Výhody éterického oleje z čajovníku pro pokožku: Použití a opatření!

Výhody oleje z čajovníku

Přáli jste si někdy kouzelnou hůlku, která by dokázala zapnout akné a pupínky? Co když řekneme, že ho můžete mít? Ano! Olej z čajovníku nabízí řadu výhod pro vaši pokožku, díky nimž je rozhodně kouzelný! Není divu, proč se používá jako základní složka mnoha produktů péče o pleť, jako jsou mýdla, pleťová mléka, čisticí prostředky a séra.

Ale co je olej z čajovníku? Tea tree oil je esenciální olej extrahovaný z listů Melaleuca Alternifolia, což je původní rakouský strom. Ačkoli se tato látka pěstuje téměř 100 let, získává si v poslední době na popularitě díky svým skvělým protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem (1).

V tomto článku prozkoumáme více o výhodách oleje z čajovníku pro pokožku, o rizicích a seznamu produktů s touto přísadou.

6 neuvěřitelných výhod oleje z čajovníku na obličej a pokožku:

Olej z čajovníku je silnou přísadou, která se používá samostatně nebo v kombinaci s jinými prostředky pro péči o pleť. Od léčby akné po mikrobiální infekce nabízí čajovníkový olej mnoho řešení pro všechna vaše kožní trápení.

Podívejme se nyní na podrobné informace o výhodách oleje z čajovníku pro pokožku a obličej:

1. Ošetřuje akné a pupínky:

Olej z čajovníku je znám jako další nejlepší léčba benzoylperoxidu pro přirozenou léčbu pupínků a akné na obličeji a zádech. Studie ve skutečnosti ukazuje, že volně prodejné přípravky, které obsahují olej z čajovníku, mohou účinně redukovat mírné až středně závažné akné a léze na obličeji (2). Tento účinek lze přičíst silným antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem oleje z čajovníku. Olej z čajovníku navíc obsahuje sloučeninu zvanou terpen, která může bojovat s bakteriemi způsobujícími akné a omezovat jejich růst.

2. Urychluje proces hojení ran:

Olej z čajovníku používali australští domorodci k léčbě ran, řezů a popálenin na kůži. I moderní věda souhlasí s tím, že olej z čajovníku je skutečně rychlejší hojení ran. Studie z roku 2013 ukazuje, že devět účastníků z 10, kteří dostali topický čajovníkový olej v kombinaci s konvenční medikací, zkrátilo dobu hojení ran (3). Silné antibakteriální vlastnosti tohoto esenciálního oleje mohou bojovat proti infekcím a rychle hojit jizvy na kůži.

3. Zabraňuje vzniku skvrn a tmavých skvrn:

Čajovník nepřímo zabraňuje tvorbě kazů, jizev a tmavých skvrn způsobených akné. Studie ukazuje, že olej z čajovníku může bojovat proti bakteriím, které infikují vaše kožní póry, zatímco protizánětlivé vlastnosti minimalizují výskyt povrchových jizev způsobených akné (4). Navíc antioxidanty přítomné v tomto oleji, jako α-terpinen, α-terpinolen a γ-terpinen, bojují proti volným radikálům, aby se zabránilo vzniku tmavých skvrn na obličeji.

4. Může odebrat značky kůže:

Kožní značky jsou volné, bezbolestné výrůstky kůže, které jsou obvykle neškodné, ale trapné. Mnoho lidí používá olej z čajovníku k odstranění kožních skvrn díky svým silným protizánětlivým a protiplísňovým vlastnostem. Ačkoli neexistují žádné vědecké důkazy, které by naznačovaly totéž, pacienti, kteří na tyto výrůstky použili olej z čajovníku, tvrdili, že je vysušil a nakonec odpadl.

5. Může léčit ekzém a psoriázu:

Olej z čajovníku nabízí mnoho výhod lidem s kožními onemocněními, jako je ekzém, psoriáza atd. Protizánětlivé vlastnosti tohoto oleje mohou snížit léze a také poskytnout úlevu od svědění. Antiseptické a antimikrobiální vlastnosti mohou vaši pokožku uklidnit a snížit riziko šíření infekcí. Studie z roku 2011 navíc potvrzuje, že čajovníkový olej je účinným prostředkem proti ekzému než jiné topické léky při snižování zánětu a svědění v důsledku suché pokožky (5).

6. Ovládá nadbytečnou produkci kožního mazu:

Ačkoli neexistují dostatečné důkazy prokazující, že olej z čajovníku kontroluje přebytečný olej na pokožce, rozhodně pomáhá při snižování rizika akné u tohoto typu pokožky. Antimikrobiální vlastnosti bojují proti mnoha druhům bakterií, které způsobují léze na kůži.

Studie z roku 2016 ukazuje, že bylo zjištěno, že gelový krémový opalovací krém s obsahem oleje z čajovníku účinně kontroluje přebytečný olej na pokožce a minimalizuje problém s akné (6). Stejné vlastnosti oleje z čajovníku mohou hrát roli při redukci černých teček a bílých teček na obličeji.

Bezpečnostní opatření při používání oleje z čajovníku

Čajovník je vysoce koncentrovaný a mimořádně účinný esenciální olej. Nikdy nesmíte používat neředěný olej z čajovníku přímo na kůži, protože může způsobit vážné popáleniny. Při používání oleje z čajovníku je třeba si uvědomit několik důležitých bodů:

  • Před nanesením na pokožku vždy smíchejte olej z čajovníku s nosným olejem, jako je kokosový, mandlový atd., V poměru 1:12 (olej z čajovníku: nosný olej v kapkách).
  • Po použití oleje z čajovníku na malou oblast pokožky si dejte pozor na příznaky jako zarudnutí, podráždění, svědění, citlivost atd. Pokud se u vás některý z nich objeví, okamžitě přestaňte používat a důkladně jej opláchněte vodou.
  • Vyhněte se požití oleje z čajovníku nebo jeho nanášení na citlivá místa, jako jsou oči, nos, ústa, zlomená kůže, řezné rány, rány atd. Před použitím oleje z čajovníku k hojení ran je lepší poradit se s lékařem nebo certifikovaným aromaterapeutem.
  • Nepoužívejte olej z čajovníku na mladší děti, těhotné ženy, osoby s již existujícími chorobami, jako je astma nebo osoby, které používají léky na kůži, aniž by se zeptaly lékaře.

Závěrečné myšlenky:

To jsou některé z nejlepších výhod oleje z čajovníku, o kterých stojí za to vědět. Můžete také zkusit použít značkové výrobky pro péči o pleť, které používají jako klíčovou složku olej z čajovníku. Přestože nabízejí podobné výhody, éterické oleje mají vždy navrch!

Časté dotazy

1. Jaké jsou nejlepší značky pro produkty péče o pleť na bázi oleje z čajovníku?

Téměř všechny hlavní značky péče o pleť používají olej z čajovníku jako hlavní složku v boji proti akné a kožním infekcím. Důvěryhodné společnosti jako Body Shop, Juicy Chemistry, Mama Earth, Natural Vibes atd. Používají do svých pleťových vod a sér organický a kvalitní esenciální olej z čajovníku.

2. Mohu olej z čajovníku nechat na kůži přes noc?

Před použitím oleje z čajovníku jako léčby přes noc doporučujeme provést patch test. Zředěný olej z čajovníku naneste na malou oblast pokožky a počkejte 6–8 hodin. Pokud nezaznamenáte žádné alergické reakce, můžete pokračovat ve svém plánu. Je také lepší se poradit s dermatologem, abyste byli na bezpečnější straně.

3. Směs oleje z čajovníku s hydratačními přípravky?

Ano! Pro jednoduchou aplikaci lze olej z čajovníku smíchat s hydratačními krémy a pleťovými vodami. Opět se doporučuje patch test, aby se zajistilo, že se ingredience navzájem nesrazí. Jakmile víte, že je poměr správný, můžete jej používat pravidelně.