Péče o zuby

Překonání strachu ze zubaře – tipy pro úzkostné pacienty

Mnoho lidí se obává myšlenky jít do zubařské ordinace, protože velká část populace se zubaře bojí. U takto úzkostných pacientů se navíc často vybavují vzpomínky na bolestivé návštěvy zubaře v minulosti. Ty jsou často způsobeny strachem ze stříkaček u zubaře nebo hlukem sondy. V mnoha případech tento strach ze zubaře způsobí, že pacienti vyhledají pomoc pouze tehdy, když už mají nesnesitelnou bolest.

Předejděte strachu ze zubaře

sestra a zubař ošetřují úzkostného pacienta

Většina zubních lékařů v dnešní době zná strach pacienta a snaží se jej minimalizovat speciální léčbou. Zdravotníci také uznávají, že zdvořilost a vstřícnost mohou bojovat proti strachu jejich pacientů ze zubního ošetření a učinit lékařské ošetření méně děsivým zážitkem a běžnou součástí života. Ačkoli to ještě nemusí platit pro všechny zástupce průmyslu, specialisté v Německu se toho drží, jako např Zubař Seidel také těchto zásad a přístupů. V souladu s tím to umožňuje adekvátní lékařskou péči o úzkostné pacienty.

Zubní lékař uklidňuje pacienta během lékařského vyšetření, aby se zabránilo strachu ze zubů

V dnešní době je tedy zaměření zubního ošetření zcela na pohodlí pacienta v křesle. Vše začíná tím, že úzkostnému pacientovi poskytnete pocit bezpečí prostřednictvím příjemné atmosféry a veselé nálady personálu. Přístup při vyšetření je také velmi důležitý, aby bylo možné potlačit strach ze zubaře.

ošetřovat v narkóze strach ze zubní anestezie použít ústní zrcátko

Většina zákroků se provádí v narkóze, která brání pacientovi cítit bolest. Mnoho pacientů se však také bojí stříkačky u zubaře a samotného anestetika.Naštěstí moderní zubní lékařství má nové metody boje proti zubní fobii, které mohou pomoci předcházet hrůze a podobným záchvatům paniky.

Rozdíl mezi strachem a zubní fobií

Zubní ošetření prováděné v temné místnosti pacienta se strachem ze zubaře

Zubní strach je reakcí na neznámé nebezpečí. Lidé mají různé úrovně úzkosti, zvláště když musejí udělat něco, co ještě nedělali. V tomto případě je ve středu všeho strach z neznáma. Panický strach ze zubaře je spíše reakcí na známé nebezpečí. Objekt je znám, stejně jako výsledek. Osoba se bojí něčeho, co se jim stalo, což způsobilo nepříjemné příznaky. Pacient reaguje na proces hojení a v reakci na to spustí situaci útěku nebo boje.

Překonání strachu ze zubaře tipy úzkostné pacienty se zubní fobií

Zubní fobie je jako výše popsaný typ strachu, ale mnohem silnější. Dotyčná osoba se tímto způsobem snaží hrozivé situaci zcela vyhnout, aby vůbec nevyvolala únikovou reakci. Zde je třeba poznamenat, že pacient zažívá podobnou reakci s touto fobií, i když přemýšlí o procesu hojení u zubaře, aniž by byl dokonce přítomen v ordinaci zubaře.

Nové metody zubního ošetření

usmívající se mladá žena vypadá v zrcadle, zatímco sedí na zubařské židli během léčby

Mnoho pacientů se bojí jehel pro lokální anestezii, které jsou vyžadovány při některých zubních výkonech. Opět zde buďte odvážní a varujte zubní tým, že se bojíte jehel. Existují spreje a gely, které může váš zubař použít ke snížení citlivosti v místě stehu. Tímto způsobem vložení jehly téměř vůbec necítíte.

strach ze stříkaček u zubaře lokální anestezie nová metoda

Před zahřátím anestetika se používají nejtenčí jehly, aby se zajistilo, že není rozdíl mezi tělesnou teplotou a anestetikem. Místo anestetika se také vysuší sprejem a zubní lékař na zcitlivění jehly nanese speciální gel s příjemnou vůní. Použití této techniky odborníkem se v poslední době ukázalo jako velmi účinné. Mnoho pacientů uvádí, že nepocítili žádnou bolest.

moderní zubní ordinace útulná atmosféra proti strachu ze zubaře

Dalším problémem je pocit brnění ve velké části úst, který může trvat 2–3 hodiny. Aby se s tím vypořádali, používají zubní lékaři intraligamentární anestezii, kterou umístí do kapsy mezi zubem a linií dásní. Výsledkem je, že zubař pouze znecitliví zub, který ošetřuje. Výhodou této metody je použití anestezie ve velmi malých množstvích s vysokou účinností, ale s minimálním brněním a nepohodlím.

Šťastný pacient a zubař ukazující gesto srdce rukama během návštěvy zubaře

Vypořádat se se strachem ze zubaře vyžaduje komplexní přístup na obou stranách. U zubních lékařů to zahrnuje pochopení potřeb pacienta, péči a kompetence specialisty a používání moderních technologií. U takových zubních metod se může postoj k návštěvě zubaře v blízké budoucnosti zcela změnit.