolních tkání. Aby se zabránilo dalšímu poškození, měla by být přijata okamžitá lékařská pomoc.

9. Časté močení:

Ztráta kontroly močového měchýře je velmi častá u těhotných žen nebo když přijímáme vysoký příjem tekutin. Pokud však čelíte tomuto problému kromě výše uvedeného případu, potřebuje další lékařské vyšetření. Ztráta kontroly močového měchýře je důležitým znakem rozvoje rakoviny děložního čípku. K tomu dochází, když růst rakovinotvorné tkáně již není lokalizován a rozšířil se do močového měchýře a některých částí močových cest. Proto by měl být okamžitě konzultován s lékařem.

10. Konstantní únava:

Je celkem normální cítit se unavený na konci denní práce. V normálních případech se však díky malému odpočinku budete cítit lépe a plní energie. Když ale v průběhu dne začnete pociťovat nedostatek energie, která se nezlepší ani po odpočinku, nemělo by se to brát snadno. U žen s rakovinou děložního čípku je většina červených krvinek v těle nahrazena bílými krvinkami. To se provádí za účelem boje s nemocí. Pacient se však stává anemickým a má tendenci se velmi často cítit unavený a vyčerpaný. Tento stav je také způsoben sníženým přísunem kyslíku do těla.

Příčiny rakoviny děložního čípku:

V místě rakoviny děložního čípku velmi převládá přítomnost lidského papilomaviru (HPV), který představuje téměř 99%. Existuje více než 100 typů HPV, z nichž hlavní typy nepředstavují žádné riziko rakoviny děložního čípku. Pouze vysoce rizikové HPV, které jsou HPV-16 a HPV -18, způsobují u žen rakovinu děložního čípku.

V USA se ve všech případech sexuálně přenosných infekcí nejčastěji vyskytuje HPV. Navíc po 50 letech více než 80% žen zažilo nějakou formu infekce HPV. Většina z těchto infekcí není rakovinotvorná a vyléčí se sama do 2 let. Ženy s neúprosnou infekcí HPV však mají vyšší riziko vzniku rakoviny děložního čípku. V dnešní době jsou k dispozici různé formy léčby a léků, které zcela vyléčí výskyt rakoviny děložního čípku. Říká se však, že prevence je lepší než léčba. Identifikace příčiny rakoviny děložního čípku vám pomůže udržet nemoci mimo vás.

Podívejte se, jaké jsou tyto běžné příčiny rakoviny děložního čípku následující:

1. HPV infekce:

Jednou z hlavních příčin rakoviny děložního čípku je lidský papilomavirus (HPV). Způsobuje také adenokarcinom a rakovinu dlaždicových buněk. Ačkoli existuje více než 100 typů virů papilomu, nejméně 40 z nich je přenášeno sexuálním kontaktem. Několik z nich se nazývá genitální viry nebo viry bradavic, protože způsobují genitální bradavice.

Ale zde je zajímavý fakt – druh virů bradavic, které způsobují bradavice, nemusí nutně způsobit buněčné změny, které se později vyvinou v rakovinu. Z tolika HPV virů je nejméně 15 z nich považováno za vysoce rizikové pro vyvolání rakoviny děložního čípku. Lidský papilomavirus je běžné, že žena, která je sexuálně velmi aktivní, přijde do kontaktu s alespoň těmi viry za celý svůj život. Pokud muži při sexu používají kondom, pak to relativně snižuje šance stát se obětí rakoviny děložního čípku, jinak je šance velmi vysoká.

2. Jiné sexuálně přenosné infekce:

Studie ukázala, že lidský papilomavirus i herpes zvyšují šance stát se obětí rakoviny děložního čípku. Chlamydie také zvyšuje riziko, že se stane obětí rakoviny děložního čípku.

3. Kouření:

Studie ukázala, že pokud kouříte, pak je šance na zvýšení dlaždicových buněk vyšší. Výzkumníci také zjistili, že některé rakovinné chemikálie, jako je benzyren, se nacházejí v cervikálním hlenu u žen, které kouří. Tito vědci se domnívají, že přítomnost těchto chemikálií vede k rakovině děložního čípku. Pokud jste jednou z těch žen, které jsou sexuálně velmi aktivní a také hodně kouří, pak je šance, že se stanete obětí rakoviny děložního čípku, dvakrát větší. Langerhansovy buňky, které pomáhají v boji s nemocí, nejsou schopny bojovat s virem a také cervikální buňky, které pocházejí z genetických změn. Tyto genetické změny vedou v pozdější fázi k rakovině

4. Oslabený imunitní systém:

Pokud váš imunitní systém není příliš silný, je pravděpodobnost, že trpíte rakovinou, včetně rakoviny děložního čípku, velmi vysoká. Lidé, kteří užívají léky k potlačení svého imunitního systému po transplantaci orgánů nebo lidé, kteří trpí AIDS a HIV, jsou také vystaveni vyššímu riziku rakoviny děložního čípku. Je tomu tak proto, že zdravý imunitní systém vám obecně pomáhá zůstat chráněn před abnormálními buňkami, viry nebo bakteriemi. Vzhledem k tomu, že vaše imunita zabíjí buňky, abnormální buňky se v přírodě nestanou rakovinotvornými.

5. Pilulka:

Vědci se domnívají, že ženy, které pilulku užívají pravidelně a již ji užívají přibližně 5 let, mají vyšší šance na vznik rakoviny děložního čípku. Přerušení užívání pilulek však snižuje riziko rakoviny děložního čípku. Je to tak proto, že ženy, které užívají antikoncepční pilulky, jsou:

Sexuálně aktivní, pravděpodobně má více partnerů,

Neprovádí nezbytná opatření k používání antikoncepce, tj. Nechráněného sexu.

To by ve skutečnosti mohlo zvýšit riziko, že tato žena bude mít rakovinu děložního čípku.

6. Obřízka:

Ženy, které mají sex s obřezanými muži, méně často trpí rakovinou děložního čípku. Je tomu tak proto, že ženy, které jsou obřezány, mají menší šanci na přenos viru lidského papilomu.

7. Váš sexuální život:

Sexuální život ženy může pomoci určit příčinu rakoviny děložního čípku. I když žena neměla více partnerů a spala pouze s jednou ženou, stále mohla dostat virus HPV. Je tomu tak proto, že to možná nese, protože měl v životě více než jednu ženu.

8. Těhotenství:

Ženy, které již měly dítě, jsou více vystaveny tomu, že se stanou obětí rakoviny děložního čípku. Pokud jste měli své první dítě ve věku/před 17 lety, pak je šance, že se stanete náchylnou k rakovině děložního čípku, vyšší než u ženy, která poprvé porodila dítě po 25 letech..

9. Použití nitroděložního zařízení:

Podle zjištění nedávných studií bylo zjištěno, že používání nitroděložního tělíska (IUD) výrazně snižuje šance na rozvoj rakoviny dělohy u žen. Bylo zjištěno, že používání nitroděložního tělíska má ochranný účinek, který přetrvává dokonce rok po jeho použití. Navíc použití nitroděložního tělíska může dokonce snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny dělohy nebo endometria.

10. Vícečetná těhotenství:

Ženy, které měly vícečetné těhotenství (3 a více), mají vyšší riziko vzniku rakoviny děložního čípku ve srovnání se ženami, které neporodily žádné děti. Přesný důvod toho samého stále není znám. Přesto se věří, že vyšší počet těhotenství způsobuje v těle hormonální změny, které mají tendenci zvyšovat náchylnost děložního čípku k infekci HPV.

Pokud je rakovina děložního čípku diagnostikována včas, lze ji léčit. Pokud si tedy všimnete některého z příznaků, poraďte se s lékařem ještě dnes.