Péče o kůži

Jak dobrý je ricinový olej pro vaši pokožku? Výhody a vedlejší účinky!

Všichni víme, že ricinový olej je široce používán jako projímadlo. Mnoho z nás si neuvědomuje skutečnost, že ricinový olej se v dnešní době používá v kosmetice na pokožku a obličej. Než budeme vědět o výhodách tohoto oleje pro pokožku, nejprve porozumíme tomu, co tento olej je. Ricinový olej je rostlinný olej, který se získává ze semen rostliny Ricinus communis. Tato rostlina je široce pěstována v tropických oblastech Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Indie, která je tropickým národem, je jedním z největších producentů a vývozců ricinového oleje/semen. Jedná se o průsvitnou kapalinu se žlutým odstínem a je nezbytnou součástí celé řady domácích potřeb, od malování po čisticí prostředky. Říká se, že tento olej má antimikrobiální, protizánětlivé a zvlhčující vlastnosti, což z něj činí jeden ze správných kosmetických produktů.

Ricinový olej pro vaši pokožku

Výhody ricinového oleje pro obličej a pokožku:

Ricinový olej je přirozeně nabitý vitamínem E a esenciálními mastnými kyselinami, díky čemuž je tento olej pro pokožku výživnější než jakékoli jiné oleje. Některé z jeho výhod jsou uvedeny níže

 • Protizánětlivé:

Ricinový olej hraje zásadní roli při léčbě zánětů, vnitřních i vnějších, protože je nabitý kyselinou ricinoleovou, esenciální mastnou kyselinou. Studie ukázaly, že kyselina ricinoleová má schopnost snižovat bolest a otoky. (1) Vědci tvrdí, že ricinový olej při lokální aplikaci na kůži vykázal významné výsledky při léčbě psoriázy a revmatoidní artritidy.

 • Proti stárnutí a předcházení vráskám:

Ricinový olej obsahuje antioxidanty, které bojují proti volným radikálům na vaší pokožce. Volné radikály jsou hlavními viníky stárnutí pokožky. Tyto volné radikály jsou také zodpovědné za zničení hladiny kolagenu v kůži. S úbytkem kolagenu z obličeje se začínají objevovat vrásky a linky. Pravidelné používání ricinového oleje zabraňuje stárnutí a vráskám na obličeji.

 • Léčí akné:

Přebytečný maz vylučovaný z mazových žláz blokuje vaše kožní póry, které vedou k akné. Černé tečky a hnisavé pupínky jsou další problémy, kterým čelí mnoho teenagerů a mladých lidí a které negativně ovlivňují jejich sebevědomí. Ricinový olej dokáže při léčbě akné zázraky. Antimikrobiální vlastnosti ricinového oleje pomáhají v boji proti přemnožení bakterií při aplikaci na obličej, a to pouhým nanesením několika kapek ricinového oleje na kůži a udržováním tak po dobu 15 minut. Tento proces odblokuje vaše póry a absorbuje všechny nežádoucí nečistoty, čímž se dále sníží výskyt akné. (2)

 • Přírodní zvlhčovač:

Ricinový olej se skládá z mononenasycených tuků, jako je kyselina ricinoleová, které působí jako přírodní zvlhčovadlo. Zvlhčovadla pomáhají zadržovat vlhkost a obsah vody ve vnější vrstvě pokožky. Ricinový olej, který je levný, lze použít jako přírodní zvlhčovač. Ricinový olej je hustý, a proto jeho smíchání s jinými oleji šetrnými k pokožce, jako je olivový olej, kokosový olej nebo mandlový olej, vám může poskytnout požadované výsledky.

 • Uklidňuje spáleniny od slunce:

Protizánětlivé vlastnosti tohoto oleje mohou zmírnit bolest spojenou se spálením od slunce.

 • Podporuje hojení ran:

Předpokládá se, že ricinový olej podporuje hojení ran. Aplikace tohoto oleje na ránu vytváří vlhké prostředí, které podporuje hojení ran. Říká se také, že ricinový olej stimuluje růst tkáně, což snižuje riziko jakékoli další infekce ran.

Jak používat ricinový olej na pokožku a obličej:

Ricinový olej je velmi hustý olej. Proto může nebo nemůže být použit přímo na kůži nebo obličej. Lékaři doporučují používat ricinový olej v kombinaci s jinými lehkými oleji pro lepší konzistenci a snadnou absorpci do pokožky.

1. Ricinový olej s kokosovým olejem:

Ricinový olej s kokosovým olejem na pokožku

Říká se, že je to nejlepší kombinace, kterou lze použít. Ricinový olej se snadno mísí s kokosovým olejem, aniž by ztratil některé ze svých základních vlastností. Tato směs při aplikaci na obličej má potenciál zadržovat vlhkost na pokožce a má schopnost redukovat tmavé skvrny.

Jak se připravit a použít:

 • V míse důkladně promíchejte 60–40 ricinového a kokosového oleje.
 • Tuto směs jemně vmasírujte do obličeje a nechte působit přes noc.
 • Chcete-li dosáhnout požadovaných výsledků, pokračujte v tomto procesu po dobu 10–15 dní.

2. Ricinový olej s medem:

Ricinový olej s medem na kůži

Med a ricinový olej jsou považovány za přírodní zvlhčovače. Kombinace těchto dvou vám poskytne nádhernou pleťovou masku, která kromě ošetřování jizev po akné pomůže zvlhčit vaši pokožku.

Jak se připravit a použít:

 • V míse důkladně promíchejte stejné množství medu a ricinového oleje.
 • Výsledná směs bude tak hustá, že ji lze snadno použít jako masku na obličej.
 • Tuto směs pomalu naneste na obličej a pokožku (kde potřebujete zvlhčení) a nechte 20-30 minut.
 • Sejměte masku a opláchněte obličej vlažnou vodou a osušte.
 • Pokračujte v tomto procesu po dobu 15 dnů, abyste viděli změny na kůži a obličeji.

3. Ricinový olej a olivový olej:

Ricinový olej a olivový olej na pokožku

Víme, že konzistence ricinového oleje je tak hustá, a proto je aplikace tohoto oleje na kůži nebo obličej přímo škodlivá. Aby se zmenšila textura, měl by se tento olej použít společně s nosnými oleji, aby se zmenšila tloušťka. Jedním z takových olejů je olivový olej. Ricinový olej v kombinaci s olivovým olejem ukáže úžasné výhody pro pokožku. Tato směs pomůže léčit černé tečky, pigmentaci a hlavně jizvy po akné.

Jak se připravit a použít:

 • 1 lžíci ricinového oleje spolu se třemi lžícemi olivového oleje v míse důkladně promíchejte.
 • Jemně vmasírujte tento olej na obličej nebo pokožku a nechte ho 20-30 minut, nebo jej můžete nechat přes noc.
 • Pokud máte v úmyslu vyčistit si obličej po 30 minutách, zvažte použití páry, aby se olej vstřebal do pokožky pro výživu.
 • Výsledky můžete pozorovat do týdne.

4. Ricinový olej a máslo:

Ricinový olej a máslo na kůži

Je to skvělá kombinace, která se praktikovala v dávných dobách. Tato kombinace se používá jako obličejové balíčky. Aplikace ricinového oleje u některých typů pokožky může způsobit popáleniny a zarudnutí kůže. Máslo, smíchané s ricinovým olejem, pomůže snížit popáleniny a zarudnutí kůže. Tuto směs mohou používat osoby s velmi citlivou pokožkou.

Jak se připravit a použít:

 • Vezměte stejné množství másla a ricinového oleje a důkladně promíchejte, abyste získali konzistentní pastu.
 • Tuto pastu naneste na pokožku nebo obličej a nechte 20-30 minut.
 • Jemně odlepte masku, aby nedošlo k podráždění pokožky. Nyní si umyjte obličej studenou vodou a osušte.
 • Pokud nezaznamenáte žádné vedlejší účinky, jako je zarudnutí nebo popáleniny kůže, pokračujte v používání této masky po dobu jednoho týdne, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

5. Ricinový olej a mandlový olej:

Ricinový olej a mandlový olej na pokožku

Nosné oleje se obecně mísí s ricinovým olejem, aby se zmenšila tloušťka a také se zabránilo jakémukoli podráždění pokožky. Jedním takovým nosným olejem je mandlový olej. Mandlový olej byl jedním z hlavních kosmetických produktů ve skříních našich předků. Kombinace ricinového a mandlového oleje má pro pokožku řadu výhod.

Jak se připravit a použít:

 • Do misky nalijte stejné množství ricinového a mandlového oleje a důkladně promíchejte.
 • Jemně vmasírujte tento olej na obličej nebo pokožku a nechte ho 20-30 minut, nebo jej můžete nechat přes noc.
 • Pokud máte v úmyslu vyčistit si obličej po 30 minutách, zvažte použití páry, aby se olej vstřebal do pokožky pro výživu.
 • Výsledky můžete pozorovat do týdne.

Opatření a tipy pro používání ricinového oleje:

 • Protože víme, že ricinový olej je velmi hustý, nedoporučuje se jej používat přímo na pokožku nebo obličej, protože to může způsobit kožní problémy, které mohou vést k dermatitidě. Proto by to mělo být používáno společně s některými nosnými oleji.
 • Před použitím proveďte test náplasti na kůži. Dávejte pozor na alergické reakce po dobu 2-3 dnů a poté začněte používat tento olej na kůži.
 • Po aplikaci tohoto oleje použijte na obličej páru, aby se olej vstřebal do obličeje.

Vedlejší účinky ricinového oleje na kůži:

 • Vždy je lepší provést test náplasti, který potvrdí, zda jste alergičtí na ricinový olej po dobu dvou až tří dnů, abyste potvrdili alergii, a pokud ne, můžete jej používat i nadále.
 • Mnoho produktů na trhu má rovnováhu ricinového oleje s kombinací dalších přísad, které nemají žádné vedlejší účinky, a jsou považovány za bezpečnější než čistý ricinový olej.
 • Častými nežádoucími účinky jsou kožní vyrážky, svědění a otoky. Pokud zaznamenáte některý z těchto účinků, je lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Závěrečné myšlenky:

S výhodami uvedenými v tomto článku může ricinový olej spolu s některými nosnými oleji dělat s vaší pokožkou a obličejem zázraky a může vám poskytnout vše, co potřebujete, aby vaše pokožka zářila. Přestože používání ricinového oleje může mít na vaši pokožku některé vedlejší účinky jak interně, tak i externě, používejte ricinový olej v pohodlí svého domova řádně podle výše uvedených tipů a využijte všech výhod, které nabízí. Vyzkoušejte výše uvedené masky a dejte nám vědět, jak vám tento článek pomohl!