Přátelský k životnímu prostředí

Vyhněte se plastům v kuchyni – takhle žijete zdravěji a ekologičtěji

Každý ví, že plast je škodlivý pro životní prostředí. Pokud si ceníte udržitelnosti a chcete přispět k lepšímu životnímu prostředí, můžete začít tím, že se plastům v každodenním životě co nejvíce vyhnete. Využití menšího počtu plastů se ve většině oblastí domova nezdá být tak obtížné: Místo plastových krabic použijte dřevěné krabice, pro skladování místo bambusových kartáčků na zuby nebo běžné tekuté mýdlo zabalené v papíru místo tekutého mýdla z plastu láhev – plast by se měl vyhnout, ale není to tak obtížné …

Vyhněte se plastům – tipy do kuchyně

Vyhněte se plastům a žijte udržitelně - nulový odpad v kuchyni

Ale pak se najednou ocitnete v kuchyni a nulový odpad se okamžitě zdá být jednoduše nemožný. A i když připouštíme, že v dnešní době je vlastně nemožné úplně zakázat plast z běžného života, rádi bychom vám dali pár tipů, jak se plastům vyhnout a omezit je i v kuchyni přeplněné plasty.

Vyhněte se plastům v každodenním životě již při nakupování – jídlo bez plastu

Vyhněte se plastům a nakupujte s látkovými pytli a zeleninovými sítěmi

Nakupování bez plastů může být tak snadné! Látkové sáčky místo plastových a opakovaně použitelné sítě na ovoce a zeleninu místo plastových sáčků, které jsou k dispozici v supermarketu – stále více lidí nyní používá tyto alternativy šetrné k životnímu prostředí. Ale to nestačí. Stále se můžete vyhnout zbytečným odpadkům tím, že se jednoduše vyhnete také plastovým obalům.

To samozřejmě není vždy snadné, ale i s malými krůčky už děláte něco dobrého pro životní prostředí: Kupte si chléb v pekárně a zabalte ho přímo do látkového sáčku na chléb nebo se zeptejte na pultu s čerstvými produkty v supermarketu, zda chcete produkty ihned vložit Můžete si vzít sebou opakovaně použitelný kontejner. Místo plastových lahví používejte také sklo.

Vyhněte se plastům tím, že místo plechovek koupíte zednické nádoby

Věděli jste, že mnoho plechovek má na vnitřní straně plastový povlak? To je škodlivé nejen pro životní prostředí, ale také pro zdraví, protože může do jídla uvolňovat škodlivé látky, které pak přirozeně končí v našem těle. Je tedy lepší používat skleněné nádoby a můžete se vyhnout plastům a dokonce i mikroplastům.

Vyhněte se skladování plastů v kuchyni

Při skladování s brýlemi se vyhýbejte plastům

Jakmile se dostanete domů po nákupu, musí být produkty uloženy. Se správnými kontejnery můžete ušetřit plast. Na těstoviny, rýži atd. Používejte skleněné nádoby s ocelovými víčky A abyste udrželi udržitelnost na další úrovni, můžete k tomuto účelu dokonce znovu použít prázdné zednické nádoby. Můžete je dokonce použít k zmrazení, což nás přivádí k dalšímu bodu:

Nespotřebované potraviny skladujte způsobem šetrným k životnímu prostředí

Vyhněte se plastům - kupte si ručníky ze včelího vosku nebo si je vyrobte sami místo lepicí fólie

Zapomeňte na sklenice a potravinářskou fólii Tupperware, protože existují lepší způsoby, jak si jídlo uložit (doufejme!) Do druhého dne. Takzvané utěrky z včelího vosku jsou stále oblíbenější a překvapují snadnou manipulací a čištěním. Kromě toho si můžete dokonce vyrobit ubrousky sami. A pokud si chcete druhý den vzít jídlo s sebou do práce, je lepší použít plechovky z nerezové oceli, které jsou k dispozici také v izolovaných verzích, aby nic neunikalo.

Slámy, brčka, slámy

Nerezová nebo bambusová brčka se snadno čistí kartáči

Nejen po letní párty končí četná brčka v koši, která jsou většinou z plastu. Existují skvělé alternativy, které jsou mnohem lepší, a jsou vyrobeny z papíru, bambusu, nerezové oceli nebo skla (poslední dva jsou obzvláště výhodné). Existují také speciální čisticí kartáče, pomocí kterých můžete snadno vyčistit vnitřek těchto brček.

Pro udržitelnost se vyhýbejte plastům se správnou houbou

Používejte kartáče, houbičky a hadry z přírodních materiálů a snižte množství plastů

Ano, i houby a hadry jsou vyrobeny z plastu a teď, když o tom přemýšlíte, si to pravděpodobně uvědomujete. Tak co dělat Plastu se můžete vyhnout tím, že si jednoduše vyrobíte houbu sami. Zní to divně, ale je to opravdu snadné. Vezměte šňůru balíčku a zabalte ji do houby. Budete překvapeni, jak dobře tento materiál dokáže vyčistit nádobí. Místo běžných hadrů z obchodu můžete znovu použít staré froté ručníky nebo recyklovat jiné zbytky látky. Pokud jde o kartáče na mytí nádobí, je nejlepší zvolit dřevěné kartáče.

Alternativa k mycímu prostředku pro životnost bez plastů

Žít bez plastů s mýdlem místo mycího prostředku z plastové láhve

Obvyklý prostředek na mytí nádobí lze koupit v plastové láhvi, ať se vám to líbí nebo ne. Můžete však také jednoduše vyhledat nebalený obchod ve vašem okolí a nechat si tam prací prostředek naplnit do vlastní láhve. Plastu se můžete vyhnout také tím, že si prací prostředek vyrobíte sami. Nebojte se, nepotřebujete k tomu žádné speciální produkty. Stačí obyčejné mýdlo a vaše nádobí nebude o nic méně čisté než konvenční mycí prostředek. Jednoduše vezměte jednu z výše uvedených alternativ houby, hadříku nebo kartáče bez plastu, použijte ji k namydlení mýdla a můžete se pustit do čištění.

Uložte plast do myčky

Prášek do myčky, aby se na záložkách zabránilo igelitu

Používání myčky je velmi šetrné k životnímu prostředí, pokud jde o spotřebu vody. Nebýt filmů, které s každou myčkou nádobí vždy skončí v koši. Existuje také alternativa, pokud se chcete vyhnout plastu, a tím je prášek do myčky nádobí, který se prodává v kartonových krabicích.

Vyhněte se odpadkům bez kuchyňského papíru

Alternativa kuchyňského papíru - tipy a nápady bez plastu

Kuchyňský papír není vyroben z plastu. Je však samozřejmě zabalen v igelitu. Navíc jeho použitím vzniká obrovské množství odpadků a při jeho výrobě se samozřejmě používají stromy. A buďme upřímní, kdo nechytí papír při nejmenší kapce a pak jej místo papíru nevhodí do zbytkového odpadu? Tradičnímu kuchyňskému papíru se můžete vyhnout dvěma způsoby. Za prvé, můžete stejně snadno použít starý dobrý hadr. Koneckonců je možné jej pohodlně vypláchnout a znovu použít.

Opakovaně použitelný bambusový kuchyňský papír je šetrný k životnímu prostředí a lze jej prát v pračce

Pak je tu ještě jedna varianta a tou jsou bambusové kuchyňské utěrky. Mají cennou výhodu v tom, že jsou opakovaně použitelné. 60 rolí konvenčního kuchyňského papíru můžete nahradit pouze jednou rolkou bambusového kuchyňského papíru. Důvodem je, že jeden list papíru lze použít až 100krát, a proto je skvělý také jako kuchyňská utěrka. Látky lze pohodlně prát v pračce a protože neobsahují žádné mikroplasty, je to další nádherný krok k životu bez plastu.

Žádný plast pro řezání desek

Dřevěná prkénka šetrná k životnímu prostředí se přirozeně dezinfikují

Mnoho lidí už dávno přešlo na dřevěná prkénka, aby krájeli zeleninu a maso. Pokud tomu tak u vás ještě není, je nejvyšší čas! Na jedné straně děláte něco dobrého pro životní prostředí a na druhé straně dřevěné desky nabízejí další výhodu, kterou byste neměli podceňovat: Dřevo obsahuje třísloviny, které přirozeně dezinfikují pracovní plochu. S dřevěnými deskami se můžete nejen vyhnout plastu, ale také usnadnit čištění.

Domácnost bez plastů bez nepřilnavého povlaku

Litinové pánve a hrnce jako alternativa k nepřilnavým pánvím

Kdo by neměl rád nepřilnavý povlak na pánvích a jiném nádobí? Koneckonců to usnadňuje mytí po vaření. Jak jste si však již pravděpodobně všimli, tato vrstva plastu se během vaření postupně uvolňuje. Cokoli jiného než šetrné k životnímu prostředí a zdraví, že? Perfektní alternativou je litina. Forge pánve neobsahují žádný plast a zaručeně vydrží celý život.

Omezte množství plastů v kuchyňských pomocnících

Kupte si kuchyňské nádobí ze dřeva nebo kovu a vyhýbejte se plastům

Otevřete zásuvky v kuchyni a věnujte pozornost tomu, kolik plastů v nich je: od rukojetí nože přes míchací lžíce a metly až po špachtli. Plast pojal téměř veškeré nádobí. Pokud se chcete vyhnout plastu, vyplatí se investovat do alternativních materiálů. Vezměte si například klasickou kovovou metličku a špachtli nebo vařečku.

Plastové znečištění z pečicího papíru

Papíry na pečení jsou potaženy silikonem a nejsou šetrné k životnímu prostředí

Ano, přesně, pergamenový papír také škodí životnímu prostředí. Papír je potažen vrstvou silikonu, aby se jídlo při pečení nelepilo. Na to byste si tedy při nákupu měli dát pozor. Vyberte si výrobek, který nemá povlak. Nebo se jednoduše zcela obejděte bez papíru a pekáč místo toho potřete olejem. Snadné čištění po přípravě nádobí je také zaručeno, pokud použijete formy na pečení nebo plechy na pečení z neporézního skla.

Čerstvému ​​vaření se vyhýbejte plastům

Omezte plast a vařte čerstvé místo použití hotových výrobků

Je to vlastně logické, ale často si člověk ani neuvědomuje, o kolik více plastového odpadu vzniká používáním hotových výrobků. Pokud místo toho nakupujete čerstvé výrobky a přepravujete je v plastových alternativách, jak je popsáno výše, můžete výrazně snížit spotřebu plastů. A to neplatí jen pro mražené ovoce a zeleninu, které se prodávají v plastových pytlích. Směsi koření, jako je zeleninový vývar nebo salátové bylinky, omáčky a podobně, najdete také v plastových obalech. A takovéto směsi koření byste mohli dát dohromady sami a pak je skladovat ve skleničkách.

Vyhněte se plastům v každodenním životě – odneste si jídlo

Obědový box z nerezové oceli s sebou do práce a do školy

Každý má dny, kdy se mu prostě nechce připravovat si vlastní jídlo a raději použije něco ze snack baru. Samo o sobě to není problém. Jediným problémem však je, že jídlo s sebou je samozřejmě zabaleno zpět do plastových krabic nebo tašek, které zase končí v koši. Pokud chcete žít bez plastů, vyplatí se investovat do obědových boxů z nerezové oceli nebo dřeva a můžete se účinně vyhnout plastovému odpadu. Produkty bez plastů, jako jsou tyto, přicházejí v široké škále velikostí a tvarů a některé jsou také navrženy tak, aby byly nepropustné, takže v nich lze bezpečně přepravovat i polévky.

Plastová problémová „kosmetika“

Přírodní kosmetika neobsahuje mikroplasty a můžete si ji vyrobit sami

Nejen ženy jsou tímto problémem zasaženy. Muži také používají četné kosmetické přípravky. Věděli jste ale, že většina produktů obsahuje škodlivé mikroplasty? A kromě toho jsou obaly samozřejmě také vyrobeny z plastů. Pokud chcete také omezit plast v kosmetice, stojí za to podívat se na seznam Průvodce nákupem BUND hodit. Zde jsou uvedeny všechny takové produkty.

Některé kosmetické výrobky si můžete dokonce vyrobit sami, pokud se chcete vyhnout plastu. Deodoranty nebo deodorační krémy, mýdla, šampony a masky na obličej jsou jen některé z příkladů, které jsou vhodné pro kutilské projekty a jako alternativy plastů v každodenním životě.

Jak se vyhnout plastům v koupelně se dozvíte zde.