10 málo známých, ale úžasných výhod vitaminu C pro vaši pokožku!

Vitamín C se v lékařské terminologii nazývá kyselina askorbová nebo askorbát, neboli kyselina L-askorbová (chemický vzorec C6H8O6) je základní živinou, která udržuje fungování těla a imunitního systému. Vitamín C podporuje syntézu kolagenu v těle. Pomáhá při hojení ran, opravách a údržbě kostí, zubů, chrupavek a tkání. Je to také jeden z nejlepších antioxidantů, které bojují s volnými radikály, těmi, které poškozují kožní buňky. Vitamín C pomáhá v procesu regenerace pokožky tím, že neutralizuje volné radikály a opravuje poškozené kožní buňky.

Výhody vitaminu C.

Nedostatek vitaminu C v těle vyvolává závažný stav zvaný kurděje. Nedostatek tohoto vitaminu v těle činí kolagen velmi nestabilním při plnění svých povinností a několik dalších enzymů v těle nespolupracuje.

Různé formy vitaminu C:

Vitamín C, který je také nazýván jako kyselina askorbová, se nachází v různých formách. Zde uvádíme seznam různých forem vitaminu C..

1. L Kyselina askorbová (LAA):

Vitamín C, ve své chemicky aktivní formě, se nazývá LAA. Vitamín C je stejně obsažen v kyselině L askorbové a kyselině askorbové D, izomerních molekulách, které jsou vzájemně zaměnitelné. Biologicky dostupný je však pouze LAA, a proto se používá k lékařským účelům. L Kyselina askorbová se hojně nachází v citrusových plodech, jako jsou pomeranče a citron (1).

2. Ascorbyl fosfát hořečnatý (MAP):

Vitamín C v čisté formě je ve vodě velmi nestabilní. Hořčík askorbyl fosfát (MAP) je derivátem vitaminu C, který je rozpustný ve vodě. MAP je silné antioxidační a protizánětlivé činidlo, které brání oxidaci kožního mazu v akné vulgaris. MAP dosahuje neustálého dodávání vitaminu C do pokožky, což pomáhá kontrolovat vylučování mazu z mazových žláz, a tím léčit akné (2).

3. Ascorbyl Palmitate:

Ascorbyl palmitát je forma vitaminu C rozpustná v tucích vytvořená z kyseliny askorbové a kyseliny palmitové. Vitamín C je dobře známý pro ochranu pokožky před škodlivými ultrafialovými paprsky a spálením od slunce. Výzkum říká, že palmitát askorbový po ozáření ultrafialovým B snížil buněčné hladiny reaktivního kyslíku. Použití produktů Ascorbyl Palmitate nám pomáhá předcházet zarudnutí pokožky při vystavení slunci (3).

4. askorbový glukosamin:

Glukosamin je také nazýván jako glukosamin sulfát. Jedná se o přírodní amino cukr, který je obohacen o extra dávku vitaminu C. To pomáhá při zdraví kostí, chrupavek, pokožky a přispívá k tvorbě kolagenu.

5. Tetrahexyldecyl askorbát:

Jedná se o stabilní, v oleji rozpustnou formu vitaminu C, který je považován za analog kyseliny L askorbové. Na rozdíl od askorbyl fosfátu hořečnatého, který je ve vodě nestabilní, je rozpustný v tucích (lipidech). Studie uvádí, že tetrahexyldecyl askorbát díky své rozpustnosti proniká do kůže. To gelovatí dobře s jinými formami vitaminu C a retinolu pro zvýšení účinnosti.

6. Ascorbyl fosfát sodný:

Je to také stabilní a ve vodě rozpustná forma vitaminu C. Ascorbyl fosfát sodný funguje jako antioxidant, který bojuje proti volným radikálům a pomáhá při regeneraci pokožky. Tato sloučenina představuje stabilní prekurzor vitaminu C a zajišťuje konstantní dodávku vitaminu C do pokožky. Ascorbyl fosfát sodný pomáhá při prevenci a léčbě akné vulgaris.

Výhody vitaminu C pro kůži:

Vitamín C má pro pokožku řadu příznivých účinků, protože má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Zde je seznam výhod.

 1. Jak již bylo řečeno, díky antioxidačním vlastnostem bojuje a neutralizuje volné radikály, které pomáhají při regeneraci pokožky.
 2. Vitamín C je vysoce kyselý, a proto se při lokální aplikaci na kůži spouští, aby se sám uzdravil zrychlením produkce kolagenu.
 3. Vitamín C pomáhá předcházet předčasnému stárnutí a ochabování pokožky podporou produkce kolagenu.
 4. Vitamín C pomáhá při hojení ran rychle a pomáhá předcházet jizvám.
 5. Pomáhá předcházet hyperpigmentaci, včetně stařeckých skvrn a melasmy, působí jako bariéra pro ultrafialové paprsky pronikající pokožkou.
 6. Vitamin C předchází a léčí jeden z běžných kožních problémů, „akné“. Také pomáhá vyblednout tmavé skvrny způsobené akné.
 7. Poškození způsobené volnými radikály v důsledku slunečního záření způsobuje zánět, který vede k vráskám a tmavým slunečním skvrnám. Vitamín C působí jako ochrana před sluncem.
 8. Vitamín C činí pokožku hladkou aktivací buněk nazývaných fibroblasty, které vytvářejí nový kolagen.
 9. MAP, jeden z derivátů vitaminu C, je známý tím, že zadržuje vlhkost na pokožce, a tím vás udržuje hydratovanou.
 10. Tmavé kruhy pod kůží lze vyblednout pomocí přípravků obsahujících vitamín C..

Jak používat produkty vitaminu C:

Na trhu je k dispozici mnoho produktů vitaminu C v různých formách. Pojďme diskutovat o tom, jak tyto produkty používat.

1. Sérum vitaminu C:

Jedná se o nejlepší a snadno dostupný produkt na trhu. Na trhu je k dispozici řada sér s vitamínem C s malými postřikovači.

Jak používat:

 • Nejprve naneste malé množství séra na předloktí, které lze snadno skrýt a zkontrolovat případné alergické reakce.
 • Pokud nedojde k žádné alergické reakci, pokračujte v jemném nanášení séra na obličej a masírujte prsty, aby sérum proniklo do pokožky.
 • Než začnete toto sérum nanášet na obličej, vyčistěte si obličej mýdlem, abyste odstranili nečistoty, a poté si obličej otřete čistým ručníkem.
 • Pro dosažení dobrých výsledků naneste hydratační krém po aplikaci séra na obličej.
 • V ideálním případě se musí použít jednou nebo dvakrát denně.
 • Zajistěte, aby tato séra nebyla vystavena přímému slunečnímu záření a skladujte je na chladném místě.

2. Olej s vitamínem C:

Olej s vitamínem C je stejný jako v séru, kromě toho, že oleje dodávají pokožce výživu a hydrataci. Séra pomáhají opravit poškozenou pokožku. V závislosti na typu pokožky vyberte olej jako méně koncentrovaný nebo méně kyselý olej s vitamínem C..

Jak používat:

 • Všechny oleje nepůsobí dobře na všechny typy pokožky. Proto by měla být na jakékoli alergické reakce nejprve vybrána malá náplast na těle.
 • Vezměte do ruky určité množství oleje a jemně jej naneste na oblast, kam máte v úmyslu. Pokud se jedná o obličej, který hodláte jemně masírovat krouživými pohyby, dokud olej nepronikne do pokožky.
 • Nechte působit přes noc a poté si obličej očistěte jemným mýdlem.
 • Chcete -li dosáhnout nejlepších výsledků, aplikujte jej pravidelně během noci. Vyhněte se používání oleje během dne, aby vaše pokožka nevypadala mastně.
 • Tento olej skladujte na suchém a chladném místě.

3. Doplňky vitaminu C:

Vitamín C, ve své přirozené formě, se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny, jako jsou pomeranče, kiwi, jahody, brokolice, špenát atd. Denní příjem těchto produktů udrží obsah vitaminu C v těle. Pokud však existuje vážný nedostatek vitaminu C, lékař navrhne, abyste užil nějaké doplňky vitaminu C..

Denní doporučený příjem vitamínu C pro ženy je 75 mg a pro muže 90 mg.

Jak používat:

 • Pokud je to možné, konzumujte pouze přírodní potraviny, kde je vitamín C hojně k dispozici. Červená sladká paprika, pomerančová šťáva, grapefruitová šťáva a kiwi jsou nejlepšími zdroji.
 • Jezte listovou zeleninu, jako je špenát, abyste splnili požadavek.
 • Podle doporučení lékaře vezměte 1 nebo 2 pilulky vitaminu C denně. Pokud se u vás vyskytnou nějaké vedlejší účinky, vyhněte se používání doplňků.
 • Léky by měly být vždy skladovány na suchém a chladném místě.

4. Mýdlo s vitamínem C:

Mýdlo s vitamínem C urychluje produkci kožního kolagenu, čímž vám poskytne pevnější a kyprší pokožku a také vyhladí vrásky a jemné linky.

Jak používat:

 • Jakýkoli produkt před použitím by měl být testován na malé ploše náplasti na alergické reakce. Totéž platí i pro toto mýdlo.
 • Pokud není pozorována žádná alergická reakce, použijte nejprve toto mýdlo na umytí obličeje po dobu alespoň 2-3 dnů a poté jej začněte používat na tělo..
 • Zajistěte, aby mýdla nebyla vystavena přímému slunečnímu světlu.

Vedlejší účinky používání přípravků obsahujících vitamín C:

 • Protože je vitamin C kyselý, zanechává popáleniny a zarudnutí u citlivých typů pokožky.
 • Obsah citrusů přítomný v vitamínu C dráždí citlivou pokožku.
 • Vysoká dávka vitaminu C v doplňkové formě může způsobit zažívací potíže, jako je průjem, nevolnost a dokonce i ledvinové kameny.
 • Nadměrné doplňování vitaminu C způsobuje předávkování železem a následně ovlivňuje vaše srdce, slinivku, játra, štítnou žlázu a centrální nervový systém.

Vitamín C je přínosem pro kůži a obličej a při použití v omezeném množství dokáže zázraky. Vydejte se do svého obchodu s potravinami, vyzvedněte si produkty vitaminu C a vyzkoušejte si je na kůži, a nezapomeňte, všichni máme otevřené uši i oči, abychom znali vaše zkušenosti..